Racjonalista - Strona głównaDo treści
Fajne liczby

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
20-10-2010 13:15Kuba Śruba (3184 punktów)Fajne liczby
Zainspirowany dyskusją w innym wątku chciałbym poruszyć temat liczb.
Otóż uważam za najdoskonalszą liczbę 60 - ma ona 12(!) dzielników naturalnych: 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30 oraz 60. Liczba 50 ma ich o połowę mniej!
"60" była podstawą systemu liczbowego babilończyków, dzięki niej na tyle sposobów możemy podzielić godzinę.
Biblijna 7 też ma wiele uroku, w końcu to największa jednocyfrowa liczba pierwsza, ale znacznie fajniejsze jest 42 (fani D. Adamsa wiedzą dlaczego)
Tak na serio oczywiście nie uważam, żeby jakakolwiek liczba była bardziej doskonała od innej.
Chciałbym was poprosić o podanie "fajnych" waszym zdaniem liczb, koniecznie z uzasadnieniem!
PS Bardzo lubię jeszcze dwie liczby z kategorii "bliżej nieokreślonych". Są to: "dżylion" i "w c#uj dużo!"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

TyDraniu (6569 punktów)
Moim faworytem jest najmniejsza liczba naturalna, którą można przedstawić w postaci sumy dwóch sześcianów na dwa różne sposoby. Znalezienie tej liczby w google pozostawiam czytelnikom .
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Złapana 17/29 i później 4/104.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.
Kuba Śruba (3184 punktów)
Uzupełnienie:
znalazłem w sieci tzw paradoks Berry'ego (autorstwa B. Russella!)
Cytat:
paradoks nieciekawej liczby: można udowodnić, że wszystkie liczby naturalne są ciekawe. Istotnie, jeśli istnieją nieciekawe liczby naturalne, to istnieje również najmniejsza z nich. Liczba ta jednak jest ciekawa, chociażby przez to, że jest najmniejszą nieciekawą liczbą naturalną.

pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Berry'ego



Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
23-10-2010 18:36 
 Ocena 1 na 1
Eleuthere (26 punktów)
(zablokowany)
>Cytat:
paradoks nieciekawej liczby: można udowodnić, że wszystkie liczby naturalne są ciekawe. Istotnie, jeśli istnieją nieciekawe liczby naturalne, to istnieje również najmniejsza z nich. Liczba ta jednak jest ciekawa, chociażby przez to, że jest najmniejszą nieciekawą liczbą naturalną.
<


)) To też jest świetne!!! ))

Moja fajna liczba to 13, bo wszyscy (no prawie wszyscy) się jej boją, źle jej życzą, i jest taka samotna i malutka. I ja ją wspieram moralnie.
Klapaucjusz (3379 punktów)
Fajny temat
12
bo:
- rok ma 12 miesięcy,
- na każdym zegarze najważniejsza i najciekawsza jest liczba 12,
- urodziłem się 12 dnia miesiąca,
- moja żona (nieistotne że była) urodziła się 12 dnia miesiąca,
- moja córka urodziła się 12 dnia miesiąca,
- moja siostra również urodziła się 12 dnia miesiąca,
- mój adres kończy się na 6/24 ( 6*2=12, 24/2=12),
- ostatnio dużo się mówi o 12.12.2012
- każda drużyna piłkarska ma 12 zawodników
..
Można tak wymieniać właściwie bez końca.
Kuba Śruba (3184 punktów)
>Można tak wymieniać właściwie bez końca.
* 12 braci Józefa
* 12 pokoleń Izraela
* 12 apostołów
* 12 gwiazd ma wieniec Matki Boskiej
Jesteś pod dobrą gwiazdą urodzony!


Jak mogę uwierzyć w Boga, gdy właśnie w zeszłym tygodniu mój język wkręcił się w wałek elektrycznej maszyny do pisania? - W. Allen
Klapaucjusz (3379 punktów)
Dokładnie !
Jeszcze 12 znaków zodiaku.
Ale obawiam się że jest to troszkę powiązane z tymi 12 miesiącami
AdamGr (3037 punktów)
kopa jaj to 60 sztuk , 5 x 12
karmiąca suka ma 6 aktywnych cycków, 12/2
Można wymieniać bez końca
I już się fajnie mistycznie robi..
21-10-2010 11:12 
 Ocena 1 na 1
i.czaplicka (5782 punktów)

>karmiąca suka ma 6 aktywnych cycków,
8 lub 10, w przednich mniej mleka
i.czaplicka (5782 punktów)

>karmiąca suka ma 6 aktywnych cycków,
moze tez mieć nieparzyste,
setarkos (10757 punktów)
Fajne mogą być nie tylko pojedyncze liczby lecz i grupy liczb (w zasadzie znaczenie liczby zależy od jej dziedziny). Intrygujące wydają się takie grupy:

1) 3, 5, 17, 257, 65537
To tzw. liczby pierwsze Fermata postaci 22k+1 gdzie k całkowite nieujemne. Przypuszczalnie jest to kompletna lista liczb pierwszych tej postaci.

