Racjonalista - Strona głównaDo treści
LPR i Samoobrona prawie za burtą?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
13-11-2006 19:25FailSafe (308 punktów)LPR i Samoobrona prawie za burtą?
ze wstępnych a czasami i z finalnych danych wynika, że Samoobrona i LPR zdobyły bardzo niewielkie poparcie. Na tyle dużo, że nie można powiedzieć jakoby wyleciały za burtę. Ale chyba można powiedzieć, że "prawie" się za nią znalazły.
Jakie macie postwyborcze wnioski? O parytecie PiP i PO nie da się zbyt dużo pogadać. Tego się należało spodziewać. W obecnych realiach politycznych, te dwie partie cieszą się poparciem zdecydowanej większości społeczeństwa - prawie jak Republikanie i Demokraci w USA.
zastanawia natomiast renesans PSL no i właśnie spadek poparcia dla hiperpopulistów - Samoobrony i LPR. Czy wynika to tylko z faktu, że mieli zbyt krótkie kadry i nie udało im się wystawić odpowiedniej reprezentacji do wyborczego meczu? Czy też Polacy znudzili się już opalenizną Leppera i nadinteligencją Giertycha?
a może... tak naprawdę nic się nie zmieniło? Wszelkie odstępstwa mieszczą się w ramach normy i jest po staremu?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

TyDraniu (6569 punktów)
>zastanawia natomiast renesans PSL no i właśnie spadek
>poparcia dla hiperpopulistów - Samoobrony i LPR. Czy wynika
>to tylko z faktu, że mieli zbyt krótkie kadry i nie udało im
>się wystawić odpowiedniej reprezentacji do wyborczego meczu?
>Czy też Polacy znudzili się już opalenizną Leppera i
>nadinteligencją Giertycha?

Nie, nie znudzili się . Wygląda na to, że koalicja zaszkodziła tym dwóm partiom i PiS przejął dużą część ich elektoratu. PiS ostatnimi czasy był bardziej populistyczny i bardziej agresywny od Leppera i Giertycha, z kolei bardziej rozsądna część elektoratu PiS przeszła na stronę PO.
smag (464 punktów)
Jeśłi chodzi o moje powyborcze przemyślenia to upadek Samoobrony nie dziwi mnie bardzo, ponieważ uważam, że S. oddaliła się od swojego matecznika jakim była zbuntowana polska wieś, poza tym hasło Leppera : "Myśmy jeszcze nie rządzili, dajcie nam władzę a wszystko się zmieni ...", straciło na aktualności. Lepper pokazał, że zrobi wszystko aby nie stracić władzy. Upadek LPR-u według mnie to była rzecz nieunikniona, do której przyczynił się fakt piastowania stanowiska ministra edukacji przez jednego Giertycha, podważanie teorii ewolucji przez drugiego ( oraz opowieści o smoku wawelskim ), no i pan supernawiedzony i supernietolerancyjny poseł Wierzejski. Co do renesansu PSL-u to po pierwsze w samorządach "ludowcy" zawsze mieli wysokie poparcie, po drugie tak naprawdę to oni zawsze byli bliżej wsi, zawsze więcej działali niż Samoobrona, a po trzecie PSL, to taka partia, której z każdym po drodze .
W końcu dominacja PO i PiS, ta jak było powiedziane, rzecz, która nie zaskoczyła chyba nikogo, natomiast zdziwiła mnie deklaracja Tuska o niemożliwości zawiązywania sojuszy samorządowych z Lewicą. Coś mi się wydaje, że Platforma popadła w zbytnie samouwielbienie i myśl, że tylko oni chcą i wiedzą jak, mam nadzieję, że tak nie jest, bo najlepszą receptę też już mieli bracia K. i właśnie to przerabiamy ...

Pozdrawiam
FailSafe (308 punktów)

>W końcu dominacja PO i PiS, ta jak było powiedziane, rzecz, która nie zaskoczyła chyba nikogo, natomiast zdziwiła mnie deklaracja Tuska o niemożliwości zawiązywania sojuszy samorządowych z Lewicą. Coś mi się wydaje, że Platforma popadła w zbytnie samouwielbienie i myśl, że tylko oni chcą i wiedzą jak, mam nadzieję, że tak nie jest, bo najlepszą receptę też już mieli bracia K. i właśnie to przerabiamy ...

ciekawy problem. Zastanawiam się co jest lepsze dla PO - czy zachować jakiś wizerunek - a jest to wizerunek partii centrowej, skłaniającej się na prawo czy też rozmyć go sięgając po pewne korzyści. Tutaj nie ma dobrej recepty. Ale chyba odcięcie się od lewicy jest jednak korzystne - wszak na oporze wobec sld PO budowało zręby swojej partyjności.

swoją drogą ciekawe jest, że w Polsce scena polityczna jest zdominowana przez dwie partie o bliskim pokrewieństwie ideowym. Zarówno pis jak i po mają inklinacje prawicowe. Z tym że pis jest zdecydowanie prawicowy (chyba że akurat pasuje mu jakieś lewicowe populistyczne hasełko), podczas kiedy PO żeni prawicowość z centrowością. Na ogół, w innych państwach jest tak, że prawica stoi naprzeciw lewicy a rów pomiędzy nimi jest szeroki i głęboki.




