 |
Wyimki z negatywnej inżynierii społecznej Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-07-2014 16:30 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Wyimki z negatywnej inżynierii społecznej
2 na 4 | Egzemplum nr 1Cytat:Niedawno TVN obwieściła, że w polskim godle nie ma żadnego orła, tylko bielik, a bielik to nie orzeł, tylko orłan. Tefauenowskie odkrycie zilustrowano materiałem z zoo, gdzie - cytuję autora materiału Pawła Abramowicza - "orzeł przegania bielika i bielik znika", bo w ogóle bielik to padlinożerca i tchórz, a nie żaden tam orzeł. "No cóż, jaki kraj, takie godło" - kończy autor epokowego newsa, a towarzyszy temu już w studio uśmiechnięta od ucha do ucha facjata Kamila Durczoka (za Gadowskim) Egzemplum nr 2Media nagłośniły historię o tym, jak pewien niewierzący informatyk zrobił zakupy bezdomnemu w hipermarkecie. Kilka dni później GW ma hot news nr 1: Oblano farbą i porysowano gwoździem samochód informatyka o wielkim sercu. Cały news napisany w klimacie: był dobry, obudził zawiść złych Polaków i został ukarany. W ten sposób GW pozytywne wydarzenie społeczne przekuła na kolejny kop w społeczeństwo i pokazanie, że budowanie dobrych relacji społecznych nie ma w Polsce sensu. Jest to typowa propagitka medialna z zakresu negatywnej inżynierii społecznej i sygnał do eskalacji wojen światopoglądowych, bo wiadomo, że takie przedstawienie sprawy przez dziennikarzy sprawi, że ateiści rzucą się na katolików, bo to na pewno źli katolicy oblali samochód dobremu ateiście. Cytując wypowiedź informatyka z Facebooka GW wycięła z niej integralny z całością wypowiedzi fragment w którym apeluje on o niewszczynanie wojen światopoglądowych: Cytat:Nie róbcie proszę na moim profilu wojny światopoglądowej. Z jednej strony nie znamy póki co ani stanu psychicznego, ani motywów sprawcy. Z drugiej to katoliczka właśnie, a przynajmniej Krystyna się za taką przedstawia spontanicznie przesłała mi na konto podane przy okazji wcześniejszego wpisu (listu do przechodnia) 20 zł z informacją, że niestety więcej nie może. Jak domniemam ma to być pomoc dla mnie w ramach szkody, którą mi wyrządzono. W istocie jest inaczej niż w tej negatywnej inżynierii społecznej wbijającej w ziemię złe społeczeństwo. Zachowanie informatyka wywołało wielką falę sympatii: 180 tys. polubień zdjęcia z paragonem. Nie chcę zakładać, że wszyscy dziennikarze, którzy realizują materiały, którymi wbijają społeczeństwo w ziemię, demobilizują je, skłócają je, burzą jakąkolwiek wiarę w dobro i zaufanie między ludźmi - robią to intencjonalnie z takim właśnie założeniem. Przyjmuję, że część robi to z braku wiedzy z zakresu psychologii społecznej i socjologii. Apeluję do nich, by zainteresowali się tematyką inżynierii społecznej, która pozwoli im zrozumieć, jak potężnym narzędziem dysponują przez swoją pisaninę, zrozumieć, że nie tylko muszą apelować do polityków nad naprawą Polski, ale i sami realnie mogą to robić: bądźcie niezwykle rzetelni w opisywaniu negatywnych zjawisk, a jeśli macie skłonności do puszczania wodzy fantazji, spekulacji i wyolbrzymiania - ograniczcie to do sfery dobrych wiadomości i zjawisk pozytywnych. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
17 na 17 | finerbijk (17282 punktów) | Amerykanie też mają bielika za godło (tyle, że amerykańskiego), co padliną nie pogardzi. Moim zdaniem to newsy o duperelach, a nie żadna "inżynieria społeczna". Że zło się lepiej sprzedaje medialnie wie już każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista, i bierze na to poprawkę.
