 |
Sposób przekonania do racjonalizmu. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-01-2014 16:27 | fallen (31 punktów) | Sposób przekonania do racjonalizmu.
2 na 2 | Przed chwilą byli u mnie Świadkowie Jehowy. Swój wywód zaczęli od pytania: "Czy zastanawia się Pan nad śmiercią. Czy myśli Pan, że po śmierci spotka się z bliskimi zmarłymi." Dalsza rozmowa nie miała sensu. Przypomniało mi tu o niezwykłym stwierdzeniu byłego papieża J.Ś. Benedykta XVI: "Śmierć to wrota przez które metafizyka wkracza do naszego życia".
Zadałem sobie pytanie, ile osób, aktualnie gorliwie wierzących, beznamiętnie stwierdziłoby, że Boga nie ma, gdyby nie było śmierci (techniczna metoda nie jest kwestią rozważań. Nazwijmy to możliwością wskrzeszenia człowieka z pojedyńczej komórki wraz z jego świadomością.).
Po co byłby im Bóg skoro swoje życie mogliby kontynuować wiecznie. Być może część osób interesowałaby "magia" i "przesądy", ale Bóg?
Zauważyłem, że wiele osób na tym forum stara się przekonać ludzi do ateizmu. Równocześnie widzę, jak nieskuteczna jest przy tym dyskusja. Może warto ten wysiłek włożyć w rozwój nauki, która może zapewnić człowiekowi nieśmiertelność.
Z drugiej strony, jeśli czyta to jakiś teista, to niech zastanowi się, jak łatwo byłoby mu stwierdzić "Boga nie ma", gdyby był nieśmiertelny, a do tego mógł wskrzesić bliskich, którzy odeszli z tego świata. Czy gdyby Blaise Pascal był nieśmiertelny stworzyłby swój zakład?
Głównym powodem teizmu jest śmierć. Choć jestem teistą stawiam taką tezę. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 Dalej..#31 3 na 3 | Jennifer85 (821 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | A ja to widzę tak:
Subiektywny strach przed śmiercią będzie malał wraz ze wzrostem długości życia. Mózg człowieka, jego instynkty i emocje, nie wyewoluowały po to, aby żyć długo, ale żeby jak najszybciej po okresie dojrzewania zostawić jak najwięcej potomków. Wątpię, czy większość ludzi byłaby w stanie wytrzymać 200 lat na tym świecie. Myślę, że kiedy dojdziemy do punktu kiedy osiągniemy praktycznie nieśmiertelność, wielu ludzi z własnego wyboru zdecyduje się na odejście. Zaczną też zastanawiać się, jak nieludzki byłby wieczny pobyt w niebie (o piekle już nie wspominam). Z czasem niebo będzie ewoluować w teologii i stawać się coraz bardziej jak nirwana. W końcu pójście do nieba będzie postrzegane jako zwykłe niebycie, ulga w cierpieniu, koniec niepokoju, kres nudy, która stała się silniejsza niż instynkt samozachowawczy. A piekło? Piekło będzie dla nich tutaj.
