Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co jest wejściem , co jest wyjściem, co układem?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
05-01-2012 23:51krystkon (459 punktów)Co jest wejściem , co jest wyjściem, co układem?
Wiki proponuje dwie dość ubogie definicje:
pl.wikiped(*)82ad_wejścia-wyjścia
pl.wikiped(*)enie_wejścia-wyjścia

Nie sposób na ich podstawie ustalić co wchodzi, co wychodzi, czym jest wejście, czym wyjście a czym sam układ. Po prostu czarna magia.
Każdy natychmiast wyobrazi sobie jakiś elektroniczny układ przez, który przepływa prąd w określonym kierunku – ale co to właściwie wyjaśnia?

Istnieją 10-tki nieelektronicznych bramek logicznych a także wiele nieelektronicznych urządzeń sterujących, o których można powiedzieć, że są to układy wejścia-wyjścia.

Moja interpretacja jest następująca:

Wejściem-wyjściem jest wektor przestrzenny oddziaływania fizycznego.

Układem - Operatorem wejścia-wyjścia jest punkt przestrzennego przecięcia się wektorów oddziaływań i wpływ oddziaływań na siebie – ich wzajemna zmiana.

Czy moja interpretacja jest poprawna?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Scarabaeus (2198 punktów)
A czy nie są to tylko pojęcia?

Układem będzie to co nazwiesz (zdefiniujesz) jako układ a wejściem to czemu nadasz takie znaczenie.

Weźmy prostszy przykład:

pokój to układ, drzwi to wyjście/wejście.

1. czy drzwi to też układ(jego element)?
2. drzwi to wejście czy wyjście? i od czego to zależy?
3. gdzie w pokoju znajduje się "wektor przestrzenny oddziaływania przestrzennego"?
4.czy pokój jest " Operatorem wejścia-wyjścia jest punkt przestrzennego przecięcia się wektorów oddziaływań i wpływ oddziaływań na siebie - ich wzajemna zmiana."?
5.gdzie kończy się pokój a zaczynają drzwi?
5. Czy okno jest wejściem/wyjściem skoro nie to jest jego przeznaczeniem ale teoretycznie można go do tego użyć?
5a. jeżeli 5 tak, to czy okno na 10 pietrze przestaje być wejściem?

Teraz możemy przejść do bardziej skomplikowanych przykładów
06-01-2012 03:54 
 Ocena 2 na 2
Rafał Poniecki (7132 punktów)
>Układem będzie to co nazwiesz (zdefiniujesz) jako układ a wejściem to czemu nadasz takie znaczenie.
>Weźmy prostszy przykład:
Twoja dziewczyna to układ, który ma wejście, a ty masz wektor.
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Poszło do bazgrołów, bo nie wyjaśniłeś, co to jest: "wektor przestrzenny oddziaływania fizycznego".
Jeśli to może być cokolwiek, to dalej mamy czarną magię. I jak to mierzyć? I jak to produkować?
Bez tego bardziej pasuje do filozofii niż do nauki.

Pozdrawiam

Server and receiver are both blind.
krystkon (459 punktów)
>Poszło do bazgrołów, bo nie wyjaśniłeś, co to jest: "wektor przestrzenny oddziaływania fizycznego".
>Jeśli to może być cokolwiek, to dalej mamy czarną magię. I jak to mierzyć? I jak to produkować?
>Bez tego bardziej pasuje do filozofii niż do nauki.

Oddziaływanie elektromagnetyczne ma swój kierunek, zwrot, punkt zaczepienia w źródle - przyczynie, punkt przecięcia wektora oddziaływania z wektorem innego oddziaływania elektromagnetycznego pochodzącego z innego źródła.

Nawet jeśli oddziaływanie rozchodzi się we wszystkich kierunkach jednocześnie to w każdym punkcie przecięcia dwóch oddziaływań istnieją tylko dwa wektory rozchodzenia się tych oddziaływań. Wzajemna transformacja oddziaływań w punkcie przecięcia (układzie, operatorze logicznym) dotyczy tych wektorów. W punkcie przecięcia powstaje nowe oddziaływanie i punkt w czasie i przestrzeni staje się nowym punktem zaczepienia wektora dla nowego oddziaływania.

Pisałem o oddziaływaniu elektromagnetycznym - ale to dotyczy wszelkich oddziaływań fizycznych.
Układy wejścia-wyjścia - Bramki logiczne - są w rzeczywistości punktami w czasie i przestrzeni, w których stykają się i wzajemnie zmieniają się różne oddziaływania fizyczne.

Krystian Hamerlik-Konopka
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>Układy wejścia-wyjścia - Bramki logiczne - są w rzeczywistości punktami w czasie i przestrzeni, w których stykają się i wzajemnie zmieniają się różne oddziaływania fizyczne.
Ale one zmianiają się wszędzie. Oddziaływanie elektromagnetyczne z jednego ładunku działa na cały wszechświat. Nie da się go zablokować.

Pozdrawiam

Server and receiver are both blind.
krystkon (459 punktów)
>>Układy wejścia-wyjścia - Bramki logiczne - są w rzeczywistości punktami w czasie i przestrzeni, w których stykają się i wzajemnie zmieniają się różne oddziaływania fizyczne.
>Ale one zmianiają się wszędzie. Oddziaływanie elektromagnetyczne z jednego ładunku działa na cały wszechświat. Nie da się go zablokować.
>Pozdrawiam
>
Server and receiver are both blind.


