 |
Koniec antybelkowych lokat Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 20-06-2011 20:53 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Koniec antybelkowych lokat
10 na 10 | Od 1 lipca 2011 r. zmienią się zasady zaokrąglania w PIT podstawy opodatkowania i podatku przy zyskach osiąganych m.in. z odsetek z lokat bankowych. Spowoduje to, że nawet lokata jednodniowa, tzw. antybelkowa będzie opodatkowana. (źródło) Już za niecałe 2 tygodnie niektórzy posiadacze kont bankowych przestaną wreszcie bezczelnie i bezkarnie oszukiwać fiskusa i okradać państwo na kilkadziesiąt groszy miesięcznie. Państwo usunie lukę w przepisach, która, o zgrozo!, dopuszczała płacenie podatku dochodowego od tych samych pieniędzy tylko raz.
Resort finansów szacuje, że dzięki tym rewolucyjnym zmianom skarb państwa okradnie posiadaczy kont bankowych na kwotę, pardon, zarobi ok. 540 mln PLN w ciągu dwóch lat. W ten sposób np. koszty budowy najdroższego, jednorazowego stadionu piłkarskiego pobudowanego w Warszawie, zwrócą się w ciągu kilku lat.
Radujmy się! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | TriDzej2 (869 punktów) | Sytuacja hipotetyczna: w ostatni dzień grudnia przelałem na ROR pieniądze, w styczniu dowiaduję się, że podatek wyniósł 1 grosz. Załóżmy, że to mój jedyny dochód w roku. Ile będzie kosztowało czasu i pieniędzy ściągnięcie ze mnie tego 1 grosza?
Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a zamiast za lokaty Ci idioci, którzy są u władzy, powinni policzyć ile sami pieniędzy marnują. Byłoby z tego znacznie więcej.
|
|
 | 2 na 2 | Marcin Sowa (107 punktów) | >Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, a zamiast za lokaty Ci idioci, którzy są u władzy, powinni policzyć ile sami pieniędzy marnują. Byłoby z tego znacznie więcej.
O, ileż byśmy wszyscy zyskali, gdyby nasi urzędnicy wreszcie zaczęli odpowiadać (m.in. finansowo) za swoje błędy!
|
|
|  | 1 na 1 | KarolG (2892 punktów) | > O, ileż byśmy wszyscy zyskali, gdyby nasi urzędnicy wreszcie zaczęli odpowiadać (m.in. finansowo) za swoje błędy!Nie wiem... Przy takim prawie jakie mamy, mieliby tak mokro w gaciach, że już w ogóle nic by się nie dało załatwić... Na razie jest tak, że w jednym urzędzie skarbowym można coś zrobić (np. odliczyć VAT), a w innym nie. Oba urzędy mówią, że przepisy są jednoznaczne. Jakbyś chciał ukarać urzędnika skończyłoby się sądem. W sumie pewnie skończyłoby na tym, że sąd "przepisywałby" wszystkie ustawy od nowa  Nowy ustrój Demokracja Sądowa 
Thank God, I'm an atheist
|
|
| |  | | Marcin Sowa (107 punktów) | > Nie wiem... Przy takim prawie jakie mamy, mieliby tak mokro w gaciach, że już w ogóle nic by się nie dało załatwić...> Na razie jest tak, że w jednym urzędzie skarbowym można coś zrobić (np. odliczyć VAT), a w innym nie. Oba urzędy mówią, że przepisy są jednoznaczne. Jakbyś chciał ukarać urzędnika skończyłoby się sądem. W sumie pewnie skończyłoby na tym, że sąd "przepisywałby" wszystkie ustawy od nowa Nowy ustrój Demokracja Sądowa Niby tak, ale przecież 'nie od razu Kraków zbudowano'. Tak czy inaczej po ciężkim okresie transformacji odpowiedzialności urzędniczej jestem pewien, że zaczęliby (urzędnicy) robić co powinni, a nie zachowywać się jak panowie i władcy motłochu, alfy i omegi, itp, itd.
|
|
 | 4 na 4 | TyDraniu (6569 punktów) | >Sytuacja hipotetyczna: w ostatni dzień grudnia przelałem na ROR pieniądze, w styczniu dowiaduję się, że podatek wyniósł 1 grosz. Załóżmy, że to mój jedyny dochód w roku. Ile będzie kosztowało czasu i pieniędzy ściągnięcie ze mnie tego 1 grosza?
Ten 1 grosz bank pobiera ci automatycznie z konta, i przelewa na konto urzędu skarbowego. To jeden przelew miesięcznie za wszystkich klientów banku + trochę dokumentacji elektronicznej.
