Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bezpieczeństwo energetyczne

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
17-07-2014 23:33Mariusz Agnosiewicz (moderator)Bezpieczeństwo energetyczne
Ocena 1 na 1
Hiszpania zmienia politykę energetyczną, obcina dopłaty do zielonej energii i stawia na własne złoża ropy na Kanarach. Polska może być całkowicie suwerenna energetycznie w oparciu o własne złoża stałe, ciekłe i gazowe. Potrzeba tylko polityków nieuwikłanych w 'jamalskie' i 'zielone' geszefty.
www.nettg.(*)dobywac-rope-na-34-kanarach-34


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

farmer (22440 punktów)
>Hiszpania zmienia politykę energetyczną, obcina dopłaty do zielonej energii i stawia na własne
>złoża ropy na Kanarach. Polska może być całkowicie suwerenna energetycznie w oparciu o własne złoża
>stałe, ciekłe i gazowe. Potrzeba tylko polityków nieuwikłanych w 'jamalskie' i 'zielone' geszefty.


I "mitycznego" inwestora zagranicznego który zainwestuje pieniądze....
Selanos (12869 punktów)
Polska to przypadek specjalny. Nawet jakbyśmy siedzieli na ropie jak Kuwejt, to u nas by się nie opłacało. Mamy możliwości - węgiel, atomówki, łupki, zresztą pal licho łupki, nawet ze złóż gazu niełupkowego można wyciągnąć więcej.

Na pewno nie musimy być zależni od Rosjan, przecież my jesteśmy dobrze płacącym konsumentem, to o nas mają się starać. Może dywersyfikacja dostaw gazy którą zapowiadał premier coś w tej kwestii zmieni. Jak Rusy zobaczą, że możemy zmniejszyć dostawy ichniejszego gazu i możemy zmniejszać nadal, to będziemy mieli ciekawy argument przy negocjacji ceny ruskiego gazu.
18-07-2014 18:52 
 Ocena 2 na 2
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Jak Rusy zobaczą, że możemy zmniejszyć dostawy ichniejszego gazu i możemy zmniejszać nadal, to będziemy mieli ciekawy argument przy negocjacji ceny ruskiego gazu.
Problem w tym, że nasi decydenci mają manię podpisywania z Gazpromem wieloletnich umów po jak najwyższych cenach. Za takie coś Julia Tymoszenko trafiła do ciupy, a Pawlak od lat jest tym podpisującym niekorzystne dla Polski umowy i ma się dobrze.
Kto płacił więcej od Polski za gaz?
Kto w Europie płaci najwięcej za rosyjski gaz? Polska w czołówce
Celecrin (6386 punktów)
>Hiszpania zmienia polityką energetyczną, obcina dopłaty do zielonej energii i stawia na własne
Hiszpania to duży kraj, jednak w rejonie Morza Śródziemnego to akurat według mnie każdy powinien mieć jakiś rodzaj wspomagania słonecznego, Hiszpania ma także świetne warunki dla energetyki wiatrowej, morza z trzech stron a wysokie góry z czwartej. 300 słonecznych dni w roku i ponadprzeciętna prędkość wiatru to dobre warunki wyjściowe, prawda? Na wypalonym słońcem Costa del Sol czy Costa Blanca domy maluje się na biało by odbijały promienie slonca...aż się prosi by wodę chociaż sobie podgrzewać (nie muszą to być drogie panele sloneczne mogą to być jakieś absorbery ciepla, samemu można je zrobić).
De facto Hiszpania jest trzecim na świecie wytwórcą energii z wiatru, trzecim na świecie z wody i pierwszym w Europie posiadaczem komercyjnej elektrowni słonecznej:
en.wikipedia.org/wiki/PS10_Solar_Power_Plant. Maja 3% udzial slonca w produkcji energii elektrycznej.
Generalnie Hiszpania generuje ponad 20% energii z zasobów odnawialnych! Lącznie z hydroelektrowniami to 56,5 gigawatow! Pomiędzy Polską a Hiszpanią w tym względzie jest przepaść.

Z drugiej strony Hiszpania kupuje 99% ropy i gazu za granicą. Ropa i gaz to przede wszystkim przemysl chemiczny, to nie tylko prąd czy odbiorcy indywidualni.
Olbrzymie zloża ropy i gazu u wybrzeży Kanarów potwierdzono oficjalnie w tym roku. Szacuje sie je na 2 bln barylek ropy i 2,5 bln m3 gazu. Hiszpania zaczęła też szukać gazu łupkowego, ten ma być głównie w Kraju Baskow, Asturii i Kantabrii.
Hiszpanie liczą na miejsca pracy. Bedą potrzebować 250.000 ludzi do pracy przy wydobyciu. Liczą że do konca 2030 będą eksporterem gazu i będą produkować 20% ropy wedle swojego zużycia.
Ja się nie dziwię jak się ma 6mln ludzi bez pracy to się odstawia bzdety o zielonej energii na bok. Kraj im się sypie...
GrzeTor (1279 punktów)
Warto byłoby się podpiąć pod jakieś badania nad bardziej perspektywiczną technologią niż spalanie. Teraz i Bill Gates i rząd Chin - czyli jednostki, które wiedzą co robią - inwestują w nowoczesne modele reaktorów, jak MSR, LTFR, TWR pozwalające w pełni wykorzystać paliwo jądrowe. Pewnie około 2030 będą już działać produkcyjnie.

energyfromthorium.com/

Technologią docelową jest oczywiście fuzja nuklearna, a tutaj ciekawym projektem jest hiper, prowadzony we współpracy europejskiej.

www.hiper-laser.org/

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365