 |
Link do przemówienia kardynała nt. dogmatu o nieomylności Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-03-2010 14:48 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | Link do przemówienia kardynała nt. dogmatu o nieomylności | Czytałem kiedyś, ale zgubiłem linka i nie mogę nigdzie znaleźć. Chodzi o przemówienie wygłoszone przez jakiegoś kardynała podczas debaty przed uchwaleniem dogmatu o nieomylności papieża. Chciałbym wrócić do tego tekstu i odświeżyć sobie parę myśli. Czy ktoś może pomóc, ładnie proszę? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 |
 | | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | > To chyba to: www.racjonalista.pl/kk.php/s,6288Niestety nie to - Stanisław Obirek nie jest kardynałem  Mam na myśli przemówienie podczas Soboru Watykańskiego I, w 1870 roku 
Skąd w ludziach tyle zła... po dwóch tysiącach lat chrześcijaństwa?
|
|
|  | 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | |
|
| |  | 1 na 1 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | > Takie coś znalazłam www.ultramontes.pl/vaticanum_de_ecclesia_pl.htm> Przyda się?> Edit: To chyba też nie to...Nie to, ale wielkie dzięki - przecudne teksty! Zwłaszcza ostatni rozdział "Kanony o Kosciele Świętym" aż uniosły mnie z krzesła!
Skąd w ludziach tyle zła... po dwóch tysiącach lat chrześcijaństwa?
|
|
| | |  | 3 na 3 | Madman (7811 punktów) | > Nie to, ale wielkie dzięki - przecudne teksty! Zwłaszcza ostatni rozdział "Kanony o Kosciele Świętym" aż uniosły mnie z krzesła!Tak, najlepsze jest to: Sobór Watykański I:Kanon IV. Gdyby ktoś głosił, że prawdziwy Kościół nie jest jednym zwartym ciałem, lecz składa się z różnych oddzielnych społeczności z nazwy chrześcijańskich, które niejako obejmuje, albo też kto by twierdził, że rozmaite społeczności, różniące się między sobą wyznaniem wiary i odłączone od jedności Kościoła tworzą jako człony lub części jeden i powszechny Kościół Chrystusowy, niech będzie wyklęty. Sobór Watykański II:DE 3. Faktem jest, że z powodu rozbieżności utrzymujących się w różnej formie między nimi a Kościołem katolickim, czy to w sprawach doktryny, a niekiedy też zasad karności, czy odnośnie do struktury Kościoła, pełna łączność (communio) kościelna napotyka niemało przeszkód, częstokroć bardzo poważnych, które przełamać usiłuje ruch ekumeniczny. Pomimo to usprawiedliwieni z wiary przez chrzest należą do Ciała Chrystusa, dlatego też zdobi ich należne im imię chrześcijańskie, a synowie Kościoła katolickiego słusznie ich uważają za braci w Panu. Kościół sam się ekskomunikował.
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Głąbiński (3538 punktów) | >Kościół sam się ekskomunikował. Przesadziłeś. Wyraźnie podano, że cytowany urywek dotyczy dokumentu. który jest propozycją, a nie postanowieniem 1-go soboru watykańskiego.
Stach M. G.
|
|
| | | |  | 3 na 3 | spray (5875 punktów) |
>Kościół sam się ekskomunikował. > Och, nie... Kościół po prostu zmienił zdanie na bardziej nieomylne.
|
|
6 na 6 |
 | 2 na 2 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | > Kardynała?> Ja znam tylko przemówienie biskupa.> Joł, ziom  - to tego właśnie szukałem!!! (rzeczywiście biskup - ale przemawiał mądrze jak kardynał). Zaliczam ten tekst do najmądrzejszych wypowiedzi ludzi Kościoła, porażający po prostu argumentacją, logiką i znajomością tematu. Nie mogę się nadziwić, że nie zostało to dostrzeżone przez uczestników Soboru - bardzo źle to świadczy o inteligencji i intencjach tych ludzi.
