Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wyłudzanie pieniędzy podatników

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
15-03-2013 16:08julian (1206 punktów)
(zablokowany)
Wyłudzanie pieniędzy podatników
Ocena 2 na 2
Okazuje się, że szkoły zamiast wydawać pieniądze na swoją działalność edukacyjną, przeznaczały je na zupełnie inne cele. Jeden z właścicieli szkoły z subwencji oświatowej spłacał leasing drogiego auta samochodu terenowego, oraz koszty jego utrzymania np. wymianę opon. Kontrolerzy wskazywali także na bardzo wysokie rachunki za telefon lub bardzo wysokie wynagrodzenia dyrektorów placówek (czasem znacznie wyższe niż prezydenta Lublina), pokrywane ze środków uzyskanych z dotacji. W niektórych przypadkach na wydanie pieniędzy z dotacji placówka nie miała dokumentów, np. faktur, umów.W latach 2011-2012 skontrolowano w Lublinie łącznie 74 niepubliczne placówki oświatowe. Łączna kwota przekazanej im dotacji to ok. 33,5 mln zł. Aż 36 proc. tej kwoty, czyli ponad 12 mln zł, według kontrolerów powinno być zwrócone. Dyrektor i właściciel jednej z tamtejszych szkół na przestrzeni półtora roku wypłacił sobie 1,2 mln zł pensji, umowę zawarł sam ze sobą.
www.rp.pl/(*)ukuja-niepubliczne-szkoly.html
Znowu nas, czyli podatników okradają. Jak z tym walczyć?A to tylko jeden z wielu sposobów na wyłudzanie pieniędzy np.w sprawie wyłudzeń VAT przy obrocie stalą.
podatki.wp(*)la,wid,15340038,wiadomosc.html
Podejrzani brali udział w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. słupów, zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi. Wystawiano faktury VAT potwierdzające fikcyjne transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi. Dokumenty te służyły do obniżenia podatku VAT, który w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej ma stawkę zerową. Tymczasem towar nie opuszczał granic Polski i był wprowadzany do obrotu przez firmy tzw. słupy, pełniące funkcje znikających podatników, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.
MF planuje tzw. odwrócony VAT w handlu prętami stalowymi.
podatki.wp(*)5,wiadomosc.html?ticaid=1103c1
Ciekawe, czemu tak późno?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Znowu nas, czyli podatników okradają. Jak z tym walczyć?A to tylko jeden z wielu sposobów na

Jeżeli nadzór oświaty nie działa jak należy, to jedynym wyjściem jest prywatna oświata płatna bezpośrednio lub przez budżet z pomocą kuponu oświatowego dającego rodzicowi możliwość wyboru szkoły i wpływu.

> podatki.wp(*)5,wiadomosc.html?ticaid=1103c1
> Ciekawe, czemu tak późno?

Bo do tej pory łapówki były w zadowalającej wysokości. Prawdziwym pytaniem jest: dlaczego odpowiedzialni urzędnicy oraz zamieszani przedsiębiorcy jeszcze nie zostali osadzeni w areszcie?
16-03-2013 11:56 
 Ocena 1 na 1
Ada M. (1403 punktów)
(zablokowany)
>Jeżeli nadzór oświaty nie działa jak należy, to jedynym wyjściem jest prywatna oświata
Jeżeli nadzór państwowej instytucji źle działa, to trzeba ją sprywatyzować?
16-03-2013 15:00 
 Ocena 4 na 4
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>>Jeżeli nadzór oświaty nie działa jak należy, to jedynym wyjściem jest prywatna oświata
>Jeżeli nadzór państwowej instytucji źle działa, to trzeba ją sprywatyzować?

To należy zamiast nadzoru państwowego zastosować nadzór prywatny, przez usługobiorców. Taki rezultat najłatwiej i najtaniej osiąga się przez korzystanie z prywatnych usługodawców.
16-03-2013 21:36 
 Ocena 3 na 3
Selanos (12869 punktów)
>>Jeżeli nadzór oświaty nie działa jak należy, to jedynym wyjściem jest prywatna oświata
>Jeżeli nadzór państwowej instytucji źle działa, to trzeba ją sprywatyzować?

Jakby na sprawę nie spojrzeć, to prywatyzacja jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem.
16-03-2013 22:22 
 Ocena 1 na 1
DyktaFon (9281 punktów)

>>Jeżeli nadzór państwowej instytucji źle działa, to trzeba ją sprywatyzować?
>Jakby na sprawę nie spojrzeć, to prywatyzacja jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem.
>
Może i jest, ale ten numer nie przejdzie. Za dużo koryta można sobie z państwowych firm przywłaszczyć... Klan urzędników powoli zastępuje klan hierarchii kościelnej... Toczy się historia...
Ada M. (1403 punktów)
(zablokowany)
>>>Jeżeli nadzór oświaty nie działa jak należy, to jedynym wyjściem jest prywatna oświata
>>Jeżeli nadzór państwowej instytucji źle działa, to trzeba ją sprywatyzować?
>Jakby na sprawę nie spojrzeć, to prywatyzacja jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem.
Amputacja lekarstwem na każdą chorobę.
Selanos (12869 punktów)
>Amputacja lekarstwem na każdą chorobę.

Po amputacji człowiek jest niepełnosprawny, po zlikwidowaniu socjalu społeczeństwo ma się dużo lepiej.
17-03-2013 13:32 
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
>Amputacja lekarstwem na każdą chorobę.

Nie na każdą, choć nieraz amputować trzeba. W polskim systemie edukacji niedługo nie będzie nawet czego wycinać, będzie go można tylko uśpić. Starczy spojrzeć na lokaty jakie polskie uniwersytety zajmują w światowych rankingach, albo lepiej na jakość nauczania w krajowych szkołach.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365