 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-05-2011 09:31 | kejper (-24 punktów) | Wiara - rozum
-8 na 10 | Czy diabeł może być zbawiony??? Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność?? Skoro Bóg dla wielu ludzi jest urojony, to dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury europejskiej??
Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie...
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Ania... (14138 punktów) | > Czy diabeł może być zbawiony???Jako nieistniejące byt, a wyłącznie pojęcie / wyobrażenie, raczej nie  > Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność??Nie, nie uświadamiam sobie z reguły obecności urojonych istot. > Skoro Bóg dla wielu ludzi jest urojony, to dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury> europejskiej??Czy takim głównym... Czerpaliśmy wiele z innych kultur również. Tak czy owak to książka i tylko książka. Czy jest ważniejsza niż "O obrotach ciał niebieskich", to kwestia oceny. > Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg> zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego> samego, aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie...To jest Twoje wyobrażenie, nie moje.
|
|
 | 1 na 1 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | > Jako nieistniejące byt, a wyłącznie pojęcie / wyobrażenie, raczej nie Ale spróbuj wejść w tok myślenia autora wątku. Dla Niego diabeł istnieje. Czy więc może być zbawiony? Ale czy on tego w ogóle chce? Trzeba by się go oto zapytać. Nie po to zostawał diabłem, aby potem skamlać o zbawienie. Ale katolicy chcą wszystkich na siłę zbawiać. Tak jak w Ameryce Południowej. Wyrżnęli Indian w imię zbawienia.
Wszystko ma swój początek i koniec.
|
|
|  | 1 na 1 | Ania... (14138 punktów) | > > Jako nieistniejące byt, a wyłącznie pojęcie / wyobrażenie, raczej nie> Ale spróbuj wejść w tok myślenia autora wątku.> Dla Niego diabeł istnieje.> Czy więc może być zbawiony?> Ale czy on tego w ogóle chce?> Trzeba by się go oto zapytać. Nie po to zostawał diabłem, aby potem skamlać o zbawienie.Skoro nas się nie pytają o zdanie, to tym bardziej diobła  > Ale katolicy chcą wszystkich na siłę zbawiać. Tak jak w Ameryce Południowej.> Wyrżnęli Indian w imię zbawienia.I nie tylko. W imię zbawienia zabierali dzieci rodzinom żydowskim, jeśli ktokolwiek je ochrzcił, nie ważne, że po kryjomu. Odbierali też dzieci Aborygenom. W każdym przypadku trafiały do sierocińców.
|
|
| |  | 4 na 4 | liliac (147340 punktów) | > I nie tylko. W imię zbawienia zabierali dzieci rodzinom żydowskim, jeśli ktokolwiek je ochrzcił, nie ważne, że po kryjomu.Cóż w tym dziwnego? To troska o duszę nieśmiertelną nimi kierowała. Wszak, jak pisał o słynnej "sprawie Mortary" niejaki Jules Souben : Cytat:Oczywista, że tylko wyższa pobudka mogła skłonić Piusa IX do przedsięwzięcia środka tak ważnego i tak przykrego, jakim jest odebranie dziecka własnym jego rodzicom. I istotnie, w sprawie tej wchodziły w grę względy na Boga i na dobro dziecka; ponieważ młody Mortara otrzymał Sakrament, wyciskający na duszy znamię niezatarte, przeto nieodwołalnie stał się chrześcijaninem, i dobrze zrozumiana wolność sumienia wymagała, aby łaskę chrztu św. podtrzymywano, a nie tłumiono w nim przy pomocy wrogiego wychowania, aby to znamię sakramentalne było szanowane, jak być powinno, nie zaś profanowane. Postępując w ten sposób, Pius IX stosował tylko po prostu prawo kanoniczne i spełnił tylko swój obowiązek. Każdy panujący chrześcijański powinien by w podobnym wypadku w ten sam sposób postąpić, gdyby mu roztropność na to pozwalała. Zresztą, nie trzeba przesadzać w ocenie surowości środka, zastosowanego w tym razie; ojciec dziecka miał możność widywania go i rozmawiania z nim, pod jednym tylko warunkiem, aby się wstrzymał od wszelkiej propagandy na rzecz judaizmu. Warunek ten może się wydawać twardym, ale trzeba na to zwrócić uwagę, że chrzest św. raz udzielony młodemu Mortarze, raz na zawsze rozwiązał pytanie o jego religii. A od chrzczenia (także wbrew woli rodziców) nie odżegnuje się wcale i dzisiaj Kodeks Prawa Kanonicznego: Cytat:Kan. 868 § 1. Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się:
1° aby zgodzili się rodzice lub przynajmniej jedno z nich, lub ci, którzy prawnie ich zastępują; 2° aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.
