Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ruski, ruscy, ruskie

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
27-10-2011 23:25Piękny Lolo (2082 punktów)Ruski, ruscy, ruskie
Ocena 4 na 4
   
Pod takimi określeniami występują w postach niektórych użytkowników Rosjanin, Rosjanie, lub przymiotnik rosyjski.
Określenia, które wymieniłem, są obraźliwe dla Rosjan. Nie zauważyłem, poza moim, protestów innych.
Zastanawia mnie skąd tyle pogardy dla Rosjan, którym my, Polacy, w żadnej dziedzinie do pięt nie dorastamy.

Tak na marginesie, jeśli użyję określenia "czarnuch" lub "żółtek" , podniesie się krzyk, że to obraźliwe dla Czarnych i Żółtych, ale ruskie mogą być.
   
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Oliwia Sandra Nowa (758 punktów)
(zablokowany)
>skąd tyle pogardy dla Rosjan
Widać ta opcja dominuje na forumie.

>jeśli użyję określenia "czarnuch" lub "żółtek"
A zróbmy listę obelg politycznie poprawnych i politycznie niepoprawnych.
Moherowy beret?
Poliaczek?
Pedał?
Parch?
Katabas... - Głosujmy.

Najtaniej wychodzi wolność, stąd jej zawrotnie wysoka cena.
i.czaplicka (5782 punktów)
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Coś Ci się pomyliło.

pl.wikipedia.org/wiki/Ruś
dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/17 - hasło Ruś.
pl.wikipedia.org/wiki/Pierogi_ruskie

Wszystko zależy od tego, czy wymawiasz to z pogardą i intencją poniżenia "rusków".

Pozdrawiam

Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją... nad światem zapadłaby wielka cisza. A.Einstein
28-10-2011 08:24 
 Ocena 3 na 3
Oliwia Sandra Nowa (758 punktów)
(zablokowany)
>Coś Ci się pomyliło.
Nie tylko Pięknemu się pomyliło?
I np. PWN-owi też?

>Wszystko zależy od tego, czy wymawiasz to z pogardą i intencją poniżenia "rusków"
Więc w niepogardliwym zapisie i bez intencji poniżenia mogę Pana nazwać jak zechcę?

Najtaniej wychodzi wolność, stąd jej zawrotnie wysoka cena.
28-10-2011 08:30 
 Ocena 2 na 2
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Proszę nie być żenującą, za PWN:

"Ruski lekcew. «Rosjanin»
 Ruska
języki ruskie «języki wschodniosłowiańskie: rosyjski, ukraiński, białoruski, zwłaszcza w ich wcześniejszym okresie historycznym»

ruski I
1. «dotyczący Rusi»
2. pot. «dotyczący Rosji lub Związku Radzieckiego»

ruski II «język rosyjski»
ruskie pierogi «pierogi nadziewane ziemniakami i białym serem»"

PWN mówi dokładnie to samo, co ja.

Pozdrawiam

Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją... nad światem zapadłaby wielka cisza. A.Einstein
28-10-2011 11:20 
 Ocena 2 na 2
Oliwia Sandra Nowa (758 punktów)
(zablokowany)
>Proszę nie być żenującą, za PWN:
>"Ruski lekcew. «Rosjanin»
Lekceważąco. A z małej literki -jeszcze bardziej, czyli obraźliwie.

Więc proszę nie być żenującym.

Najtaniej wychodzi wolność, stąd jej zawrotnie wysoka cena.
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Proszę się skontaktować z wydawnictwem - najpewniej wyjaśnią Pani, co mieli na myśli opisując te hasło. Ja nie wiem od czego zacząć.

