Grzegorz I zwany: Wielki, Dialog lub Dwojesłow, papież (od 3 września 590 do 12 marca 604) Oto interpretacja Grzegorza Wielkiego jeśli chodzi o powód przyjścia na świat Syna Bożego: "Kiedy Adam zgrzeszył,(...), Bóg przeklął człowieka i oddał go na wieki we władzę szatana. Od tego momentu człowiek przestał podlegać Bogu i stał się własnością diabła. Potem Bogu zrobiło się żal ludzi, lecz nie mógł odebrać ich szatanowi — Bóg nie ma prawa zmienić Swego słowa nawet w stosunku do diabła. I dlatego Bóg posłał na ziemię Swego Syna w ludzkiej postaci. Pod zewnętrznym obrazem człowieka szatan nie dojrzał Boga, tak jak ryba nie dostrzega haczyka pod przynętą, rzucił się na Chrystusa i skazał go na hańbiącą śmierć. W ten sposób szatan złamał swoje prawo: mógł zabijać ludzi, ale nie miał prawa zabić Boga. Za pomocą tej chytrej sztuczki Bóg oswobodził się od danej szatanowi obietnicy i mógł przywrócić Sobie potomków Adama. Oto w jaki sposób wyjaśnia Grzegorz Wielki tajemnicę odkupienia. " Proszę o równie intelektualne interpretacje. |