Wojownik Szarej Strony Mocy...

W tej wojnie nie ma zwycięzców...
Ale można mniej przegrać...
smag (464 punktów)
>ciekawy problem. Zastanawiam się co jest lepsze dla PO - czy zachować jakiś wizerunek - a jest to wizerunek partii centrowej, skłaniającej się na prawo czy też rozmyć go sięgając po pewne korzyści. Tutaj nie ma dobrej recepty. Ale chyba odcięcie się od lewicy jest jednak korzystne - wszak na oporze wobec sld PO budowało zręby swojej partyjności.

W tej chwili niestety PO dba tylko o wizerunek, ponieważ gdyby tak nie było to przy rozwiązaniu, które proponował Lepper o utworzeniu rządu mniejszościowego i rozwiązaniu parlamentu ( faktem jest, że rządy musiałyby trwać około 6 m-cy) PO przestraszyła się, że straci wizerunek na sojuszu z SLD i postawiła interes partyjny nad interesem kraju (po raz drugi z resztą). Nie chcę być niczyim adwokatem, ale w tym układzie, który teraz mamy i przy propozycjach jaki Lewica składa PO odnośnie poparcia H. Gronkiewicz-Waltz jako prezydenta Warszawy i sojuszy w samorządach aby odsunąć PiS od władzy, Tusk mówi, że nie będzie koalicji z Lewicą. A więc co ??? Lewica ma być zaszczycona tym, że jaśnie oświecona Platforma pozwoli im poprzeć swojego kandydata ??? Paranoja. Więc po raz trzeci PO stawia swój wizerunek i interes partii na interesem Polski. Przykre, bo do niedawna optowałem za Platformą.

>swoją drogą ciekawe jest, że w Polsce scena polityczna jest zdominowana przez dwie partie o bliskim pokrewieństwie ideowym. Zarówno pis jak i po mają inklinacje prawicowe. Z tym że pis jest zdecydowanie prawicowy (chyba że akurat pasuje mu jakieś lewicowe populistyczne hasełko), podczas kiedy PO żeni prawicowość z centrowością. Na ogół, w innych państwach jest tak, że prawica stoi naprzeciw lewicy a rów pomiędzy nimi jest szeroki i głęboki.

Tak serio, to jeśli chodzi o światopogląd to generalnie sądzę, że nie ma różnicy między PiS a PO. w sferze gospodarczej rzeczywiście PO są powiedzmy "wolnorynkową" partią, a ta skrajność prawicowa PiS-u to moim zdaniem tylko zabieganie o elektorat radia maryja.
FailSafe (308 punktów)
>Paranoja. Więc po raz trzeci PO stawia swój wizerunek i interes partii na interesem Polski. Przykre, bo do niedawna optowałem za Platformą.

ale co to jest ten legendarny interes kraju? Bo jeśli ma nim być np. sojusz z lewicą to czemu w interesie kraju nie leży np. aby pis sobie rządził dalej z lpr i samoobroną? Przeciwstawiasz tworzenie głupiej koalicji innej głupiej koalicji i rozważasz to w kategoriach interes partyjny kontra interes kraju. Moim zdaniem trochę to dziwne...

>Tak serio, to jeśli chodzi o światopogląd to generalnie sądzę, że nie ma różnicy między PiS a PO. w sferze gospodarczej rzeczywiście PO są powiedzmy "wolnorynkową" partią, a ta skrajność prawicowa PiS-u to moim zdaniem tylko zabieganie o elektorat radia maryja.
>

no, oby tak było. Gorzej, że od czasu do czasu działają jak przybudówka Radia Maryja



Wojownik Szarej Strony Mocy...

W tej wojnie nie ma zwycięzców...
Ale można mniej przegrać...
smag (464 punktów)
>ale co to jest ten legendarny interes kraju? Bo jeśli ma nim być np. sojusz z lewicą to czemu w interesie kraju nie leży np. aby pis sobie rządził dalej z lpr i samoobroną? Przeciwstawiasz tworzenie głupiej koalicji innej głupiej koalicji i rozważasz to w kategoriach interes partyjny kontra interes kraju. Moim zdaniem trochę to dziwne...

Interes kraju to przede wszystkim interes wszystkich, nie tylko pojedynczych partii politycznych. To dążenie aby Polska była uznanym i szanowanym partnerem na arenie UE jak i pozostałych krajów, by była solidnym partnerem gospodarczym, biznesowym, arbitrem, którego głos jest szanowany. Interes kraju to wykształceni ludzie, wolni od dogmatów i myślący samodzielnie i ..., jeszcze wiele innych rzeczy.

Uważasz pisząc o głupia koalicjach, że Polska jest teraz dobrze rządzona i, że alternatywa SLD+PO nic by nie dała ??? Poza tym jeśli Platforma mówi, że będzie próbowała za wszelką cenę odsunąć PiS od władzy to niech to robi, a nie tylko gada, gada i gada. Mówić każdy może wszystko, mamy teraz prawdopodobnie pełną kadencję PiS+Samoobrona+LPR, zobaczymy czy PO wywiąże się z obietnic bycia "konstruktywną opozycją", wywiąże się czynami, nie słowami.

