Racjonalista - Strona głównaDo treści
prosty dowód niełamliwości nierówności Bella

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
25-03-2014 16:52atto (627 punktów)
(zablokowany)
prosty dowód niełamliwości nierówności Bella
Ocena 1 na 1
Od lat powszechnie głoszą, że w kwantowej są łamane te tzw. nierówności Bella, co tam sobie tłumaczą jakimiś nielokalnymi zjawiskami pt. splątania kwantowe.
pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Bella

Oryginalna nierówność Bella jest taka:

|C(a,b) - C(a,c)| <= 1 + C(b,c)

gdzie: C(a,b) = -a.b/N
a, b i c to wektory typu {1,-1,1, ... }, długości N - liczba pomiarów powiedzmy spinów (1/-1 = góra/dół).

I przeróżni badacze twierdzą, że to złamano w różnych eksperymentach.
Ale jak można to wykazać?

Jedyny sposób to podać takie trzy serie: a,b,c które nie spełniają tej nierówności.

Ale przecież takie serie w ogóle nie istnieją, co bardzo łatwo można wykazać matematycznie:

a.a = N - zawsze, ponieważ (-1).(-1) = 1*1 = 1.
zatem mamy:

b.c/N = 1 * b.c/N = a.a/N b.c/N = a.b/N a.c/N = -C(a,b)*C(a,c)

czyli ta nierówność Bella to faktycznie takie coś:
|x - y| <= 1 - x.y, gdzie x i y należą do przedziału [-1,1]
no i to jest przecież spełnione dla dowolnych takich x,y, zatem nie istnieją serie a,b,c, które pozwalałby złamać tę nierówność.

Zatem co ci kwantowi fizycy tworzą - o co im w ogóle chodzi... a może oni elementarnej algebry nie znają, bo od razu poszli na studia w wieku 6 lat?

en.wikipedia.org/wiki/Bell_test_experiments
Cała plejada eksperymentów, no i o co im chodzi - co oni tam testują?

Równie dobrze można próbować podważyć eksperymentalnie, np. takie coś:
a^2 + b^2 <= (a+b)^2
i jeśli się to zdarzy jakoś... nie wiem jak, ale niech będzie - no to cóż z tego ma wynikać?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Morvoren (311 punktów)
A może kwantowcy chcą wyrzucić poprostu całą mechanikę klasyczną do kosza? Nie jestem wybitnym ścisłowcem, ale zawsze mnie to zastanawiało dlaczego mechanika kwantowa nie zgadza się z klasyczną, skoro z niej wynika...
25-03-2014 21:10 
 Ocena 2 na 2
Sygnał (4252 punktów)
>A może kwantowcy chcą wyrzucić poprostu całą mechanikę klasyczną do kosza? Nie jestem wybitnym ścisłowcem, ale zawsze mnie to zastanawiało dlaczego mechanika kwantowa nie zgadza się z klasyczną, skoro z niej wynika...

Wynikanie jest jak najbardziej, ale w drugą stronę.
Rafał Kozłowski (4068 punktów)
>A może kwantowcy chcą wyrzucić poprostu całą mechanikę klasyczną do kosza? Nie jestem wybitnym ścisłowcem, ale zawsze mnie to zastanawiało dlaczego mechanika kwantowa nie zgadza się z klasyczną, skoro z niej wynika...

Mechanika kwantowa nie wynika z mechaniki klasycznej.
Jacholek (5699 punktów)

Polecam bardzo poglądowe i dydaktycznie udane przedstawienie dowodu nierówności Bell'a. Może to pomoże na tę kolejną próbę dyskredytowania podstaw współczesnej fizyki ? arxiv.org/pdf/1212.5214v2.pdf
25-03-2014 20:58 
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Co tu jest do przedstawiania, skoro wystarczy sobie rozwiązać np. wolframem:

|x-y| >= 1 - xy
i masz wynik w postaci wykresu:
www.wolframalpha.com/input/?i=|x-y| <= 1 - xy

widać tam że jest to spełnione w kwadracie [-1,1]x[-1,1].

Nie ma możliwości złamania tego i cześć, koniec - co tu można jeszcze weryfikować?

Jeśli ktoś teraz stworzy sobie model, w którym ta nierówność będzie mimo wszystko łamana, no to niby jak on chce wykazać poprawność matematyczną tego modelu - eksperymentalnie?!

Niby jak, przecież nigdy nie znajdziesz takich serii a, b,c, które potwierdzą ten model, bo już wiemy że one n i e i s t n i e j ą.

