Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytanie do Boga

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
22-01-2014 19:34pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
Pytanie do Boga
Ocena 2 na 2
Szanowny Panie Boże, dlaczego tworząc świat jednocześnie stworzyłeś szatana?. Dlaczego w kraju tak wielce chrześcijańskim i wierzącym w twoje przekazania, jest tak wiele nienawiści?. Czy przypadkiem nie bawi cię sytuacja, w której tak zażarci twoi wyznawcy czynią więcej zła niż dobra.

Dlaczego równocześnie do piękna twych słów o szacunku i miłości, ogarnia mnie tabun chrześcijan ziejących nienawiścią?

Dlaczego pytając chrześcijanina czy wierzy w Ciebie "Boga" jednocześnie twierdzi że nie wierzy w Szatana, przecież sam Szatan jest prawdą w prawdzie. Nie da się oddzielić wiary w stworzyciela życia i śmierci, czyli Ciebie od wiary w Pana Szatana.

Szanowny Panie Boże, proszę wytłumacz mi, czy Szatan jest tylko urojeniem, czy istnieje w prawdzie, czy jest Twoją częścią, drugą połową i twoim synonimem.

Wychowuję dziecko, ma sześć lat, od czasu do czasu pyta mnie czym jest Niebo, i tu otrzymuje prostą odpowiedź "patrz w górę", tylko co mu powiem jak zapyta mnie czym jest piekło, czym jest Szatan. Przecież nie będę wciskał mu kitu, że wiem ale również nie wyślę do księdza, którego sam uważam za Szatana w ludzkiej postaci, żerujący na niewiedzy i głupocie swoich owieczek.

Tak więc Szanowny panie Boże, proszę o odpowiedź, w jaki sposób wytłumaczyć mojemu dziecku, że wszystko co dobre pochodzi od Ciebie, jednocześnie wiedząc że tworząc dobro stworzyłeś również zło!

Proszę o szybką odpowiedź, a licząc się z tym że osobiście mnie nie nawiedzisz to błagam nie przysyłaj do mnie egzorcysty z Torunia.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

mrSpock (2845 punktów)
Nieco światła na Twoje pytania rzuci ten wywiad.
nonsensope(*)m/wiki/NonNews:Wywiad_z_Bogiem
22-01-2014 19:54 
 Ocena 1 na 1
pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
>Nieco światła na Twoje pytania rzuci ten wywiad.
>nonsensope(*)m/wiki/NonNews:Wywiad_z_Bogiem
Dawno się tak nie uśmiałem - dzięki!!!!!!!!
22-01-2014 20:12
 Ocena 11 na 11
diogenes (42753 punktów)
>pielgrzym

Pielgrzymi dają nam popalić w sierpniu.
Ty idziesz przez cały rok?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Jacholek (5699 punktów)
To zagadnienie nosi nazwę Teodycei; "zmagają" się z nim teolodzy od wieków, w tym miedzy innymi święty Augustyn. Próbki scholastycznego rozwiązywania tego problemu (dla wierzących jedynie) można znaleźć na Internecie w dowolnych ilościach jak np.
apologetyka.com/etyka/zlo/dlaczego
farmer (22440 punktów)

>Szanowny Panie Boże, proszę wytłumacz mi....

