 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-09-2006 19:04 | qazad | MHŻP | "25 stycznia 2005 roku Lech Kaczyński (jeszcze jako Prezydent Warszawy), Waldemar Dąbrowski (ówczesny Minister Kultury) i prof. Jerzy Tomaszewski (Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce) podpisali umowę o współtworzeniu Muzeum Historii Żydów Polskich. Na mocy tej umowy miasto przeznaczyło na budowę Muzeum 40 mln złotych i zobowiązało się do wykonania prac budowlanych. Drugie tyle przekazał rząd RP, czyli Ministerstwo Kultury. Pozostałą część - 20 mln złotych, dzięki wspaniałomyślności darczyńców z Europy i z USA przekazało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Pamiętam jaką zawiruchę wywołał rządowy projekt dofinansowania "muzeum" w Świątyni Opatrzności kwotą 20mln złotych - zarzucano wspieranie interesów kleru i uległość wobec KK, rozdawnictwo z kasy wspólnej, którego beneficjentami jest określona grupa społeczna (np. moherowe berety), itp. Czy w tym wypadku kogokolwiek intryguje wydanie kwoty >80mln złotych ?
|
| quasar (219 punktów) | Mnie intryguje, bo to ośmiokrotność rocznego budżetu mojej gminy. Jeśli muzeum jest potrzebne czyli będzie interesowało ludzi i będą je odwiedzać to można je było wybudować za pieniądze prywatne (koszty się zwrócą).
|
|
 | | placownik (17853 punktów) |
>Jeśli muzeum jest potrzebne czyli będzie interesowało ludzi i będą je odwiedzać to można je było wybudować za pieniądze prywatne (koszty się zwrócą).
Czy nie mylisz muzeum z parkiem rozrywki?
Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
|  | | quasar (219 punktów) | > Czy nie mylisz muzeum z parkiem rozrywki? Nie, muzeum tylko jako pomnik (i to pomnik za wielkie pieniądze) nie ma racji bytu.
|
|
| |  | | placownik (17853 punktów) | > > Czy nie mylisz muzeum z parkiem rozrywki?> Nie, muzeum tylko jako pomnik (i to pomnik za wielkie pieniądze) nie ma racji bytu. Koncepcja muzeum nie potwierdza Twoich obaw, że ma być ono jedynie pomnikiem. A co do pokrywania kosztów z Twojej i mojej kieszeni: "W dniu 14 czerwca w trakcie prezentacji Muzeum zorganizowanej przez Niemiecki Komitet Wspierania Budowy Muzeum w siedzibie Fundacji Konrada Adenauera w Berlinie przedstawiciel Rządu Niemieckiego, dr Cornelius Zimmermann oficjalnie potwierdził dotacje z budżetu federalnego dla Muzeum w wysokości 5 mln Euro." Widać z tego, że Niemcy nie robią problemu ze współfinansowania budowy tego muzeum. To powinno dawać do myślenia... Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
| DawidKarolkiewicz (984 punktów) | >Na mocy tej umowy miasto przeznaczyło na budowę Muzeum 40 >mln złotych i zobowiązało się do wykonania prac >budowlanych. >Pamiętam jaką zawiruchę wywołał rządowy projekt >dofinansowania "muzeum" w Świątyni Opatrzności kwotą 20mln >złotych
Jako państwo świeckie ( czy się to komuś podoba czy nie) Polska wspiera dążenia do poszerzania świadomości historycznej obywateli, niejako temu służy powstanie muzeum. Świątynię niech sobie budują wierzący- przecież winien wystepować w państwie świeckim wyraźny rozdział od wyznań.