Zatem ten model pt. QM jest fałszywy - i to jest 100% pewne... Bell to udowodnił formalnie.
embe (1266 punktów)
Przekształcenia
>b.c/N = 1 * b.c/N = a.a/N b.c/N = a.b/N a.c/N = -C(a,b)*C(a,c)
zawierają elementarny błąd algebraiczny. Znajdź go sam.
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Algebra za trudna?

No to poćwicz trochę i wyliczy to na piechotę - podaj trzy serie, które złamią nierówność.
eipi (774 punktów)
>Od lat powszechnie głoszą, że w kwantowej są łamane te tzw. nierówności Bella, co tam sobie
>tłumaczą jakimiś nielokalnymi zjawiskami pt. splątania kwantowe.
>pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Bella
>Oryginalna nierówność Bella jest taka:
>|C(a,b) - C(a,c)| <= 1 + C(b,c)
>gdzie: C(a,b) = -a.b/N
>a, b i c to wektory typu {1,-1,1, ... },

W takim razie podważyłeś nie tylko podstawy fizyki kwantowej, ale i matematyki.

Proponuję sprawdzić:

a = [+1, +1, +1]
b = [-1, -1, -1]
c = [-1, +1, +1]

wówczas:

C(a,b) = -1
C(a,c) = 1/3
C(b,c) = -1/3

i mamy:
|C(a,b) - C(a,c) | = 4/3
>2/3 = 1 + C(b,c)

Jakże to możliwe, ach jak?!
Proponuję opracować jakiś nowy, mocniejszy dowód, że to jednak nieprawda.
25-03-2014 22:10 
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
zgubiłeś minus z wzoru na korelację C (to się bierze z konwencji że te spiny splątane są antyrównoległe).

C(a,b) = +1
C(a,c) = -1/3
C(b,c) = +1/3

i masz:
|C(a,b) - C(a,c)| = 4/3 <= 1 + 1/3
Rafał Kozłowski (4068 punktów)
>zgubiłeś minus z wzoru na korelację C (to się bierze z konwencji że te spiny splątane są antyrównoległe).

Cóż, najciekawsze są wnioski Bella o realności i separowalności oraz konsekwencje jakie z sobą niosą. Konsekwencje także natury filozoficznej, że żyjemy w świecie kreowanym przez obserwację. Ale kto i kogo obserwuje?
02-04-2014 23:02 
 Ocena 2 na 2
atto (627 punktów)
(zablokowany)
>Cóż, najciekawsze są wnioski Bella o realności i separowalności oraz konsekwencje jakie z sobą niosą. Konsekwencje także natury filozoficznej, że żyjemy w świecie kreowanym przez obserwację. Ale kto i kogo obserwuje?

Fałszywe wnioski są tak samo ciekawe jak teorie o latających różowych słoniach... oby tylko nie krowy.

Nierówności są nie do złamania, bo życzeniowe serie nie istnieją, zatem te eksperymenty, oraz wnioski płynące z nich oraz tzw. fizyka kwantowa, albo raczej filozofia, to tylko żałosna farsa... a i poważne symptomy ostrej
patologii kilku pokoleń naukowców... no i moderatorów, co widać prześwietnie nawet na przykładzie tego jednego wątku.
03-04-2014 16:27 
 Ocena-1 na 1
Rafał Kozłowski (4068 punktów)

>Fałszywe wnioski są tak samo ciekawe jak teorie o latających różowych słoniach... oby tylko nie krowy.
>Nierówności są nie do złamania, bo życzeniowe serie nie istnieją, zatem te eksperymenty, oraz wnioski płynące z nich oraz tzw. fizyka kwantowa, albo raczej filozofia, to tylko żałosna farsa... a i poważne symptomy ostrej
>patologii kilku pokoleń naukowców... no i moderatorów, co widać prześwietnie nawet na przykładzie tego jednego wątku.

Coś w tym jest...
Zatem zasady, na podstawie których zbudowano większą część współczesnej technologii nie istnieją! Skoro nie ma tych zasad to i nie ma tej technologii, jaką wszyscy dookoła obserwujemy, zatem nie jest ona rzeczywista i jest ona tylko naszym wyobrażeniem. Skoro tak to różowe słonie i różowe krowy o jakich piszesz wpisują się w Twój świat wyobrażeń.

Ps.
Masz szansę wpisania się w annały nauki jako ten co udowodnił nieistnienie zasad mechaniki kwantowej, ale nie uczynisz tego beblaniem na forum dyskusyjnym. Rozwiń zatem skrzydła i zmieniaj naukę. Marnujesz swój talent.
04-04-2014 22:09 
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Technologia jest i zawsze była wypracowywana metodami prób i błędów, czyli na piechotę.

