Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bądźmy życzliwi na co dzień

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
08-04-2010 20:45marek milczewski (2335 punktów)Bądźmy życzliwi na co dzień
Ocena 25 na 25
Zakładam ten wątek pod wpływem tego, co zdarzyło się w moim bezpośrednim sąsiedztwie.
W moim bloku, w sąsiedniej klatce mieszkał starszy pan. Wdowiec od wielu lat. Nudził się w domu, więc większość dnia spędzał przed budynkiem. Karmił ptaki, zaczepiał sąsiadów, kobietom prawił wyszukane komplementy, otwierał drzwi od klatki, przynosił na wycieraczki darmowe gazety "ratuszówki". Dla każdego miał miłe słowo i uśmiech.
Ludzi irytował, czuli się nieswojo przy jego optymizmie, komplementy zbywali zdawkowym - dziękuję. Wszyscy ciągle gdzieś gnają, spieszą się, nie mają czasu nawet na bezinteresowny uśmiech dla obcego.
Raptem czytam klepsydrę, zmarł. I stało się coś dziwnego, wszyscy na wyścigi Go chwalili - jaki miły, jaki życzliwy, bezinteresowny.
Co jest takiego w ludziach, że nie potrafią powiedzieć miłego słowa nawet najbliższym gdy żyją, a po śmierci wychwalają pod niebiosa.
Mój postulat - mówmy miłe rzeczy tym, których lubimy, za życia bo po ich śmierci już jest za późno. Uśmiechajmy się na co dzień - uśmiech działa cuda, znaczy czasem więcej niż największe pieniądze.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

catseye (1381 punktów)Odp: Bądźmy życzliwi na codzień
bądź życzliwym człowiekiem
Dalajlama "Moc współczucia", wyd. Rebis, Poznań 1996, s. 48. Książka, która daje do myślenia.
achura (304 punktów)

Któregoś dnia w ramach refleksji o zachowaniach ludzkich,które obserwujemy wszyscy na co dzień, siadłam do biurka i napisałam tę oto satyrę:

Przetarg na słowa

W jednej z gmin dzisiaj od rana wielkie poruszenie,
powodem zamieszania było niecodzienne wydarzenie.
Wójt przetarg na słowa i zwroty grzeczności ogłosił
i każdy kto mógł- swój udział w przetargu już zgłosił.
Ja swoje uczestnictwo jako obserwator deklarowałam
bo nigdy w życiu z takim jeszcze się nie spotkałam.
Wadium w kasie wpłacać pięknymi słowami należało
a tematu pieniędzy w gminie nawet nie poruszano.

Przybyły wielkie tłumy choć nie wszyscy-wiadomo,
każdy chciał usłyszeć jak brzmi to dobre słowo.
Jak żyję tyle słów grzeczności jeszcze nie słyszałam,
tyle życzliwości wśród ludzi jeszcze nie widziałam:
proszę, przepraszam, kocham , lubię, szanuję,żałuję,
dzień dobry, do widzenia, żartuję, pięknie dziękuję...
i wiele, wiele innych słów i zwrotów padało
lecz to wciąż okazywało się zbyt mało...za mało.

Kto poda zwrotów najwięcej- ten przetarg wygrywa
lecz jak to w przetargu -obowiązują pewne minima.
Zwycięzca szacunek i uznanie dozgonne dostanie...
I co się okazało ? Nikt w gminie nie zasłużył na nie.
Bo tak to już w naszym życiu ogólnie się namieszało,
że ten jest lepszy - kto tych słów używa zbyt mało.
Za to w przetargu na złość, zazdrość, obłudę i przekleństwa
pobiliby się o zajęcie I miejsca pośród społeczeństwa.
Guzik (2020 punktów)

>Uśmiechajmy się na co dzień - uśmiech działa cuda, znaczy czasem więcej niż największe pieniądze.