Jak łaskawy był napisać Kulka, "okradam" Państwo na więcej niż kilkadziesiąt groszy. Jednak gdybym był u władzy, na pewno nie zrezygnowałbym z podatku Belki. Oczywiście w tej sytuacji muszę przelać pieniądze gdzieś, gdzie nie będą opodatkowane. Tak samo postąpią miliony samodzielnie oszczędzających Polaków. Rząd chce uzyskać z tej zmiany pół miliarda złotych, jednak sprawi tylko, że lokaty przestaną być w miarę korzystną formą oszczędzania. Nie zdziwiłbym się, gdyby całkowity przychód z podatku Belki zmalał, zamiast wzrosnąć. Dodatkowo banki finansują pieniędzmi z lokat kredyty, zakupy akcji, obligacji skarbu państwa. Zastanawiam się, kto wykupi dług Państwa, gdy banki nie będą zasilane pieniędzmi z lokat?
|
|
|  | | TriDzej2 (869 punktów) | >Ten 1 grosz bank pobiera ci automatycznie z konta, i przelewa na konto urzędu skarbowego. To jeden przelew miesięcznie za wszystkich klientów banku + trochę dokumentacji elektronicznej.
Gdyby biurokracja funkcjonowała tak prosto, to już dawno spadłaby liczba urzędników i osób, które zajmują się przerzucaniem papierów.
|
|
| |  | | Anna Salman (16360 punktów) | >>Ten 1 grosz bank pobiera ci automatycznie z konta, i przelewa na konto urzędu skarbowego. To jeden przelew miesięcznie za wszystkich klientów banku + trochę dokumentacji elektronicznej. >Gdyby biurokracja funkcjonowała tak prosto, to już dawno spadłaby liczba urzędników i osób, które zajmują się przerzucaniem papierów. Żeby przygotować ten automatyczny przelew potrzebne są najpierw procedury operacyjne i techniczne (system), które ktoś pisze / testuje / opiniuje / wdraża. Konserwacja i obsługa systemów po jednej i po drugiej stronie oraz księgowanie też wymaga ludzi. Do tego kontrola, archiwizacja nośników magnetycznych i papierów (liczba papierów niespecjalnie zmalała po wprowadzeniu komputerów - zmieniła się ich forma), zarządzanie całością itd.
|
|
4 na 4 prof. Grabowska (8446 punktów) (zablokowany) | A słyszałam przed wyborami, a już nie pamiętam kto to kłamał, pardon, mówił, czy premier czy Rostowski, że zniosą podatek Belki! Ale oni źdźbło widzą w naszym oku, a Belki w swoim nie dostrzegają!
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość, z nich największa jest miłość.
|
|
 | 6 na 6 | Konowal (6291 punktów) | > A słyszałam przed wyborami, a już nie pamiętam kto to kłamał, pardon, mówił, czy premier czy Rostowski, że zniosą podatek Belki!Tak to jest jak się słuch radia tuskorań - Nie zniosą, a podwyższą, nie podatek Beliki tylko Vat. Jak mówili tak zrobili 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn
|
|
nikzoz (209 punktów) (zablokowany) |
> Państwo usunie lukę w przepisach, która, o zgrozo!, dopuszczała płacenie podatku dochodowego od tych> samych pieniędzy tylko raz.Tych samych pieniędzy. Nie odróżniasz kapitału od odsetek? Mam pytanie. Załóżmy, że pożyczyłem ci 100 tys. na rozkręcenie biznesu na 10% na rok. Tobie udało się zarobić w ciągu roku 20 tys. Czy według ciebie słusznym będzie, że ty od swoich 10 tys. zapłacisz podatek dochodowy a ja nie? Już za niecałe 2 tygodnie niektórzy posiadacze kont bankowych przestaną wreszcie > bezczelnie i bezkarnie oszukiwać fiskusa i okradać państwo na kilkadziesiąt groszy miesięcznie.Taki płacz o kilkadziesiąt groszy? Żałośni jesteście. > Resort finansów szacuje, że dzięki tym rewolucyjnym zmianom skarb państwa okradnie posiadaczy kont> bankowych na kwotę, pardon, zarobi ok. 540 mln PLN w ciągu dwóch lat.To ile to państwo zabiera obywatelom podatkiem od odsetek? Trochę statystyki: Cytat:Tylko co czwarty Polak ma jakiekolwiek oszczędności i najczęściej trzyma je ...w skarpecie - wynika z badania PBS DGA dla "Pulsu Biznesu". Z kolei dwie trzecie Polaków nie odłożyło w ubiegłym roku ani złotówki - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki przeprowadzonego dla niej sondażu GfK Polonia. ŹródłoCzyli w banku ma co ósmy. Dorosłych Polaków jest ok. 26 mln (odliczyłem wiek przedprodukcyjny). ŹródłoCzyli trzem i pół miliona ludzi państwo zabiera podatkiem od odsetek po złotówce ("kilkadzesiąt groszy") miesięcznie, co rocznie niech da 40 milionów. W ciągu 2 lat zabierze 80. Z tych 80 państwo zrobi 540. Czyli albo państwo doskonale pomnaża pieniądze z podatków, albo jesteś zwykłym kłamcą.
