 |
człowiek nie jest "z gruntu dobry" Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-08-2010 09:56 | orchidea78 (385 punktów) | człowiek nie jest "z gruntu dobry" | Nawet wprost przeciwnie. Wszystko zależy od norm i wartości,jakie mu wpojono i jakie wyznaje ,ale wielkim nieporozumieniem jest twierdzenie, że pobudki, jakimi się kieruje są s zlachetne. Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre, bo jak sam o siebie nie zadba, to kto to uczyni? Boga nie ma, więc musi SAM pracować nad sobą. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Piękny Lolo (2082 punktów) | >Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre
Jakie to dobre, to najlepiej widać na przykładzie naszego biednego kraju, w którym mieszkają sami dbający głównie o siebie, gdzie słychać tylko "ja", "moje", "dla mnie". Dobre jest wtedy, gdy człowiek dba o siebie poprzez dbanie o innych, wtedy buduje się społeczeństwo obywatelskie i cywilizację, co pozwala człowiekowi czuć się bezpiecznym.
|
|
 | | Matix (5786 punktów) | To się kłóci z zasadami kapitalizmu.
|
|
|  | | Sylwek (15472 punktów) | >To się kłóci z zasadami kapitalizmu.
I co z tego? Kapitalizm to nowy marksizm - nie zgadzasz się to do gułagu?
|
|
 | | orchidea78 (385 punktów) | Nie, nie popieram egoizmu | Mówię o podstawach-najpierw trzeba potrafić zadbać o siebie samego,by być w stanie innym służyć pomocą.
|
|
| Rigoletto (3891 punktów) | Odp: człowiek nie jest "z gruntu dobry" | >Nawet wprost przeciwnie. >Wszystko zależy od norm i wartości,jakie mu wpojono i jakie wyznaje >,ale wielkim nieporozumieniem jest twierdzenie, że pobudki, jakimi się kieruje są s zlachetne.
A kto tak twierdzi?
>Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre, bo jak sam o siebie nie zadba, to kto to uczyni?
Z wyjątkiem grupki altruistów, którzy mimo wszystko też dbają głównie o swoje samopoczucie.
|
|
 | | orchidea78 (385 punktów) | każdy medal ma dwie strony | Człowiek czyniąc dobro (jak to brzmi  ,ma dobre mniemanie o sobie i każdy "altruistyczny czyn", wpływa pozytywnie na jego samoocenę-dobrze o sobie myśli, a jeżeli "tym czynem" komuś pomoże, to bardzo dobrze.
|
|
| rexus (2343 punktów) | Odp: człowiek nie jest "z gruntu dobry" |
>Człowiek dba głównie o siebie-i to dobre, bo jak sam o siebie nie zadba, to kto to uczyni?
Człowiek dba głównie o siebie, i jak każdy by o siebie zadbał to politycy lewicowi byli by bezrobotni i musieli by zacząć wyznawać liberalizm, a to cięższy kawałek chleba. Pasożyty są jedną z częstszych przyczyn nagłego zejścia śmiertelnego wśród zwierząt i ludzi. Motylica wątrobowa. Tasiemce. I wszelkie inne muzgojady. Dajemy radę tylko dlatego, że mało kto przestrzega tych zasad braterstwa i solidarności. Więc, człowiek będąc trochę złym, staje się przez to jeszcze lepszym. Zło jest wymienne na dobro, nadmiar dobra produkuje zło. Inflacja wynikająca z dużych obrotów zjada statystyczną równowagę na rzecz przewagi dobra, i świat jest coraz lepszy. Gdy zaś obroty spadają rośnie marża na dystrybucję dobra, a zło ma wtedy więcej pieniędzy z podatków, żeby sobie kupować dobro, i znowu dobro jest w cenie.
|
|
1 na 1 | Fudal (105 punktów) | Dobry wieczór
Moim skromnym zdaniem człowiek "z gruntu" nie jest ani dobry, ani zły. Człowiek z natury jest istotą, którą kierują pierwotne instynkty (zjedz, śpij, itd.), istotą którą ewolucja wyposażyła w dar abstrakcyjnego myślenia, inteligencje itd. to wszystko sprawia, że chociażby wymyśliliśmy sobie Boga, czy też pojęcia dobra i zła.
Wyobraźmy sobie "człowieka", który wychowywał się poza cywilizacją (taki Tarzan), zdaje się, że historia zna takie przypadki, ja jednak nie jestem w stanie przytoczyć jakiegoś konkretnego. Człowiek taki z pewnością w swoich wyborach nie kierował by się dobrem lub złem a zaspokojeniem swoich naturalnych potrzeb. Postępowanie "dobre" lub "złe" jest wynikiem życia człowieka w społeczeństwie. Zgadzam się z autorem co do tego, że człowiek kieruje się tylko własnym zyskiem, bo to naturalne, ale nie koniecznie złe.
Pozdrawiam, Mateusz
|
|
| coreless (16088 punktów) |
Wiele też zależy od tego, jak rozumiemy "dobroć".
Ponieważ nie ma najpierwszego początku i ostatecznego końca.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|