2) 4, 6, 8, 12, 20, 30
To ilości ścian, wierzchołków lub krawędzi brył pitagorejskich.

3) 1, 2
To jedyne liczby naturalne n mogące spełniać równanie an+bn=cn gdzie a,b,c naturalne.

4) 2, 4
To jedyne różne liczby wymierne a, b spełniające równość ab=ba.
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>4) 2, 4
>To jedyne różne liczby wymierne a, b spełniające równość ab=ba.
A masz gdzieś może dowód na to? Bo że całkowite, to wiedziałem, ale że jedyne wymierne, to nie wiedziałem.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.
setarkos (10757 punktów)
>A masz gdzieś może dowód na to?
Nie mam - blefowałem - spróbuję znaleźć..
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Chyba jednak tak nie jest.
Jeśli dobrze policzyłem, to gdyby istniały rozwiązania równania: x/y = d^(x-y), gdzie "d" należy do całkowitych (różne od -1,0,1), a "x, y" do niewymiernych (lub także wymiernych przy pewnych dodatkowych warunkach) oznaczałoby to, że są rozwiązania Twojego równania dla liczb wymiernych.
Ponieważ funkcje x/y oraz d^(x-y) są ciągłe (poza ekstremum) da się sprawdzać problem numerycznie szukając przybliżonych punktów przecięcia wykresów (w 3D).

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.
22-10-2010 01:13 
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)
Weźmy różne a,b wymierne takie, że a^b=b^a.
Dla a,b<=1 rozwiązania są tylko postaci a=b, zatem a,b>1
Po zlogarytmowaniu stronami przy podstawie a i podzieleniu stronami przez a dostajemy:
b/a = logab
Jeśli teraz b nie jest potęgą o wykładniku wymiernym, to po prawej wychodzi niewymierność - mamy sprzeczność
Jeśli zaś b jest postaci: x1^b1 gdzie b1 wymierne, to po podzieleniu stronami przez b1 dostajemy:
b/ab1 = logax1
Znów po lewej wymierność, a dla prawej rozważamy 2 przypadki - jeśli x1 nie jest potęgą o wykładniku wymiernym, to już - jeśli jest, to .. itd.
Chyba w końcu dojdziemy do niewymierności?

[Zdaje się, że potęga o wykładniku wymiernym a niecałkowitym 'prawie zawsze' jest niewymierna (z wyjątkiem sytuacji, gdy podstawa jest odpowiednią potęgą naturalną). Istnieje analogiczne twierdzenie o liczbach przestępnych: jeśli x wymierne a y niewymierne, to x^y niealgebraiczne. Przypuszczalnie włożenie do wykładnika liczb klasy minimalnie szerszej niż dziedzina podstawy, zawsze skutkuje nową, znacząco szerszą klasą.]

Pozdrawiam
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Jak wybierałeś x1?
Teoretycznie dążysz z nim, by logarytm z niego o podstawie "a" dał wymierny wynik, więc co osiągasz tworząc ciąg? Choć pewnie masz rację nie widać tego tak.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.
24-10-2010 17:34 
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)
> .. są rozwiązania Twojego równania dla liczb wymiernych.
Tak, są - myliłem się. Podał je kiedyś Sierpiński.
Wszystkie są postaci:

(1+1/k)k; (1+1/k)k+1, gdzie k>1 naturalne.

Przykładowo 2,25^3,375 = 3,375^2,25.

Pozdrawiam
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
>> .. są rozwiązania Twojego równania dla liczb wymiernych.
>Tak, są - myliłem się. Podał je kiedyś Sierpiński.
>Wszystkie są postaci:
>(1+1/k)k; (1+1/k)k+1, gdzie k>1 naturalne.
>Przykładowo 2,25^3,375 = 3,375^2,25.
Super.
Nie wiedziałem o tym. Sam nie umiałem tego znaleźć. Dobry jesteś.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.
setarkos (10757 punktów)
Dzięki, ale nie ma tu mojej zasługi. Skorzystałem z pomocy forum matematyka.org.
Zdaje się jednak, że wartość wyrażenia a^b nie może być wymierna dla a,b wymiernych. Wyjątkiem byłaby trójka liczb: 2,4,16.

