Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bogowi już dziękujemy

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
13-01-2015 16:03dawid1993 (1053 punktów)Bogowi już dziękujemy
Ocena 1 na 1
Witam
Może nigdy nie dowiemy się jak powstał wszechświat , dlaczego istnieje .
Jedyna uczciwa odpowiedź ( na dziś ) brzmi : Nie wiem
Nie wiem a nie : A może a nawet na pewno stworzył go Bóg , który jest stwórcą wszystkiego w tym samego siebie .
O Bogu a raczej o bogach należy rozmawiać w kontekstach historycznych , socjologicznych , psychologicznych ... kontekst prawdy obiektywnej w tym temacie nie istnieje !
Wszystko co mamy to iluzje , halucynacje , poezje , alegorie , metafory , omamy - i nic ponad to
Rozmowa o bogach to rozmowa o snach , fantazjach , urojeniach , marzeniach , lękach , wdrukowanych schematach , wymyślonych tabu , skonstruowanych pragnieniach .
Wierzący wierzą we wszystko - czy to rzeczywiście dobra sytuacja wyjściowa do prowadzenia partnerskiego dialogu by traktować ich urojenia poważnie ?
Mam wątpliwości ...
Wierzący wierzą we wszystko - wystarczy zagłębić się w lekturę ...
Nie ma i nie było takiego boga w którego ci czy inni nie byliby gotowi wierzyć - to dużo nam mówi o naszej , ludzkiej psychice i biochemicznych impulsach zawiadujących naszym postrzeganiem i pojmowaniem .
Z faktu , że w te wszystkie bożki człowiek gotów jest uwierzyć nie wynika , że bóg istnieje lecz odwrotnie , że boga nie ma a to co jest to nasza potrzeba bezpieczeństwa , ładu , rozumienia , nazywania ... nasze niezdolność do patrzenia i rozumienia świata przez inne oczy niż te które mamy. Dlatego bóg zmienia się wraz z nami - Jego dzisiejszy obraz jest inny niż kilka tysięcy lat temu - Bóg zawsze jest taki jacy jesteśmy my .
A o czym to świadczy ?
O tym , że Bóg jest naszą ludzką opowieścią , legendą , mitem ...
Ja chciałbym zacząć opowieść w której człowiek ma siłę wyzwolić się z mroków ... wyzwolić się z mocy diabłów , demonów , piekieł , grzechów pierworodnych , ofiar z krwi ...
pozdrawiam
e-duch
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Duch Prawdy (14788 punktów)
>... kontekst prawdy obiektywnej w tym temacie nie istnieje !
To prawda obiektywna, czy Twoja subiektywna?
>Wszystko co mamy to iluzje , halucynacje , poezje , alegorie , metafory , omamy - i nic ponad to
>rozmowa o snach , fantazjach , urojeniach , marzeniach , lękach , wdrukowanych schematach , wymyślonych tabu , skonstruowanych pragnieniach .
>czy to rzeczywiście dobra sytuacja wyjściowa do prowadzenia partnerskiego dialogu by traktować ich urojenia poważnie ?
>Mam wątpliwości ...
Ja nie mam wątpliwości.
>Dlatego bóg zmienia się wraz z nami - Jego dzisiejszy obraz jest inny niż kilka tysięcy lat temu - Bóg zawsze jest taki jacy jesteśmy my .
>A o czym to świadczy ?
>O tym , że Bóg jest naszą ludzką opowieścią , legendą , mitem ...
O tym, że ludzkie rozumienie Boga się zmienia.
>Ja chciałbym zacząć opowieść w której człowiek ma siłę wyzwolić się z mroków ... wyzwolić się z mocy diabłów , demonów , piekieł , grzechów pierworodnych , ofiar z krwi ...
To dobrze, bo to wszystko nie ma nic wspólnego z Bogiem.
>pozdrawiam
>e-duch
Pozdrawiam
Duch Prawdy

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
13-01-2015 18:04 
 Ocena 1 na 1
dawid1993 (1053 punktów)
Co chciałeś powiedzieć ?
e-duch

Przepraszam za wpadke
Oczywiście ma być : Bogu już dziękujemy
choć Bogowi już dziękujemy brzmi bardziej wiarygodnie i jest emocjonalnie dojrzalsze
e- duch
Duch Prawdy (14788 punktów)
>Co chciałeś powiedzieć ?
>e-duch
>Przepraszam za wpadke
>Oczywiście ma być : Bogu już dziękujemy
>choć Bogowi już dziękujemy brzmi bardziej wiarygodnie i jest emocjonalnie dojrzalsze
>e- duch
sjp.pwn.pl/slowniki/bogowi.html