Skąd w ludziach tyle zła... po dwóch tysiącach lat chrześcijaństwa?
|
|
|  | 2 na 2 | pavvel (8272 punktów) |
>Zaliczam ten tekst do najmądrzejszych wypowiedzi ludzi Kościoła, porażający po prostu argumentacją, logiką i znajomością tematu. Nie mogę się nadziwić, że nie zostało to dostrzeżone przez uczestników Soboru.
Ja myślę, że zostało to dostrzeżone. Problem w tym że naruszało żywotne interesy Kościoła. Mnie zastanawia co innego. Jak człowiek z takimi poglądami biskupem mógł zostać?
|
|
| |  | 2 na 2 | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | >Ja myślę, że zostało to dostrzeżone. Problem w tym że naruszało żywotne interesy Kościoła. >Mnie zastanawia co innego. Jak człowiek z takimi poglądami biskupem mógł zostać? >
Miał chyba, oprócz inteligencji, wystarczająco dużo odwagi, dyplomacji i wiedzy (zobacz, jak potrafił uciszyć oponentów z sali, miotających ciężkie zarzuty "heretyk! zdrajca! apostata!"). Skoro nie udusiła go przerażona matka jeszcze w dzieciństwie, to później już potrafił sobie radzić...
Skąd w ludziach tyle zła... po dwóch tysiącach lat chrześcijaństwa?
|
|
| | |  | | Madman (7811 punktów) | Nie cieszcie się zbytnio. Najprawdopodobniej jest to oszustwo, tekst przypisywany Strossemayerowi podobno jest autorstwa José Agustína de Escudero, ex-katolika. Co by tłumaczyło, jakim cudem biskup mógł mieć takie poglądy. www.newadvent.org/cathen/14316a.htm
|
|
| | | |  | | Ojciec Lesiotr (6102 punktów) | > Nie cieszcie się zbytnio. Najprawdopodobniej jest to oszustwo, tekst przypisywany Strossemayerowi podobno jest autorstwa José Agustína de Escudero, ex-katolika.> www.newadvent.org/cathen/14316a.htmCzy masz jakieś inne potwierdzenie tej opinii, oprócz Encyklopedii Katolickiej (dla mnie jest to chyba mało wiarygodne źródło)? Bo "oszustwo" to dość mocne słowo. Przeczytałem trochę o przebiegu Soboru I, trochę o poglądach i zachowaniu Strossmayera w innych sprawach. Wygląda na to, że ten tekst śmiało mógłby być jego autorstwa, a on by się zapewne pod nim chętnie podpisał. > Co by tłumaczyło, jakim cudem biskup mógł mieć takie poglądy.Cóż, może więc nie każdy biskup to oportunista?
Skąd w ludziach tyle zła... po dwóch tysiącach lat chrześcijaństwa?
|
|
| | | | |  | | marek milczewski (2335 punktów) | > >Nie cieszcie się zbytnio. Najprawdopodobniej jest to oszustwo, tekst przypisywany Strossemayerowi podobno jest autorstwa José Agustína de Escudero, ex-katolika.> >www.newadvent.org/cathen/14316a.htm> Czy masz jakieś inne potwierdzenie tej opinii, oprócz Encyklopedii Katolickiej (dla mnie jest to chyba mało wiarygodne źródło)?Może to, że stronka jest ŚJ. A jak wiadomo oni nie są obiektywni w ocenie KRK i zrobią wszystko, by go oczernić
dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam
|
|
| | | | | |  | 1 na 1 | pavvel (8272 punktów) | Nie sądzisz chyba, że katolicy sami takie teksty będą propagować?
A treść tego wystąpienia można znaleźć również na stronach protestanckich. Też można im zarzucać stronniczość, ale mimo wszystko jakoś uczciwsza mi się wydaje ich postawa niż katolików czy świadków.
Pozdrawiam
|
|
| | | | |  | | Madman (7811 punktów) | >Bo "oszustwo" to dość mocne słowo. Wiem. Dlatego napisałem "najprawdopodobniej" i "podobno".
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|