Tylko tu nie zawsze problem w uśmiechu. Rzecz jest raczej w spostrzeganiu losu szarego człowieka.

Znalezione w sieci.

Nasze życie jest jak uciekający pociąg,
zawsze się gdzieś śpieszy
i zawsze jest gdzieś spóźnione.
Czasem mija małe stacyjki, te najpiękniejsze,
nie dostrzega drobnych rzeczy
które sprawiają, że nasze życie jest piękne.
Czasem na dużych stacjach oglądamy tłum -
ludzi którzy przychodzą i odchodzą...
Leją się łzy z powodu rozstań
i uśmiechy przy powrotach.
[...]
a czasem niestety nadchodzi rozdroże.

Piękne pociągi naszych dążeń i marzeń,
naszej wiary i nadziei!
Sprawmy, by w naszych rękach zawsze
były zwrotnice naszego losu.
Byśmy nawzajem otaczali się ciepłem
i uczuciem i nigdy nie czuli,
że stoimy samotni na jakiejś stacyjce.
xarion (917 punktów)Odp: Bądźmy życzliwi na co dzień

.."De mortuis aut bene, aut nihil"..

"Rozmyślanie o śmierci - jest rozmyślaniem o wolności" - Jim Morrison
marek milczewski (2335 punktów)
>.."De mortuis aut bene, aut nihil"..
>
"Rozmyślanie o śmierci - jest rozmyślaniem o wolności" - Jim Morrison


nie kamam, co to ma wspólnego z uśmiechem na co dzień?

dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam
xarion (917 punktów)

> nie kamam, co to ma wspólnego z uśmiechem na co dzień?

>Co jest takiego w ludziach, że nie potrafią powiedzieć miłego słowa nawet najbliższym gdy żyją, a po śmierci wychwalają pod niebiosa.
...
Właśnie to - dopiero PO śmierci...człowiek bywa DOSTRZEŻONY...


"Rozmyślanie o śmierci - jest rozmyślaniem o wolności" - Jim Morrison
marek milczewski (2335 punktów)

>...
>Właśnie to - dopiero PO śmierci...człowiek bywa DOSTRZEŻONY...
Myślałem, że to będzie wątek radosny, atu taka melancholia.
A propos człowieka. Składa się on głównie z mięsa wody i żył.
Wiesz, gdzie jest na świecie najwięcej żył?


dlaczego, jak patrzę w lustro, to nie widzę jak mrugam
elfir (1058 punktów)

>Co jest takiego w ludziach, że nie potrafią powiedzieć miłego słowa nawet najbliższym gdy żyją, a
>po śmierci wychwalają pod niebiosa.

Bo tak każe nam zwyczaj społeczny - mówić dobrze o człowieku, nawet jeśli się go nie znosiło gdy żył.
Widzę to od soboty w TV :/
Goou (2 punktów)
>Zakładam ten wątek pod wpływem tego, co zdarzyło się w moim bezpośrednim sąsiedztwie.
>[...] pieniądze.

Poniekąd rozumiem ludzi którzy nie odwzajemniali uczuć kiedy jeszcze zyl. To prawda ze świat jest zabiegany. Gdyby Ten Pan znalazł stale towarzystwo do rozmowy, byłoby mu o wiele łatwiej. Nie krytykuję jego zachowań, ale raczej brak wyczucia ze strony tego Pana. W starszym wieku ludzie potrafią narzucać się nawet jeśli maja dobre intencje. To jest ekwiwalentna wada starszych ludzi. Rozumiem, ze młodzi tego nie lubią (sam mam 21 lat i dość nieswojo się czuje kiedy pan, czy pani na ulicy zwraca mi uwagę na tematy o których nie możemy rozmawiać, bo zagadujący zaczyna monolog).
I właśnie sam pewnie zauważyłeś ze ten Pan był sam w tym co robił, co nie świadczy dobrze o nim od strony społecznej; powinien częściej przebywać z przyjaciółmi ;D

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365