Jeśli najczarniejsze przewidywania się sprawdzą będzie jak zawsze, gdy państwo zabrania czegoś na co jest duży popyt- powstanie podziemie. Liczba zabiegów zamiast spaść nieznacznie wzrośnie, tyle że zamiast bezpłatnie i w szpitalu będą wykonywane w gabinetach i za odpowiednią "łapówkę"/gratyfikację. W przypadku usług medycznych szara strefa jest niestety bardzo niebezpieczna, gdyż spada standard wykonywanych procedur, a w razie powikłań ciężko o szybką i wykwalifikowaną pomoc, gdyż "winny" zabiegowi lekarz boi się konsekwencji karnych i żeby się nie ujawnić leczy pacjenta na własną rękę, często nawet wtedy, gdy pojawiają się objawy zagrożenia życia. Mam nadzieję, że sejm w drugim czytaniu lub senat odrzuci tę trefną i bardzo niebezpieczną i godzącą w prawa człowieka ustawę.
|