Pozdrawiam

Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją... nad światem zapadłaby wielka cisza. A.Einstein
28-10-2011 11:51 
 Ocena 5 na 5
Oliwia Sandra Nowa (758 punktów)
(zablokowany)
>Proszę się skontaktować z wydawnictwem - najpewniej wyjaśnią Pani, co mieli na myśli opisując te hasło. Ja nie wiem od czego zacząć.
Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją... nad światem zapadłaby wielka cisza. A.Einstein

Najtaniej wychodzi wolność, stąd jej zawrotnie wysoka cena.
Meretseger (61860 punktów)
   Przymiotnik "ruski" sam w sobie obraźliwy nie jest. "Rusini" (także Rusowie, Rusacy) to zbiorcza nazwa ludów zamieszkujących Ruś, co z kolei jest określeniem terenów Europy Wschodniej. Do "Rusów" zalicza się Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, Rusinów karpackich, Poleszuków. Powiedzieć o Rosjanach, że są "ruskim narodem" to nic złego, bo to prawda. W czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów istniało województwo ruskie, są ruskie ikony, na średniowiecznych stanowiskach archeologicznych znajdowane są ruskie bransolety szklane, są wreszcie ruskie pierogi, niemające z Rosją nic wspólnego, bo pochodzą z Rusi Czerwonej.
   Wszystko zależy od intencji i kontekstu, w jakim używa się słowa. Jeśli w zwrocie "ruska sztuczna mgła w Smoleńsku", to oczywiste, że jest to obraźliwe, bo taka była intencja autora.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
setarkos (10757 punktów)
Chyba stawiasz sztuczny problem.
Rosjanin sam o sobie mówi: russkij cziełowiek i to przy użyciu russkowo jazyka'.
Zastosowanie 'ichniej' formy to raczej wyraz szacunku..
Zatem
>ruskie mogą być.
28-10-2011 09:15 
 Ocena 3 na 3
Oliwia Sandra Nowa (758 punktów)
(zablokowany)
> Zastosowanie 'ichniej' formy to raczej wyraz szacunku..
A pewnie! I można by nawet poprawić nasze relacje z Rosją, może jeszcze polska dyplomacja za naszą tu opublikowaną podpowiedzią na to wpadnie.

Najtaniej wychodzi wolność, stąd jej zawrotnie wysoka cena.
28-10-2011 14:03 
 Ocena 2 na 2
Hodża (11172 punktów)
>Chyba stawiasz sztuczny problem.
> Rosjanin sam o sobie mówi: russkij cziełowiek i to przy użyciu russkowo jazyka'.
> Zastosowanie 'ichniej' formy to raczej wyraz szacunku..

Nie bardzo. W języku angielskim-amerykańskim słowo "polack" znaczy "polaczek". Jest tak tłumaczone ze względu na pogardliwy charakter.

Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
Hodża (11172 punktów)
>   Pod takimi określeniami występują w postach niektórych użytkowników Rosjanin, Rosjanie, lub
>przymiotnik rosyjski.
>Określenia, które wymieniłem, są obraźliwe dla Rosjan. Nie zauważyłem, poza moim, protestów innych.

Dołączam się do protestu.

>Zastanawia mnie skąd tyle pogardy dla Rosjan, którym my, Polacy, w żadnej dziedzinie do pięt nie
>dorastamy.

Ależ dorastamy. Mamy wielką tradycję matematyczną szkoły lwowsko-warszawskiej. Fakt, w dziedzinie konsumpcji alkoholu coraz bardziej odstajemy ale w pewnym okresie zajmowaliśmy zaszczytne drugie miejsce.

>Tak na marginesie, jeśli użyję określenia "czarnuch" lub "żółtek" , podniesie się krzyk, że to
>obraźliwe dla Czarnych i Żółtych, ale ruskie mogą być.

Mogą! Słyszę często w barze mlecznym ten okrzyk: "TRZY RAZY RUSKIE NA WYNOS!"


Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
Kurczewski (2471 punktów)
Nie słyszałem żeby Rosjanin obraził się o nazwanie go "Ruskim". Ani razu- a pracuję z nimi ponad 10 lat. To kalka językowa (jak ktoś z kolegów zauważył) i większość Rosjan nie jest świadoma tego, że często w Polsce używa się jej z obraźliwą intencją. A jeśli już chcemy piętnować- to intencję, a nie samo słowo (chyba że w trosce o czystość polszczyzny). Podobnie z "murzynem".

erka.ovh.org/
hototogitsu.blogspot.com/

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365