§ 2. Dziecko rodziców katolickich, a nawet i niekatolickich, znajdujące się w niebezpieczeństwie śmierci, jest godziwie chrzczone, nawet wbrew woli rodziców.
|
|
 | 2 na 2 | Madman (7811 punktów) | > To jest Twoje wyobrażenie, nie moje.Nawet nie jego. Zerżnięte z "Fides et ratio" Wojtyły. Młot na czarowników
|
|
11 na 11 | Meretseger (61860 punktów) |
>Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność?? Diabeł nie istnieje. >dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury europejskiej?? Nie jest.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
 | -2 na 2 | kejper (-24 punktów) | >>Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność?? >Diabeł nie istnieje. Skoro nie to skąd w ogóle się wziął pogłos o nim?? Może to ja i Ty ni jesteśmy?? >>dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury europejskiej?? >Nie jest. Zajrzyj do historii. Sięgnij do korzeni etc. > Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
|  | 10 na 10 | Meretseger (61860 punktów) |
>Zajrzyj do historii. Sięgnij do korzeni etc. No zaglądam, sięgam i co widzę? Filozofię grecką, prawo rzymskie i mnóstwo innych ciekawych rzeczy, pochodzących z kultury śródziemnomorskiej i "barbarzyńskiej", a dopiero potem, gdzieś na końcu, jakieś mało chwalebne karty biblijnego chrześcijaństwa. Jak na główny budulec to dość cienko.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
|  | 10 na 10 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > >Diabeł nie istnieje.> Skoro nie to skąd w ogóle się wziął pogłos o nim??Normalnie - kosmici podszepnęli elfom, elfy smokowi, smok krasnoludkom, krasnoludki Sierotce Marysi...  > Może to ja ??Aaaa, to co innego. Jeśli tak - to zwracam honor  . > >>dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury europejskiej??> >Nie jest.> Zajrzyj do historii. Sięgnij do korzeni etc.Kulturę europejską buduje się już jakieś 40 000 lat. Dwa tysiące lat wpływów bliskowschodniego monoteizmu to epizod jedynie - 5 % raptem.
|
|
| |  | 5 na 5 | Tibor (1012 punktów) | >Normalnie - kosmici podszepnęli elfom, elfy smokowi, smok krasnoludkom, krasnoludki
a FSM, Latająca różowa jednorożec, Dyskordia i piraci to pies ??
"zdobyć serce dziewczyny jest stosunkowo prosto. Zaczynamy od nacięcia wzdłuż linii mostka...."
|
|
|  | 2 na 2 | AdamGr (3037 punktów) | Co to za budulec który rozpieprza inne kultury ? Co historii się nie zna?  Chorowało się pewnie. Ale żeby coś rozpieprzyć trzeba mieć co, a było tego i różnorakie. Co tu wypisywac itłumaczyć , w ksiązkach znajdziesz, mozesz sięgnac do tych z podstawówki. Tylko antybiotyki weź przedtem
|
|
2 na 2 | Rafaela (2059 punktów) | > Czy diabeł może być zbawiony???To jest oczywiste! Ja nie mam wątpliwości, że diabeł może być zbawiony, wszak bóg może zrobić co chce - jest wszechmogący 
*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
|
|
 | | kejper (-24 punktów) | > >Czy diabeł może być zbawiony???> To jest oczywiste! Ja nie mam wątpliwości, że diabeł może być zbawiony, wszak bóg może zrobić co chce - jest wszechmogący > *życie to moja pasja - nie boję się żyć*Ale gdyby On go zbawił to wszystko by straciło sens, sens dobra i zła. Rzeczywiście możemy go zbawić???
