Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ateiści żądają zmiany konstytucji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
26-04-2013 20:29Małyska (6054 punktów)Ateiści żądają zmiany konstytucji
Ocena 10 na 10
Tak , ale nie w Polsce.
"Austriaccy ateiści i agnostycy zbierają podpisy pod społeczną inicjatywą ustawodawczą o zmianę konstytucji, "wprowadzenie jasnego rozdziału Kościoła od państwa" oraz skończenia z "gigantycznymi subwencjami na rzecz Kościoła", a także zniesienia innych "przywilejów kościelnych". www.fronda(*)ledy-w-argumentacji,27742.html
Ciekawe wieści przynosi "Fronda"... Był to jednak tylko przyczynek do relacji z konferencji rzecznika prasowego austriackiej Konferencji Biskupów, który skrytykował te postulaty. Zaprzeczył też jakoby kościół był subwencjonowany. Stwierdził natomiast, że kościół utrzymuje szkoły wyznaniowe i tym samym przyczynia się do oszczędności państwowych pieniędzy!
To wszystko brzmi bardzo znajomo. Biedny, zapracowany kościół i atakujący go bezbożnicy. Ciekawe jak potoczy się sprawa inicjatywy ustawodawczej austriackich ateistów?
Przy okazji pomyślałem o podobnej w Polsce. Szanse chyba nie byłyby duże. Kto miałby taki projekt przedstawić w Sejmie? Przecież na pewno nie PiS czy PSL. Platforma pod jakimś pretekstem szybko schowałaby go do sejmowej zamrażarki, czekając na kolejne wybory. SLD brakuje odwagi i determinacji, a Palikota nikt już nie traktuje poważnie.
Na prawdziwy rozdział kościoła od państwa przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

26-04-2013 20:59
 Ocena 12 na 12
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>SLD brakuje odwagi i determinacji
A kiedy to SLD było za rozdziałem państwo/Kościół, hę? Nie mówię o przedwyborczej propagandzie, ale o działaniach w trakcie sprawowania władzy przez SLD, a także o współczesnych postulatach SLD pod przewodnictwem tow. Millera.

>a Palikota nikt już nie traktuje poważnie.
Doprawdy? A skąd to wiesz?
27-04-2013 08:51 
 Ocena 2 na 2
maniek1 (3407 punktów)
>>SLD brakuje odwagi i determinacji
>[color=#330000]A kiedy to SLD było za rozdziałem państwo/Kościół, hę
Dokładnie - pod przewodnictwem towarzysza Millera - SLD bił rekordy serwilizmu w stosunku do watykańskiej agentury w Polsce (znanej pod nazwą Episkopatu). Tchórzliwa postawa tego pana i jego kumpli z Pijusem I Rzeczpospolitej na czele, budzi we mnie obrzydzenie, a jego widok chęć zwrócenia zawartości żołądka.

Wracając do ateistów austriackich - nie wróżąc sukcesów, życzę powodzenia.
Mam kolegę mieszkającego w Austrii, który (jak wielu Austryjaków) poddał się apostazji, ale wyprawia w maju I komunię św. swojemu dziecku (oczywiście uczęszczającemu na lekcje religii watykańskiej w szkole) i nie widzi w tym żadnej sprzeczności z własnym światopoglądem.
pawel_wr (4297 punktów)
>Tak , ale nie w Polsce.
> "Austriaccy ateiści i agnostycy zbierają podpisy pod społeczną inicjatywą ustawodawczą o zmianę
>konstytucji, "wprowadzenie jasnego rozdziału Kościoła od państwa" oraz skończenia z "gigantycznymi
>subwencjami na rzecz Kościoła",

Nadpapież Terlik ma refleks szachisty.
Akcja zbierania podpisów miała miejsce
15.IV...22.IV ,
a tekst rzecznika prasowego episkopatu Austrii
był zamieszczony 5.IV.

