Racjonalista - Strona głównaDo treści
Celowo nie podaliśmy tych informacji wcześniej, żeby nie epatować...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
22-07-2014 20:30kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Celowo nie podaliśmy tych informacji wcześniej, żeby nie epatować...
Ocena 2 na 2
załamaniem rynku w Hiszpanii, Irlandii, Grecji czy na Cyprze - przyznał podczas konferencji prasowej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, prezentując pierwszy raport o europejskim rynku kredytowym. Naprawdę było aż tak źle? Było. (źródło)
Czytając cały artykuł dowiadujemy się, że w latach 2012-2013 bardzo spadła liczba kredytów konsumpcyjnych, w tym hipotecznych, zaciąganych przez Europejczyków.

To ciekawy punkt widzenie, że takie zjawisko jest jednoznacznie złe. No ale to punkt widzenia bankstera, więc dziwić nie może. Wszak dużą część dochodów banków stanowią procenty od kredytów. Z drugiej strony pan prezes najwyraźniej zapomniał skąd wziął się ostatni kryzys finansowy, zapoczątkowany w USA. A wziął się z przyznawania kredytów hipotecznych osobom, które nie były zdolne do ich spłacania.

Dobrze jest mieć zdolność kredytową, ale czy przypadkiem dla banków nie powinno być ważniejsze współfinansowanie inwestycji zamiast konsumpcji?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)Odp: Celowo nie podaliśmy tych informacji wcześniej, żeby nie epatować
Unia przygotowuje się na upadłości banków. Kraje UE przyjęły w poniedziałek rozporządzenie w sprawie wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Jest on drugim, po wspólnym nadzorze, filarem unii bankowej i ma zapewnić, by podatnicy nie ponosili kosztów ratowania banków. Rozporządzenie w sprawie mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków uzupełnia podpisana przez kraje członkowskie umowa międzyrządowa, regulującą zasady wspólnego funduszu na likwidację banków. Fundusz upadłościowy dla banków będzie stopniowo budowany przez osiem lat i jego wartość ma wynieść co najmniej 1 proc. gwarantowanych depozytów. Szacuje się, że będzie to kwota 55 mld euro. www.nettg.(*)awie-systemu-likwidacji-bankow
23-07-2014 00:08 
 Ocena 4 na 4
DKnoto (982 punktów)
Ciekawa myśl ale wystarczy aby przedstawiciele suwerena tego pseudo-państwa zmienili status świętych krów zwanych bankami na podobny do spółek cywilnych i żadne gwarancje nie będą potrzebne.
23-07-2014 11:41 
 Ocena 5 na 5
Jan Rylew (3965 punktów)
>Unia przygotowuje się na upadłości banków. Kraje UE przyjęły w poniedziałek rozporządzenie w sprawie wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków.
Sama myśl, że banki które należą do systemu finansowego powinny być przez ten system ratowane, bądź likwidowane na własny koszt systemu jest słuszna, ale "diabeł tkwi w szczegółach".
Po pierwsze, wrzucenie do kapelusza ochronnego kwoty 55mld euro w ciągu 8 lat przez największe banki europejskie wygląda dość mizernie. Upadek tylko niemieckiego HRE kosztował Niemców ponad 100mld.
Po drugie mało się mówi o regulacjach działalności banków, które mogłyby zapobiec kryzysom, upadłościom oraz wytwarzaniu kryzysów na rynkach, mało o odpowiedzialności osobistej zarządów i rad nadzorczych.
Po trzecie nic nie mówi się o tworzeniu podstawowego państwowego systemu bankowego nastawionego na inny cel niż banki prywatne.

Wygląda na to, że znów znajdzie się odpowiedź na znane pytanie:
Co zmienić, żeby zostało po staremu ?
23-07-2014 21:12 
 Ocena 2 na 2
Celecrin (6386 punktów)
Sądzę, że sytuacja banków w Irlandii jest katastrofalna. Aczkolwiek głosi się tutaj, że jest już zupełnie nieźle to niedawno AIB nie wpłaciło jakiejś części kwoty z wcześniejszej pomocy (nie wiem dokładnie o co chodzi). Powszechnie uważa się, że po prostu nie mają pieniędzy.
Katastrofę pogarsza socjaldemokratyczny (w praktyce, rządzi koalicja centro chadeków z socjalistami) rząd, który po prostu psuje ludzi.
Słyszałem, że kiedy gdzieś w Dublinie całe osiedle przejęła NAMA od bankruta developera to ludzie masowo przestali płacić kredyt...Nie wiem czy prawda...ale coś w tym jest: z pierwszej ręki---> mojego kolegi była żona przestała płacić kredyt mieszkaniowy, wkurzał się po płaci jej alimenty i na dom i został wciągnięty też na listę dłużników, bo jest współwłaścicielem domu

Ja nie wiem jak oni chcą wyjść z tego bagna...

*
NAMA to założona przez rząd firma do ratowania złych kredytów. Bierze je na siebie a banki dostają obligacje państwa wartości około połowy kredytów.
Kwoty te są olbrzymie, tylko w 2011 NAMA przejęła kredyty warte 72mld Euro...
Borgïr (736 punktów)
>w latach 2012-2013 bardzo spadła liczba kredytów konsumpcyjnych, w tym hipotecznych, zaciąganych przez Europejczyków.

Świetnie. Więcej pieniędzy na prawdziwe towary i usługi.
klaio (1068 punktów)
Dla mnie główny aspekt tej informacji jest taki, że banki nadal kłamią. Co to znaczy, że celowo nie podaliśmy złej informacji? A może teraz też nie podają? Bankster się przyznał że kłamał, kłamie i będzie kłamać a na forum nie ma z tego powodu żadnego poruszenia. Dziwne, bo to jest istota jego wypowiedzi.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
No cóż, zatajenie informacji to nie to samo co kłamstwo.
Można tylko spytać jaki był cel zatajenia informacji czyli kto na tym zyskał.

Jan Rylew (3965 punktów)
>Czytając cały artykuł dowiadujemy się, że w latach 2012-2013 bardzo spadła liczba kredytów konsumpcyjnych, w tym hipotecznych, zaciąganych przez Europejczyków.
Nietrudno było przewidzieć, że neoliberalny "syreni śpiew": "Popyt będziemy stymulować kredytem" ma ograniczoną jakość. To działa na krótko. W pewnym momencie następuje względne nasycenie kredytem i trudności z popytem pogłębiają się, trzeba bowiem spłacać dług wraz z odsetkami. Finansowego perpetum mobile jeszcze nie wynaleziono chociaż starania trwają .

>Dobrze jest mieć zdolność kredytową,
Tęga mina, butna mowa, póki zdolność kredytowa .

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365