Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wicepremier o spiskowej teorii węgla

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
20-05-2015 18:25Mariusz Agnosiewicz (moderator)Wicepremier o spiskowej teorii węgla
Ocena 3 na 3
Mamy oto zapis audio dwugodzinnego spotkania minister Bieńkowskiej z szefem CBA Wojtunikiem. Racząc się carpaccio ze ściśle chronionego żubra, pani minister opowiada o kulisach 7 lat rządów. Najwięcej uwagi poświęca się wyznaniu szefa CBA, że prowokacja wymierzona w Marsz Niepodległości pod ambasadą rosyjską została przeprowadzona na zlecenie szefa MSW. Być może jeszcze ciekawsza jest opowieść o doprowadzeniu do zapaści w polskim górnictwie, gdzie padają słowa zupełnie przeciwne do antyzwiązkowej propagandy mediów i rządu: Bieńkowska mówi, że jedynie związki zawodowe interesowały się problemami spółek górniczych, które rząd konsekwentnie olewał przez lata, aż wszystko "pierdyknęło".

Jeszcze ciekawszy jest jej fragment o spiskowej teorii górnictwa:
Elżbieta Bieńkowska:
Energetycy mówią, że co byśmy nie zrobili w górnictwie, to jak nie będziemy mieli z jajem zagranicznych służb, które będą odczytywać unijne kwestie związane z energetyką, to nic nam nie pomoże, bo Unia absolutnie idzie w cięcie węgla...
Jeden z dyrektorów w energetyce robił mi o tym prezentację, którą skomentował w ten sposób, że mógłby ją nazwać "Teoria spisku". Nas koszą jeśli idzie o węgiel strasznie. Z drugiej strony Niemcy brunatny rozwijają, choć jest brudniejszy niż kamienny, budują cały czas kopalnie nowe. Taki kraj jak Niemcy na wietrze się nie utrzyma. Myśmy się cieszyli, że od nas będą kupować - gówno prawda...
To nic trudnego. Surowiec jest po to, żeby robić energię. Ciągle się mówi: ważny węgiel, ważny węgiel... - to może coś zróbmy, nie?


[Cokolwiek by nie mówić o wicepremier Bieńkowskiej, z taśm wynika, że nie można jej odmówić dobrej woli.]

W latach 2012-2013 Niemcy uruchomiły nowe elektrownie węglowe w Mannheimie i Neurath. W ostatnich latach w Niemczech wzrosło wydobycie węgla brunatnego.

Za kilka dni rozpoczyna się likwidacja ostatniej kopalni w Zagłębiu Dąbrowskim - Kazimierz-Juliusz. Pretekstem jest wyczerpanie węgla. Prawda jest natomiast taka, że wyczerpuje się jedynie aktualnie eksploatowane złoże. W 2013 z pieniędzy publicznych sfinansowano zbadanie zasobów nowego złoża, które bardzo szybko potwierdziły niezwykle bogate zasoby, pozwalające na dodatkowe 20-30 lat fedrowania!
www.dzienn(*)ty-znaleziono-wegiel,id,t.html
Po cóż się więc wygasza tę kopalnię? By za kilka lat można ją było sprzedać za niewielkie pieniądze jakiemuś "prywatnemu inwestorowi", który otworzy w tym miejscu nową żyłę czarnego złota, z którego zyski nie będą już zasilały publicznej kasy.

Kolejne kuriozum z ostatnich dni:

Polska jest największym w Europie producentem węgla koksującego, lecz ściąga się do nas rekordowe ilości tego węgla. Oznacza to kumulację kłopotów dla JSW, obok gróźb Mittala o wygaszeniu krakowskiej huty. Tak to jest, gdy państwo nie spina i nie koordynuje różnych części gospodarki surowcowej. Zapewne wiele podmiotów jest zainteresowanych podminowaniem JSW...
biznes.tro(*)-w-gdynskim-porcie-n90584.html

Polecam całość kulisów władzy od kuchni: www.youtube.com/watch?v=R5nsyb5dRbI
Paweł Wojtunik, szef CBA: "Władza jest iluzoryczna"
Ewa Bieńkowska: "Ja tam mało kogo już lubię"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Silne grupy interesu w mediach działających w Polsce przekonały nasze społeczeństwo, że Polska przeznacza bajońskie sumy na dotowanie węgla. Jest to wielkie kłamstwo. W rzeczywistości praktycznie wszystkie kraje, które wydobywają węgiel subwencjonują go publicznymi środkami, przy czym Polska w przeliczeniu na tonę dopłaca NAJMNIEJ. Największe subwencje są w pierwszej gospodarce Unii - w Niemczech, które zresztą subwencjonują bardzo wiele dziedzin strategicznych gospodarki, dopóki zagraża im konkurencja europejska. Skala subwencji węgla w Niemczech jest kilkakrotnie wyższa niż w Polsce, nie tylko w przeliczeniu na tonę, ale i w sumach bezwzględnych. Kiedy nasze kopalnie taką polityką zostaną wycieńczone, wówczas planowane jest uruchomienie wolnego rynku. Nie bądźmy lemingami gospodarczymi - nie powielajmy modnych w mainstreamie opinii. Energetyka to fundament, krwiobieg całej gospodarki. Modernizacja Polski musi się opierać na wykorzystaniu naszego potencjału węglowego. By zmniejszyć jego koszy, trzeba podjąć walkę z mafiami, które drenują całą branżę (jak ujęła to Bieńkowska: w polskim węglu "banda siedzi na bandzie").
www.rtcc.o(*)10bn-a-year-on-coal-subsidies/
Nawet w sprywatyzowanym górnictwie w Australii państwo intensywnie subwencjonuje strategiczny węgiel, ergo prywatyzacja nie oznacza końca publicznych subwencji, jeśli chce się liczyć w globalnej grze surowcowej: www.abc.ne(*)ion-dollar-in-subsidie/5881814
Wykres poniższy pokazuje wzrost zużycia węgla w Europie, w czasie kiedy u nas mainstream wytwarza stałą presję na redukcję węgla.