The road to wisdom? Well, it's plain and simple to express. Err and err and err again, but less and less and less. |
#32 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > za jakiś okres czasu będziemy mogli przyciągać w pobliżu swojej> planety inne galaktyki, tak, aby stały się one lepiej widoczne i można> było dokonać lepszej obserwacji. Science fiction - dzisiaj  Dzisiaj tak  Z drugiej strony ja bym się nieco bał tego typu rozwiązań  Podobny pomysł w innej skali wykorzystano w filmie "Bruce wszechmogący". Bohater tego filmu posiadł na jakiś czas zdolności Boga. W jednej ze scen przyciąga sobie księżyć, żeby zrobic większe wrażenie na panience. Panna dostaje prawie orgazmu na widok wielkiego księżyca nocą, ale okazuje się że stwarza to powódź (pływy) i inne kataklizmy. To już może lepiej popracujmy nad teleportacją, czy tez innym - szybszym od światła sposobem przemieszczania się  pozdrówka
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#33 4 na 4 | Ratatoskr (4439 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Poza tym smierć to też pewnego rodzaju błogosławieństwo.> Żyć setki lat z pamięcią olbrzymiej liczby doświadczeń, własnych żenujących błędów,Czy ja wiem? Na błędy popełnione 20 (a nawet i 10) lat temu patrzy się już właściwie jak na działania podejmowane przez jakiegoś innego człowieka. A bywają w życiu i takie momenty, kiedy tempo naszych wewnętrznych zmian przyspiesza na tyle, że myśli i motywacje sprzed 2-3 lat stają się już czymś obcym. > bez spontanu robienia czegoś pierwszy raz...A kto broni? Po wykorzystaniu większości "spontanu" dostępnego na danym poziomie rozwoju, dostrzegamy, że powyżej jest kolejny level z takimi rodzajami spontanów, jakie nam się na obecnym nawet nie śniły  |
#34 3 na 3 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | Rozmnażanie???  Myślałam, że... no, wiesz... przyjemność może być i bez rozmnażania  |
#35 1 na 1 | paganus (731 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Rozmnażanie??? > Myślałam, że... no, wiesz... przyjemność może być i bez rozmnażania  Bo troszkę jest, ale jak przyjemność będzie a rozmnażania nie, to Ojciec Natur pogniewa się na nas i uzna, że to grzech i znowu będziemy mieli kłopoty.
* Wolność jest jak powietrze na szczycie góry. I jedno, i drugie - nie do zniesienia dla słabych. Ryunosuke Akutagawa |
#36 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Po wykorzystaniu większości "spontanu" dostępnego na danym> poziomie rozwoju, dostrzegamy, że powyżej jest kolejny level> z takimi rodzajami spontanów, jakie nam się na obecnym nawet nie śniły  Hm, coś w tym musi być  A co konkretnie masz na myśli?
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#37 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Tak sobie myślę, że gdybyśmy osiągnęli nieśmiertelność, rozmnażanie> nie byłoby potrzebne nie tylko ze społecznego punktu widzenia, ale też biologicznego.Znałem kobiety, z którymi zaczynało źle się dziać (w sensie psychicznym) gdy nie miały dzieci. Jedna z nich świadomie zaryzykwoała ślepotę by urodzić drugie dziecko: najpierw powzięła tą decyzję, w konsekwencji później zrezygnowała z antykoncepcji. Poza tym pary nie mogące mieć dzieci też decydują się na adopcję nie przypadkiem.. > Rozmnażamy się po to, żeby zapewnić nieśmiertelność swoim> genom. Jeśli zapewnimy im nieśmiertelność w inny sposób, to> może natura zmniejszy presję na rozmnażanie się.Trudno powiedzieć. Intuicyjnie może być tak jak mówisz, ale to raczej długi proces. > Już teraz możemy zaobserwować niski przyrost naturalny> w społeczeństwach, gdzie ludzie długo żyją.+ dodatkowo mają względnie dobry status społeczny i dostęp od dłuższego czasu do dóbr. Choć tutaj sprawa nie jest tak jednoznaczna, jest sporo czynników. pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > jak przyjemność będzie a rozmnażania nie, to Ojciec Natur> pogniewa się na nas i uzna, że to grzech i znowu będziemy mieli kłopoty.Och a skąd ta supozycja i zarazem lęk? Pewnie masz jakieś prywatne audiencje z Karcącym Ojcem Naturem 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| paganus (731 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Och a skąd ta supozycja i zarazem lęk?> Pewnie masz jakieś prywatne audiencje z Karcącym Ojcem Naturem  No wiesz ... nie opłaca się z NIM zadzierać przecież. Z samych książek i opowiadań to wiemy. Na prywatne audiencje mają szanse tylko psychicznie chorzy i ci z branży. Ja z branży nie jestem ale ... może mam szanse.
