Racjonalista - Strona głównaDo treści
Racja bytu Racjonalisty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
20-06-2010 19:37Piotrek_84 (631 punktów)Racja bytu Racjonalisty
Ocena 1 na 3
Istotą istnienia tego forum jest zaściankowość naszego kraju.
Główne dyskusje, jakie się tutaj toczą, dotyczą:

- aborcji
- kleru
- wiary
- eutanazji
- praw gejów

Czy takie forum, jak to, miałoby szansę zaistnieć w kraju takim jak Francja czy Holandia?
Bardzo nieprawdopodobne. Tam praktycznie nikt na takie tematy nie rozmawia. Bo są to sprawy tak oczywiste, jak u nas to, że kobieta ma prawo ubiegać się o prawo jazdy...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

webmaster (moderator)Odp: racja bytu Racjonalisty
Chyba przesadzasz. Tematy są różne, wiele z nich jest ponadczasowych i nie zależą od tego gdzie i kiedy żyjesz.
Gdyby nawet udało się te sprawy rozwiązać tak jak we wspomnianych krajach, to przecież nadal owe tematy byłyby aktualne - dla przeciwników.
Z drugiej strony, niewątpliwie problemy omawiane np. na forach Irańskich dla nas też wydają się nieaktualne.
20-06-2010 20:43 
 Ocena-1 na 1
Piotrek_84 (631 punktów)
>Gdyby nawet udało się te sprawy rozwiązać tak jak we wspomnianych krajach, to przecież nadal owe tematy byłyby aktualne - dla przeciwników.

No właśnie. A więc przeciwnicy by zakładali sobie fora ^^ A "racjonaliści" nie mieliby już o czym gadać ^^
immune.ltd (1783 punktów)
Istotą istnienia tego forum jest zaściankowość naszego kraju.

Zapraszam do gruntownego przejrzenia wątków i tematów poruszanych na tym forum. Uznaję, ten wątek za mało zręczną prowokację
20-06-2010 20:45 
 0 na 2
Piotrek_84 (631 punktów)
>Zapraszam do gruntownego przejrzenia wątków i tematów poruszanych na tym forum.

Tak. Przeglądając wątki można znaleźć w większości to, co już wymieniłem, lub ich pochodne...
Inne tematy należą do rzadkości.
Piotrek_84 (631 punktów)
P.S.

W krajach takich, jak na przykład Holandia czy Szwecja, popularne są fora na temat ograniczania swobód obywatelskich, czyli coś a la Partia Piratów.
U nas ten problem jeszcze pozostaje niezauważony...
22-06-2010 06:31 
 Ocena 3 na 3
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Istnieje też bardzo popularny temat: "Dlaczego nie wierzycie w boga?". I nie brakuje go ani w Holandii, ani we Francji. Pojawiają się też inne. Ja naprzykład pisałem sporo o islamofobii i o tym, że dopóki w człowieku świadomość się nie rozwinie, zabicie go nie jest ze strony rodziców morderstwem. A od czasu do czasu lubię zauważać, jak niewiele dzieli klasyczny laicki humanizm od religii. I myślę, że za taką myśl nieźle bym we Francji oberwał. Bo laików tam wielu, ale ateistów nie wiele więcej niż w naszym kraju.
22-06-2010 21:24 
 Ocena 1 na 1
Piotrek_84 (631 punktów)
>A od czasu do czasu lubię zauważać, jak niewiele dzieli klasyczny laicki humanizm od religii.

