Racjonalista - Strona głównaDo treści
Neoliberalny cud

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
15-10-2011 09:59waldeck77 (4307 punktów)Neoliberalny cud
Ocena 1 na 15
Neoliberalizm dokonał w Polsce cudu bez precedensu: ludzie biedni stali się rzecznikami interesu ludzi bogatych. Znam osobiście biedaków bez większych perspektyw, którzy gdy usłyszą cokolwiek o potrzebie ingerencji państwa w gospodarkę lub progresji podatkowej omal nie rzucą sie, by wydrapać oczy głosicielowi takich poglądów. Wolą być biedakami do końca życia, byle tylko bogaczom żyło się coraz lepiej. Powszechność tego zjawiska odbija się m.i.n w wynikach wyborów, w których zdecydowanie wygrywają partie stojące na straży interesu bogatych i wielkiego kapitału. Neoliberalizm jak widać to wyjątkowo złośliwy zestaw memów, które ogłupiają zupełnie swoją ofiarę. Tak jak grzyb Cordyceps unilateralis infekuje mrówki zmuszając je do samobójczych zachowań, by mogły stać się jego pokarmem.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 Dalej..
#1
15-10-2011 11:05
 Ocena 4 na 4
TriDzej2 (869 punktów)Odp: Neoliberalny cud
Czy potrafisz jednoznacznie określić, co rozumiesz przez neoliberalizm?

#2
15-10-2011 11:15
 Ocena 12 na 14
Pa1ryk (1539 punktów)Odp: Neoliberalny cud
>Neoliberalizm dokonał w Polsce cudu bez precedensu: ludzie biedni stali się rzecznikami interesu ludzi bogatych. Znam osobiście biedaków bez większych perspektyw, którzy gdy usłyszą cokolwiek o potrzebie ingerencji państwa w gospodarkę lub progresji podatkowej omal nie rzucą się, by wydrapać oczy głosicielowi takich poglądów.

Może dlatego, że ludzie widzą, że te pomysły się kompletnie nie sprawdzają i hamują rozwój małych i średnich firm, które to dają pracę tym biednym głupiutkim ludziom?

>Wolą być biedakami do końca życia, byle tylko bogaczom żyło się
>coraz lepiej.

Zabierzmy bogatym i rozdajmy ubogim! Gdzieś już to słyszałem.

>Powszechność tego zjawiska odbija się m.i.n w wynikach wyborów, w których zdecydowanie wygrywają partie stojące na straży interesu bogatych i wielkiego kapitału.

Gdyby wygrała koalicja PiS-PSL to biedni działacze tych partii nie musieliby już martwić się o posady.

>Neoliberalizm jak widać to wyjątkowo złośliwy zestaw memów, które ogłupiają zupełnie swoją ofiarę.

Oj złośliwy, złośliwy. Za komuny było lepiej!

>Tak jak grzyb Cordyceps unilateralis infekuje mrówki zmuszając je do samobójczych zachowań, by mogły stać
>się jego pokarmem.

Powiem Ci coś. Mam 20 lat, mieszkam na wsi, z rodzicami, którzy zarabiają po ok 2000zł na rękę. Z ich pensji ok 35% to podatki i składki. Nieopodal mieszka kilka rodzin wielodzietnych, zwykłe pijaczki utrzymujące się z dzieci, które pracą rąk nigdy nie splamiły. Dostają od państwa i gminy więcej pieniędzy niż zarabiają moi rodzice, pracując po 8 godzin 5 dni w tygodniu. Ja właśnie tak widzę solidarne państwo, jako wyzysk pracujących dla utrzymywania nierobów.
Może i jestem głupi, ale wolę żeby te pieniądze zostały u bogatych aby mogli zainwestować niż żeby byłe przepite przez moich sąsiadów.

#3
15-10-2011 11:17
 Ocena 10 na 12
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
Odp: Neoliberalny cud
> Znam osobiście biedaków bez większych perspektyw, którzy gdy usłyszą cokolwiek o
>potrzebie ingerencji państwa w gospodarkę lub progresji podatkowej omal nie rzucą sie, by wydrapać
>oczy głosicielowi takich poglądów. Wolą być biedakami do końca życia, byle tylko bogaczom żyło się
>coraz lepiej.
-Znam więcej takich, którzy są gotowi wydrapać oczy każdemu, który ma odrobinę więcej od nich.
-Musisz ustalić mniej więcej kto to bogacz, od jakich zarobków, jakiego majątku i kto to biedak, bo inaczej to wszystko będzie tylko lewicową demagogią.

