Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
19-11-2010 01:44nobodylikeyou (972 punktów)Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?
Moją uwagę zwróciły szczególnie następujące zdania:

"Pacelli miał obsesję na punkcie wdrażania w poszczególnych krajach nowego Prawa Kanonicznego, poprzez zawieranie konkordatów z Watykanem. (...) Do swojego wyjazdu z Niemiec pracował nad zawarciem konkordatu z całymi Niemcami."

"W Niemczech rządziła wtedy Katolicka Partia Centrowa, której przewodniczącym był ksiądz Kaas, a kanclerzem z ramienia tej partii był Bruning. W kolejnych wyborach do parlamentu coraz więcej miejsc uzyskiwała jednak hitlerowska partia narodowo-socjalistyczna (NSDAP)." (...)

"...zarówno kręgi międzynarodowej finansjery jak i Watykan uważali, że najlepszym antidotum na zagrożenie komunizmem jest taktyczne przymierze z Hitlerem. Pacelli z Piusem XI zaczęli namawiać Katolicką Partię Centrową do dystansowania się od socjalistów i do zbliżenia z nazistami, choć myśl ta była daleka od poglądów biskupów, księży i wiernych. Pacelli obawiał się, że zawarcie konkordatu, gdy w rządzie znajdą się socjaliści - będzie niemożliwe. Kanclerz Bruning zarzucił Pacellemu, że wtrąca się w wewnętrzne sprawy Niemiec, lecz przewodniczący partii, ks. Kaas, bywał przez całe tygodnie gościem Pacellego w Watykanie (po rozwiązaniu partii zostanie jego sekretarzem). Kaas pochwalał Traktat Laterański. Według niego nikt nie mógł lepiej zrozumieć scentralizowanego i hierarchicznego kościoła jak dyktator, czyli Mussolini.

W lipcu 1933 roku kolejne wybory do Reichstagu dały następujące wyniki:
Naziści (NSDAP)- 37.4%
Socjaliści - 21.6%
Katolickie Centrum - 16.2 %
Komuniści - 14,5%

Katolicy mieli szanse stworzyć rząd koalicyjny z socjalistami (mieliby 37,8%) ale za namową Pacellego nie zrobili tego. W marcu 1934 Hitler rozpisał następne wybory. Naziści dostali 52% głosów. Hitler zażądał władzy dyktatorskiej z prawem rządzenia za pomocą dekretów. Potrzebował do tego 2/3 głosów, a więc poparcia Katolickiego Centrum. Tylko Hitler mogli podpisać konkordat o jaki zabiegał Pacelli, więc Watykan nalegał, aby Katolickie Centrum poparło Hitlera. I po dramatycznym rozłamie w łonie Centrum - Hitler władzę dyktatorską dostał.

Autor powołuje się na książkę niejakiego Johna Cornwella "Hitler's Pope". Fajnie że go podaje, ale ta informacja jest po prostu zbyt szczątkowa.

- Na jakie dokumenty powołuje się autor?
- I czy posiadacie jakieś bliższe informacje na temat tej książki? (Czy ktoś z forum ją czytał?)

Od czasów sowieckich na Piusa XII wylano sporo pomyj, szczególnie na temat jego domniemanego wspierania Holocaustu, tymczasem jak się okazuje Paccelli nie tylko nie potępiał, a nawet pomagał ratować Żydów;

www.opoka.(*)eka/T/TH/THW/pius12_dalin.html

"W Rzymie 155 klasztorów ukrywało około 5 tys. Żydów. Około 3 tys. znalazło schronienie w letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo. Sześćdziesięciu Żydów mieszkało przez dziewięć miesięcy na Uniwersytecie Gregoriańskim, a wielu było ukrytych w piwnicy Papieskiego Instytutu Biblijnego. Setki znalazły azyl wewnątrz samego Watykanu. Idąc za instrukcjami Piusa XII, włoscy księża, zakonnicy, siostry zakonne, kardynałowie i biskupi byli narzędziami ratującymi życie tysięcy Żydów. Kard. Boetto z Genui ocalił co najmniej 800 osób. Biskup Asyżu ukrywał 300 Żydów przez ponad dwa lata. Biskup Kampanii i dwóch jego krewnych ocaliło kolejnych 961 osób we Fiume."

(To taki skromny przykład.)

Może więc informacje na jakich polegał Cromwell też są fałszywe,a Paccelli nie namawiał Partii Centrum do zbliżenia z NSDAP?

Jeśli ktoś zna źródło na jakim opierał się Cornwell, proszę o odpowiedź.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3
#31
25-11-2010 14:17
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52279 punktów)Odp: Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?
W odpowiedzi sirBuk_PanBuk
.
>Ale to jest u mnie jak natręctwo!
>Szukam właśnie pomiędzy wierszami, skoro w wierszach nic nie ma.
Czasem warto wrócić do starych poetów.
Czyż "Bal w operze" nie jest nader aktualny.
Gąsienicą hipopotamową,

Glistą, na miarę przedpotopową,

Na salę wpełza tłusty Jaszczur,

Czołg złotociekły, forsiasty praszczur:

Szczurząc i wsząc, i pchląc wspaniale;

Książę Karnawał wjeżdża na salę!

