Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sojusz z Hitlerem

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
01-09-2006 11:14stilb (1323 punktów)Sojusz z Hitlerem
Znowu obchodzimy dni bohaterstwa naszych przodków, ludzi którzy moim zdaniem zapłacili ,nawiększą cene za niekompetencje tamtejszego rządu. Ten artykuł autorstwa B. Wołoszańskiego wiadomosci(*)471,wid,8484693,wiadomosc.html jeszcze bardziej mnie do tego przekonuje, polecam. Wołoszański porusza problem sojuszu Polski z Niemcami, przeciw Rosji. Jak Polska wyszła by na tym sojuszu, przecież dziś nikt nie sądzi za zbrodnie ludobójsta np. Włochów. Na co liczył nasz rząd, czekając na pomoc z zachodu. Skoro to sam Zachód, przyzwolił na zbrojenie Niemiec.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

plodzien (7378 punktów)
>Znowu obchodzimy dni bohaterstwa naszych przodków, ludzi
>którzy moim zdaniem zapłacili ,nawiększą cene za
>niekompetencje tamtejszego rządu. Ten artykuł autorstwa
> B. Wołoszańskiego
>wiadomosci(*)471,wid,8484693,wiadomosc.html
>jeszcze bardziej mnie do tego przekonuje, polecam.
>Wołoszański porusza problem sojuszu Polski z niemcami,
>przeciw Rosji. Jak Polska wyszła by na tym sojuszu,
>przecież dziś nikt nie sądzi za zbrodnie ludobójsta np.
>Włochów.>
Ale Mussoliniego powieszono. A Istria?. Gdyby Morze Śródziemne było w koalicji - może chciałoby zabrać Sycylię?
Na co liczył nasz rząd, czekając na pomoc z
>zachodu. Skoro to sam zachód, przyzwolił na zbrojenie
>Niemiec.>

W szachach to się nazywa zugzwang - brak możliwości wykonania dobrego posunięcia.
Pozdrawiam
stilb (1323 punktów)
>W szachach to się nazywa zugzwang - brak możliwości wykonania dobrego posunięcia.
>Pozdrawiam
Co zrobiłby Piłsudski gdyby żył w czasach Hitlera? Czy widząc jakie zagrożenie stanowią sowieci, wybrałby mniejsze zło?
Gdzieś kiedyś wyczytałem że chciał stworzyć koalicję żeby zająć Niemcy, czy to prawda?
plodzien (7378 punktów)
>Co zrobiłby Piłsudski gdyby żył w czasach Hitlera? Czy widząc jakie zagrożenie stanowią sowieci, wybrałby mniejsze zło
Wydaje mi się, że mniejszym złem było jednak mimo wszystko trwanie w sojuszu z Anglią i Francją. Związanie się z Hitlerem było zabójcze nawet gdyby wygrał wojnę. Kogóż on nienawidził najbardziej zaraz po Żydach i Cyganach? Słowian chyba.
>Gdzieś kiedyś wyczytałem że chciał stworzyć koalicję żeby zająć Niemcy, czy to prawda
Przysłowie mówi "chcieć to móc". Piłsudski chciał ale akurat nie mógł, gdyż ruszyć francuskie tyłki było niepodobieństwem. Sam nic by nie zrobił, bo dysproporcje środków przeznaczanych na zbrojenia w Polsce i Niemczech były ogromne. Sytuacja międzynarodowa była taka, że Polacy w każdym układzie mieli położenie nie do pozazdroszczenia.
Pozdrawiam
stilb (1323 punktów)
>Wydaje mi się, że mniejszym złem było jednak mimo wszystko trwanie w sojuszu z Anglią i Francją. Związanie się z Hitlerem było zabójcze nawet gdyby wygrał wojnę. Kogóż on nienawidził najbardziej zaraz po Żydach i Cyganach? Słowian chyba.
>Pozdrawiam
Tylko że ilość ofiar po stronie polskiej szokuje. Moża było tego uniknąć. Może nie samym sojuszem z Hitlerem ale na pewno bezsensowną walką z gigantem.
Marian (5438 punktów)
>Gdzieś kiedyś wyczytałem że chciał stworzyć koalicję żeby zająć Niemcy, czy to prawda?
Słyszałem kiedyś, że coś koło 1935 roku rozważano możliwość uderzenia prewencyjnego na Niemcy. Wtedy jeszcze mielibyśmy szanse, ale to my bylibyśmy "ci źli".
sceptyżaba (279 punktów)
A ja bym na marginesie dyskusji poruszył inny problem.
W szkołach uczą nas historii tak, że patrzymy na nią oczami sentymentalnego głupca. A później przychodzi taki Wołoszański i pokazuje, co się naprawdę działo, jak mielą żarna historii. Lecz jaką nauczkę może z tego wyciągnąć sentymentalny głupiec?
Pozdrawiam
wiktor13 (55 punktów)
>Wołoszański porusza problem sojuszu Polski z niemcami,
>przeciw Rosji. Jak Polska wyszła by na tym sojuszu,
Za to wiemy jak wyszliśmy na sojuszu z III Rzeszą, napadając z nimi na Czechosłowację (zajeliśmy chyba 4 powiaty-oczywiście w celu ochrony naszych Rodaków). Potem oni napadli na nas z ZSRR (jedni i drudzy też to zrobili w imię ochrony swoich rodaków). Itd

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365