"Smutne to czasy gdy łatwiej rozbić atom niż pokonać przesąd" - Albert Einstein

#4
15-10-2011 12:22
 Ocena 10 na 12
DyktaFon (9281 punktów)Odp: Neoliberalny cud
>Neoliberalizm dokonał w Polsce cudu bez precedensu: ludzie biedni stali się rzecznikami interesu
>ludzi bogatych. Znam osobiście biedaków bez większych perspektyw, którzy gdy usłyszą cokolwiek o
>potrzebie ingerencji państwa w gospodarkę lub progresji podatkowej omal nie rzucą sie, by wydrapać
>oczy głosicielowi takich poglądów. Wolą być biedakami do końca życia, byle tylko bogaczom żyło się
>coraz lepiej. Powszechność tego zjawiska odbija się m.i.n w wynikach wyborów, w których zdecydowanie
>wygrywają partie stojące na straży interesu bogatych i wielkiego kapitału. Neoliberalizm jak widać

Odpowiedź na to pytanie jest wyjątkowo prosta, moim zdaniem:
Jeśli popiera się rozwój i bogacenie ludzi, to każdy ma szansę zostania ciut bogatszym, niż jest teraz (jeśli zechce - oczywiście). A w socjalizmie każdy miał szansę dostania papieru toaletowego (jeśli zechciał postać w kolejce lub zaprzyjaźnić się z ekspedientką z najbliższego sklepu - oczywiście).

Czy ta odpowiedź satysfakcjonuje założyciela wątku?

#5
15-10-2011 13:16
 Ocena 13 na 17
Świnka Flejka (553 punktów)Odp: Neoliberalny cud
Cudem jest, że istnieją jeszcze ludzie, którzy widzą państwo w roli Janosika. Jeszcze większym cudem jest fakt, że znajdują sobie miejsce na tym portalu. Masz za dużo? Oddaj tym "biedakom bez większych perspektyw"! Ale oczywiście nie uważasz, że masz za dużo. Za dużo mają zawsze ci, którzy mają więcej od ciebie...

#6
15-10-2011 14:32
 Ocena 6 na 8
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Neoliberalny cud
>Neoliberalizm dokonał w Polsce cudu bez precedensu: ludzie biedni stali się rzecznikami interesu ludzi bogatych.
Szanowny Panie, dostrzeżenie na tym forum zła i głupoty rozwiązań neoliberalnych, jest czymś odważniejszym niż przyznanie się do głębokiego fideizmu. Proszę zobaczyć ile "wielce merytorycznych" wypowiedzi Pan wzbudził. Tak polski neoliberalizm - jak wszystko w Polsce - jest cudownym.
Odnosi największe sukcesy w momencie, gdy świat się z niego wycofuje. Doktryna odwołująca się do wolności została połączona u nas z nadrzędnością dogmatyki katolickiej, a jej zwolennikami stali się konserwatywni prawicowcy, a na dokładkę jak Pan to zauważył, jej zwolennikami są biedacy.

Zawsze konkurowaliśmy z Żydami, który naród jest bardziej wybranym. Ponieważ Bóg głupotę lubi - uważam, że jesteśmy bezkonkurencyjni.

Myślę iż dyskutowanie tu z neoliberałami jest porównywalne z tym, co osiągnąłby Pan wchodząc w dyskusję z fideistami na ich stronie, a oni na świecie już i tak są przegrani. Przegrają i w Polsce, szkoda tylko, że tak późno i z tak wielką krzywdą dla kraju.

Pozdrawiam serdecznie.

@@@
.

#7
15-10-2011 15:11
 Ocena 2 na 4
Jarek B. (426 punktów)
(zablokowany)
Odp: Neoliberalny cud
A co to jest ten neoliberalizm ? Tak często słyszę i czytam o tym neoliberalizmie, ale nie wiem co to takiego. Pan taki mądry i oczytany. Czy zechciałby Pan mi tę kwestię wytłumaczyć ?

#8
15-10-2011 15:14
 Ocena 6 na 6
TriDzej2 (869 punktów)Odp: Neoliberalny cud
Nie obchodzi mnie cudze życie seksualne i nie mam zamiaru nikomu w nie ingerować, zniósłbym wszystkie bezsensowne bariery prawne, dotyczące dobrowolnych związków międzyludzkich.

Czy w zamian za taką deklarację mogę dostać wyjaśnienie, dlaczego was etatystów/interwencjonistów tak podnieca siedzenie w cudzych portfelach i wymądrzanie się, na co inni ludzie powinni wydawać swoje pieniądze oraz dlaczego system przesycony interwencjonizmem z uporem idioty nazywacie "neoliberalnym"?

#9
15-10-2011 15:18
 Ocena 1 na 1
kika (1657 punktów)Odp: Neoliberalny cud
Całkowicie się zgadzam z p. Andrzejem Bogusławskim.
Każda taka wypowiedź jest atakowana na ślepo, byle zakrzyczeć. Argumenty bywają tak płytkie, że czasami rzeczywiście przypomina to wypowiedzi katolików atakowanych przez ateistów. Ta sama zapiekłość i brak zastanowienia się. Tylko recytacja dogmatów wdrukowanych do głowy przez propagandę i brak świadomości tego faktu.