"jeśli macie skłonności do puszczania wodzy fantazji, spekulacji i wyolbrzymiania..." Mam takie wrażenie przy niektórych twoich ostatnich wątkach, jak tym o wojnie z Rosją, że sam wodze fantazji alarmistyczno-dekonspiratorskich rozpuszczasz jak dziadowski bicz. Każdemu oczywiście wolno, tym bardziej jak zawiaduje portalem, jednak uczciwość wymaga, aby stosować równą miarę.
|
|
 | 2 na 2 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | > Że zło się lepiej sprzedaje medialnie wie już każdy średnio rozgarnięty gimnazjalista, i bierze na to poprawkę.Bo tak wszyscy trąbią na lewo i prawo. Tysiące czytelników Racjonalisty pokazuje, że to tak nie działa. U nas o wiele większa popularnością cieszą się materiały pozytywne, pokazujące, że coś wyszło. Złe wiadomości po prostu są korzystne dla wielkiego kapitału, któremu mobilizacja społeczna jest nie na rękę i który czerpie profity właśnie na rozbitych a nie zjednoczonych społeczeństwach, stąd taka nierównowaga. Pisałem o tym w tekście O równouprawnienie dobrej wiadomości.
|
|
|  | 11 na 11 | finerbijk (17282 punktów) | >Złe wiadomości po prostu są korzystne dla wielkiego kapitału, któremu mobilizacja społeczna jest nie na rękę i który czerpie profity właśnie na rozbitych a nie zjednoczonych społeczeństwach, stąd taka nierównowaga. A mnie się wydaje, że ten "wielki kapitał", by raczej wolał, aby wszyscy żyli w błogim przekonaniu, że jest dobrze i lepiej być nie może. I jak to fajnie, kiedy ktoś funduje obiad bezdomnemu (aż łezka się potoczy), a nie rozdrapywanie szczegółów dlaczego ten bezdomny stał się bezdomnym. Wiadomości powinny być przede wszystkim rzetelne, dobre czy złe każdy sobie oceni. Parytet dla wiadomości wg ich dobroci to jakiś kabaret. Mniej więcej wiadomo, jaka wiadomość będzie dobra dla GW, a jaka dla Naszego Dziennika.
|
|
| |  | 9 na 9 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Kiedy Racjonalista opublikuje podstawowe materiały z teorii inżynierii społecznej, psychologii społecznej oraz socjologii mediów, będzie nam się łatwiej dyskutowało. Proszę też śledzić publikacje portalu w zakresie anatomii manipulacji, gdyż będzie to jeden z najważniejszych kierunków dalszego rozwoju portalu.
|
|
| | |  | 4 na 4 | finerbijk (17282 punktów) | > Proszę też śledzić publikacje portalu w zakresie anatomii manipulacji, gdyż będzie to jeden z najważniejszych kierunków dalszego rozwoju portalu.Jako wieloletni sympatyk i czytelnik racjonalisty widzę, że profil portalu obija się o różne bandy i różnie wytycza kierunki rozwoju, ale ważne, że żyje  Co jest niewątpliwie pozytywną wiadomością.
|
|
8 na 8 | Sygnał (4252 punktów) |
Czy autor słyszał kiedyś taki termin jak "sezon ogórkowy"? Kiedy w mediach nic się nie dzieje, media relacjonują mało istotne sprawy jak to z orłem.
A drugie egzemplum pokazuje tylko, że sam autor nie zna sprawy młodego ateistycznego informatyka, która sam zaczął się promować na facebooku, czym wzbudził niemałe zainteresowanie przyjaciół i portali ze śmiesznymi obrazkami typu demotywatory.pl. Tę niebywałą popularność wyłapały dalej media, nie zaś wytworzyły więc nijak nie łapie się to w schematy inżynierii społecznej, którą proponuje autor.
