Racjonalista - Strona głównaDo treści
Cześć Jego Pamięci.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
03-05-2014 22:33DyktaFon (9281 punktów)Cześć Jego Pamięci.
Ocena 6 na 6
Zupełnie bez echa przeszła b. - moim zdaniem - ważna wiadomość (a na pewno ważniejsza, niż setki i tysiące celebryckich wydarzeń). Zmarł były minister, przez jednych uwielbiany, przez innych potępiany: www.biztok(*)ster-mieczyslaw-wilczek_s16152

Jak nie poważam prawie żadnego ministra, tak ten zostanie w mojej pamięci.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2
#16
04-05-2014 14:17
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi finerbijk
.
>>>>Epitety wyjaśniają niewiele, ale poglądy ludzi trzeba dla jasności jakoś tam sobie poszufladkować.
>Jasne, niestety te szufladki i związane z nimi emocje często przeszkadzają w zdalnym spojrzeniu.
Uważam się za racjonalistę i staram się być racjonalnym, ale jestem normalnym człowiekiem mającym swoje (socjalliberalne, czy socjaldemokratyczne) poglądy i swoje emocje.

>Czyta się tylko na wybrany temat i zajmuje z góry upatrzone pozycje.
No właśnie! A ja od racjonalistów (czyli także od siebie) wymagam więcej. Czytam publikacje niezgodne z moimi poglądami - staram się zrozumieć zawarte w nich racje, nawet gdy ich zupełnie nie podzielam.

>Obiektywnym zresztą być tu nie można, bo każdy widzi jak jest ze swojego miejsca.
Nie można i nie trzeba, ale można zdawać sobie sprawę z własnego subiektywizmu.

>Jak przekonać bezrobotnego, że pewien margines bezrobocia jest zdrowy dla gospodarki, kiedy wokół widzi rozbijających się w nowych SUVach sąsiadów, podczas gdy on z oszczędności idzie pieszo, bo mu żal na autobus?
Bezrobotnego (acz nie lesera) przekonać trudno, ale znacznie trudniej przekonać chciwca, iż jego decyzje są bardzo krótkowzroczne. Tyle że oni bardzo rzadko mają czas na intelektualną refleksję i ideologiczną nadbudowę działalności tworzą im profesjonaliści. Na przykład ani Tusk, ani Miller nie są neoliberałami, gdyż do tego koniecznym byłoby przestudiowanie sporej ilości literatury, natomiast obaj realizują praktycznie (oczywiście w jakiejś części) neoliberalne idee o czym można przeczytać w książkach znawców-profesorów (też mających własne poglądy i z ich perspektywy oceniających opisywaną rzeczywistość). Nie, nie mówię, że dokonywanie rozumnych i w miarę obiektywnych ocen jest łatwe ani, że mnie się to dobrze udaje, ale twierdzę, że chcąc być racjonalistami musimy się o to starać.

Pozdrawiam.

@@@
.

#17
04-05-2014 14:18
 Ocena-1 na 1
finerbijk (17282 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi DyktaFon
>Zasadnicza różnica między kapitalizmem, a ulubionym przez niektórych socjalizmem, polega właśnie na tym, że ten pierwszy dopinguje do działania, a ten drugi - do narzekania.
Właśnie. Socjalizm może być wysoce demoralizujący i generujący roszczeniowe postawy, chociaż trzeba pamiętać przy tym, że najsłabszych należy chronić w stopniu pozwalającym na godziwą (dach nad głową, odziewek, podstawowa edukacja i jedzenie) egzystencję, co w krajach cywilizowanych nie jest aż tak wielkim wyzwaniem.
W USA i Kanadzie poprzez nadmierną opiekę socjalną spowodowaną spóźnionym co nieco poczuciem winy zepsuto całkowicie natywów powodując u nich ogólne pijaństwo, niechęć do opuszczania rezerwatów i przejawianie jakiejkolwiek inicjatywy.

finerbijk (17282 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi DyktaFon
>W smaku?
Pytaj przedmówczynię.

#19
04-05-2014 14:56
 Ocena 4 na 4
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi DyktaFon
.
>Moim zdaniem najgorszym rozwiązaniem jest wmówienie temu bezrobotnemu, że "pierwszy milion trzeba ukraść". Bo to już na zawsze wtłacza go w bezrobocie. Lepszym rozwiązaniem (choć nie gwarantującym nadal niczego) jest uświadomienie, że los każdego jest w jego rękach.
W 1990 roku w radiu usłyszałem wypowiedź: "PZPR doprowadziła kraj na krawędź przepaści, a dzięki Solidarności zrobiliśmy krok do przodu". W pięć lat później: "Wałęsa nam mówi aby brać interes we własne ręce. Ja posłuchałem i wziąłem i nic z tego nie wyszło". Bez akumulacji kapitału to sobie można i w totolotka wygrać, albo zacząć od czyszczenia butów na Chmielnej. Opowiadać to sobie można wiele.