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
13-01-2015 18:38 
 Ocena 4 na 4
Wenancjusz (16441 punktów)
>Co chciałeś powiedzieć ?
>e-duch
>Przepraszam za wpadke
>Oczywiście ma być : Bogu już dziękujemy
>choć Bogowi już dziękujemy brzmi bardziej wiarygodnie i jest emocjonalnie dojrzalsze
>e- duch
>
Ja Ciebie przepraszam ale ja też tego Ducha Prawdy nie rozumiem. Jak zaczyna rozwijać swoją wizję to powstaje kupa "buca" jak mówią w krakowskiem. A wiesz co to oznacza? To jest brzydkie określenie pewnej części ciała u mężczyzny. Omijaj Ducha, bo się nie połapiesz ze zdrowym rozsądkiem jak go będziesz słuchał.

Ich bin besser als mein Ruf
Duch Prawdy (14788 punktów)
>>Co chciałeś powiedzieć ?
>>e-duch
>>Przepraszam za wpadke
>>Oczywiście ma być : Bogu już dziękujemy
>>choć Bogowi już dziękujemy brzmi bardziej wiarygodnie i jest emocjonalnie dojrzalsze
>>e- duch
>>
>Ja Ciebie przepraszam ale ja też tego Ducha Prawdy nie rozumiem. Jak zaczyna rozwijać swoją wizję to powstaje kupa "buca" jak mówią w krakowskiem. A wiesz co to oznacza?
Nie wiem?
>To jest brzydkie określenie pewnej części ciała u mężczyzny. Omijaj Ducha, bo się nie połapiesz ze zdrowym rozsądkiem jak go będziesz słuchał.
sjp.pwn.pl/slowniki/bogowi.html
>
Ich bin besser als mein Ruf



( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
Wenancjusz (16441 punktów)
>Witam
>Może nigdy nie dowiemy się jak powstał wszechświat , dlaczego istnieje .
>Jedyna uczciwa odpowiedź ( na dziś ) brzmi : Nie wiem

Tu się zgadzam. Na poziomie wiedzy zdobywanej, nie potrafimy jako ludzkość odpowiedzieć na to pytanie, chociaż dociekliwe umysły nie pozostawiają tego tematu samemu sobie.
>Nie wiem a nie : A może a nawet na pewno stworzył go Bóg , który jest stwórcą wszystkiego w tym
>samego siebie .
No jak chcesz, możesz i tak interpretować.
>O Bogu a raczej o bogach należy rozmawiać w kontekstach historycznych , socjologicznych ,
>psychologicznych ... kontekst prawdy obiektywnej w tym temacie nie istnieje !
>Wszystko co mamy to iluzje , halucynacje , poezje , alegorie , metafory , omamy - i nic ponad to
>Rozmowa o bogach to rozmowa o snach , fantazjach , urojeniach , marzeniach , lękach , wdrukowanych
>schematach , wymyślonych tabu , skonstruowanych pragnieniach .
>Wierzący wierzą we wszystko - czy to rzeczywiście dobra sytuacja wyjściowa do prowadzenia
>partnerskiego dialogu by traktować ich urojenia poważnie ?
>Mam wątpliwości ...
>Wierzący wierzą we wszystko - wystarczy zagłębić się w lekturę ...
>Nie ma i nie było takiego boga w którego ci czy inni nie byliby gotowi wierzyć - to dużo nam mówi o
>naszej , ludzkiej psychice i biochemicznych impulsach zawiadujących naszym postrzeganiem i
>pojmowaniem .
>Z faktu , że w te wszystkie bożki człowiek gotów jest uwierzyć nie wynika , że bóg istnieje lecz
>odwrotnie , że boga nie ma a to co jest to nasza potrzeba bezpieczeństwa , ładu , rozumienia ,
>nazywania ... nasze niezdolność do patrzenia i rozumienia świata przez inne oczy niż te które mamy.
>Dlatego bóg zmienia się wraz z nami - Jego dzisiejszy obraz jest inny niż kilka tysięcy lat temu -
>Bóg zawsze jest taki jacy jesteśmy my .
>A o czym to świadczy ?
>O tym , że Bóg jest naszą ludzką opowieścią , legendą , mitem ...
>Ja chciałbym zacząć opowieść w której człowiek ma siłę wyzwolić się z mroków ... wyzwolić się z mocy
>diabłów , demonów , piekieł , grzechów pierworodnych , ofiar z krwi ...
Co to qwa jest? Kto to sprawdził i przekazał? A może dajmy sobie spokój nad dyskusją czy jest niebo i piekło? No gorszej durnoty nie znam.
>Pozdrawiam i odpływam.
>e-duch


Ich bin besser als mein Ruf

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365