Masz punkt za to

Tylko uważaj z tym zauważaniem, bo większość forumowiczów tego bardzo nie lubi I możesz dostać bana ^^
23-06-2010 07:38 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Nie jest tak źle. Nie dostałem jeszcze bana. Natomiast to co napisałem to dla wielu osób drażliwy temat. I bardzo ważny, gdyż w wielu ujęciach humanizm nie różni się od fanatycznie pojmowanej religii. Tak samo, albo nawet bardziej zamyka umysł. Na tym forum jest wielu bardzo mądrych ludzi, ale w realu znam niejednego ateistę, który poprzez swój humanizm nie różni się niczym od pałającego bożym ogniem księdza, czy imama. Po prostu tego typu ateiści nie lubią chodzić do kościoła. Może też nie lubią księży. Może nie nazywają Jezusem swojego podejścia do ludzkiej osobowości. Ale Jezus, Kriszna, Muhammad - są zawarci w nich mocniej i bardziej niepodważalnie, niż w niejednym księdzu, imamie, czy guru. Jest to kwestia podejścia do osobowości. Jest sobie wspaniałe, wyjątkowe "ja" i tło. "Ja" urodziło się we Lwowie - piszemy esej, artykuł, wiersz, wstęp do pracy naukowej, "ja" się smuci - piszemy, "ja" odkryło nową modę - piszemy. Jest sobie nauka - oschła maszynka, która nie tłumaczy śri, świętego, hadżrat "ja". Takie "ja" pojawia się często w kulturze masowej. Lubi na przykład śpiewać rocka. I może być antyklerykalne, to nie ma znaczenia.
23-06-2010 09:57 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>... "ja" się smuci - piszemy, "ja" odkryło nową modę - piszemy.

   Czasami coś skrobnie, "jajakoja" Jacek Tabisz.
23-06-2010 12:52 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
A wiem, wiem. Staram się odejść od tego paradygmatu.
23-06-2010 13:49 
 Ocena 1 na 1
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
>>... "ja" się smuci - piszemy, "ja" odkryło nową modę - piszemy.
>   Czasami coś skrobnie, "jajakoja" Jacek Tabisz.

I załka na fletni Pana.



ja, Adam
23-06-2010 16:48 
 Ocena 1 na 1
Adamiak (36436 punktów)
>>   Czasami coś skrobnie, "jajakoja" Jacek Tabisz.
>I załka na fletni Pana.

   Albo swojej.

>ja, Adam
   Jajuruś.
Piotrek_84 (631 punktów)
>gdyż w wielu ujęciach humanizm nie różni się od fanatycznie pojmowanej religii. Tak samo, albo nawet bardziej zamyka umysł.

...No bo kobiecie "NALEŻY SIĘ SZCZEGÓLNY SZACUNEK", bo tak ma być, a kto się sprzeciwia, ten jest niedojrzały i zmanipulowany przez nadopiekuńczą mamusię
21-06-2010 11:22 
 Ocena 8 na 8
lotrek (14275 punktów)

>Zapraszam do gruntownego przejrzenia wątków i tematów poruszanych na tym forum. Uznaję, ten wątek za mało zręczną prowokację
Czyli Scepticus bis...trafne spostrzeżenie !!!


"Nie wierzysz w Boga? Nie jesteś sam"
Celtyk (3337 punktów)Odp: Racja bytu Racjonalisty
>Istotą istnienia tego forum jest zaściankowość naszego kraju.
Zbyt daleko posunięte uogólnienie. Do tego przed postawieniem takiej tezy wskazane byłoby sprecyzować słowo zaściankowość...
>Główne dyskusje, jakie się tutaj toczą, dotyczą:
>- aborcji
>- kleru
>- wiary
>- eutanazji
>- praw gejów
Zawsze można wybrać zestaw tematów, które można podsumować jako główny nurt danego forum. Zaproponowałeś dla Racjonalisty zestaw tematów jak powyżej. Jaki zestaw tematów zaproponujesz dla Fondy czy Facebook'a?
Dlaczego pomijasz tak ważny dział tego forum jak nauka? Ilość tematów tam publikowana nie jest tak znaczna jak w dziale Społeczeństwo i kraj, czy Religia ale wymaga od dyskutantów konkretnej wiedzy merytorycznej i to w dodatku z działów nie rzadko technicznych, a nie jest chyba tajemnicą, że ten wycinek naszej edukacji niestety kuleje.

