Kwartalnik Bez Dogmatu i Centrum im. Ignacego Daszyńskiego zapraszają na panel "Po co nam dzisiaj PRL?" Spotkanie odbędzie się w piątek 31 stycznia o godz. 17.30 w warszawskiej siedzibie Centrum Daszyńskiego przy al. Ujazdowskich 20/6 (blisko pl. Trzech Krzyży). W dyskusji wezmą udział: Jakub Majmurek Katarzyna Stańczak-Wiślicz Marcin Zaremba Piotr Szumlewicz (moderacja) PRL wciąż jest przedmiotem wielu sporów naukowych, publicystycznych i politycznych. Nie tylko stanowi przedmiot badań historyków, ale też odgrywa istotną rolę w debatach dotyczących współczesnej Polski. Kwartalnik "Bez Dogmatu" zaprasza na dyskusję panelową poświęconą Polsce Ludowej i temu, w jaki sposób i komu służy dzisiaj jej przywoływanie. Z jednej strony porozmawiamy o tym, jaka była Polska Ludowa. Czy można mówić o PRL-u jako o jednolitym, niezmiennym systemie społeczno-ekonomicznym? Na czym polegał modernizacyjny projekt realnego socjalizmu i kto był jego podmiotem? Czy został on zrealizowany? Z drugiej strony zastanowimy się, dlaczego po 25 latach reform PRL wciąż żyje w dyskursie publicznym. Co nam zostało z PRL-u? Dlaczego tak silny jest antykomunizm w kraju, w którym od dawna ruch komunistyczny nie istnieje? Punktem odniesienia w dyskusji będzie najnowszy numer kwartalnika "Bez Dogmatu" poświęcony w dużej części Polsce Ludowej. Podczas panelu będzie można nabyć pismo w promocyjnej cenie. Wstęp wolny. www.facebook.com/events/200113553529011 |