|
|
 | | qazad | >>Na mocy tej umowy miasto przeznaczyło na budowę Muzeum 40 >>mln złotych i zobowiązało się do wykonania prac >>budowlanych. >>Pamiętam jaką zawiruchę wywołał rządowy projekt >>dofinansowania "muzeum" w Świątyni Opatrzności kwotą 20mln >>złotych >Jako państwo świeckie ( czy się to komuś podoba czy nie) Polska wspiera dążenia do poszerzania świadomości historycznej obywateli, niejako temu służy powstanie muzeum.Świątynię niech sobie budują wierzący- przecież winien wystepować w państwie świeckim wyraźny rozdział od wyznań. --- cóż, pamietaj, że aby obejść ten zapis, dofinansowanie miało dotyczyć "muzeum" znajdującego się w podziemiach świątyni, nie samej świątyni - a ponieważ nasz historia jest mocno osadzona w religi katolickiej, nie trudno byłoby nadać projektowi cech historyczno-katolickich. | ---Rozumiem, że mozna uznać to za naciągane, ale czy w tym wypadku gwarantujesz, ze MHŻP nie będzie obejmować aspektów religijnych? że nie znajdzie się tam zdjęć synagog? kilku świadectw pogromów ludności żydowskiej na tle religijnym? Przeciez kultura żydowska jest równie mocno związana z judaizmem jak kultura polska z katolicyzmem. | ---najbardziej jednak boli mnie to, że z moich pieniędzy ktoś robi prezent środowiskom, które spokojnie mogłyby wybudować takie muzeum z własnych funduszy, bo je na to zwyczajnie stać. | PS1. Doskonale na ten temat wypowiedział się juz jarcio. PS.2. Ciekawe czy istnieją jakieś środowiska żydowskie sprzeciwiające się budowie synagog, lub obiektów historyczno-religijnych, itp. ?
|
|
| jarekland (142470 punktów) | Muzeum Historii Żydów Polskich to zupełnie coś innego niż Świątynia Opatrzności Bożej. Głównie dlatego że ŚOB służy celom sakralnym, czyli jest skierowana do określonej grupy osób które są rzymskimi-katolikami lub uczestniczą w ich obrzędach religijnych. MHŻP nie ma takiego charakteru-jest w pełni tego słowa: muzeum.
|
|
 | | jarcio (1198 punktów) | >Muzeum Historii Żydów Polskich to zupełnie coś innego niż Świątynia Opatrzności Bożej. Głównie dlatego że ŚOB służy celom sakralnym, czyli jest skierowana do określonej grupy osób które są rzymskimi-katolikami lub uczestniczą w ich obrzędach religijnych. MHŻP nie ma takiego charakteru-jest w pełni tego słowa: muzeum.
Różni sie tylko na gruncie ideologicznym, co w zasadzie nie ma żadnego znaczenia poza terminologią polityczna usprawiedliwiającą zawłaszczenie części sfery prywatnej na rzecz interesu określonej grupy; w obu przypadkach to państwo wyzyskuje naszą pracę i wydaje według własnego uznania to co obywatele wytworzyli. Określona grupa skorzysta w obu przypadkach: w przypadku ŚOBu korzystają możni kościoła i katolicy, natomiast w przypadku MHŻP korzystają środowiska prożydowskie i propagatorzy syjonizmu. Ja nie potrzebuje tego muzeum jak i nie potrzebuje ŚOBu, wobec tego odczuwam to jako atak na moją własność prywatną. Oczywiście etatyści okreslonych frakcji już maja swoją terminologie na wypadek podobnych "wyskoków opozycji": gdy stoje po stronie lewactwa to rzucam mięsem w strone katolików i wyzywam ich od moherów i ciemnogrodu. W przypadku muzeum "uruchamiam przedsiębiorstwo holokaust" i strzelam niczym z armat we wszystkich oponentów oskarżeniami o antysemityzm. Stojąc po stronie ekstremalnych konserwatystów, pisze o moralnej degradacji i niszczącej ideologii ateizmu, jako spadkobierczyni filozofii marksistowskiej - nawiązuje tym samym do komunizmu i wszelkich zbrodni popełnianych w imie tej ideologii.
Jaka niby tutaj zasadnicza róznica skoro, tak czy inaczej, obywatel zostanie okradziony z tego co wypracował z tym, że pod innym pretekstem ? Mnie to zupełnie nie obchodzi czy złodziej kradnie moje pieniądze bo chce wybudować świątynie bądz muzeum. To są moje pieniądze i to moja własność prywatna, jest gwałcona. Kradzież jest po prostu inaczej tłumaczona. W obu przypadkach obywatel to dojna krowa.
