Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy dolega Ci empatia?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
22-06-2015 03:05Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Czy dolega Ci empatia?
0 na 2
Gdyby silni przestali 'zjadać' słabszych, ewolucyjnie przestalibyśmy dążyć jako gatunek ku prawdzie (postępowi) i pięknu (motorowi postępu) ...

System kapitalistyczny jest najskuteczniejszy w dążeniu ku Postępowi i to jest piękne dla tych którzy zapracują/dostaną/będą mieli szczęście i będą cieszyć się tym - jeśli nie dolega im 'empatia dla...

---------------------------
reszty.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

olson (9993 punktów)
(zablokowany)
Rany, jakie sofizmaty

>Gdyby silni przestali 'zjadać' słabszych, ewolucyjnie przestalibyśmy dążyć jako gatunek ku prawdzie
>(postępowi) i pięknu (motorowi postępu) ...

Niby czemu mielibyśmy przestać dążyć? Te potrzeby nie wynikają ze zjadania słabszych przez silniejszych. Rozwój polega na zdrowej rywalizacji, dążeniu do zaspokajania potrzeb, szczęścia. Rozwój to hedonizm, rozwój jest dążeniem do optymalizacji przyjemności.

Ku prawdzie podążamy z ciekawości, ku pięknu z natury.

>System kapitalistyczny jest najskuteczniejszy w dążeniu ku Postępowi i to jest piękne dla tych
>którzy zapracują/dostaną/będą mieli szczęście i będą cieszyć się tym - jeśli nie dolega im 'empatia
>dla...
>---------------------------
>reszty.

Empatia to nie to samo co współczucie. Nikt nie może być szczęśliwy bo w Afryce ludzie cierpią? Empatyczne odczuwanie czyjegoś stanu nie pojawia się w stanach szczęścia i nie jest to permanentne uczucie.
23-06-2015 19:51 
 Ocena 1 na 1
spellbinder (8577 punktów)
>Niby czemu mielibyśmy przestać dążyć?

Dlatego, że tam, gdzie człowiek nie był zagrożony, nie musiał ciągle walczyć z innymi grupami, tam się nie rozwinęła nawet cywilizacja.

Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku, a najwyższą potrzebą jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

>Rozwój to hedonizm, rozwój jest dążeniem do optymalizacji przyjemności.

Nie tylko. Rozwój to była konieczność. Dzikus, który nauczył się rozpalać ogień nie zrobił tego
kierowany hedonizmem, tylko koniecznością. Bez tego miałby dużo mniejsze szanse na przeżycie.
olson (9993 punktów)
(zablokowany)
>Dlatego, że tam, gdzie człowiek nie był zagrożony, nie musiał ciągle walczyć z innymi grupami, tam się nie rozwinęła nawet cywilizacja.

No ale teraz już się rozwinęła i teraz mamy inne motywy niż prymitywna walka.

>Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku, a najwyższą potrzebą jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa.

Albo utrzymanie bezpieczeństwa, poprawa komfortu, chęć rozwoju, która jest wartością samą w sobie.

>>Rozwój to hedonizm, rozwój jest dążeniem do optymalizacji przyjemności.
>Nie tylko. Rozwój to była konieczność. Dzikus, który nauczył się rozpalać ogień nie zrobił tego
>kierowany hedonizmem, tylko koniecznością. Bez tego miałby dużo mniejsze szanse na przeżycie.

Nie interesuje nas dzikus i jego szanse na przeżycie. Dzisiaj żyjemy w innych czasach niż te dzikusy i mamy inne motywy i memy w głowie.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>System kapitalistyczny jest najskuteczniejszy w dążeniu ku Postępowi i to jest piękne dla tych którzy zapracują/dostaną/będą mieli szczęście i będą cieszyć się tym...
Chyba raczej dobre, bo dobro "pięknem" jest przecież tylko w przenośni.

Tropię przejawy irracjonalizmu u tutejszych racjonalistów.
diogenes (42753 punktów)
>Gdyby silni przestali 'zjadać' słabszych, ...

Gdyby słabsi co jakiś czas nie skracali silnych o głowę, ...

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Damian Zapora (937 punktów)
(zablokowany)
Taa. Żydzi którzy przeżyli holokaust powinni się cieszyć z niego. Może należy powtórzyć? Przecież co nas nie zabije to nas wzmocni!
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Ale przecież biologia zna różne formy współżycia wewnątrz i między gatunkami, zgoła odmienne od zasady bezwzględnej konkurencji. Przykłady?
pl.wikipedia.org/wiki/Symbioza
Darwinizm podany w zideologizowanej - strywializowanej i zbrutalizowanej formie - to stek bzdur.

"Sardoniczne pociski autorów straciły już władzę ranienia czytelnika - mianowicie od czasu, w którym przekonano się, że każdy mający pióro w ręku i dostateczną ilość papieru potrafi nawymyślać publiczności". - Aleksander Niewiarowski

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365