Racjonalista - Strona głównaDo treści
Historia Diabła i koncepcji zła ateisty, który kocha Boga

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
30-03-2015 12:58Fièvre Intermittente (1919 punktów)
(zablokowany)
Historia Diabła i koncepcji zła ateisty, który kocha Boga
Ocena 2 na 2
Wydawca książki Paula Carusa The History of the Devil and the Idea of Evil z 1900 roku zwraca się bezpośrednio do czytelnika takimi słowami: Od wydawcy:
Pozornie może się wydawać, iż tego typu analizy to okres już bardzo odległy i pojawia się pytanie czy zawarte tu myśli są anachroniczne i nieaktualne. Nic bardziej błędnego, gdyż tamten okres był w dużym stopniu podobny do czasów nam współczesnych.
   W tamtym czasie historii wydawało się oczywiste, że zło zostanie wkrótce wyeliminowane dzięki przemożnemu wpływowi racjonalizmu i modernizmu. Diabeł został zepchnięty do roli postaci baśniowej...
[...]
   Nam, dzisiaj, w drugiej dekadzie XXI wieku wydaje się dokładnie, tak jak Carusowi i jemu współczesnym, że całe zło mamy już za sobą, a racjonalizm i pragmatyzm poparty nieprawdopodobnym i zdobyczami nauki prowadzi nas ku nowemu lepszemu światu, a zło zostało pokonane. Oby przekonanie to nie okazało się równie błędne, jak dla rozumujących w podobny sposób ludzi początku XX wieku!
[...]
   Przyjemnej lektury

Przyjścia czarnej śmierci można było się spodziewać w XIV wieku. Czy można było się spodziewać Holocaustu? Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

e-duch (1053 punktów)
Witam !
>Czy można było się spodziewać Holocaustu?<
Nie - wydaje mi się , że nie .
>Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?<
Wydaje mi się , że może ...

Ale tak między nami to właściwie nie wiem o co pytasz ...

pozdrawiam
e-duch

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku
Fièvre Intermittente (1919 punktów)
(zablokowany)
>Ale tak między nami to właściwie nie wiem o co pytasz ...
O powieść, która została wydana w Chicago w 1900. O Czarnoksiężnika z krainy Oz, o którym wiadomo mi, że jest "alegorią, opisującą ówczesne problemy polityczno-gospodarcze Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim konflikt wokół kwestii oparcia waluty USA wyłącznie na złocie bądź na złocie i srebrze. Konflikt ten był głównym tematem dwóch kampanii prezydenckich: w 1896 i 1900 roku.
diogenes (42753 punktów)
>Przyjścia czarnej śmierci można było się spodziewać w XIV wieku.

Tak. Epidemie nie miały nic wspólnego z diabolicznym złem, ale z niewiedzą.

>Czy można było się spodziewać Holocaustu?

Tak. Postęp technologii zabijania przy braku tzw. postępu moralnego (emocjonalnego) pociąga za sobą takie właśnie skutki.

>Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?

Tak. Ale np. nuklearny konflikt nie będzie zaskoczeniem.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Fièvre Intermittente (1919 punktów)
(zablokowany)
>>Przyjścia czarnej śmierci można było się spodziewać w XIV wieku.
>Tak. Epidemie nie miały nic wspólnego z diabolicznym złem, ale z niewiedzą.
Z niewiedzą to my mamy do czynienia dziś, bo nie wiemy nawet czy to była dżuma czynna jakaś zaraza.
>>Czy można było się spodziewać Holocaustu?
>Tak. Postęp technologii zabijania przy braku tzw. postępu moralnego (emocjonalnego) pociąga za sobą takie właśnie skutki.
Czyżby nie nastąpił żaden postęp odkąd nasi przodkowie składali ofiary całopalne swym bóstwom?
>>Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?
>Tak. Ale np. nuklearny konflikt nie będzie zaskoczeniem.
Tak jak wtedy gdy spalono Mohendżo Daro i Harappę, Sodomę i Gomorę...
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>Holocaustu? Czy przyszłość może nas zaskoczyć czymś jeszcze gorszym?

Kochana, przecież na świecie wiele razy rozgrywały się rzeczy o wiele gorsze od tzw. "Holokaustu"!!! Jest to poniekąd wielki propagandowy sukces, że tzw. "Holokaust" wrył się w masową wyobraźnię jako największa kaźń w historii ludzkości, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością.

en.wikiped(*)ogenic_disasters_by_death_toll

W ramach szybkiej powtórki z historii powszechnej polecam zapoznanie się z tematami:
1/Epoka Trzech Królestw (Chiny) - 30-40 mln ofiar,
2/najazd Mongołów (Eurazja) - 30-40 mln ofiar,
3/upadek dynastii Ming (Chiny) - 25 mln ofiar,
4/powstanie Tajpingów (Chiny) - co najmniej 20 mln ofiar,
5/rebelia An Shi (Chiny) - do 36 mln ofiar,
6/chińska wojna domowa (Chiny) - 8 mln ofiar,

i wiele, wiele innych.

Zgłębiane problematyki polecam zacząć od:
archeos.pl/artykul/3582
bo ładne obrazki.



"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Fièvre Intermittente (1919 punktów)
(zablokowany)
>>Holocaustu?
>1/Epoka Trzech Królestw (Chiny) - 30-40 mln ofiar,
>i wiele, wiele innych.
No i czarna śmierć też jakoś tam ominęła nasz kraj... A najazd Brzetysława chyba nie był tak straszny jak wojny z Epoki Trzech Królestw o których Wikipedia pisze, że "spowodowały znaczne osłabienie gospodarki Chin, a nawet zmniejszenie liczby ludności".
I tak się zastanawiam ile byłoby teraz tej ludności gdyby nie te ciągłe kataklizmy, zagłady, wojny, zarazy...
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

>I tak się zastanawiam ile byłoby teraz tej ludności gdyby nie te ciągłe kataklizmy, zagłady, wojny, zarazy...

Tyle samo - przez jakieś inne kataklizmy, zagłady, wojny i zarazy.

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski
Fièvre Intermittente (1919 punktów)
(zablokowany)
>>I tak się zastanawiam ile byłoby teraz tej ludności gdyby nie te ciągłe kataklizmy, zagłady, wojny, zarazy...
>Tyle samo - przez jakieś inne kataklizmy, zagłady, wojny i zarazy.
To teraz powiedz mi gdzie się podziali ci ludzie, których Jan Nepomucen Potocki opisał w swoim pięciotomowym dziele pod tytułem Recherches sur la Sarmatie i dlaczego dotąd nie przetłumaczono tego na polski. Nad tym też się zastanawiam.
dnlg (85 punktów)
Holocaust był do przewidzenia, szczególnie dla tych, co go sfinansowali.

Zapomniałaś chyba o Apokalipsie. Janek coś o niej napisał, że to będzie koniec świata, największa bitwa w historii i takie tam. Tylko pamiętaj, żeby kupić zapas makaronu w Biedronce
Fièvre Intermittente (1919 punktów)
(zablokowany)
>Holocaust był do przewidzenia, szczególnie dla tych, co go sfinansowali.
Ford czy Barings Bank?
>Zapomniałaś chyba o Apokalipsie. Janek coś o niej napisał, że to będzie koniec świata, największa bitwa w historii i takie tam. Tylko pamiętaj, żeby kupić zapas makaronu w Biedronce
Chyba cukru. Makaron tak nie uzależnia.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365