Oczywiście jak ktoś wierzy to póki co największy reset w historii ziemi jest po stronie boga a był to potop. Coś mi nie wyszło utopię wszystkich (poza Noe i zwierzakami) i zacznę od nowa.
22-01-2014 22:32 
 Ocena 5 na 5
Sceptyk35 (291 punktów)
>Oczywiście jak ktoś wierzy to póki co największy reset w historii ziemi jest po stronie boga a był to potop. Coś mi nie wyszło utopię wszystkich (poza Noe i zwierzakami) i zacznę od nowa.
Zonk! Nie wierzę, że tak było. Bo przecież prościej było dla boga zrobić reset we wcześniejszym punkcie - powiedzmy: poranek - dzień piąty (Gen.1.23). Odpadłby dość skomplikowany problem hydrologiczny, a aby jakoś wynagrodzić Noemu, mógłby go (i jego rodzinę) stworzyć w miejsce Adama i Ewy. Aha. I mógłby darować sobie stworzenie tego gada - węża.
-----------------
Sądzę, że ktoś mu zdrowo namieszał. Może to był super-bóg, który "przed wszystkimi wiekami" stworzył naszego boga i działa z innego wymiaru?
Do wierzących w istnienie "naszego" boga: Udowodnijcie, że super-bóg to byt, który nie istnieje, bo tylko ja go sobie wymyśliłem. Wiem, że nie będziecie próbowali, bo...
23-01-2014 16:07 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)
>>Oczywiście jak ktoś wierzy to póki co największy reset w historii ziemi jest po stronie boga a był to potop. Coś mi nie wyszło utopię wszystkich (poza Noe i zwierzakami) i zacznę od nowa.
>Zonk! Nie wierzę, że tak było.

Wow. Było jeszcze coś o w co nie wierzysz w biblii?
23-01-2014 20:45 
 Ocena 1 na 1
Sceptyk35 (291 punktów)
>Wow. Było jeszcze coś o w co nie wierzysz w biblii?
Powiem tak. Jest w biblii sporo fragmentów, co do których nie mam wątpliwości, że miały miejsce. Np. Egipt faktycznie istniał w opisywanym czasie. I rządzili tam faraonowie. Morze Czerwone też istniało. I płynęła tam rzeka Nil...
I jeszcze trochę innych faktów.
Ale nie podejmuję się wymienić tego, "w co nie wierzę w biblii". Za mało miejsca i szkoda mi czasu na zastanawianie się nad tym.

22-01-2014 20:57
 Ocena 15 na 15
Dariusz Godyń (2403 punktów)


Ojciec Ateusz (9201 punktów)
> Szanowny Panie Boże, proszę wytłumacz mi, czy Szatan jest tylko urojeniem, czy istnieje w prawdzie, czy jest Twoją częścią, drugą połową i twoim synonimem.

Wszystko się zgadza, oprócz "istnienia w prawdzie".

> Wychowuję dziecko, ma sześć lat, od czasu do czasu pyta mnie czym jest Niebo, i tu otrzymuje prostą odpowiedź "patrz w górę"

To jest odpowiedź wymijająca. Proponuję się nie migać, tylko zapoznać dziecko z możliwie dużą ilością różnych religijnych koncepcji życia po śmierci, w tym chrześcijańską. Nie mówić wprost, że to wszystko wyssane z palca - ten wniosek nasunie się dziecku naturalnie.

> w jaki sposób wytłumaczyć mojemu dziecku, że wszystko co dobre pochodzi od Ciebie