Proszę Pana - niektórzy nam uświadamiają, że mamy w Polsce 98% chrześcijan, a ja twierdzę, że gdyby połowa z tego przestrzegała Dekalogu, to mielibyśmy bardzo dobrze w naszym kraju. Świadomości - proszę Pana - to się nabywa albo teoretycznie przez oczytanie, albo praktycznie przez zderzenia z rzeczywistością.

Historia świata i historia Polski pokazuje nam jak różne rozwiązania były już testowane i co one przynosiły. Znamy pozycje wyjściowe naszego kraju: www.racjonalista.pl/forum.php/s,617090#w617382
Trochę znamy i obecną rzeczywistość:
www.racjon(*)m.php/z,0/d,2/s,457816#w459036
www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,492695#w493579
www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,492695#w493638
www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,492695#w493642
www.racjonalista.pl/forum.php/s,586137

Pozdrawiam.

@@@
.

#20
04-05-2014 15:05
 Ocena 2 na 2
finerbijk (17282 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
>chcąc być racjonalistami musimy się o to starać.
Myślę, że przezwyciężenie własnych emocji i chociaż próba spojrzenia z zewnątrz na to co nas otacza w oderwaniu od naszej byłej, aktualnej czy przewidywanej sytuacji, to pierwszy krok do racjonalizmu. Strona druga jest podejrzewana często o jakieś niecne lub ukrywane intencje.
Większość chce dobrze - przeważnie najpierw dla siebie, może potem dla innych, ludzi różnią interesy, cele. Znajomość własnych interesów i celów, oraz uzgodnienie, że ich kompatybilność jest osiągalna to coś niezbędnego do osiągnięcia jakiegokolwiek porozumienia, o to najtrudniej.

#21
04-05-2014 15:13
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi finerbijk
.
> (...) Większość chce dobrze - przeważnie najpierw dla siebie, może potem dla innych (...).
Zgadzam się z powyższa Pańską refleksją. Myślę tu podobnie.

Pozdrawiam.

@@@
.

#22
04-05-2014 17:33
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
>Zgadzam się z powyższa Pańską refleksją. Myślę tu podobnie.

Dziękuję. Cokolwiek można o Panu powiedzieć, to nie nie jest Pan zideoligizowany.

#23
04-05-2014 17:44
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi finerbijk
.
>>>>Zgadzam się z powyższa Pańską refleksją. Myślę tu podobnie.
>Dziękuję. Cokolwiek można o Panu powiedzieć, to nie nie jest Pan zideoligizowany.
Jestem * - jak prawie każdy - tyle że mam tego świadomość i staram się nadmierne podporządkowanie ideologiczne
u siebie zwalczać, a przynajmniej je racjonalizować.
_______________________

* Mianem ideologii określa się każdy zbiór uporządkowanych poglądów - religijnych, politycznych, prawnych, przyrodniczych, artystycznych, filozoficznych - służących ludziom o tożsamych poglądach do objaśniania otaczającego ich świata. (...). Zapotrzebowanie na ideologie wynika z właściwego ludziom poszukiwania odpowiedzi na pytania o sens i sposób istnienia.

Pozdrawiam.

@@@
.

#24
04-05-2014 20:10
 Ocena 1 na 1
waldeck77 (4307 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi DyktaFon
>Bardziej oszukańcze, niż np. cały system państwowy? Np. ZUS?

Może jakieś przykłady oszukańczej działalności ZUS?

Ja służę przykładami afer z początków polskiego dzikiego kapitalizmu:
- rublowa 15 bilionów złotych
- import rublowy b. NRD 15 bilionów złotych
- paliwowa 2 biliony złotych
- papierosowa 15 bilionów złotych
- alkoholowa 10 bilionów złotych
- składów celnych 3 biliony złotych
- ART-B 6 bilionów złotych
- FOZZ 10 bilionów złotych

>To państwo to faktycznie zostało pokrzywdzone. Przez lata pracowało ciężko na swój >majątek, a tu bezczeli ludzie mu rozkradli. Fuj! Ja bym wszystkich tych >przedsiębiorców od razu na karę śmierci skazał lub na wywóz na Syberię (co już >kiedyś praktykowano ze świetnym skutkiem).

Pożyteczny idiota?

Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Cześć Jego Pamięci.
W odpowiedzi waldeck77
.
>Ja służę przykładami afer z początków polskiego dzikiego kapitalizmu:
www.nowakrytyka.pl/spip.php?article454
abelikain.(*)/victory-czyli-zwyciestwo.html
Racjonaliści dużo czytają i obserwują rzeczywistość, samodzielnie myślą i wyciągają z tego wnioski.

Pozdrawiam.

@@@
.

1 2

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365