* Wolność jest jak powietrze na szczycie góry. I jedno, i drugie - nie do zniesienia dla słabych. Ryunosuke Akutagawa |
#40 3 na 3 | Ratatoskr (4439 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > > Po wykorzystaniu większości "spontanu" dostępnego na danym> > poziomie rozwoju, dostrzegamy, że powyżej jest kolejny level> > z takimi rodzajami spontanów, jakie nam się na obecnym nawet nie śniły  > Hm, coś w tym musi być A co konkretnie masz na myśli?spontan level 0Wydaję całe kieszonkowe na lody. spontan level 1Wydaję całe czesne na piwo. spontan level 2Wydaję kilka kolejnych pensji na komputer. spontan level 3Zakładam własną firmę / portal internetowy. spontan level 4Dochody z mojej działalności są na tyle duże, że mogę część czasu i środków przeznaczyć na jakąś działalność społeczną / napisać książkę / otworzyć własne pismo / założyć fundację / stowarzyszenie. W ogólności zaczynam myśleć o kształtowaniu rzeczywistości społecznej mojego kraju, mam ku temu wystarczający potencjał intelektualny i stać mnie na to. spontan level 5Powyższe już mi nie wystarcza. Zakładam własną partię / zaczynam przekupywać polityków. spontan level 6Nie wiem (jeszcze  ) |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Z samych książek i opowiadań to wiemy.Jasne, np. z Biblii ST i NT to wiemy. > Ja z branży nie jestem ale ... może mam szanse.Może masz szansę 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > spontan level 6Nie wiem (jeszcze )Tja.. jeśli iść po Twojej linii, to: spontan level 6 a) ściezka Kim Dzong Una: szantażuję świat użyciem bomby atomowej oraz dręczę swój naród biedą, w ukryciu prywatnie testując wszystkie zgniłe zdobycze i przyjemności Zachodu spontan level 6 b) ścieżka Jezusa: zbawiam świat swoją śmiercią, oraz mówię ludziom żeby szli za mną wierząc w to co ja wierzę spontan level 6 c) obdarzam świat wojnami z terrorystami (ścieżka prezydentów Bushów) spontan level 6 d) ścieżka Siostry Teresy: zbawiam świat otwieraniem coraz to nowych domów modlitwy i zarazem umieralni spontan level 6 e) ścieżka Lorda Vadera i Dartha Sidousa - nie trzeba tłumaczyć  spontan level 6 f) ścieżka Jarosława Kaczyńskiego - patrz 6 b), tylko zamiast "swoją śmiercią" - śmiercią Brata + uwalniam Polskę od Donalda Tuska itd. itp. etc...
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Barbiel (1106 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Bo troszkę jest, ale jak przyjemność będzie a rozmnażania nie, to Ojciec Natur pogniewa się na nas i uzna, że to grzech i znowu będziemy mieli kłopoty.Trochę Twoje obawy są uzasadnione. Jak rozmnażanie nie będzie potrzebne, to przyjemność z seksu też nie będzie potrzebna. Ale myślę, że jak ludzie poradzą sobie ze śmiertelnością, to i z takim problemem tym bardziej. |
#44 1 na 1 | Barbiel (1106 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Znałem kobiety, z którymi zaczynało źle się dziać (w sensie psychicznym) gdy nie miały dzieci. Jedna z nich świadomie zaryzykwoała ślepotę by urodzić drugie dziecko: najpierw powzięła tą decyzję, w konsekwencji później zrezygnowała z antykoncepcji.To jest właśnie ta presja biologiczna na rozmnażanie. > to raczej długi proces.Tak, to zdecydowanie długi proces. Gdyby nieśmiertelność została odkryta nagle i niespodziewanie to chyba trzeba byłoby to ukrywać przed ludźmi, bo wywołałoby katastrofę. Ale stopniowo ludzie powinni się dostosować do zmian. Najlepsze byłoby stopniowe wydłużanie życia i oczywiście młodości. |
#45 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Sposób przekonania do racjonalizmu. | > Najlepsze byłoby stopniowe wydłużanie życia i oczywiście młodości.+ sprawności cielesnej i intelektualnej, która za nią idzie. Z drugiej jednak strony są i minusy: wyobrażasz sobie kontrolującego rodzica, który ze zdwojoną prężnością młodego boga mówi Ci jak masz żyć, jak wychowywać własne dzieci w jego wieku 100 lat? Pomyśl o teściowej której przyszła chętka na odwiedziny, a na nich szczebiotliwe chwalenie stylu życia z przed epoki? "Dziecko, ja Ci pokażę jak to się robi"  pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 4 5 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|