Racjonalista - Strona głównaDo treści
Drugi akt grabieży

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
12-05-2013 14:12dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
Drugi akt grabieży
Ocena 2 na 8
Jest druga pseudodebata na temat OFE i emerytur. Władza szykuje się do drugiego aktu grabieży naszych przyszłych emerytur. Coraz więcej znajomych przygotowuje się do wyjazdu za granicę. Ludzie uczciwi, którzy zaczęli pracować na swoją przyszłą emeryturę, wyjadą z tego kraju, widząc jak pokolenie dzisiejszych 60-latków niszczy ich nadzieje na przyszłość. Oprócz rządowej propagandy mieliśmy też racjonalne głosy w tej debacie, więc bez powtarzania wszystkich tych ekonomicznych argumentów jest już dla każdego racjonalisty jasne, że działania rządu są w tej kwestii z gruntu socjalistyczne, a w skutkach gorsze niż ordynarna nacjonalizacja, gdyż firmy, które powstały dzięki inwestycjom OFE, po prostu zaczną upadać.

Ograniczę się więc jedynie do matematycznego punktu widzenia, który zresztą powinien być dla każdego racjonalisty wystarczający do zdemaskowania złodziejskich i niszczycielskich intencji rządu. Aby obraz był klarowny, zapomnimy o ZUSie, gdyż wypłaca on pieniądze z Budżetu Państwa – dla uproszczenia przyjmiemy model, w którym podatnik wpłaca pieniądze do Budżetu, a Budżet wypłaca pieniądze emerytom.

Idea OFE jest taka, że część pieniędzy podatnicy wpłacają do OFE, zamiast do Budżetu. OFE te pieniądze pomnaża i przekazuje do Budżetu więcej, niż do OFE wpłacili podatnicy. Rezultat jest prosty – Budżet ma dzięki OFE więcej pieniędzy na wypłaty emerytur. Czy jest ryzyko? Jeśli któryś OFE wpłacać będzie do Budżetu mniej niż otrzymuje od podatników, to stracą tylko ci emeryci, którzy ten właśnie OFE wybrali – ich ryzyko, ich strata.

Wyobraźmy sobie konkretne liczby. W świecie bez OFE wypada mi np. 1000 zł emerytury gwarantowanej. W świecie z OFE 95% tej emerytury to gwarantowane 950 zł. Czy dostanę pozostałe 50 zł, to zależy od działalności tego OFE, które wybrałem. Jeśli dobrze wybrałem – jeśli mój OFE dobrze zainwestował moje pieniądze, to dostanę np. 1030 zł emerytury, a jeśli wybrałem kiepski OFE, to dostanę 970 zł. Każdy z nas, kto wybierał OFE, podjął świadome ryzyko inwestycyjne w takich granicach, a z małym prawdopodobieństwem może to być alternatywa, czy dostaniemy 950 zł emerytury czy 1100 zł (zysk nie jest ograniczony, zaś więcej niż 50 zł Budżet stracić nie może).

Otóż ja, wolny obywatel, otrzymałem wybór i podjąłem z pełną świadomością to ryzyko, że zamiast 1000 zł emerytury dostanę tylko 950 zł. W zamian za to ryzyko otrzymałem nadzieję na 1100 zł emerytury plus satysfakcję z tego, że wspieram rozwój kapitalizmu w Polsce, że inwestuję, że daję pracę ludziom związanym z OFE, z inwestorami, z nowymi rozwijającymi się firmami… że stymuluję rozwój, że poprawiam wskaźnik wzrostu dochodu narodowego, dzięki któremu wszyscy ci ludzie mogą więcej zarobić a ja dostanę wyższą emeryturę. Ale wróćmy do czystej matematyki.

