W dniu 20 marca 2014 r. zmarł prof. dr Andrzej Grzegorczyk (1922-2014), wybitny logik, filozof i etyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, członek Polskiej Akademii Nauk. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pascala w Clermont-Ferrand. Wyróżniony wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Studiował filozofię i fizykę na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego, a magisterium uzyskał zaraz po wojnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadził badania w zakresie logiki i podstaw matematyki, które przyniosły Mu międzynarodowe uznanie. Zajmował się także metodologią nauk (zwłaszcza formalnych) i historią logiki. Jego "Zarys logiki matematycznej" był podręcznikiem dla kilku pokoleń polskich filozofów i matematyków.
Prowadził także badania z pogranicza antropologii filozoficznej, etyki i filozofii społecznej. Był nie tylko etykiem, ale także zaangażowanym w sprawy społeczne moralistą, któremu bliskie były zagadnienia religijne. Szczególnie interesowała Go etyka - rozstrzyganie konfliktów bez użycia przemocy.
Był optymistą i racjonalistą otwartym na wartości. Uważał, że świat można przedstawić jako uporządkowaną strukturę pojęć, która umożliwia człowiekowi działanie w świecie zgodne z rozumem i wartościami etyki chrześcijańskiej.
Odszedł uczony, który łączył naukowy rygoryzm warszawskiej szkoły logicznej z filozofią zaangażowaną w ulepszanie ludzkiego świata.
(z nekrologu zamieszczonego we wczorajszym wydaniu krakowskiego "Dziennika Polskiego"). |