 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-05-2013 21:17 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Koniec snu o potędze?
4 na 4 | Cytat:Kolejny amerykański koncern rezygnuje z poszukiwań łupków w Polsce. Decyzję o zaprzestaniu wykonywania odwiertów podjęła spółka Marathon Oil Poland - dowiedziała się informacyjna Agencja Radiowa. Firma z siedzibą w Teksasie tłumaczy, że brak jest komercyjnego przepływu węglowodorów w polskich łupkach. Nad Wisłą Marathon Oil jest operatorem 11 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych o łącznej powierzchni ponad 9 tysięcy kilometrów kwadratowych. Była to jedna bardziej zaangażowanych firm w poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Wykonała do tej pory 6 otworów Nie wiadomo kto przejmie od amerykańskiego koncernu zezwolenia na szukanie "łupków". To kolejna firma, która decyduje się na wycofanie z Polski. W ubiegłym roku taki krok podjął ExxonMobli. Przedstawiciele firmy tłumaczyli wówczas, że dwa pierwsze odwierty wykonane na Podlasiu i Lubelszczyźnie nie przyniosły zadowalających wyników. Z kolei wczoraj kanadyjska spółka Talisman również poinformowała, że wycofuje się z Polski z powodów strategicznych. Trzy koncesje na poszukiwanie gazu z łupków przejmie koncern San Leon. Do tej pory najbardziej zaangażowane w Polsce w poszukiwanie "łupków" są narodowe koncerny czyli PGNIG i Orlen. (źródło) Zanosi się na to, że obietnice o drugim Kuwejcie w Polsce dołączą do zapowiedzi o polskiej drugiej Japonii i Irlandii. Pozostaniemy kondominium niemiecko-rosyjskim.
Zwolennicy teorii spiskowych, którzy dotychczas krzyczeli o sprzedaniu Polski amerykańskim koncernom naftowym informację o wycofywaniu się owych koncernów z poszukiwań gazu łupkowego przyjęli ze spokojem. Już tłumaczą, że zachodnie koncerny wycofują się, bo wzięły łapówki od Gazpromu. Dlaczego jestem taki głupim lemingiem, który nie łyka tych wszystkich teorii spiskowych jak pelikan ryby? Miałbym taką piękną, poukładaną, prostą wizję świata, no i zawsze miałbym na kogo zwalić przyczyny moich wszelkich problemów. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
6 na 6 | Jacholek (5699 punktów) | >Kolejny amerykański koncern rezygnuje z poszukiwań łupków w Polsce. Może nie warto z tego powodu rozdzierać szat. Może w tym kontekście powrócimy do dyskusji na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce ? A w ogóle to najlepiej zainwestować w rozwój nauki polskiej i poprawić innowacyjność rodzimych technologii. Zasoby zbiorowej inteligencji i dobry poziom nauki (nie religii!) to coś więcej niż złoża łupków.
|
|
 | kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | > Może w tym kontekście powrócimy do dyskusji na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce ?Koniecznie powinniśmy zbudować taką elektrownię jak najszybciej, czyli za jakieś 20 lat, gdy już ich nie będzie w żadnym państwie europejskim, jakieś 15 lat po tym, gdy UE wyda dyrektywę karzącą za produkcję odpadów promieniotwórczych.> A w ogóle to najlepiej zainwestować w rozwój nauki polskiej i poprawić innowacyjność rodzimych technologii.Od lat to robimy! Przykłady tutaj.> Zasoby zbiorowej inteligencji i dobry poziomu nauki (nie religii!)to coś więcej niż złoża łupków.Nie bardzo rozumiem czym jest "zbiorowa inteligencja", a szczególnie w odniesieniu do Polski. Od blisko ćwierćwiecza wykazujemy się inteligencją niczym takie społeczeństwo.
|
|
|  | 1 na 1 | GrzeTor (1279 punktów) | > gdy UE wyda dyrektywę karzącą za produkcję odpadów promieniotwórczych.Jest możliwe zbudowanie elektrowni jądrowych z minimalną ilością odpadów promieniotwórczych.Jak u nas będą budować to pewnie takie elektrownie będą już w masowej produkcji.
|
|
|  | 1 na 1 | Jacholek (5699 punktów) |
> [color=#330000]Nie bardzo rozumiem czym jest "zbiorowa inteligencja", a szczególnie w >odniesieniu do Polski.Kilka wstępnych informacji plus podstawowe referencje do tego pojęcia można znalezć np. na mfiles.pl/pl/index.php/Zbiorowa_inteligencja
|
|
|  | 5 na 7 | pawel_wr (4297 punktów) | >>Może w tym kontekście powrócimy do dyskusji na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce ? >Koniecznie powinniśmy zbudować taką elektrownię jak najszybciej, czyli >za jakieś 20 lat, gdy już ich nie będzie w żadnym państwie europejskim, jakieś 15 lat >po tym, gdy UE wyda dyrektywę karzącą za produkcję odpadów promieniotwórczych.
Energetyka francuska oparta jest na atomie , i nie ma żadnych sygnałów , aby to państwo w bliższej i dalszej perspektywie miało zrezygnować z tej energii.