Np. zjawisko interferencji. W zjawisku tym istnieje przestrzeń, w której występuje minimum interferencyjne. Można uznać ją za przestrzeń, w której występujące jednocześnie oddziaływania, negują się.

Czym to zjawisko różni się od działania bramki logicznej?
Czym którekolwiek zjawisko różni się od działania bramki logicznej?

Pozdrawiam

Krystian Hamerlik-Konopka
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>Czym to zjawisko różni się od działania bramki logicznej?
Której bramki? Czy rozróżniasz tylko jedną?

>Czym którekolwiek zjawisko różni się od działania bramki logicznej?
Na dzień dzisiejszy - Wielki Wybuch i to, co się dzieje w Czarnej Dziurze.

Pozdrawiam

Server and receiver are both blind.
krystkon (459 punktów)
>>Czym to zjawisko różni się od działania bramki logicznej?
>Której bramki? Czy rozróżniasz tylko jedną?
>>Czym którekolwiek zjawisko różni się od działania bramki logicznej?
>Na dzień dzisiejszy - Wielki Wybuch i to, co się dzieje w Czarnej Dziurze.
>Pozdrawiam
>
Server and receiver are both blind.


Już "abstrahując " od tak złożonych problemów - czy wciąż jesteś przekonany, że myślenie jest zarezerwowane dla obiektów tzw. "żywych".

Złożoność oddziaływań fizycznych człowieka z otoczeniem wynika ze złożoności zmian (wpływów różnych oddziaływań na siebie lub inaczej ilości bramek logicznych i ich struktury) w nim samym. Człowiek to nadzwyczajna kompozycja w oddziaływaniach elementarnych - zjawisko - "zorza polarna".

Niemniej inne zjawiska jak wir rzeczny - powstają, istnieją i zanikają tak samo jak i człowiek. Nie można odmówić wirowi rzecznemu obserwacji, myślenia, pamięci czy wyrażania abstrakcji.

Filozofia. która nie opiera się na naukach ścisłych jest bezużyteczna.

Czy wciąż się ze mną nie zgadzasz i jeśli tak to dlaczego?

Pozdrawiam

Krystian Hamerlik-Konopka
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)
Nie mam co się zgadzać, ani nie zgadzać, bo nie podajesz definicji. Na przykład nie podajesz definicji myślenia.

Jeśli wziąć za definicję myślenia ( pl.wikipedia.org/wiki/Myślenie ):
"Myślenie - ciągły proces poznawczy polegający na skojarzeniach i wnioskowaniu, operujący elementami pamięci jak symbole, pojęcia, frazy, obrazy i dźwięki."
To oczywiście się nie zgadzam.

Pozdrawiam

Server and receiver are both blind.
krystkon (459 punktów)
Tak na szybko nieskładnie i nieładnie:

Myślenie - zbiór zmian fizycznych (przekształceń oddziaływań fizycznych) zachodzących w określonej przestrzeni i czasie.

Myślenie złożone (myślenie człowieka) - "ukierunkowana" koncentracja zmian fizycznych zachodzących w określonej przestrzeni i czasie zawierająca w sobie przekształcenia ogromnej liczby rozległych w przestrzeni i czasie oddziaływań.


Krystian Hamerlik-Konopka
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>Myślenie - zbiór zmian fizycznych (przekształceń oddziaływań fizycznych) zachodzących w określonej przestrzeni i czasie.
A może przekształcenia oddziaływań fizycznych niech zostaną przekształceniami oddziaływań fizycznych. Niech myślenie będzie pewnymi specyficznymi przekształceniami z grupy wszystkich przekształceń.

>Myślenie złożone (myślenie człowieka) - "ukierunkowana" koncentracja zmian fizycznych zachodzących w określonej przestrzeni i czasie zawierająca w sobie przekształcenia ogromnej liczby rozległych w przestrzeni i czasie oddziaływań.
Pozostaje pytanie, ukierunkowana na co.

Pozdrawiam

Server and receiver are both blind.
krystkon (459 punktów)
>Niech myślenie będzie pewnymi specyficznymi przekształceniami z grupy wszystkich przekształceń.

Ale tak nie jest - bo we wszystkich rodzajach oddziaływań fizycznych zbudujesz wszystkie bramki logiczne a każde zjawisko zmiany - każdą przemianę wielkości fizycznych - jesteś w stanie opisać wzorem matematycznym.

Sterowanie - odbiór bodźców, analiza, odwołanie do pamięci, decydowanie i w efekcie fizyczne działanie - proces, który realizuje człowiek, a w zastępstwie człowieka są w stanie realizować go urządzenia cyfrowe i analogowe - może być realizowane we wszystkich rodzajach oddziaływań fizycznych.

Na czym więc polega ta specyfika grupy "myślenie"? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

>Pozostaje pytanie, ukierunkowana na co.

Strumień wody to także ukierunkowanie działań fizycznych. Na co?
To raczej wynik właściwości rzeczywistości.

Pozdrawiam


Krystian Hamerlik-Konopka
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)

>Na czym więc polega ta specyfika grupy "myślenie"? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Chodzi Ci o moją prywatną opinię? Niżej dalsza część.

>>Pozostaje pytanie, ukierunkowana na co.
>Strumień wody to także ukierunkowanie działań fizycznych. Na co?
Zależy, kto ukierunkował. Jeśli mozliwe jest takie przypisanie, to mamy myślenie.

Pozdrawiam

Server and receiver are both blind.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365