A cóż to za piramidalna bzdura?! Czas i uczucie, jakie poświęcasz dziecku, pochodzą od Ciebie, a nie od jakiegoś Boga. Dziecku nigdy nie przyjdzie do głowy że mogłoby być inaczej - chyba że sam mu to do niej wtłoczysz.
23-01-2014 01:08Nie na temat
 Ocena-7 na 7
schmelzer (-4 punktów)
>Szanowny Panie Boże, dlaczego tworząc świat jednocześnie stworzyłeś szatana?. Dlaczego w kraju tak
>wielce chrześcijańskim i wierzącym w twoje przekazania, jest tak wiele nienawiści?. Czy przypadkiem
>nie bawi cię sytuacja, w której tak zażarci twoi wyznawcy czynią więcej zła niż dobra.
>Dlaczego równocześnie do piękna twych słów o szacunku i miłości, ogarnia mnie tabun chrześcijan
>ziejących nienawiścią?
>Dlaczego pytając chrześcijanina czy wierzy w Ciebie "Boga" jednocześnie twierdzi że nie wierzy w
>Szatana, przecież sam Szatan jest prawdą w prawdzie. Nie da się oddzielić wiary w stworzyciela życia
>i śmierci, czyli Ciebie od wiary w Pana Szatana.
>Szanowny Panie Boże, proszę wytłumacz mi, czy Szatan jest tylko urojeniem, czy istnieje w prawdzie,
>czy jest Twoją częścią, drugą połową i twoim synonimem.
>Wychowuję dziecko, ma sześć lat, od czasu do czasu pyta mnie czym jest Niebo, i tu otrzymuje prostą
>odpowiedź "patrz w górę", tylko co mu powiem jak zapyta mnie czym jest piekło, czym jest Szatan.
>Przecież nie będę wciskał mu kitu, że wiem ale również nie wyślę do księdza, którego sam uważam za
>Szatana w ludzkiej postaci, żerujący na niewiedzy i głupocie swoich owieczek.
>Tak więc Szanowny panie Boże, proszę o odpowiedź, w jaki sposób wytłumaczyć mojemu dziecku, że
>wszystko co dobre pochodzi od Ciebie, jednocześnie wiedząc że tworząc dobro stworzyłeś również zło!
>Proszę o szybką odpowiedź, a licząc się z tym że osobiście mnie nie nawiedzisz to błagam nie
>przysyłaj do mnie egzorcysty z Torunia.
Bog twozac swiat stworzyl mozliwosc pojawienia sie zla,ale ta ostateczna forma w jakiej to zlo sie przejawia nie bylo z gory ustalone.Mysle,ze Bog nie tylko kiedys w zamiezchlej przeszlosci ten swiat stwozyl,ale go obecnie twozy. Gdybys z tego punktu widzenia popatrzyl na ten swiat(dolaczyl do tego Logike)i wiele przemyslen,sam odpwiedzial bys sobie na wiele pytan,a nie bawil sie w zadawanie tak prymitywnych pytan!

Mod:
Kasuj zbędne cytowania i pamiętaj o obowiązku stosowania zasad poprawnej pisowni.
23-01-2014 16:08Nie na temat
 Ocena-1 na 1
hagi (2 punktów)
(zablokowany)
Szatan nie został stworzony do czynienia zła tylko do opieki nad nami. A widząc jakimi stworzeniami jesteśmy powiedział "nie ma ch..." ja nie będe im służył. To tak jakby tobie ktoś kazał opiekować się....no ciężko mi coś powiedzieć...psem, ale nie w taki pospolity sposób jaki widzimy, tylko bardziej niż sobą. Bóg kazał nas kochać takimi jakimi nas stworzył. Szatan kochać nie chciał więc droga była tylko jedna jeśli nie miłość to nienawiść i to był wybór szatana, wybrał nienawiść, bo nie chciał kochać nas bardziej niż siebie.

Wyznawcy Boga nie czynią zła. To wyznawcy świata, którzy mówią o sobie wyznawcy Boga czynią zło.

Zło i Dobro. Ty wybierasz jak chcesz żyć. Czy chcesz tylko dobra dla siebie jak egoista, czy dla wszystkich jak człowiek.
23-01-2014 16:37 
 Ocena 1 na 1
pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
>Zło i Dobro. Ty wybierasz jak chcesz żyć. Czy chcesz tylko dobra dla siebie jak egoista, czy dla wszystkich jak człowiek.

Czy to cytat z Lenina???
hagi (2 punktów)
(zablokowany)
>>Zło i Dobro. Ty wybierasz jak chcesz żyć. Czy chcesz tylko dobra dla siebie jak egoista, czy dla wszystkich jak człowiek.
>Czy to cytat z Lenina???

Jeśli tak, to chyba jestem X-menem
pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
>>>Zło i Dobro. Ty wybierasz jak chcesz żyć. Czy chcesz tylko dobra dla siebie jak egoista, czy dla wszystkich jak człowiek.
>>Czy to cytat z Lenina???
>Jeśli tak, to chyba jestem X-menem

Jeśli nie to nie czytasz lub nie rozumiesz tego co czytasz, nie polegaj na przyjętej wiedzy że Lenin to zło, pamiętaj "nie ma doskonałych ludzi, są jedynie doskonałe zamiary", a memorandum socjalistyczne właśnie takie jest.
Problem natomiast tworzą ludzie, którzy do tego nie dorośli. Nienawiść i zawiść ludzka nie zna granic.
hagi (2 punktów)
(zablokowany)
>Nienawiść i zawiść ludzka nie zna granic.

