Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nowy dział.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
13-02-2013 10:59romaro (25211 punktów)Nowy dział.
Ocena 3 na 3
Chciałem zapytać, czy nie sądzicie, że w obliczu narastającej ze strony kościoła nietolerancji, kłamstw, i fobii w stosunku do niekatolików słusznym byłoby założenie nowego działu poświęconego tej tematyce. Osoby niewierzące w zasadzie nie mają tak szerokich możliwości obrony jakie posiadają wierzący i duchowni. Nasza jakakolwiek obrona postrzegana jest z ich strony jako atak na kościół. Jeżeli słyszę w TV, że my ateiści, niekatolicy, czy pseudo katolicy nie mamy prawa krytykować kościoła, a jednocześnie jego urzędnicy w różnych przekazach próbują zdyskredytować nas do gatunku nie zasługującego na miano człowieka, a państwo nie tylko umywa ręce, ale zaserwowało bubel prawny mający chronić prześladowców, to myślę że jest to zasadne. Dział ten byłby swoistym dokumentem, a i pewnym dowodem na to, że panująca religia nie ma nic wspólnego z miłością bliźniego.

Ks. Piotr Siołkowski jest proboszczem w parafii pw. św. Bartłomieja w podtoruńskim Czernikowie, uczy religii w tamtejszym gimnazjum. 9 października 2011 roku napisał, m.in. na stronie internetowej gminy:
Podczas wyborów na terenie naszej parafii 207 osób (240 na terenie Gminy) oddało głos na Ruch Palikota, czyli m.in. na homoseksualistę, antyklerykała, zmienioną tożsamość płci, wojujących z Kościołem, naszą wiarą i religią. Nie wierzę w to, że te 207 osób to są tylko ateiści, jehowici. Niestety, to są tzw. katolicy. Mówię o tym, bo uważam, że te osoby to są wrzody na ciele, jakim jest Parafia - każda, nie tylko nasza. Żeby uzdrowić ciało, wrzody trzeba usunąć, a już wiemy, jakie to ugrupowanie, na które ci pseudokatolicy oddali głos: usunąć krzyż z Sejmu, sal lekcyjnych, szpitalnych; wyrzucić religię ze szkoły, pozwolić w Polsce na związki "pedalskie" (homoseksualiści i lesbijki); opodatkować tacę niedzielną


Myślę, obym się mylił, że wypowiedzi lansowanych w tym stylu przez hierarchów jak i szeregowych księży, będzie sporo.
Powyższą wypowiedź księdza ciężko mi dopasować do wątku "Religie", bo z religią, w rozumieniu szeroko pojętym, nie ma ona nic wspólnego. Mógłbym wstawić do wątku "Społeczeństwo i kraj" ale obawiam się, że skrzywdziłbym uczciwych ludzi.
Motto serwisu, że racjonalista tropi uprzedzenia, kłamstwa, fobie i głupotę pozwala mi przypuszczać, że założenie nowego działu może okazać się zasadne. Oczywiście, jest dział "Kościół i antyklerykalizm", ale myślę o czymś takim jak - cytaty i wizerunki "zasłużonych" dla kościoła w IIIRP. Jeżeli wam się nie spodoba moja sugestia potraktujcie ją jako żart.

Co do innych "działań" samego Ks. Piotr Siołkowskiego to odsyłam do tego artykułu:
wiadomosci(*)c_sie_na_dlugiej_przerwie.html Artykuł z końca ubiegłego roku.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

meercat (934 punktów)
(zablokowany)

>mający chronić prześladowców

Nie mogę Ci dać plusa graficznie, więc daję Ci plus słowny. Jest to dla mnie najważniejsze zagadnienie i używam działu "Antyklerykalizm", ale zgadzam się, że potrzebna jest tu zupełnie inna terminologia. Bo przecież ja dociekam swych praw elementarnych, ja się bronię...
13-02-2013 14:36 
 Ocena 3 na 3
rysiek (4593 punktów)
>(...) Jest to dla mnie najważniejsze zagadnienie i używam działu "Antyklerykalizm", ale zgadzam się, że potrzebna jest tu zupełnie inna terminologia. Bo przecież ja dociekam swych praw elementarnych, ja się bronię...

Czy przypadkiem nie bronisz się właśnie przed "klerykalizmem"? Jeśli tak, to dział Antyklerykalizm jest jak najbardziej odpowiedni.
Meretseger (61860 punktów)
Sądzę, że dla tego typu tematów dział "Kościół i antyklerykalizm" wystarczy. Nie mnóżmy bytów ponad potrzebę.

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365