|
|
|  | | jarekland (142470 punktów) | >Jaka niby tutaj zasadnicza róznica skoro, tak czy inaczej, obywatel zostanie okradziony z tego co wypracował z tym, że pod innym pretekstem ? Mnie to zupełnie nie obchodzi czy złodziej kradnie moje pieniądze bo chce wybudować świątynie bądz muzeum. To są moje pieniądze i to moja własność prywatna, jest gwałcona. Kradzież jest po prostu inaczej tłumaczona. W obu przypadkach obywatel to dojna krowa. Ludzie stworzyli państwo po to aby możnabyło zrealizować to co indywidualnie byłoby utrudnione a czasami wręcz niemożliwe. Obywatele zdecydowałi sie na taki model Konstytucji który pozwala na wydanie pieniędzy na muzeum a mówi że nie można ich wydać na żadne obiekty kultu religijnego (wiem co można mi w tej chwi zarzucić: teoria sobie a życie sobie-ale to już temat na inną dyskusję). Oczywiście można się umówić że państwo nie będzie wydawało pieniędzy na nic. Tylko wtedy jak poszlibyśmy np. do lekarza czy gdzie wysłalibyśmy nasze dziecko (mam na myśli szkołę). No i rzecz ważna: co z potrzebami wyższymi jak np muzeum.
|
|
| |  | | jarcio (1198 punktów) | >Ludzie stworzyli państwo po to aby możnabyło zrealizować to co indywidualnie byłoby utrudnione a czasami wręcz niemożliwe.
Co do genezy państwa to akurat mam odmienne zdanie i daleko mi do stwierdzenia, że człowieka da się określić poprzez państwo: z pewnością nie powstało dla człowieka, a dla władzy. Ale to inny temat.
>Obywatele zdecydowałi sie na taki model Konstytucji który pozwala na wydanie pieniędzy na muzeum a mówi że nie można ich wydać na żadne obiekty kultu religijnego.
Nie wierze w zapewnienia polityków o demokracji jako systemie, choć ułomnym, to najlepszym jaki dotychczas wymyślono i rzekomo gwarantującym wolność. Obywatele z reguły nie maja bladego pojęcia na co się piszą, a w demokracjach politycznych to widać najdokładniej. Widziałbym tutaj racej analogie to średniowiecznych praktyk kiedy to możni wysyłali swoich ludzi do karczmy, by ci najpierw spili chłopa, pozniej opowiadali o czekającym tuz za progiem bogactwie, by na samym końcu podsunąć analfabecie pismo do zatwierdzenia. Oczywiście delikwent na drugi dzień budził się "bez butów i skarpetek". Tak samo jest i w XXI wieku. Wszystko w zgodzie z zasadą państwa prawa - czyściusieńko, bez najmniejszej skazy (przynajmniej tyle sie ludziom wydaje).
Poza tym nie godze się na twoją ukryta sugestie, że jeśli ktoś nie uczestniczył lub nie zgodził się na konstytucje to już nie jest zaliczany do grona obywateli. Ja przykładowo w tej farsie nie uczestniczyłem i przeważnie nie uczestnicze, ale w żaden sposób to nie czyni mnie mniej obywatelskim.
>Oczywiście można się umówić że państwo nie będzie wydawało pieniędzy na nic. Tylko wtedy jak poszlibyśmy np. do lekarza czy gdzie wysłalibyśmy nasze dziecko (mam na myśli szkołę). No i rzecz ważna: co z potrzebami wyższymi jak np muzeum.
Nie twierdze, że państwo powinno przestać istnieć, bo to mało realne: państwo powinno w jak najmniejszym stopniu wpływać na gospodarke, która to przecież wyznacza zakres naszej wolności, a w dzisiejszej sytuacji zbyt wiele od polityki zależy (a jak pisał Tocqueville w XIX wieku : Niczyje życie czy mienie nie może być bezpieczne, kiedy obraduje parlament). Slużba zdrowia i edukacja państwowa to inny temat i nie ma zasadniczo nic wspólnego z tym muzeum. Jest to muzeum docelowe. I tutaj jest sprzeczność, bowiem kierowane jest do określonej grupy, ale za pieniądze "wszystkich". Nie widze również w jaki sposób akurat to konkretne muzeum miałoby pielęgnować wyższe potrzeby społeczeństwa. Jeśli ma służyć do burzenia mitów o złym Żydzie to jest to zły pomysł, bo fanatyczny antysemita i tak nie odwiedzi tego muzeum w celach edukacyjnych. A jeśli już bedzie chciał tam pójśc to zapewne po to by je spalić. Te muzeum powinni budować Zydzi za własne pieniądze, a nie oczekiwać, że Polacy dorzucą 80 "baniek".