Dodatkowo: zamiast pokazywania jakie zmanipulowane są media może lepiej napisać czarno na białym to co każdy człowiek z mózgiem wie: im więcej mediów w przekazie pokazuje zbieżne informacje tym większa szansa, że jest prawdziwa.
|
|
 | 4 na 4 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | > sam zaczął się promować na facebookuNic innego z mojego komentarza nie wynika. > Dodatkowo: zamiast pokazywania jakie zmanipulowane są media może lepiej napisać czarno na białym to co każdy człowiek z mózgiem wie: im więcej mediów w przekazie pokazuje zbieżne informacje tym większa szansa, że jest prawdziwa.Oryginalna hipoteza, świadcząca o ogromnej znajomości anatomii mediów  Do tej pory funkcjonowała w ludowym przekazie: "Jedzcie gówno - miliony much nie mogą się mylić". Nasze media to mieszanina manipulacji całkowicie wyjaśnialnych za pomocą ich struktury właścicielskiej oraz interesami grup interesów, jakie związane są z poszczególnymi mediami - a także dennego poziomu polskiego dziennikarstwa (znam to nieco od kuchni i będę o tym pisał).
|
|
|  | 8 na 8 | Sygnał (4252 punktów) | > Nic innego z mojego komentarza nie wynika.Czyżby? Twoje streszczenie notki z wyborczej wskazuje jakąś demonizację Polaków, którzy z zawiści chcieli atakować świętego ateistę. W notce nikt nie odnosi się do zawiści, a możliwie bezstronnie mówi o tym, że to akt wandalizmu. A wycięcie fragmentu o wojnach światopoglądowych: czy ta sprawa w ogóle ma jakiekolwiek zabarwienie światopoglądowe? Czy aby nie próbujesz uprawiać tu inżynierii społecznej i sugerować, że podprogowo media robią coś, co wydaje się tylko i wyłącznie Tobie? I dalsze pytanie: czy zamieszczanie adnotacji zgoła niezwiązanej z tematem (bo media tu relacjonują akt wandalizmu, a nie otoczkę ideologiczną wokół tej sprawy) nie będzie mieszać kompletnie prostego faktu, że facetowi ktoś rozwalił samochód? To dopiero byłaby inżynieria społeczna. > Oryginalna hipoteza, świadcząca o ogromnej znajomości anatomii mediów Do tej pory funkcjonowała w ludowym przekazie: "Jedzcie gówno - miliony much nie mogą się mylić".Zdaje się, że teza siada, o ile gówno jest z więcej niż jednego odbytu. A w dobie globalnej wioski każdy człowiek ma dostęp do każdego odbytu na całym świecie. Swoją drogą, przepraszam za fekalne analogie. > Nasze media to mieszanina manipulacji całkowicie wyjaśnialnych za pomocą ich struktury właścicielskiej oraz interesami grup interesów, jakie związane są z poszczególnymi mediami - a także dennego poziomu polskiego dziennikarstwa (znam to nieco od kuchni i będę o tym pisał).A ja będę nadal sceptycznie to komentował, bo widzenie propagandy na lewo i prawo jest równie szkodliwe co niezauważanie jej w ogóle. >
|
|
| |  | 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | > I dalsze pytanie: czy zamieszczanie adnotacji zgoła niezwiązanej z tematem (bo media tu relacjonują akt wandalizmu, a nie otoczkę ideologiczną wokół tej sprawyvide: www.racjonalista.pl/forum.php/s,629196#w629223choć nie jestem póki co przekonany, czy akurat dla Ciebie będzie miało to znaczenie. Mam nadzieje, że tak.
|
|
Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | Czy Dobra Nowina w TVP to przykład pozytywnej inżynierii społecznej? Czy jakakolwiek inżynieria społeczna może być dobra? Czy inżynier społeczny steruje ludźmi kierując się dobrocią czy chęcią zysku? My nie jesteśmy orłami!
|
|
 | 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Istnieje wiele przykładów pozytywnej, konstruktywnej inżynierii społecznej. Powinna to być domena publicznych mediów, choć zdarza się także w prywatnych. Pozytywna inżynieria społeczna to programowanie mas społecznych na sukces i rozwój. Negatywna to programowanie na marazm i trwonienie kapitału społecznego.
|
|
|  | Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | > Pozytywna inżynieria społeczna to programowanie mas społecznych na sukces i rozwój. Czyli innymi słowy jest to robienie z ludzi racjonalistów?
|
|
|  | | qerfy (677 punktów) | >Pozytywna inżynieria społeczna to programowanie mas społecznych na sukces i rozwój.
Pytanie, kto programuje masy społeczne w Polsce?
"Nic nas tak bardzo nie okłamuje, jak nasz własny osąd"
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|