|
|
 | | Konowal (6291 punktów) | cały Twój wywód i tak jest nic nie warty, bo jak sam piszesz: > Czyli trzem i pół miliona ludzi państwo zabiera podatkiem od odsetek po złotówce (...)nawet jakby po groszu ZABIERAŁO to dalej jest jednoznacznie sytuacja zła, bo państwo nie ma służyć do zabierania. Zaś jak uważasz że państwo może zabierać - to właściwie w tym momencie porozumienie nie jest możliwe 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn
|
|
|  | nikzoz (209 punktów) (zablokowany) | > nawet jakby po groszu ZABIERAŁO to dalej jest jednoznacznie sytuacja zła, bo państwo nie ma służyć do zabierania.A do czego służy państwo? Minister infrastruktury pewnie powinien jaśnie panu autostradę z własnej pensyi zbudować, prawda? Zaś jak uważasz że państwo może zabierać - to właściwie w tym momencie porozumienie nie jest możliwe  Oczywiście, że porozumienie z tobą nie jest możliwe. Może jak dorośniesz i zaczeniesz rozumieć cos poza durnymi bonmotami z własnej stopki.
|
|
 | | therion (1 punktów) |
>Czyli trzem i pół miliona ludzi państwo zabiera podatkiem od odsetek po złotówce ("kilkadzesiąt groszy") miesięcznie, co rocznie niech da 40 milionów. W ciągu 2 lat zabierze 80. Z tych 80 państwo zrobi 540. >Czyli albo państwo doskonale pomnaża pieniądze z podatków, albo jesteś zwykłym kłamcą.
Czekaj,czekaj. Przy lokacie w wysokości 10 000 zł (więc raczej niewielkiej) i oprocentowaniu 4,5% odsetki miesięczne wynoszą 37,50 złotych podatek belki wyniesie 19% z tego 7,125 złotego - rocznie jakieś 85 złotych. Czyli spokojnie państwo przez dwa lata odrobi sobie 1/3 kosztów stadionu narodowego. To, że przez podatek Belki realne oprocentowanie lokat często jest poniżej inflacji to już pikuś.
|
|
|  | nikzoz (209 punktów) (zablokowany) | > >Czyli trzem i pół miliona ludzi państwo zabiera podatkiem od odsetek po złotówce ("kilkadzesiąt groszy") miesięcznie, co rocznie niech da 40 milionów. W ciągu 2 lat zabierze 80. Z tych 80 państwo zrobi 540.> >Czyli albo państwo doskonale pomnaża pieniądze z podatków, albo jesteś zwykłym kłamcą.> Czekaj,czekaj. Przy lokacie w wysokości 10 000 zł (więc raczej niewielkiej) i oprocentowaniu 4,5% odsetki miesięczne wynoszą 37,50 złotych podatek belki wyniesie 19% z tego 7,125 złotego - rocznie jakieś 85 złotych. Czyli spokojnie państwo przez dwa lata odrobi sobie 1/3 kosztów stadionu narodowego. To, że przez podatek Belki realne oprocentowanie lokat często jest poniżej inflacji to już pikuś. Czekaj, czeka, ja odnoszę się do "rewelacji" autora wątku, który napisał: Cytat:(...)posiadacze kont bankowych przestaną wreszcie bezczelnie i bezkarnie oszukiwać fiskusa i okradać państwo na kilkadziesiąt groszy miesięcznie (...)
Ja nawet zaokrągliłem te "kilkadziesiąt groszy" do pełnej złotówki. Fiskus "okrada" (to też jego sformułowanie) na 12 złotych rocznie. To znaczy, że on z tej lokaty ma ok. 60 złotych odsetek. Licząc lokatę na 5% to ma odłożona okrągłą sumkę 1200 zł polskich. Gdyby nie podatek od odsetek byłby rokefelerem. Co najmniej. A poważnie, to chyba nie oczekujesz poważnej dyskusji z gościem, który nie odróżnia kapitału od odsetek (z jego enuncjacji wynika, że podatek od dochodu w postaci odsetek to ponowne opodatkowanie wkładu).
|
|
1 na 1 | Grzegorz (5685 punktów) | Jak już ktoś wspomniał, opodatkowanie lokat spowoduje co najwyżej przesunięcie środków gdzieś gdzie będą obciążone mniejszym podatkiem - a że mamy XXI wiek, globalizację i internet nie powinno być to żadnym problemem.
Zatem jedynym sposobem aby rzeczywiście wyrwać te 540 mln byłoby wprowadzenie tego podatku wstecz. Co prawda (patrząc na to co próbowano w kwestii dopalaczy) nie można wykluczyć tego że ktoś "mądry inaczej" znów wpadł na podobny pomysł.
|
|
 | | Konowal (6291 punktów) | >Zatem jedynym sposobem aby rzeczywiście wyrwać te 540 mln byłoby wprowadzenie tego podatku wstecz
Chłopie nie podpowiadaj
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|