>Czy takie forum, jak to, miałoby szansę zaistnieć w kraju takim jak Francja czy Holandia?
Tak. Zawsze znajdą się osoby, które zechcą podyskutować o tematach niepodejmowanych przez media bądź podejmowanych stronniczo.
>Bardzo nieprawdopodobne.
Dlaczego?
>Tam praktycznie nikt na takie tematy nie rozmawia. Bo są to sprawy tak oczywiste, jak u nas to, że kobieta ma prawo ubiegać się o prawo jazdy...
To, że coś jest oczywiste jeszcze nie oznacza, że się na takie tematy nie rozmawia. Może te tematy tam nie są "naładowane" taką ilością emocji jak u nas...
Pozdrawiam

Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja. *---*Trudi Canavan*---*
Piotrek_84 (631 punktów)
>Zaproponowałeś dla Racjonalisty zestaw tematów jak powyżej.

Po prostu przejrzałem wszystkie tematy i głównie takie wyszły. Nie moja to wina

>Dlaczego pomijasz tak ważny dział tego forum jak nauka?

Bo jest to dział poboczny, który jest tylko przylepką do tych, o których pisałem. W zasadzie nie ma on znaczenia na tym forum, gdyż jest to ostatni dział, który ludzi może na to forum przyciągać (no, może przedostatni - ostatni to pewnie gospodarka).

>ale wymaga od dyskutantów konkretnej wiedzy merytorycznej i to w dodatku z działów nie rzadko technicznych, a nie jest chyba tajemnicą, że ten wycinek naszej edukacji niestety kuleje.

Dlatego większość ludzi, która chce głównie na takie tematy rozmawiać, wybiera fora specjalnie na nie przeznaczone, a nie fora antyklerykalne, jakim niewątpliwie jest to forum.

>>Czy takie forum, jak to, miałoby szansę zaistnieć w kraju takim jak Francja czy Holandia?
>Tak. Zawsze znajdą się osoby, które zechcą podyskutować o tematach niepodejmowanych przez media bądź podejmowanych stronniczo.

Chyba źle zrozumiałeś kontekst, w jakim użyłem słowa "zaistnieć".
"Zaistnieć" znaczy "być popularnym", a nie "istnieć fizycznie" ^^

>>Tam praktycznie nikt na takie tematy nie rozmawia. Bo są to sprawy tak oczywiste, jak u nas to, że kobieta ma prawo ubiegać się o prawo jazdy...
>To, że coś jest oczywiste jeszcze nie oznacza, że się na takie tematy nie rozmawia. Może te tematy tam nie są "naładowane" taką ilością emocji jak u nas...

No dokładnie tak napisałem, gdy mówiłem, że PRAKTYCZNIE nikt tam na takie tematy nie rozmawia. Znaczy to, że ktoś pewnie rozmawia, ale popularność takich rozmów jest rzędy wielkości mniejsza niż u nas.
22-06-2010 22:53 
 Ocena 2 na 2
Celtyk (3337 punktów)
>Po prostu przejrzałem wszystkie tematy i głównie takie wyszły. Nie moja to wina
Moja też nie. Uważam jednak, że "coś" jest na rzeczy skoro takie tematy są popularne w naszym społeczeństwie...

>Dlatego większość ludzi, która chce głównie na takie tematy rozmawiać, wybiera fora specjalnie na nie przeznaczone, a nie fora antyklerykalne, jakim niewątpliwie jest to forum.
Czy to Cię boli, że część wypowiedzi tu publikowanych ma wydźwięk antyklerykalny? Osobiście uważam, że ludzie tu piszą o tym co im nie odpowiada w naszym społeczeństwie, a widocznie zachowania księży w naszym społeczeństwie pozostawia wiele do życzenia...

