Cześć  Piszę do was z pewnym problemem historycznym. Do niedawna sądziłem, że aż do czasów Konstantyna Wielkiego wszyscy cesarze, mniej lub bardziej prześladowali chrześcijan. O Hadrianie wiem, że wprowadził liczne ustawy antyżydowskie co uderzyło również w wyznawców Chrystusa. Tak było do dzisiaj. Ostatnio kupiłem sobie satyrę Juliana Apostaty ''Cesarze'' w której pokazuje pewne grzeszki i przywary swoich poprzedników. Jednak we wstępie, jak wół napisane jest: "Julian nie poświęca Hadrianowi zbyt wiele uwagi może dlatego, iż chciał on wznosić świątynie Chrystusa." I tu moje pytanie. Czy to prawda? Czy Hadrian był na tyle tolerancyjny (przynajmniej przez pewien czas), że faktycznie planował wznosić świątynie - przepraszam za wyrażenie - niepopularnej sekcie, której wyznawcy wciąż byli "wrogami rodzaju ludzkiego"? Co o tym sądzicie? |