#10
15-10-2011 15:30
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Neoliberalny cud
W odpowiedzi Jarek B.
.
>A co to jest ten neoliberalizm ? Tak często słyszę i czytam o tym neoliberalizmie, ale nie wiem co to takiego. Pan taki mądry i oczytany. Czy zechciałby Pan mi tę kwestię wytłumaczyć ?
A skąd miałaby być moja wiedza? Powstała tak jak i Pańska ze słuchania i czytania, a więc nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy byli jednakowo mądrzy.
Niech Pan dalej czyta i słucha! Nasze forum może pomóc, ale samodzielnego oczytania nikomu nie zastąpi. Książek na ten temat jest bardzo dużo.

A na naszym forum jest to już 157 dyskusja na ten temat. Ździebko wysiłku intelektualnego i można znaleźć wiele inspirujących do samodzielnego uzupełnienia wiedzy - wypowiedzi.

Miłego dnia.

@@@
.

#11
15-10-2011 15:55
 Ocena 7 na 9
Jarek B. (426 punktów)
(zablokowany)
Odp: Neoliberalny cud
To może zechce Pan odpowiedzieć na czym polega zło i głupota neoliberalizmu bo jak rozumiem świat się obecnie z "tego" wycofuje ? Również prosiłbym o wytłumaczenie z czego świat się obecnie wycofuje.

#12
15-10-2011 16:09
 Ocena 4 na 4
Scarabaeus (2198 punktów)Odp: Neoliberalny cud
W odpowiedzi kika
>Każda taka wypowiedź jest atakowana na ślepo, byle zakrzyczeć. Argumenty bywają tak płytkie, że czasami rzeczywiście przypomina to wypowiedzi katolików ...

wypowiedzi są tak samo płytkie jak postawione pytanie. Cóż tak głębokiego i sensownego znajdujesz w myśli zawartej w wypowiedzi otwierającej ten wątek?

#13
15-10-2011 16:30
 Ocena 10 na 12
Świnka Flejka (553 punktów)Odp: Neoliberalny cud
W odpowiedzi kika
A co takiego mądrego pisze pan Bogusławski? Otóż spieszę nadmienić, że dogmatycznie stwierdza, co następuje:
- rozwiązania neoliberalne są głupie i złe,
- wszyscy inni piszą mało merytorycznie,
- neoliberalizm nigdzie się nie sprawdził, ale głupi Polacy uważają, że u nich będzie inaczej,
- cały świat się z niego wycofuje, a my głupio w niego wierzymy,
- po raz kolejny stwierdza, że inni nie mają argumentów, tak jak katolicy, a on ma raję,
- a na koniec dodaje, że nie warto dyskutować z osobami, które mają inne poglądy, bo i tak nie mają racji i niedługo to zobaczą.

W nowym komentarzu chwali się umiejętnością czytania książek i korzystania z wyszukiwarki. I gdzie są te cudowne argumenty pana Bogusławskiego? Jak wypisze jakieś to może nawet się z nim zgodzę. Ale najpierw jakieś argumenty muszą zostać przedstawione.

A jako, że uznaję kulturę dyskusji bardziej w stylu Dawkinsa, to stwierdzenie, że to już 157 dyskusja na ten temat uważam za mało eleganckie. Jeśli pan Bogusławski uważa, że ma rację, to niech swoje argumenty przedstawia wszędzie, gdzie się da. Ma szansę, że ktoś początkowo sceptyczny przyzna mu rację. A tak, wyrażając jedynie swoją wyższość znajdzie poklask jedynie u ludzi o takich samych poglądach, a reszta go wyśmieje. I tak - wyśmieje, bo argumentami można odpowiadać komuś, kto sam argumentami się posługuje...

#14
15-10-2011 19:37
 Ocena 6 na 6
RadRado (1047 punktów)Odp: Neoliberalny cud
Cytat:
Powszechność tego zjawiska odbija się m.i.n w wynikach wyborów


Która partia liberalna od 20 lat wybrała wybory? Nie przypominam sobie.
Powiem więcej : która partia liberalna w ogóle weszła do sejmu w tym czasie?
Tylko błagam, nie mówcie, że PO jest liberalna, bo się za taką uważa.
To tak jakby powiedzieć, że Koreańska Republika Ludowo- Demokratyczna jest demokratyczna, bo ma tak w nazwie.

#15
15-10-2011 21:09
 Ocena 5 na 5
Selanos (12869 punktów)Odp: Neoliberalny cud
To w Polsce rządzą neoliberałowie? Przepraszam jeśli się mylę, ale według mnie, jedynym rozpoznawalnym neoliberałem w Polsce jest Janusz Korwin-Mikke, który od lat jest gdzieś na marginesie polskiej sceny politycznej.

Czasem mam wrażenie, że Polsce przydałby się porządny neoliberalny kopniak w tyłek. Państwo wciąż jest posiadaczem przedsiębiorstw, które nie przynoszą zysku, a są korzystne jedynie dla ludzi, zwykle powiązanych z partiami politycznymi, którzy dobrali się do stanowisk kierowniczych i nic nie robią, poza ciągnięciem kasy.

1 2 3 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365