Racjonalista - Strona głównaDo treści
człowiek nie jest "z gruntu dobry"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
01-08-2010 09:56orchidea78 (385 punktów)człowiek nie jest "z gruntu dobry"
Nawet wprost przeciwnie.
Wszystko zależy od norm i wartości,jakie mu wpojono i jakie wyznaje
,ale wielkim nieporozumieniem jest twierdzenie, że pobudki, jakimi się kieruje są s zlachetne.
Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre, bo jak sam o siebie nie zadba, to kto to uczyni?
Boga nie ma, więc musi SAM pracować nad sobą.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Piękny Lolo (2082 punktów)
>Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre

Jakie to dobre, to najlepiej widać na przykładzie naszego biednego kraju, w którym mieszkają sami dbający głównie o siebie, gdzie słychać tylko "ja", "moje", "dla mnie". Dobre jest wtedy, gdy człowiek dba o siebie poprzez dbanie o innych, wtedy buduje się społeczeństwo obywatelskie i cywilizację, co pozwala człowiekowi czuć się bezpiecznym.
   
Matix (5786 punktów)
To się kłóci z zasadami kapitalizmu.
Sylwek (15472 punktów)
>To się kłóci z zasadami kapitalizmu.

I co z tego? Kapitalizm to nowy marksizm - nie zgadzasz się to do gułagu?
orchidea78 (385 punktów)Nie, nie popieram egoizmu
Mówię o podstawach-najpierw trzeba potrafić zadbać o siebie samego,by być w stanie innym służyć pomocą.
Rigoletto (3891 punktów)Odp: człowiek nie jest "z gruntu dobry"
>Nawet wprost przeciwnie.
>Wszystko zależy od norm i wartości,jakie mu wpojono i jakie wyznaje
>,ale wielkim nieporozumieniem jest twierdzenie, że pobudki, jakimi się kieruje są s zlachetne.

A kto tak twierdzi?

>Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre, bo jak sam o siebie nie zadba, to kto to uczyni?

Z wyjątkiem grupki altruistów, którzy mimo wszystko też dbają głównie o swoje samopoczucie.
orchidea78 (385 punktów)każdy medal ma dwie strony
Człowiek czyniąc dobro (jak to brzmi,ma dobre mniemanie o sobie i każdy "altruistyczny czyn", wpływa pozytywnie na jego samoocenę-dobrze o sobie myśli, a jeżeli "tym czynem" komuś pomoże, to bardzo dobrze.
rexus (2343 punktów)Odp: człowiek nie jest "z gruntu dobry"

>Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre, bo jak sam o siebie nie zadba, to kto to uczyni?

Człowiek dba głównie o siebie, i jak każdy by o siebie zadbał to politycy lewicowi byli by bezrobotni i musieli by zacząć wyznawać liberalizm, a to cięższy kawałek chleba. Pasożyty są jedną z częstszych przyczyn nagłego zejścia śmiertelnego wśród zwierząt i ludzi. Motylica wątrobowa. Tasiemce. I wszelkie inne muzgojady. Dajemy radę tylko dlatego, że mało kto przestrzega tych zasad braterstwa i solidarności. Więc, człowiek będąc trochę złym, staje się przez to jeszcze lepszym. Zło jest wymienne na dobro, nadmiar dobra produkuje zło. Inflacja wynikająca z dużych obrotów zjada statystyczną równowagę na rzecz przewagi dobra, i świat jest coraz lepszy. Gdy zaś obroty spadają rośnie marża na dystrybucję dobra, a zło ma wtedy więcej pieniędzy z podatków, żeby sobie kupować dobro, i znowu dobro jest w cenie.
Fudal (105 punktów)
Dobry wieczór

Moim skromnym zdaniem człowiek "z gruntu" nie jest ani dobry, ani zły. Człowiek z natury jest istotą, którą kierują pierwotne instynkty (zjedz, śpij, itd.), istotą którą ewolucja wyposażyła w dar abstrakcyjnego myślenia, inteligencje itd. to wszystko sprawia, że chociażby wymyśliliśmy sobie Boga, czy też pojęcia dobra i zła.

Wyobraźmy sobie "człowieka", który wychowywał się poza cywilizacją (taki Tarzan), zdaje się, że historia zna takie przypadki, ja jednak nie jestem w stanie przytoczyć jakiegoś konkretnego. Człowiek taki z pewnością w swoich wyborach nie kierował by się dobrem lub złem a zaspokojeniem swoich naturalnych potrzeb.
Postępowanie "dobre" lub "złe" jest wynikiem życia człowieka w społeczeństwie. Zgadzam się z autorem co do tego, że człowiek kieruje się tylko własnym zyskiem, bo to naturalne, ale nie koniecznie złe.

Pozdrawiam, Mateusz
coreless (16088 punktów)

Wiele też zależy od tego, jak rozumiemy "dobroć".

Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365