|
|
|  | 11 na 11 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > Ale gdyby On go zbawił to wszystko by straciło sens, sens dobra i zła.Urocze  . Dobrze jest wiedzieć, że są ludzie, którym dla zachowania poczucia sensu potrzeba nie tylko, żeby istniały różne byty Nadprzyrodzone, ale żeby jeszcze były one Złe  . > Rzeczywiście możemy go zbawić???Nie wiem, co Wy tam możecie - w każdym razie, ja Wam przeszkadzać nie będę  .
|
|
|  | 4 na 4 | Rafaela (2059 punktów) | >Ale gdyby On go zbawił to wszystko by straciło sens, sens dobra i zła. Różnica miedzy Tobą a mną polega na tym, że do tego by widzieć sens w czymkolwiek, także sens życia, nie jest mi potrzebny bóg/religia. Mam tą zdolność poznawczą, która pozwala mi owy sens dostrzegać i nie jest mi do tego potrzebny żaden nakaz (zakaz, strach, wina, kara etc,) z biblii, którą zresztą traktuję jako swoisty zbiór legend i bajek lepiej gorzej udanych i spisanych przez wieki. Trudno mi więc przyjmować rzeczy zmyślone jako prawdzie, tak samo jak trudno mi uwierzyć w to, że są ludzie, którzy bezdyskusyjnie - ze strachu - wierzą i nie próbują chociażby przez chwilę zastanowić się nad tym czy przypadkiem nie są otumaniani/manipulowani. Powtórzę więc - jeśli bóg, w którego wierzysz jest wszechmogący to jego sprawą jest jaką istotę zbawi, bo on może wszystko, nawet to o czym nie wiesz, a Ty nie powinieneś w to wątpić, bo grzeszysz.
*życie to moja pasja - nie boję się żyć*
|
|
12 na 12 | finerbijk (17282 punktów) | >Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność?? Ja ogarnięty już z rana cały czas czuję jego obecność, a działa rozmaicie. Czasami siada pod biurkiem i syczy diabelskim szeptem: - Poootrooolluuj troooochę na jakimś foruuum. Nooo, poootrooolluujjjj, przecież to luuuubisz. Na szczęście diabły mają słaby punkt - strach przed wodą święconą. W domu najlepiej stosować ją wraz z rozpylaczem do oprysków roślin. Bardzo skutecznie oddiabla pomieszczenia i tereny. Moim zdaniem poziom zadiablenia jest obecnie tak wysoki, że powinno się ją rozpryskiwać z samolotów, nad miastami szczególnie (zamiast puszczać te chemtraile). Może by wnioskować do Unii o jakieś środki?
>Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, Zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że głupota uskrzydla. Tak, czy owak, rozwijam swoje i lecę na Anioł Pański, cześć.
|
|
 | |
2 na 2 | Amol (692 punktów) | > Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność??Tak. Nie wierzymy w boga, ale w diabła tak!  > Skoro Bóg dla wielu ludzi jest urojony, to dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury> europejskiej??Arabska, hinduska, już nie istnieje? > Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg> zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego> samego, aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie...Wszystko w porządku, tylko nie wciskaj do tego boga. Wystarczyło by : > Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy, aby człowiek mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie...
|
|
 | 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) |
>Wszystko w porządku, tylko nie wciskaj do tego boga. Wystarczyło by : >> Wiara i rozum Jaka wiara? W co?
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
|  | 2 na 2 | Amol (692 punktów) |
> Jaka wiara? W co?W możliwości rozumu i samego człowieka.
|
|
| |  | 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) |
> W możliwości rozumu i samego człowieka.  O, teraz dobrze  Bo się obawiałam, że zaraz jakiś katolik się do Twojego sformułowania przyczepi. A tak, to mamy jasno wyłożone 
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
| | |  | 4 na 4 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > >W możliwości rozumu i samego człowieka.  > O, teraz dobrze Bo się obawiałam, że zaraz jakiś katolik się do Twojego sformułowania przyczepi. A tak, to mamy jasno wyłożoneNo, nie wiem, czy tak jasno. Wiara w możliwości rozumu i samego człowieka cóż właściwie miałaby oznaczać? Że możliwości rozumu i człowieka w ogóle są - wierzyć nie trzeba, bo to z życia dobrze wiadomo. Zostaje zatem wiara w możliwości rozumu i samego człowieka jako coś w stylu: założenie, że dzięki wykorzystaniu możliwości rozumu i samego człowieka będzie ludziom coraz lepiej - a to już wcale licznych wyjaśnień się domaga.
