>W podręczniku dla kl. trzeciej szk. podst (...) Wg. mnie nie masz. Legiony rzeczywiście odegrały b. niewielką rolę militarną, natomiast proces tworzenia państwa polskiego zakończył się wraz z Traktatm Ryskim, czyli po drodze była jeszcze wojna polsko-radziecka a wtedy Piłsudski dowodził liczną armią. Ci którzy opracowali tę notkę skrócili maksymalnie tę sprawę. Odzyskiwanie niepodległości to trwający wiele lat proces, w czasie którego Piłsudski był i wodzem militarnym i przywódcą politycznym. A z tą Radą Regencyjną to taka sprawa że bała się ona radykalizacji nastrojów społecznych. Przypomnę że w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, aktywizowała się też SDKPiL tworząc Rady Delegatów Robotniczych. Rada Regencyjna skupiała przedstawicieli tzw. wielkiej arystokracji, trochę śmieśnie wyglądałyby radykalne reformy społeczne przprowadzone przez nich. A Piłsudski, miał szerokie kontakty w środowiskach lewicowych i mógł uspokoić nastroję rewolucyjne, powołując rząd pod kierownictwem socjalisty J. Moraczewskiego który z kolei przeprowadził reformy społeczne ale nie w wydaniu znanym z wersji bolszewickiej. Czy one był wystarczające? Być może na dziśiaj niewystarczyłyby, ale trzeba pamiętać że to wszystko działo się ok. 100 lat temu a Konstytucja Polska była jedną z bardziej postępowych w Europie. Pozdrawiam.
|