>>Tak. Zawsze znajdą się osoby, które zechcą podyskutować o tematach niepodejmowanych przez media bądź podejmowanych stronniczo.
>Chyba źle zrozumiałeś kontekst, w jakim użyłem słowa "zaistnieć".
>"Zaistnieć" znaczy "być popularnym", a nie "istnieć fizycznie" ^^
Zdecydowania większość osób z którymi tu piszę nie znalazła się tu po to by "Zaistnieć", czy też "istnieć fizycznie", ale po to by się podzielić się swoimi poglądami, spostrzeżeniami jak też zapoznać się ze zdaniem innych osób. Nie interesuje ich zdobywanie popularności.
Dopiero publiczna dyskusja może przynieść owe "zaistnienie", ale nie dyskusja na forum, które na dodatek nie jest aż tak popularne jak choćby Facebook.

>No dokładnie tak napisałem, gdy mówiłem, że PRAKTYCZNIE nikt tam na takie tematy nie rozmawia. Znaczy to, że ktoś pewnie rozmawia, ale popularność takich rozmów jest rzędy wielkości mniejsza niż u nas.
Praktycznie nikt to praktycznie nikt a nie ktoś. To, że u nas popularność takich tematów jest większa niż na zachodzie wynika z konkretnych powodów. Z powodu usilnych prób zapanowania przez KK nad naszym społeczeństwem, w którym coraz więcej osób tego nie chce i coraz odważniej o tym pisze i mówi!
Pozdrawiam

Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja. *---*Trudi Canavan*---*
Piotrek_84 (631 punktów)
>Zdecydowania większość osób z którymi tu piszę nie znalazła się tu po to by "Zaistnieć", czy też "istnieć fizycznie", ale po to by się podzielić się swoimi poglądami

Mówiłem o zaistnieniu forum, a nie o zaistnieniu forumowiczów.
Ponadto, forumowicze nie muszą świadomie dążyć do tego, by forum zaistniało, by ono zaistniało. ^^

>Dopiero publiczna dyskusja może przynieść owe "zaistnienie", ale nie dyskusja na forum, które na dodatek nie jest aż tak popularne jak choćby Facebook.

Po pierwsze: To forum JEST publiczne, w tym sensie, że jest dostępne dla każdego. ^^
A po drugie jest bardzo popularne. Wręcz tak bardzo, że jak e-katol mówi "ateista", to myśli "Racjonalista dot PL" ^^

>To, że u nas popularność takich tematów jest większa niż na zachodzie wynika z konkretnych powodów. Z powodu usilnych prób zapanowania przez KK nad naszym społeczeństwem, w którym coraz więcej osób tego nie chce i coraz odważniej o tym pisze i mówi!

Eee nie dlatego, że coraz więcej osób tego nie chce, tylko dlatego, że AŻ TYLE osób tego chce
KK sam bez ludu nic nie zdziała...

A to tym bardziej udowadnia to, co napisałem w pierwszym poście ^^

P.S.
Przyczynę popularności tego forum w Polsce można porównać do przyczyny popularności Dody Elektrody lub programu Kuby Wojewódzkiego.
Gdyby taka Doda Elektroda lub Kuba Wojewódzki chcieli zaistnieć na przykład w UK, to nie mieliby żadnych szans, bo tam takie Dody Wojewódzkie są postrzegane jako nudy, przeżytek i tandeta, coś jak u nas teraz disco polo, które znacznie straciło na popularności w ciągu ostatnich 10 lat ^^
aspagnito (538 punktów)
(zablokowany)
>Czy takie forum, jak to, miałoby szansę zaistnieć w kraju takim jak Francja czy Holandia?
>Bardzo nieprawdopodobne. Tam praktycznie nikt na takie tematy nie rozmawia. Bo są to sprawy tak
>oczywiste, jak u nas to, że kobieta ma prawo ubiegać się o prawo jazdy...
>
Boże Pobłogosław Ojca Rydzyka za możliwość istnienia www.racjonalista.pl
W Holandii za bardzo by byli najarani, a we Francji urżnięci, żeby im się chciało gadać o durnocie durniów.

Malum est talis potens qualis eius causae timor
Trust me... My cap is foolish..

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365