Jest jeden wyjątek: reaktory termojądrowe zrobili wprost na teorii - użyli słynnego wzoru mc^2... no i dynamiki kolorowej, czyli na mocy samej trójcy świętej.

No, i tylko dlatego masz obecnie pełno czystej i darmowej energii, a i czyste, bezpiecznie środowisko...
Rafał Kozłowski (4068 punktów)
>Technologia jest i zawsze była wypracowywana metodami prób i błędów, czyli na piechotę.
>Jest jeden wyjątek: reaktory termojądrowe zrobili wprost na teorii - użyli słynnego wzoru mc^2... no i dynamiki kolorowej, czyli na mocy samej trójcy świętej.
>No, i tylko dlatego masz obecnie pełno czystej i darmowej energii, a i czyste, bezpiecznie środowisko...
>
z e=mc2, jak piszesz, zrobiono reaktory jądrowe;
reaktory termojądrowe istnieją jedynie do celów naukowych, bo są nieefektywne. Mimo dużych nadziei nie udało się jak na razie kontrolować w sposób efektywny energetycznie tzw. zimnej fuzji.

...dla ścisłości oczywiście.
05-04-2014 02:54 
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
zimna fuzja nie jest raczej tą termo... tak dla ścisłości oczywiście.
05-04-2014 08:56 
 Ocena-1 na 1
Rafał Kozłowski (4068 punktów)
>zimna fuzja nie jest raczej tą termo... tak dla ścisłości oczywiście.

Oczywiście. Zimna fuzja to synteza jądrowa, a nie rozczepienie jądrowe i to chciałem niefortunnie rozróżnić. Tak... oczywiście masz rację zimna fuzja nie jest reakcją termojądrową, odbywa się, tak jak w reakcji termojądrowej, na syntezie jąder, która zachodzi w niskich temperaturach.
05-04-2014 19:17 
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Oj, chłopie... ta zimna fuzja oficjalnie jest paranauką - szarlatanerią w stylu perpetuum mobile, zjawisko zupełnie sprzeczne z modelem standardowym.

I jeśli okaże się że faktycznie taki proces istnieje, wówczas ten model standardowy będzie rewidowany, jako błędny.
05-04-2014 20:33 
 Ocena-1 na 1
Rafał Kozłowski (4068 punktów)
>Oj, chłopie... ta zimna fuzja oficjalnie jest paranauką - szarlatanerią w stylu perpetuum mobile, zjawisko zupełnie sprzeczne z modelem standardowym.
>I jeśli okaże się że faktycznie taki proces istnieje, wówczas ten model standardowy będzie rewidowany, jako błędny.
>
Oj, chłopie...chłopie..., coś dużo naukowych instytucji badawczych, jak na szarlatanerię, zajmuje się tym zjawiskiem.
Technologia zaś, nie jest, jak piszesz wypracowywana metodą prób i błędów - to nie mutacje, to nie genetyka - mylą się Tobie nauki.
Nowe technologie należy sprawdzać, wypróbowywać, a to zupełnie coś innego.
05-04-2014 22:07 
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Oj, lepiej przestań pozować na fizyka:
en.wikipedia.org/wiki/Cold_fusion

"... there is no accepted theoretical model of cold fusion."

To jest nowa fizyka - obecne modele jąder tego nie ogarniają... no i dobrze, bo modele systemów fizycznych oparte na niefizycznych wytworach wyobraźnie są g. warte.
05-04-2014 22:27 
 Ocena-1 na 1
Rafał Kozłowski (4068 punktów)
>Oj, lepiej przestań pozować na fizyka:
>en.wikipedia.org/wiki/Cold_fusion
>"... there is no accepted theoretical model of cold fusion."
>To jest nowa fizyka - obecne modele jąder tego nie ogarniają... no i dobrze, bo modele systemów fizycznych oparte na niefizycznych wytworach wyobraźnie są g. warte.

Przeczytaj ze zrozumieniem link jaki mi umieściłeś. Poczytaj też o "zimniej fuzji". Jeżeli uważasz się za eksperta to wymagało by od eksperta być bardziej konstruktywnym. Piszesz jakieś banialuki podważające całą fizykę i robisz to bezdowodowo. Niestety nie stać cię, jako domniemanego eksperta, na jakąkolwiek rozsądną wymianę zdań. Liczy się dla Ciebie tylko Twój urojony świat.
Nie ogarniasz - niestety - współczesnej fizyki.
06-04-2014 21:28 
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Ojej! Dobrze że chociaż gimnazjalną algebrę ogarniam... na 2+

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365