Miłość również.
pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
>>Nienawiść i zawiść ludzka nie zna granic.
>Miłość również.

Chcesz się licytować, ja nienawiść Ty Miłość?, to się Ciebie zapytam, gdzie była ta miłość jak inkwizytor palił na stosie niewinną kobietę, czy molestowanie dzieci to też miłość ( nie chce mi się podawać ile to miłości jest wśród księży ), czy wszechmocny zsyłając plagi kierował się miłością, za karę zsyłał śmierć i zagładę, czy to wszystko w imię miłości???
23-01-2014 18:03 
 Ocena-3 na 3
hagi (2 punktów)
(zablokowany)
>>>Nienawiść i zawiść ludzka nie zna granic.
>>Miłość również.
>Chcesz się licytować, ja nienawiść Ty Miłość?, to się Ciebie zapytam, gdzie była ta miłość jak inkwizytor palił na stosie niewinną kobietę, czy molestowanie dzieci to też miłość ( nie chce mi się podawać ile to miłości jest wśród księży )

Tak, to też miłość. Miłość do swojej władzy i własnej wygody kosztem innego człowieka.
Inaczej egoizm

>czy wszechmocny zsyłając plagi kierował się miłością, za karę zsyłał śmierć i zagładę, czy to wszystko w imię miłości???

Tak, kierował się miłością, bo jak trwoga to do Boga. Człowiek w obliczu śmierci wiedząc, że jutra na ziemi już dla niego nie będzie zawsze szuka Boga. Więc to wszystko, ta cała śmierć w wyniku plag czy żywiołów niesie ze sobą zawsze masę nawróceń do Boga. Bo tego od nas chce abyśmy do niego wracali, a swoim życiem nie dajemy mu nieraz innego wyboru jak zesłanie na nas katastrofy w wyniku której tracimy wszystko tylko po to abyśmy mogli Go odnaleźć.
pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
www.racjonalista.pl/forum.php/s,600722#w602517

Tu znajdziesz jedną z moich opinii ( wątek "dlaczego nie mógłby być ateistą" ), zanim będziemy dalej dyskutować proszę odnieś się do tego.

Ogólnie mówiąc, wierz w co chcesz, urojenia, fałsz i obłudę, ja w przeciwieństwie do krzyżowców nikogo nie będę palił na stosie za swoje przekonania.
24-01-2014 09:06 
 Ocena 5 na 5
Meretseger (61860 punktów)

>Tak, kierował się miłością, bo jak trwoga to do Boga. Człowiek w obliczu śmierci wiedząc, że jutra na ziemi już dla niego nie będzie zawsze szuka Boga. Więc to wszystko, ta cała śmierć w wyniku plag czy żywiołów niesie ze sobą zawsze masę nawróceń do Boga.
To to się u was, katolików, miłość nazywa? Bo ja to nazywam szantażem i przymusem, a momentami nawet terroryzmem. Te rzeczy jakoś dziwnie mi się z miłością kłócą.
23-01-2014 17:45 
 Ocena 4 na 6
hamp (3461 punktów)
>Szatan nie został stworzony do czynienia zła tylko do opieki nad nami (...)
Takich teorii można mnożyć w nieskończoność, na poczekaniu wymyśliłem dwie!

1
Szatan i bóg to dwaj bracia bliźniacy, którzy bawią się w stwórców - każdy ma swój świat i każdy bruździ w świecie swojego brata - ten, który dla nas jest złym szatanem, w równoległym świecie jest dobrym bogiem i na odwrót.