Pozdrawiam.
FailSafe (308 punktów)

>Uważasz pisząc o głupia koalicjach, że Polska jest teraz dobrze rządzona i, że alternatywa SLD+PO nic by nie dała ??? Poza tym jeśli Platforma mówi, że będzie próbowała za wszelką cenę odsunąć PiS od władzy to niech to robi, a nie tylko gada, gada i gada.

ja popieram PO, ale co z tego? Wcale nie uważam, by stworzyli nową jakość rządzenia. Nie wydaje mi się by koalicja PO+SLD była lepsza w zdecydowany sposób od obecnej. Będzie inna. Na pewno lepsza marketingowo - to też jest ważne dla Polski a nawet coraz ważniejsze, ale nie kluczowe. W polityce raczej nie chodzi o dobro kraju a o dobre ustawienie się i przy okazji zdziałanie czegoś.



Wojownik Szarej Strony Mocy...

W tej wojnie nie ma zwycięzców...
Ale można mniej przegrać...
smag (464 punktów)
>W polityce raczej nie chodzi o dobro kraju a o dobre ustawienie się i przy okazji zdziałanie czegoś.

Ja jestem innego zadania.
FailSafe (308 punktów)
>>W polityce raczej nie chodzi o dobro kraju a o dobre ustawienie się i przy okazji zdziałanie czegoś.
>Ja jestem innego zadania.
>

to dobrze. PIS, PO, LPR i Samoobrona są też się ze mną nie zgodzą. A zatem ja sobie cicho usiądę i po prostu popatrzę jak buduje się dobro naszego kraju



Wojownik Szarej Strony Mocy...

W tej wojnie nie ma zwycięzców...
Ale można mniej przegrać...
smag (464 punktów)
>>to dobrze. PIS, PO, LPR i Samoobrona są też się ze mną nie zgodzą. A zatem ja sobie cicho usiądę i po prostu popatrzę jak buduje się dobro naszego kraju

Tylko jak wyżej wymienione partie będą rządzić to możesz tego momentu (budowy dobra kraju) nie dożyć, niestety.

Pozdrawiam.
Balkowski (5685 punktów)
>Upadek LPR-u według mnie to była rzecz nieunikniona, do której przyczynił się fakt piastowania stanowiska ministra edukacji przez jednego Giertycha, podważanie teorii ewolucji przez drugiego ( oraz opowieści o smoku wawelskim ), no i pan supernawiedzony i supernietolerancyjny poseł Wierzejski.

Myślę że wyborcom LPR takie wpadki nie tylko nie przeszkadzają ale nawet ich nie uważają za wpadki. Ja bym upatrywał spadku poparcia raczej w tym że jest to najbardziej nowoczesny (bo sterowany radiowo) elektorat , a radiostacja która parę lat temu popierała LPR teraz wyraźnie zwróciła się w kierunku PiS-u. Warto też zauważyć że wyczyny naszych rządzących sprowokowały część umiarkowanych wyborców do ruszenia się z domu i głosowania na inne opcje, a frekwencja była wyższa niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.
FailSafe (308 punktów)

>Nie, nie znudzili się . Wygląda na to, że koalicja zaszkodziła tym dwóm partiom i PiS przejął dużą część ich elektoratu.

no właśnie, ale czy to migracja trwała czy tylko tymczasowa. To mnie interesuje. Niewykluczone że podczas kolejnych wyborów parlamentarnych Samoobrona i LPR zrobią rezurekcję...



Wojownik Szarej Strony Mocy...

W tej wojnie nie ma zwycięzców...
Ale można mniej przegrać...
sceptyżaba (279 punktów)
Samoobrona jest rozbita po niedawnej secesji jej posłów i przejściach w rządzie, a LPR jest podgryzany przez PiS i miał kilka wpadek, jak ta z ewolucją, które mu się nie przysłużyły.
Pozdrawiam
FailSafe (308 punktów)
fragment wyników warszawskich, który mnie rozwalił:

"- Waldemar "Major" Fydrych (komitet Gamonie i Krasnoludki) - 0,42 proc.

- Wojciech Wierzejski (Liga Polskich Rodzin) - 0,35 proc."

no cóż...



Wojownik Szarej Strony Mocy...

W tej wojnie nie ma zwycięzców...
Ale można mniej przegrać...
mefta (480 punktów)
Chciałoby się krzyczeć już dawno słyszane "yes, yes, yes". Ja jestem najbardziej zadowolona wynikami jakie otrzymał wierzejski:P Chyba nawet mniej niż Kononowicz(choć wynik tego szefa mnie już mniej bawi). Mam nadzieję ,że w końcu się coś zacznie zmieniać w tym naszym kraju. Nie wierzę jednak, że tym panom dadzą te wybory do myslenia.
btw teraz coś giertyś z wierzejskim się mniej udzielaja w komentarzach powyborczych i zastanawiam się dlaczego:P

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365