> Chciałem zapytać apologetów BOINC czy rzeczywiście uczestnictwo w tym projekcie ma sens. To jest> czy odkrycia dokonywane za pomocą tego projektu są współmierne do ilości energii, której wymagają> obliczenia i zaangażowania ludzi z projektem związanych?> Cześć, Jeśli pytasz czy się opłaca, czy ktoś odda Ci kasę za energię, to nie. Bedziesz miał tylko satysfakcję  . Projekty umożliwiają obliczenia naukowcom, którzy nie mają superkomputerów, właściwie to wszystko. Czasem możesz dostać podziękowania, za udostępnienie mocy, szczególnie jeśli twój komputer wykonał jakieś oczekiwane obliczenia, możesz pochwalić się przed kumplami geekami. Możesz też chwalić się jaki to masz wydajny sprzęt itp.  Dla mnie i pewnie większości uczestników, najważniejsza jest satysfakcja, że przyczyniamy się do rozwoju nauki, poznania świata... Czy koszty są współmierne do ilości energii, której wymagają ...zobaczymy, większość pewnie nie. Ale niby jak to ocenić? Czy wykrycie fal grawitacyjnych jest warte 100kWh czy może 1000000kWh? narazie to odkrycie nie daje żadnych profitów. Osoba udostępniająca moc komputera dostanie w najlepszym przypadku podziękowania. O ile działasz na domowym komputerze, nawet z tych mocnych, nie odczujesz za bardzo zwiększonego poboru mocy. Jeśli udostępnisz wiele komputerów (dziesiątki, czy setki) warto wcześniej oszacować koszty
|