|
|
| | | |  | 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) |
>Zostaje zatem wiara w możliwości rozumu i samego człowieka jako coś w stylu: założenie, że dzięki wykorzystaniu możliwości rozumu i samego człowieka będzie ludziom coraz lepiej - a to już wcale licznych wyjaśnień się domaga. Tak, ale już innej natury.
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
|
|
prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | > Czy diabeł może być zbawiony??? A skąd on się wziął ten diabeł? Był od zawsze? Równolegle z Bogiem? Czy Bóg go stworzył? A jeśli tak , to po co? I w ogóle, czy Bóg-Dobro mógł stworzyć diabła-zło?
Wszystko ma swój początek i koniec.
|
|
3 na 3 | Madman (7811 punktów) | > Czy diabeł może być zbawiony???> Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność??Diabeł "działa" w dwóch płaszczyznach - jako bohater literacki i jako personifikacja zła. Jako fikcyjna postać znana z książki zwanej Biblią zbawiony być może wtedy, gdy ktoś napisze sequel i go zbawi w nim. Jako uosobienie zła zależny jest od wyobrażenia na jego temat, a więc wystarczy go sobie wyobrazić jako zbawionego i załatwione. > Skoro Bóg dla wielu ludzi jest urojony, to dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury europejskiej??Bo katolicy mają problemy z rozgraniczeniem fikcji literackiej i rzeczywistości. Dlatego między innymi nie podoba im się "Harry Potter", bo ich zdaniem pełno tam magii i okultyzmu. Nie, że w fikcjonalnym świecie książki jest "zła energia", tylko że "zła energia" w książce stanowi zagrożenie dla czytelnika. LOL. A tak serio, to nie, Biblia nie jest głównym budulcem kultury. Młot na czarowników
|
|
2 na 2 | maruda (5550 punktów) | > Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność??Typowy diabeł nosi się na czarno i nie musi się ukrywać. Nikt go nie będzie podejrzewał o wygłaszanie kazań z ambony. Wszystkie grzechy główne zostały na stałe przypisane do tej czarnej szaty, żaden szanujący diabeł się z nimi nie kryje. > Czy diabeł może być zbawiony???Może, ale byłoby głupotą opuszczać tak dobrze prosperującą synekurę.
|
|
3 na 3 | Ignorancja (4718 punktów) | >Czy diabeł może być zbawiony???
Nie mam pojęcia, spytaj boga.
>Jak według tu wszystkich ogarniętych diabeł działa i czy uświadamiacie sobie jego obecność??
No nie wiem jak tobie to wyłuszczyć ... otóż chyba większość z nas nie bardzo sobie uświadamia jego obecność. Co gorsza my go pomijamy jak boga. A pojawiają się te słowa niesione jedynie przez takich jak ty, więc wtedy jakoś się staramy odnosić do slow.
>Skoro Bóg dla wielu ludzi jest urojony, to dlaczego Biblia jest główny, budulcem kultury >europejskiej??
Dlaczego dokonałeś przyrównania bóg=biblia, nie mniej sensownym byłoby przełożenie bóg=egipska księga umarłych.
>Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.
A wiedza? Ją pomijamy?
>Sam Bóg >zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego >samego,
No chyba to jednak nie on zaszczepił skoro są ateiści. Może to jednak był szatan tym szczepicielem ...
>aby człowiek - poznając Go i miłując - mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie...
A to to już przekracza moją zdolność percepcji.
Czymże jest prawda? -jak powiedział Piłat z Pontu ...
Myślę, że gdyby chrześcijanom opowiedzieć o ich kultowej postaci ukrywając do kogo odnoszą się opisy zapałaliby nie mniejszym oburzeniem, aniżeli w zderzeniu z relacją o sekcie Moona.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|