Tutaj cała wypowiedź Paula Wuthe
www.katholisch.at/blog/b7/blog/166.html

Odpowiedź ministerstwa Oświaty, kultury i sztuki
na inicjatywę ateistów.
www.kathpr(*)achrichten/database/53935.html
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Ciekawe wieści przynosi "Fronda"...

A ciekawe, ciekawe... sama siebie przechodzi ostatnio .

Dawno nie miałem takiej Beki, jak wtedy, gdy zobaczyłem, jaką tam mają zdolność rozumienia nietrudnych - wydawałoby się - do pojęcia danych liczbowych .

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
Armindo (3273 punktów)
(zablokowany)

Ateiści to jak na razie mogą co najwyżej Kościołowi skoczyć.
Podejrzewam nawet, że jest to główny temat ich różnych fantazji. Taka neurotyczna fiksacja.

"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Hodża (11172 punktów)
>Przy okazji pomyślałem o podobnej w Polsce. Szanse chyba nie byłyby duże.

Bo tu trzeba być sprytnym i dać ludziom to, czego naprawdę chcą. Sądzę, że ateizm i antyklerykalizm ładnie by się w Polsce rozwinęły, gdyby wszelkie koszty utrzymania parafii, kościołów, szkół katolickich i uczelni, katechetów, wzięły na siebie samorządy. Czego z całego serca szczerze im życzę.

Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony.
Maldoror XXIII (2480 punktów)
>Przy okazji pomyślałem o podobnej w Polsce. Szanse chyba nie byłyby duże. Kto miałby taki projekt
>przedstawić w Sejmie? Przecież na pewno nie PiS czy PSL. Platforma pod jakimś pretekstem szybko
>schowałaby go do sejmowej zamrażarki, czekając na kolejne wybory. SLD brakuje odwagi i determinacji,
>a Palikota nikt już nie traktuje poważnie.
>Na prawdziwy rozdział kościoła od państwa przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Konstytucji nie trzeba zmieniać, bo ona nie narzuca poddaństwa Polski wobec Kościoła katolickiego. To robi szereg ustaw, więc raczej ustawy należałoby zmieniać, zwłaszcza te związane z podatkami. Samorządy ściągają przedstawicieli obcego państwa zwanego Watykanem, by za symboliczną opłatą 5 tysięcy złotych święcili klapy od szamba. Samorządowcom w Polsce brakuje jaj, a mamy 2 i pół tysiąca gmin. Gminy z własnej kasy płacą w całości, bez żadnej subwencji za religię. Budżet mojej gminy to 30 milionów, z czego 250 tyś idzie na pensje dla facetów, którzy usiłują udowadniać w szkole, że istnieją gadające węże. W czasie jednej kadencji moja Rada Miejska wyda milion złotych dla czarnoksiężników w szkołach. Konstytucja jest ok., bo tylko w inwokacji jest napisane, że istnieją w tym chorym kraju ludzie nie podzielający i podzielający wiarę w mzimu, które jest źródłem szczęścia, zdrowia, pomyślności i wszystkiego najlepszego a poza tym dużo szczęścia i słodyczy. Zmienić trzeba ustawy, ale póki będziecie głosować na prawicę (POPiS) albo pseudolewicę typu Sojusz Lewicy z Duchowieństwem to nie miejcie złudzeń.


br
27-04-2013 15:52 
 Ocena 2 na 2
pawel_wr (4297 punktów)
[..]

> Gminy z własnej kasy płacą w całości, bez żadnej subwencji za religię. Budżet mojej >>gminy to 30 milionów, z czego 250 tyś idzie na pensje dla facetów, którzy usiłują >udowadniać w szkole, że istnieją gadające węże. W czasie jednej kadencji moja Rada >Miejska wyda milion złotych dla czarnoksiężników w szkołach.

[..]
I najgorsze jest to ,
1) że biskup mianuje nauczyciela religii ( a nie gmina , która
jest pracodawcą )
2)Kuratorium ( państwo ) nie ma żadnego wpływu na treści programowe
nauczane na religii.

Zgroza , hańba i bezczelność klerogangu....

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365