Racjonalista - Strona głównaDo treści
Miraż ? Aż tak doskonały ?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
05-07-2011 10:05Kacper Er (5 punktów)Miraż ? Aż tak doskonały ?
Witam.

Oto zapis video z Chin. Rewelacyjny miraż jak mówią naukowcy i oczywiscie nadprztyrodzone zjawisko wg. drugich. Co o tym sadzicie ? Macie jeszcze jakies informacje na ten temat ?

Video: www.youtube.com/watch?v=EfHXW9dqZUE

i opis (ang.).

Amazing mirage appeared on Thursday, June 16, 2011 at dusk at the Tunxi section of the Xin'an River in Huangshan City, east China's Anhui Province, when continuous pouring rain had just stopped.

-City appears over Chinese river
-Residents think it's a "vortex"
-Scientists say it's a great mirage

IT looks like any other city skyline with skyscrapers, a few mountains and trees - except it isn't real.

The giant mirage appeared across the skyline near in East China earlier this month after heavy rainfall and humid conditions along the Xin'an River.

As mist settled over the river at dusk, tall buildings appeared to rise from nowhere, leading residents in nearby Huanshan City to speculate that the vision may be a "vortex" to a lost civilisation.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Kacper Er (5 punktów)
i jeszcze video z opisem tego co widać : www.youtub(*)?v=dsMmef04qGs&feature=related

pozdrawiam
spellbinder (8577 punktów)
Zastanawia mnie tylko reakcja przechodniów.

Jak gdzieś pojawi się grzyb, który choć trochę przypomina czyjś włochaty pysk, od razu zbiegają się lamentujące tłumy.

A tu - budynki się wymirażowały, a ludzie nic. Jadą sobie, olewają. Bo pewnie te budynki zawsze tam stały. Biorąc pod uwagę google maps - rzeka ma parę zawijasów i kilka budynków tam stoi. Chyba, że satelity też dały się oszukać
astrotaurus (12445 punktów)

>A tu - budynki się wymirażowały, a ludzie nic.
No, jeden facet komórką coś nakręcił i na jutuba wrzucił. Z komentarzem spod parasola.
Nie narzekaj więc.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Najpierw kwestia formalna - jak wrzucasz tekst angielski, to wrzuć też 'streszczenie' po polsku.
Dalej, film słabej jakości. Ktoś zwrócił uwagę, że ludzie na ten miraż nie reagują - nawet zdjęć nie robią (zauważyli to inni).
Na podstawie tego, co zamieściłeś wygląda na hoax, jak mówią anglicy, czyli głupi żart i fotomontaż. Z tego powodu przenoszę do Bazgrołów.

Pozdrawiam

Jesteśmy wynikiem wykorzystania błędów ewolucji przez ewolucję.
05-07-2011 22:45 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>Na podstawie tego, co zamieściłeś wygląda na hoax, jak mówią anglicy, czyli głupi żart i fotomontaż. Z tego powodu przenoszę do Bazgrołów.
Raczej nie jest to hoax, wiele serwisów o tym pisało. No i po co robić mistyfikację mirażu, zjawiska ciekawego, ale nie nadnaturalnego i nie tak bardzo sensacyjnego.

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Jak wiele serwisów o tym donosilo, to pewnie znalazłyby się lepsze materiały niż słabej jakości filmik. A i wyjaśnienia najpewniej też były podawane.

Pozdrawiam

Jesteśmy wynikiem wykorzystania błędów ewolucji przez ewolucję.
06-07-2011 10:15 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>Jak wiele serwisów o tym donosilo, to pewnie znalazłyby się lepsze materiały niż słabej jakości filmik. A i wyjaśnienia najpewniej też były podawane.

Tu jest o tym w dailymail
i wyjaśnienie:
Cytat:
The pictures have baffled experts who visited the city to check that there were not actually any of the building already there.
It is believed that the sight may have been a mirage - a form of illusion that is common in in humid weather. The phenomenon is caused when moisture in the air becomes warmer than the temperature of water below. As the rays of sunlight cross from the colder air into the warmer air it is 'bent' or refracted - creating a reflection in the air.


Czyli krótko załamanie i odbicie promieni światła spowodowane różnicą temperatur wilgoci w powietrzu i wody.
Kacper Er (5 punktów)
>>Jak wiele serwisów o tym donosilo, to pewnie znalazłyby się lepsze materiały niż słabej jakości filmik. A i wyjaśnienia najpewniej też były podawane.
>Tu jest o tym w dailymail
>i wyjaśnienie:
> Cytat:
The pictures have baffled experts who visited the city to check that there were not actually any of the building already there.
>It is believed that the sight may have been a mirage - a form of illusion that is common in in humid weather. The phenomenon is caused when moisture in the air becomes warmer than the temperature of water below. As the rays of sunlight cross from the colder air into the warmer air it is 'bent' or refracted - creating a reflection in the air.
>

>Czyli krótko załamanie i odbicie promieni światła spowodowane różnicą temperatur wilgoci w powietrzu i wody.
>

ale w mirazu az tak dokladne budynki, budowle ?
06-07-2011 10:32 
 Ocena 1 na 1
Kacper Er (5 punktów)
a z innych zrodel :

Sprawa jest juz wyjasniona - to byl fragment reportazu z chinskiej telewizji mówiacy o podwyzszonym stanie wody i o tym, ze wystajace z mgly budynki wygladaja jak miraz. Ktos przetlumaczyl to jako reportaz o rzeczywistym mirazu i film zaczal zyc wlasnym zyciem. Budynki widoczne na zdjeciach sa rzeczywistymi budynkami w miescie (wystarczy sprawdzic na googlemap) ....

no i faktycznie
06-07-2011 10:37 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>no i faktycznie

Hehe.. dobre, trzeba się było jednak uczyć chińskiego.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365