Tajniaki z tyłu, tajniaki na przedzie,

Mlaskiem, człapem, wijąc się, jedzie,

Pełznie smoczysko - a na nim okrakiem

Goła, w pończochach, w cylinderku na bakier,

Z paznokciami purpurowymi,

Z wymionami malowanymi,

Z szmaragdowym monoklem w oku,

Z neonową reklamą w kroku,

Skrzecząc szlagiera:

"Komu dziś dać?

Komu dziś dać?

Komu dziś dać!"

Wierzga na gęstym pieniężnym potoku

Promieniejąca K.... Mać!


>Tymczasem współczesne gazeciarstwo zabija i "miedzy wiersze" i logikę i ortografię! Dlatego "korzystam z Racjonalisty".
Tu też zdarza się "siano", a w Przeglądzie, Polityce, Forum, czasem można coś ciekawego poczytać.

>Niemniej wszyscy owe dzieła akceptują...
Żadne wszyscy! Pani nie akceptuje, ja nie akceptuję i jeszcze parę osób się znajdzie.

>>Cała władza w ręce Platformy.
>>Ot takie jest życie!
>jak mawiał Emil K. życie jest cudem...

Jak czytam o cudowności nareszcie słusznych rozwiązań, to cicho, tak pod nosem im odpowiadam.

I ty fortuny s*******nu,
Gówniarzu uperfumowany,
Co splendor oraz spleen Londynu
Nosisz na gębie zakazanej,
I ty, co mieszkasz dziś w pałacu,
A srać chodziłeś pod chałupę,
Ty, wypasiony na Ikacu,
Całujcie mnie wszyscy w dupę.


>Każda platforma kiedyś zatonie... Szczególnie jak za bardzo się wierci...
>Proszę zauważyć - że na szczęście nic nie jest wieczne, czego spora część populacji nie chce zrozumieć...
Nic nie jest wieczne, ale każdego roku mamy wiosnę.

Brzózka kwietniowa
To nie liście i nie listki,
Nie listeczki jeszcze nawet -
To obłoczek przeźroczysty,
Pozłociście zielonawy.

Jeśli jest gdzieś leśne niebo,
On z leśnego nieba spłynął,
Śród ogrodu zdziwionego
Tuż nad ziemią się zatrzymał.

Ale żeby mógł zzielenieć,
Z brzozą się prawdziwą zmierzyć,
Ściemnieć, smugę traw ocienić -
- Nie, nie mogę w to uwierzyć.


Wyznawcy "Złotego Cielca" i cały ludek szemrany, który co dzień się modli: - O Many, Many, Many!
Miałby zastąpić nam hymn witalności Eleni:

Tam w niebie wysokim jest dobro i zło
podziwiam obłoki nim padnie z nich grom
i szukam daremnie słów, które wziął wiatr
i czego mi jeszcze brak

Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca
gdy dzień nie dzieli a noc nas łączy
troszeczkę ziemi, troszeczkę serca
tego pragniemy by piękniej żyć

Troszeczkę ziemi, troszeczkę nieba
bo chmur i cieni nam już nie trzeba
Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca
trochę nadziei i więcej nic.


Pozdrawiam serdecznie i aby do kolejnej wiosny.

@@@
.

#32
25-11-2010 20:03
 Ocena 1 na 1
nobodylikeyou (972 punktów)Odp: Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?
>Sentyment dla starożytnego Rzymu wśród chrześcijan, to dosyć ryzykowna teza.
Ale już nie dla katolików. To z pewnością miłośnicy cesarza Konstantyna.

#33
26-11-2010 12:29
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52279 punktów)Odp: Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?
W odpowiedzi nobodylikeyou
>Ale już nie dla katolików. To z pewnością miłośnicy cesarza Konstantyna.
Każdemu wolno kochać.
Katolicy kochają tego konwertytę, który uprawiał prozelityzm, dla Rzymian był on apostatą /lub nawet ostrzej renegatem/.

@@@
.

#34
27-11-2010 13:33
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52279 punktów)Odp: Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?
W odpowiedzi Meretseger
.
>Oktawian nieco inny gest wykonywał.
W tym "nieco" cała kwestia "smaku" się kryje.
"Wykorzystana" swastyka też nieco inną była.

@@@
.

sirBuk_PanBuk (6257 punktów)Odp: Czy Pius XII pomógł dojść do władzy NSDAP?
W odpowiedzi Meretseger
>>powyższy gest jest tylko i wyłącznie wyrazem sentymentu dla dawnego ustroju starożytnego Rzymu.
>Oktawian nieco inny gest wykonywał

ajtam Octavian!

Jezus, Syn Boży - jak On miesza! (czyli wygrzebane w necie!)


I Matka Jego!



Bóg stworzył człowieka, ponieważ rozczarował się małpą. Z dalszych eksperymentów zrezygnował. Marek T.

1 2 3

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365