2
Bóg stworzył aniołów do pomocy i zabrał się za tworzenie świata. Wszystkie anioły patrzyły z podziwem na mądrość boga i wspaniałość efektów jego pracy. No prawie wszystkie - był też jeden, na którego wołano Lucek, obdarzony niezwykłą inteligencją. Przyglądał się ze sceptycyzmem Wszechświatowi, zwierzętom i człowiekowi. W końcu nie wytrzymał, poszedł do boga i powiedział: "Panie, twoje gwiazdy wybuchają niszcząc swoje układy planetarne i zabijając istniejące wokół nich życie! Twoje planety są niestabilne geologicznie i klimatycznie, powodując wiele niepotrzebnych cierpień twoim ukochanym istotom! Ale największe zastrzeżenia mam do samych stworzeń - przecież żyją w pokoju i miłości - po co im tedy te pazury i żądła? A człowiek? Ma wolną wolę ale jest nieświadomy dobra i zła - jedyne co wie, to że ma ciebie słuchać i nie zrywać owocu z twojego ulubionego drzewka. Ale skoro ma tego nie robić, czemu po prostu nie umieściłeś drzewa w niedostępnym człowiekowi miejscu? Panie, czy ty coś knujesz?"
Bóg nie miał już wątpliwości - Lucek go przejrzał, poznał plan stworzenia niedoskonałego człowieka i zmuszenia go do oddawania mu wiecznej czci i błagania o wybaczenie. Mądry, łaskawy bóg nie mógł pozwolić byle aniołowi na pokrzyżowanie jego planów - strącił go na ziemię, aby więcej nie przeszkadzał.
Lucek też się pogniewał za tak nieracjonalne zachowanie boga i postanowił pomóc ludziom, nakłaniając do zjedzenia zakazanego owocu. Był niczym Prometeusz niosący ogień Grekom, lecz zamiast ognia dał nam zdolność samodzielnego myślenia i oceniania, co jest dobre a co złe, zamiast ślepego wykonywania bożych nakazów.
Chwalmy szatana!
pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
Ogólnie G. prawda ale dla zasady można przyjąć za prawdę, bo przecież ona zawsze jest względna.
24-01-2014 09:36 
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)
>Szatan nie został stworzony do czynienia zła tylko do opieki nad nami. A widząc jakimi stworzeniami jesteśmy powiedział "nie ma ch..." ja nie będe im służył. (...) Szatan kochać nie chciał więc droga była tylko jedna jeśli nie miłość to nienawiść i to był wybór szatana, wybrał nienawiść, bo nie chciał kochać nas bardziej niż siebie.
Oryginalne. A wyczytałeś to w ...? Bo z Biblii pamiętam to nieco inaczej.
pielgrzym (264 punktów)
(zablokowany)
>>Szatan nie został stworzony do czynienia zła tylko do opieki nad nami. A widząc jakimi stworzeniami jesteśmy powiedział "nie ma ch..." ja nie będe im służył. (...) Szatan kochać nie chciał więc droga była tylko jedna jeśli nie miłość to nienawiść i to był wybór szatana, wybrał nienawiść, bo nie chciał kochać nas bardziej niż siebie.
>Oryginalne. A wyczytałeś to w ...? Bo z Biblii pamiętam to nieco inaczej.

UWAGA, a czy ateista czytający biblię w ogóle ją rozumie, może przedmówca jednak doznał czegoś głębszego i interpretuje to prawdziwie - tak czasem bywa po LSD!!!
ratus (4786 punktów)
(zablokowany)
W Zoroastryzmie, religii zbudowanej przez Zaratrustę min. 1000 lat przed Chrystusem, podstawowym dogmatem jest założenie, że Bóg i Szatan, dobro i zło, to dwie strony tego samego medalu, nierozłącznie związane i nie mogące istnieć samodzielnie. Judaizm a potem chrześcijaństwo wiele zapożyczyło z tej religii, która do tej pory ma swoich wyznawców.

Zatem, którego boga prosisz o odpowiedź? Bogów jest jak mrówków...

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365