Racjonalista - Strona głównaDo treści
Politeizm w monoteiźmie!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
28-07-2010 17:17historia (5 punktów)Politeizm w monoteiźmie!
Czy ktoś zauważył wpływ religii politeistycznych na religie monoteistyczne takie jak Chrześcijaństwo czy Judaizm ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kognitywista (3391 punktów)
Dla mnie np. to
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)
.
>Czy ktoś zauważył wpływ religii politeistycznych na religie monoteistyczne takie jak
>Chrześcijaństwo czy Judaizm?
Chrześcijaństwo jest monoteizmem tylko z nazwy. Trójca - (dawniej obrazowana jako dwóch facetów z ptaszkiem). Matka Boża, Święci, Jan Paweł II.
Monoteizmami są Islam i Judaizm, ale nie Chrześcijaństwo.

@@@
.
historia (5 punktów)

Wreszcie ktoś kompetentny...! Prosze o kontakt na e-mail - ue.airetni@4321airotsih
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)
>Wreszcie ktoś kompetentny...! Proszę o kontakt na e-mail - ue.airetni@4321airotsih
Myślę, że kompetentnych na naszym portalu znajdzie Pan wielu. Choć jak wszędzie reprezentujemy tu różny poziom.
Staram się jak najwięcej czytać i dążę do zrozumienia autorów nawet, gdy mocno z nimi polemizuję.
Widzę, że jest Pan nowym.
Bardzo proszę o poczytanie naszych wypowiedzi na różnych wątkach i włączenie się w dyskusję.
Pozdrawiam i miłego dnia życzę.

@@@
.
Madman (7811 punktów)
>Czy ktoś zauważył wpływ religii politeistycznych na religie monoteistyczne takie jak
>Chrześcijaństwo czy Judaizm ?
Przecież Judaizm przed reformą monoteistyczną Jozjasza to było najzwyklejsze wielobóstwo. Dzisiejszy Jahwe był wtedy lokalnym bożkiem zjawisk atmosferycznych. Miał nawet boginię-małżonkę, Aszerę. Chrześcijaństwo, jako judaistyczna sekta, wraca niejako do czasów sprzed reformy - Aszerę zastąpiła Maryja, a panteon bóstw zamieniono na "wszystkich świętych".
Co pokazuje, że monoteizm nie jest szczytową formą ewolucji wierzeń religijnych, że bywa raczej narzucany na drodze ustawy (Echnaton, Jozjasz) i często porzucany.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365