>jesli stwierdze ze pytanie jest ciekawe to go kopiuje zeby uzyskac odpowiedz Nie wydaje mi się, żeby to była dobra praktyka. Przede wszystkim taki post zawierający mnóstwo pytań jest nieczytelny; gdy w dodatku pojawia się pytanie słowo w słowo skopiowane z innego wątku, to już w ogóle zniechęca do udzielania odpowiedzi.
Ze względów technicznych (może też trochę z lenistwa) nie jestem w stanie odpowidzieć wyczerpująco na każde z ponad 30 pytań, więc może wybiorę te najciekawsze i zbieżne z moją dziedziną zainteresowań: >W jaki sposob powstał wszechsiwat? Nie jest to kwestia wyjaśniona w 100%. Obecnie dominuje chyba pogląd, że w wyniku gigantycznej fluktuacji kwantowej. >Jak coś może trwac wiecznie O to powinieneś spytać np. na katolik.pl, choć wątpię, żebyś uzyskał odpowiedź inną poza "nikt nie jest w stanie tego pojąć, ale wierzymy, że tak jest". Wszechświat nie trwa wiecznie, ma około 14 mld lat. >co wymusza znow ta 1 przyczyne trwania wszechswiata? Absolutna pustka to stan bardzo niestabilny, a nawet niemożliwy ze względu na zasadę nieoznaczoności. Mamy położenie 0 i pęd też 0 - są dokładnie określone. Taki Wszechświat nie mógł istnieć nawet czas Planka - i stąd pewnie ta fluktuacja. >Skad wzieła sie energia? Wszechświat "pożyczył" sobie trochę od zasady nieoznaczoności. >Czy przybywa jej kiedy wszechswiat sie rozszerza? Nie może jej stale przybywać, bo zabrania tego zasada zachowania energii (chyba że w granicach dopuszczalnych przez zasadę nieoznaczoności). >Przeciez w tedy sila grawitacji sie zmniejsza wiec powinno przybywac materi/energi? Siła grawitacji zmniejsza się w każdym punkcie, ale Wszechświat się rozszerza, więc ogólny rachunek się zgadza. >Czy energi we wszechswiecie(odjac grawitacji dodac materi) jest dokłądnie 0 i dlaczego tak sie to liczy,dlaczego tak jest? Całkowita energia Wszechświata (razem z grawitacyjną energią potencjalną) jest najprawdopodobniej ujemna, ponieważ Wszechświat przyspiesza swoją ekspansję. Jak do tej pory umiemy liczyć tylko dodatną energię (masy galaktyk, gwiazd, mgławic, kwazarów i in.) i nie znamy obiektów posiadających ujemną, ale powinny takie istnieć w myśl przeprowadzonego wyżej rozumowania. >Czy to iz istnieje zasada nieoznaczonosci nie jest faktem na istnienie boga i jego wolnej ingerencji w sprawy tego swiata poprzez zasade nieoznaczonosci? Na pewno nie. Jest dowodem na to, że Wszechświat jest niedoskonały i nie potrafi "obliczyć własnego stanu" z dowolną dokładnością. Bóg potrzebuje bardziej bezpośrednich dowodów na swoje istnienie. >Dlaczego istnieja takie a nie inne pierwiastki chemiczne,dlaczego maja takie struktury i dlaczego maja takie wlasciwosci? >Dlaczego stale fizyczne sa takie jakie sa? >Dlaczego elektron jest taki jaki jest,posiada taka mase,energie itd.dlaczego czastki elementarne sa takie jakie sa a nie inne? (Zasada antropiczna) Gdyby było inaczej, niemożliwe byłoby istnienie istot takich, jak my. Być może istnieje wielka liczba wszechświatów równoległych (lub prostopadłych), w których jest inaczej i są one puste. >Czym jest elektron,czastka czy fala? Ani jednym, ani drugim, albo, jak kto woli i jednym i drugim. Elektron to po prostu obiekt kwantowy. Modelujemy go w kategoriach cząstki, lub fali, bo tak nam najłatwiej zrozumieć. Najlepsze przybliżenie to paczka falowa. >Moze caly nasz swiat jest fala? Oczywiście. Nawet ostatnio udało się oszacować funkcję falową Wszechświata. >jesli tak to o jakiej czestotliwosci? Średnio jego energia podzielona przez stałą Plancka. >Czy mozliwoscia jest odwrocenie transofrmacji TCP? Nie wiem, czy dobrze rozumiem to pytanie: transformacja CPT jest przemienna. Każdy układ jest niezmienniczy względem tej transformacji, niezależnie od kolejności nakładania transformacji C, P oraz T. >Co wymusiło wielki wybuch i dlaczego? Patrz wyżej. >Czy czarne dziury teoretycznie moga przenosic nas w inne rejony wszechsiwta? Każdy makroskopowy obiekt byłby rozerwany przez siły pływowe czarnej dziury. >Czy czarne dziury nie sa osobliwosciami? Wewnątrz każdej czarnej dziury znajduje się osobliwość - obszar, w którym gęstość (według OTW) wzrasta do nieskończoności. Pojęcie osobliwości nie jest tożsame z pojęciem czarnej dziury. >Dlaczego w poblizu czarnej dziury jest takia sila grawitacji Ze względu na dużą masę. >dlaczego czarna dziura nie pochlonie calego wszechsiwta? Ponieważ Wszechświat jest zbyt duży. Siła grawitacyjna maleje z kwadratem odległości, więc z daleka jest niemal nieodczuwalna. >Dlaczego wszechświat rozrasta się w takim tępie Tempo rozrastania się Wszechświata jest zależne od tego ile energii "pożyczył" sobie na początku. >dlaczego to tepo maleje? To tempo rośnie. >W jaki sposob elektron moze byc w dwoch miejscach na raz Ponieważ jest obiektem kwantowym, a takie zachowanie jest charakterystyczne dla tego typu obiektów. >Ostatnimi czasy najbardziej popularna teoria wszechswiata jest teoria strun Teorii strun jest chyba ze sześć różnych. W skrócie, w każdej z nich chodzi mniej więcej o to, że obiekt kwantowy modeluje się jednowymiarowym obiektem (struną) drgającym w n-wymiarach. Różne drgania na stunie odpowiadają różnym własnościom obiektu, takim jak energia, ładunek, itp. W naturalny sposób dochodzi do skwantowania tych własności. Okazuje się, że wszystkie teorie strun zawierają się w M-teorii, gdzie jednowymiarową strunę zastąpiono dwuwymiarowym obiektem (membraną) drgającą w 11-wymiarowej przestrzeni. M-teoria jest z kolei przypadkiem szczególnym tzw. teorii p-bran, gdzie p-wymiarowy obiekt drga w n-wymiarowej przestrzeni.
Zostało mi jeszcze 470 znaków, więc może jeszcze jedno pytanie: >Dlaczego nagle w prabulionie zaczeły powstawac na naszej planecie wyładowania elektryczne? Wyładowania elektryczne to były w atmosferze, co jest zresztą bardzo naturalne przy zderzeniu dwóch mas powietrza o różnych gęstościach i temperaturach.
Może na tym skończę..
Pozdrawiam.
|