Poza tym jesli ktoś sprzeciwia się budowie ŚOB z publicznych pieniędzy to powinien być konsekwentny w tym co głosi i również sprzeciwić się budowie tego muzeum. W przeciwnym razie nie głosi poglądów z pozycji gospodarki, a polityka, który mówi, że kradzież w zasadzie nie jest zła: zle sie dzieje dopiero wtedy, gdy kradnie nie ten co "powinien" kraść.
|
|
 | | Atarax | >Muzeum Historii Żydów Polskich to zupełnie coś innego niż Świątynia Opatrzności Bożej. Głównie dlatego że ŚOB służy celom sakralnym, czyli jest skierowana do określonej grupy osób które są rzymskimi-katolikami lub uczestniczą w ich obrzędach religijnych. MHŻP nie ma takiego charakteru-jest w pełni tego słowa: muzeum.
Z pewną taką nieśmiałością pozwolę sobie jednak zauważyć, że Świątynię Opatrzności Bożej będą odwiedzać tłumy (i to nie tylko katolicy) a Muzeum Historii Żydów Polskich - nieliczni.
|
|
| Nihilia (115 punktów) | Muzeum to wg mnie dobry pomysł, ale dziwnie duża ta kwota. Co oni za to zbudują? Ciekawe, czemu środowiska antysemickie nie podniosły jeszcze rabanu...
|
|
| qazad | Nawet stowarzyszenie wchodzące w skład Komisji Trójstronnej - KPP "Lewiatan" ustami p. Bochniarz wezwał do wspierania finansowego projektu MHŻP- ci sami, kórzy chcieli zablokować podwyższenie ustawowej płacy minimalnej o nędzne 30pln.
Ciekawe czy takie apele wystosowyane były podczas zbierania funduszy na Muzeum Powstania Warszawskiego ?
|
|
 | | shinui | ciekawe, czy w dotychczasowej dyskusji chodzi o to, ze muzeum jest zwiazane z historia Żydow, czy faktycznie o wysokosc kwoty przeznaczonej przez panstwo?
czy kazdy z dyskutantow tak samo by dyskutowal, gdyby chodzilo np. o jakies Muzeum Patriotyzmu Polskiego albo jakies Muzeum Szlachty Polskiej?
przeciez tego typu muzea od dawna powstaja za publiczne pieniadze, jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego. czy ktos pytal warszawiakow czy je chca? zaloze sie, ze duzo wiecej turystow przyjedzie z calego swiata do Polski obejrzec Muzeum Historii Żydow Polskich, gdzie kultura zydowska kwitla przez ponad 900 lat, niz jakies nieudane powstanie, przepraszam za wlasna opinie.
zgadzam sie, ze 80 mln z kasy panstwa i brak prawa glosu obywateli w tej sprawie jest sprzeczne z ideologia liberalizmu etc. pozytywny aspekt calej sprawy to fakt, ze jest duza szansa na autentyczne poprawienie wizerunku Polakow za granica (tj. nie jako antysemickiego ciemnogrodu) i naplyw turystow dotad omijajacych nasz kraj z daleka, czego takie Muzeum Powstania Warszawskiego nie uczynilo. kto wie, moze przy okazji zwiedza wtedy takze Muzeum Powstania? jesli takie muzeum zydow zamknie usta ignorantom przekonanym o 'polskich obozach zaglady' to bede uwazal to za dobrze wydane pieniadze, ktore i tak pewnie sie miastu zwroca z nawiazka.
smutny aspekt , pomijajac finanse, jest taki, ze budynek muzeum bedzie chyba jedynym muzeum w Polsce na swiatowym poziomie artystycznym i intelektualnym. chociaz w dluzszej perspektywie i tak wszyscy na tym zyskamy bardziej niz na kościołach i pałacach saskich.
jako postscriptum dodam tylko,ze ostatnimi czasy zdumiewa mnie jak wielu Zydow z calego swiata, w tym z Izraela, czuje autentycznie cieply stosunek do Polski i Polakow. Pewnie, ze maja grupy niechetnie nastawione , ale nie sa one niczym nienormalnym, zwazywszy, ze w Polsce tez mamy grupy bezpodstawnie antysemickie a czasem w ogole 'anty-wszystko co niepolskie'. Bedzie to wiec takze szansa na zachecenie nowych inwestorow z tych krajow i nie tylko, do inwestowania w Polsce bez obaw z ich strony, ze ktos np. podpali magazyn, bo wlasciciel jest Zydem. A inwestycje to wiecej kasy dla panstwa, co daje prospekt mniejszych podatkow.
na Placu Bohaterow Getta jest tymczasowa wystawa i informacja o Muzeum Historii Żydow Polskich, jakby kto chcial wiedziec, o czym ono w rzeczywistosci bedzie.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|