Pozdrawiam
Matix (5786 punktów)
Mnie uczyli, że liczba Nepera jest prawdopodobnie najważniejszą liczbą przynajmniej w technice.
lukaszewicz (5674 punktów)

>Chciałbym was poprosić o podanie "fajnych" waszym zdaniem liczb, koniecznie z uzasadnieniem!
Mój pradziadek, dziadek ,ojciec, wszyscy wujowie, a nawet jedyny brat to Matematycy,
Dla mnie żadna liczba nie jest fajna.Nienawidzę ich.
ostry (125 punktów)
>PS Bardzo lubię jeszcze dwie liczby z kategorii "bliżej nieokreślonych". Są to: "dżylion" i "w c#uj
>dużo!"

W piątek wieczór najfajniejszą liczbą jest "w c#!j browarów" , a tak na poważnie Stała Feigenbauma, chyba ze względu na jej zaskakującą uniwersalność.
Kowalska (14008 punktów)
>ale znacznie fajniejsze jest 42 (fani D. Adamsa wiedzą dlaczego)

   42 jest równie niesamowite co Douglas Adams. Oprócz liczby należy także pamiętać, aby w każdą podróż kosmiczną zabierać ręcznik.

Wszyscy fani "Autostopem..." są moimi Przyjaciółmi.

   Tak się zastanawiałam... Może sposób budowy autostrady z pierwszej części jest sposobem na rozbudowę polskich dróg?


Pomoc terapeutyczna oraz psychologiczna - całodobowo.
Gołębiewski (850 punktów)
Moja ulubiona liczba to centyzylion 10^600

Lubię ją, bo pewien doktor się nudził i układał zadania z gugolami 10^100 i centyzylionami na zaliczeniu ćwiczeń. Wspaniale się liczyło.
21-10-2010 00:55 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>Moja ulubiona liczba to centyzylion 10^600

   Rozpłakałam się.


Pomoc terapeutyczna oraz psychologiczna - całodobowo.
Gołębiewski (850 punktów)
>>Moja ulubiona liczba to centyzylion 10^600
>    Rozpłakałam się.

Podać chusteczkę?
25-10-2010 04:30 
 Ocena 2 na 2
Jarosław Ziółkowski (972 punktów)
(zablokowany)
   8

   Oktaryna - ósmy kolor.
   Octavo - księga z ośmioma (no dobrze, siedmioma przez chwilę) czarami służącymi do tworzenia nowych światów.
   Czarodziciel - ósmy syn ósmego syna.


Ponadto uważam, że marihuanę należy zalegalizować.
Jarosław Ziółkowski (972 punktów)
(zablokowany)
   Pfff...
   666 brazylionów
   miliardy i miliardy
Cytat:
Wpierw wyjąć musisz świętą zawleczkę. Potem masz zliczyć do trzech, nie mniej, nie więcej. Trzy ma być liczbą do której liczyć masz i liczbą tą ma być trzy. Do czterech nie wolno ci liczyć, ani do dwóch, masz tylko policzyć do trzech. Pięć jest wykluczone. Gdy liczba trzy jako trzecia w kolejności osiągnięta zostanie, wówczas rzucić masz święty Granat Ręczny z Antiochii w kierunku wroga, co naigrawał się z ciebie w polu widzenia mego, a on kitę odwali.


Ponadto uważam, że marihuanę należy zalegalizować.
22-10-2010 13:37 
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)
Może jest coś na rzeczy z ograniczeniem do 3 ..

potrafię np. policzyć 333 a nie umiem 4444, by już o 5 nie wspomnieć..
kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
>Zainspirowany dyskusją w innym wątku chciałbym poruszyć temat liczb.
>Otóż uważam za najdoskonalszą liczbę 60 - ma ona 12(!) dzielników naturalnych: 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12, 15, 20, 30 oraz 60. Liczba 50 ma ich o połowę mniej!
>"60" była podstawą systemu liczbowego babilończyków, dzięki niej na tyle sposobów możemy podzielić godzinę.

To chyba nie jest optymalna w tym sensie liczba.
6, 12, 18, 24, 36, 48, 72, 144, 360, ...

25920 - okres precesji;
72*360 = 64*27*5 = 2^6 * 3^4 * 5

86400 - doba w sekundach;
24*60*60 = 128 * 27 * 25 = 2^7 * 3^3 * 5^2
już prawie widać o co tu chodzi.

>Biblijna 7 też ma wiele uroku, w końcu to największa jednocyfrowa liczba pierwsza, ale znacznie fajniejsze jest 42 (fani D. Adamsa wiedzą dlaczego)

7 będzie chyba na końcu tej serii - tamte nie dzielą się jeszcze przez 7, bo są za małe.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365