Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie serdecznie zaprasza na wystawę 600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414-2014 Na wystawie zostaną zaprezentowane dokumenty wybrane spośród 1471 jednostek archiwalnych, które na przestrzeni wieków trafiały do Polski z kancelarii osmańskich. Dokumenty pochodzące z Archiwum Koronnego Warszawskiego, przechowywane przez AGAD, stanowią największy i najcenniejszy tego typu zbiór w Polsce i jeden z ważniejszych w Europie. Są wśród nich polsko-tureckie traktaty pokojowe, oficjalne pisma oraz listy sułtanów, wielkich wezyrów i gubernatorów kierowane do królów i dostojników Rzeczypospolitej. Na szczególną uwagę zasługują traktaty pokojowe zawarte między obydwoma państwami, w wersji tureckiej barwne i bogato zdobione.
W 2013 r. przechowywane w AGAD dokumenty tureckie zostały wpisanie na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Wystawa wraz z towarzyszącym jej katalogiem świetnie oddaje charakter zmiennych, choć niemal nieprzerwanych polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w okresie od II połowy XV do końca XVIII wieku.
Otwarcie wystawy: 12 marca o godz. 1200 w Archiwum Głównym Akt Dawnych (Warszawa, Pałac Raczyńskich, ul. Długa 7)
Wystawa będzie czynna w dni powszednie w godz. 10-17, w soboty 10-14, w terminie do 29 marca 2014 r. |