Witam, zastanawiam się, jak to jest z umieszczaniem ocen z etyki na świadectwie ukończenia szkoły? Przez 3 lata uczęszczałam na lekcje etyki, natomiast w ostatniej klasie (4-letnie liceum plastyczne) szkoła zaproponowała nam zajęcia 3 godziny po zakończeniu normalnych lekcji, więc całą grupą z nich zrezygnowaliśmy - czyli w ostatniej klasie tego przedmiotu nie miałam. I tu pojawia się moje pytanie: czy skoro przez 3 lata miałam po 2 godziny etyki tygodniowo (czyli tyle ile uczniowie normalnego ogólniaka przez cały cykl nauczania), to mam prawo domagać się wpisania oceny z tego przedmiotu na świadectwo ukończenia szkoły, tak jak wpisane zostaną wszystkie inne przedmioty, które miałam np. tylko przez 2 lata? Dyrekcja szkoły twierdzi, że nie, ponieważ "nie został zrealizowany cały program nauczania", natomiast według mnie został w takim samym stopniu, jak w każdej 3-letniej szkole (przynajmniej pod względem liczby godzin). Czy istnieją jakieś zapisy w prawie, którymi mogłabym się podeprzeć, prosząc o umieszczenie oceny z etyki na świadectwie?
Nie życzę sobie, aby na w kategorii "religia/etyka" ktokolwiek stawiał kreskę i oznaczał mnie jako "tą, co nie chodziła na religię", bo nikogo nie powinno to obchodzić...ale jak w Polsce jest, każdy wie, dlatego zależy mi na wpisaniu tej oceny. Z góry dziękuję za pomoc. |