Szkodliwość energetyki jądrowej to kolejny mit i nonsens , rozpowszechniany przez niedouków .
|
|
| |  | | GrzeTor (1279 punktów) | Jest kilka praktycznych minusów braku taniego gazu. W szczególności elektrownie gazowe są znane ze zdolności regulacji mocy, tzn. możliwości dopasowania mocy do aktualnego obciążenia sieci. Dlatego często stosowane jako elektrownie szczytowe. Atomówki są pod tym względem najgorsze - pracują na stałym poziomie mocy. Przy braku elektrowni gazowych instalacje atomowe trzeba uzupełniać elektrowniami szczytowo-pompowymi aby zapewnić moc w szczycie. Najbardziej znana instalacja tego typu to brytyjski Dinorwig.
|
|
 | 3 na 3 | 2ndhandbrain (152 punktów) | >Może nie warto z tego powodu rozdzierać szat. Może w tym kontekście powrócimy do dyskusji na temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce ? A w ogóle to najlepiej zainwestować w rozwój nauki polskiej i poprawić innowacyjność rodzimych technologii.
Można zainwestować w rozwój polskiej nauki i inteligencji, ale takie "aktywa" jak młodzi/zdolni/wykształceni mogą łatwo się przemieszczać tam, gdzie zapłacą im więcej.
|
|
|  | -1 na 1 | Jacholek (5699 punktów) | >Można zainwestować w rozwój polskiej nauki i inteligencji, ale takie "aktywa" jak młodzi/zdolni/wykształceni mogą łatwo się przemieszczać tam, gdzie zapłacą im więcej. > Niestety to jest konsekwencją życia w otwartym, konkurencyjnym świecie, gdy instynkty patriotyczne są zagłuszane syrenami kuszącymi dobrobytem materialnym. No ale to nie powód by rezygnować z poprawy poziomu nauki w kraju załamując ręce iż takie zjawisko też występuje.
|
|
| |  | 2 na 2 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | >Niestety to jest konsekwencją życia w otwartym, konkurencyjnym świecie, gdy instynkty patriotyczne są zagłuszane syrenami kuszącymi dobrobytem materialnym. Czyli patriotyzm ma polegać na pracowaniu za mniejsze pieniądze z powodu jakiejś "miłości" do kraju w którym czystym przypadkiem się urodziłem? Mając do wyboru większe pieniądze za taką samą pracę... cóż w zasadzie wybór może być tylko jeden. >No ale to nie powód by rezygnować z poprawy poziomu nauki w kraju załamując ręce iż takie zjawisko też występuje. Żeby poprawić poziom nauki w kraju nie wystarczy jedna osoba. Najlepsze co taka osoba może zrobić to zapewnić lepszy byt sobie i swojej rodzinie.
|
|
| | |  | | Jacholek (5699 punktów) | >Czyli patriotyzm ma polegać na pracowaniu za mniejsze pieniądze z powodu jakiejś >"miłości" do kraju w którym czystym przypadkiem się urodziłem? Mając do wyboru większe >pieniądze za taką samą pracę... cóż w zasadzie wybór może być tylko jeden. Gratuluję tak jednoznacznego punktu widzenia sprawy emigracji zarobkowej. Jak widać naiwnie mi się wydawało iż można brać pod uwagę inne jeszcze aspekty aniżeli wyłącznie wysokość wynagrodzenia. Ponoć mieszkańcy Bhutanu np. żyją skromnie a mimo to mają wysoki współczynnik poczucia szczęścia (?)
|
|
| | | |  | 1 na 1 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | >Gratuluję tak jednoznacznego punktu widzenia sprawy emigracji zarobkowej. Jak widać naiwnie mi się wydawało iż można brać pod uwagę inne jeszcze aspekty aniżeli wyłącznie wysokość wynagrodzenia. Ponoć mieszkańcy Bhutanu np. żyją skromnie a mimo to mają wysoki współczynnik poczucia szczęścia (?) Pewnie, że można brać inne czynniki pod uwagę, ale co takiego ma Polska do zaoferowania, czego nie ma w innych, lepiej rządzonych krajach? Mnie mieszkańcy Bhutanu za grosz nie obchodzą, za swoją pracę wole otrzymywać sensowne wynagrodzenie, a na emeryturę nie spoglądać z przestrachem. To, że urodziłem się w Polsce jest bez znaczenia, wpływu na to nie miałem, tak samo jak praktycznie nie mam wpływu na sytuację w kraju. Skoro zaś nie mam to wolę wyjechać tam gdzie będzie mi lepiej.
|
|
3 na 3 Unulfo (3273 punktów) (zablokowany) |
Temat gazu z polskich łupków nigdy mnie nie podniecał, z bardzo prostego powodu: energetyka i przemysł wydobywczy to są dziedziny, w których powinni wypowiadać się fachowcy. Laicy, tacy jak ja, mogą mieć w takich sprawach jedynie pseudo opinie, a posiadanie pseudo opinii mnie nie interesuje. Niestety, polscy populistyczni politycy postanowili spożytkować temat w typowy dla siebie sposób, czyniąc z jakichś złóż węglowodorów sprawę czysto propagandową. Było dużo krzyku, podniety i szarżowania na Moskwę z szabelką w ręku, czyli eiaculatio praecox à la Polonaise. Jak zwykle ostało się z tego mokre prześcieradło, trochę wstydu i kupa szyderczego śmiechu.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|