Pytam zupełnie serio. Czy ktos wie i może mnie odesłac do odpowiedniej literatury lub podać linka, gdzie bym się dowiedział, jaka była reakcja kościoła katolickiego na dzieło Darwina? Z góry dziękuję
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
>jaka była reakcja kościoła katolickiego na dzieło Darwina? >Poszukujesz raczej zmieniającego się stanowiska dot. ewolucji. >conclusion will be your epitaph
Jakie jest dzisiejsze stanowisko, to ja wiem. Chodzi mi o reakcję "świeżo" po wydaniu dzieła.
Ogólnie w środowiskach katolickich zgoda na ewolucję była o wiele większa niż w anglikanizmie, chociaż stanowiska były różne, podobnie jak w reszcie społeczeństwa.
Zajrzyj też na opoka.org.pl (wyniki wyszukiwania: 176 artykułów do hasła "ewolucja" i 37 do "Darwina") Poziom merytoryczny artykułów jest różny - od polonijnej gazetki parafialnej do nieco poważniejszych, oficjalnych dokumentów kościelnych. BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
>Pytam zupełnie serio. Czy ktos wie i może mnie odesłac do odpowiedniej literatury lub podać linka, >gdzie bym się dowiedział, jaka była reakcja kościoła katolickiego na dzieło Darwina? Z góry dziękuję >
Witam! Trochę o historii, ale raczej bardziej o stanie obecnym pisał R. Tyrała w książce: "Dwa bieguny ewolucjonizmu" wydanej przez NOMOS o ile dobrze pamiętam. Nie jest to stricte opracowanie poświęcone historii podejścia, ale może być przydatne. No i lektura jest ciekawa