22-05-2015 14:44 
 Ocena 1 na 1
Celecrin (6386 punktów)
Niemcy to głównie węgiel brunatny. My mamy w Polsce problem z węglem kamiennym.
Niemcy wydobywają tylko około 25 mln ton węgla kamiennego za to 160 mln ton wegla brunatnego.
Do 2018 roku zamkną 7 kopalni węgla kamiennego w Zaglębiu Ruhry i jedną w Saar.
W kopalniach głębinowych w Niemczech pracuje około 40 tys ludzi.

Cytat:
Germany will shut down its last eight "black coal" underground mines by 2018, according to a plan approved in 2007 by Angela Merkel's government. The phaseout, which does not affect Germany's "brown coal" surface mines, will be reviewed by parliament in 2012.
The phaseout will eliminate 35,000 mining jobs; jobs in the underground mining sector had already declined from 166,000 in 1985.
Niemcy produkują 19% energii z węgla kamiennego.

Polska produkuje 100mln węgla kamiennego i 60mln brunatnego. Produkcja energii całkowicie zależy od węgla z blisko 90% jego udziałem.
Zatrudnienie w górnictwie na rok 2006 (dane z Niemiec są głównie właśnie z tego roku) to około 120 tysiecy ludzi.

>W rzeczywistości praktycznie wszystkie kraje, które wydobywają węgiel subwencjonują go publicznymi środkami, przy czym Polska w przeliczeniu na tonę dopłaca NAJMNIEJ.
Porównując dane z Niemiec i Polski ja Mariusz widzę coś innego. Nawet jeśli Niemcy płacą na węgiel kamienny więcej ilościowo to po prostu stać ich na to. Płacą być może więcej w Euro, ale jestem ciekaw ile na głowę Niemca. Ile realnie?
Bo po prostu Mariusz liczby nie kłamią.
40 tysiecy górników w Niemczech do 120 tys w Polsce w porównaniu do gospodarek? My jesteśmy karzełkiem, Niemcy mocy zainstalowanej mają 171 GW my mamy 32Gw.
Jeśli 19% mają z węgla kamiennego to produkują tyle samo enerii z niego jak całość w Polsce około 32 GW, ale 2/3 węgla kamiennego importują (40 mln ton rocznie).
Do tego pamiętajmy, że średnia płaca w Niemczech to 2000E (szacunkowo) w Polsce 800E.

Tak samo argumenty o zwiększeniu udziału węgla wyglądają bladziutko. Skala problemu nie ta.
Udział węgla miał spadać i osiągnąć 25%, po Fukushimie trochę się zmieniło ale udział węgla nie skoczy nagle do 60%, ok?

Niemcy mają plan by nadal zwiększać udział zielonej energii i by osiągnął on poziom 80% do 2050 roku!
Dodatkowo Niemcy chcą zwiększyć efektywność energetyczną o 25% do 2050.

Jak potężne są już Niemcy w energii odnawialnej niech poświadczy jeden dzień.
25 Maja 2012 w sobotę w słoneczny dzień ogniwa solarne dały moc 22GW odpowiadało to 50% zapotrzebowania gospodarstw domowych w Niemczech w tym dniu, a Polska ma 31GW mocy zainstalowanej
>mainstream wytwarza stałą presję na redukcję węgla
I słusznie. Opieranie się tylko i wyłącznie na jednym źródle enerii jest niemądre, wręcz strategicznie głupie.

Mam jedno pytanie. Co jeśli w końcu uda się zbudować działający tokamak?
en.wikipedia.org/wiki/Tokamak

Pozdr.
wsx666 (1067 punktów)
1989 kolejny rozbiór Polski. W inny sposób, bardziej cywilizowany, ekonomicznie, prosto, sprawić by nam się nie opłacało, kupić za grosze i robić kokosy na nas, naszymi własnymi surowcami, naszymi własnymi rękami, tylko dobra nie w nasze ręce.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365