Miałbym 1000 zł emerytury, ale dzięki OFE, wokół tej liczby mam prawdopodobne 970 albo 1030 i nieprawdopodobne 950 albo 1100.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

GrzeTor (1279 punktów)
Tylko że kraj pewnie zbankrutuje, zanim młodzi ludzie będą mieli możliwość uzyskania od niego emerytur. Niestety "gwarantowane przez państwo" świadczenia są w pełni zależne od wypłacalności tego państwa.
Unulfo (3273 punktów)
(zablokowany)

Ja najchętniej nie płaciłbym żadnej składki na ZUS czy OFE, ale w Polsce obowiązuje zasada solidarności pokoleń. W związku z obowiązywaniem tej zasady ośmielam się wyrażać głęboką troskę o los emerytów, którym młodsze pokolenie wystawi zapewne słony rachunek za zbankrutowane państwo, które emeryci pozostawili swoim młodszym następcom. Wszak solidarność pokoleniowa działa w obie strony...



"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
Appenzeller (3118 punktów)
>Ale wróćmy do czystej matematyki. Miałbym 1000 zł emerytury, ale dzięki OFE, wokół tej liczby mam prawdopodobne 970 albo 1030 i nieprawdopodobne 950 albo 1100.
Masz rację, że miał być prezent. Ale OFE to chyba dość kosztowny prezent.
Proponuję lekturę Three fallacies on pensions. Po angielsku, ale to chyba nie problem w globalnej wiosce.

Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)
Maldoror XXIII (2480 punktów)

>Wyobraźmy sobie konkretne liczby. W świecie bez OFE wypada mi np. 1000 zł emerytury gwarantowanej.

Bardzo fajnie. A teraz proszę sprawdź jaką masz emeryturę w świecie OFE:

www.bankie(*)-dostaniesz-z-OFE-2645212.html


br
23-05-2013 22:34 
 Ocena-1 na 1
laik 80 (29 punktów)
>>Wyobraźmy sobie konkretne liczby. W świecie bez OFE wypada mi np. 1000 zł emerytury gwarantowanej.
Bardzo fajni są niektórzy racjonaliści. Nie liczą się dla nich fakty doświadczalne (Chile, Argentyna) ani wymowa liczb. Liczy się wyłącznie propaganda uprawiana przez Pana Balcerowicza (ciekawe jakie ma udziały w tzw. Powszechnych Towarzystwach Emerytalnych).
Syn Lecha (752 punktów)
(zablokowany)
>Liczy się wyłącznie propaganda uprawiana przez Pana Balcerowicza (ciekawe jakie ma udziały w tzw. Powszechnych Towarzystwach Emerytalnych).
To sobie obejrzyj to:
www.money.pl/sekcja/ranking-ofe-2013/
Dokowski ma rację. Pieniądze z OFE pracują, na koniec 2012 roku OFE miały ponad 270 mld złotych aktywów, z czego prawie 95 mld złotych było zainwestowane w akcje. 22 mld złotych było ulokowane w bankach. Wartość środków zgromadzonych przez OFE sięga jednej piątej kapitalizacji wszystkich krajowych spółek notowanych na rynku podstawowym warszawskiej giełdy. Tak więc pieniądze te nie tylko są bardzo realne, ale tworzą one miejsca pracy, zmniejszają bezrobocie. Gdyby nie one, dzisiaj mielibyśmy spadek PKB, a nie stagnację.
Takie są fakty. Krytykowanie poszczególnych osób ad personam, w oderwaniu od rzeczywistości - to populistyczna propaganda.
laik 80 (29 punktów)

>Dokowski ma rację. Pieniądze z OFE pracują, na koniec 2012 roku OFE miały ponad 270 mld złotych aktywów, z czego prawie 95 mld złotych było zainwestowane w akcje. 22 mld złotych było ulokowane w bankach. Wartość środków zgromadzonych przez OFE sięga jednej piątej kapitalizacji wszystkich krajowych spółek notowanych na rynku podstawowym warszawskiej giełdy. Tak więc pieniądze te nie tylko są bardzo realne, ale tworzą one miejsca pracy, zmniejszają bezrobocie. Gdyby nie one, dzisiaj mielibyśmy spadek PKB, a nie stagnację.

Pod koniwc 2012. roku aktywa OFE wyniosiły ponad 270 mld złotych. A ile wyniosły wpłaty ZUS do OFE od początku ich przymusowego wprowadzenia do "pod koniec" 2012. roku. Jakoś trudno tę sumę gdziekolwiek znaleźć.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365