> Często słyszałem o> problemach z wypisaniem się z KK,> źródłach finansowania KK,> majątku KK,> czy poniższy tekst z Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji> ODNOSI SIĘ RÓWNIEŻ DO KK ?Jeśli masz na myśli to: www.msw.go(*)tu_wykreslenie_z_Rejestru.htmlto prawdę mówiąc nie za bardzo widzę w jaki sposób ma się to odnosić do KRK, w szczególności do jego źródeł finansowania, majątku czy też wypisywania się z niego. Po pierwsze, nie jestem pewien czy KRK jest tutaj w ogóle ujmowany, czy też ustawa dotyczy tylko nowych związków wyznaniowych. Poza tym, co prawda ustawa nakazuje wskazanie źródeł finansowania, ale przecież to nie byłby w przypadku KRK żaden problem. Mają darowizny (taca, kolędy), jakąś działalność gospodarczą, nieruchomości, szkoły, domy opieki... itd, wszystko można wymienić. Problem tkwi raczej tym że państwo formalnie nie finansuje KRK płacąc pensje katechetom (bo to przecież nauczyciele), kapelanom (bo to wojskowi, policjanci, celnicy czy pracownicy służby zdrowia), czy dofinansowując Świątynie Opatrzności (bo to muzeum), itd. Tak samo Komisja Majątkowa nie była źródłem finansowania KRK, bo tylko "odzyskiwała". I tak samo nie jest źródłem finansowania to że KRK chcąc wybudować sobie kościół w środku miasta może liczyć na bonifikatę rzędu 99% przy zakupie (o ile można to nadal nazwać zakupem) działki.
|