 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-07-2015 08:46 | Arminius (25555 punktów) | Rule Britannia!
1 na 1 | Trwają w najlepsze brytyjskie promsy - koncerty muzyki klasycznej Henryego Wooda organizowane w Londynie od 120 lat, w tym od 1927 r. pod patronatem BBC. Nazwa imprezy nawiązuje do luźnej odformalizowanej atmosfery panującej podczas koncertów. W legendarnym Royal Albert Hall, gdzie odbywa się większość koncertów, prócz stosunkowo drogich miejsc siedziących, wyznaczony jest obszerny sektor dla miejsc stojących, kosztujących grosze. Nie obowiązuje tam żaden oficjalny strój, a podczas koncertów można się przechadzać - skąd nazwa przedsięwzięcia, znajdująca zresztą swoją etymologię także w archaicznym j. polskim - gdzie funkcjonowało określenie "promenować" jako synonim spacerowania. Dawnymi czasy prócz spacerowania dozwolone było jedzenie, picie, palenie papierosów. Ideą przyświecającą Woodowi - pierwszemu dyrygentowi na promsach oraz jednemu z inicjatorów przedsięwzięcia - było przyciągnięcie do muzyki klasycznej przeciętnego śmiertelnika z ulicy, oswojenie go z nią, wyedukowanie należyte, a następnie uczynienie z niego jej miłośnika a nawet konesera i znawcę. Zważywszy na długoletnią tradycję oraz ogromną popularność jaką promsy cieszą sie w Wielkiej Bytanii i na świecie - cel przyświecający Woodowi udało się chyba osiągnąć. Charakterystyczną cechą promsów jest ich dostępność oraz najwyższy poziom wykonywania utworów. Co roku dominuje jakiś temat przewodni zwiazany z - na przykład - rocznicą śmierci czy urodzin jakiegoś kompozytora. W tym roku położono akcent na muzykę skandynawską, a szczególnie na twórczość fińskiego narodowego kompozytora Sibeliusa. Ostatni koncert promsów wieńczacy każdorazową edycję festiwalu - to słynne "Last Night of The Proms", w trakcie którego przyjęte jest wykonywanie utworów patriotycznych takich jak pieśń "Jerusalem", "Land of Hope and Glory" oraz - przede wszystkim, kultową już absolutnie - "Rule Britannia". Podczas The Last Night wypełniona po brzegi sala Royal Albert Hall udekorowania jest mrowiem iunion jack a wielu uczestników koncertu przebranych jest za stroje nawiązujące do największych dni chwały imperium brytyjskiego - co sprawia wrażenie jakby miała miejsce uroczystość z najwyższej półki kiplingowskiej wizji brytyjskiego imperializmu. A gdy potem cała sala śpiewa "Rule Britannia, Britannia rule the waves, Britons never, never shall be slaves", pod komendą - na przykład - Sarah Connolly przebraną za Nelsona - odnosi się wrażenie, iż Brytyjczycy jeszcze tak całkiem nie oswoili się z myślą o końcu ich imperium. Promsy transmituje program II polskiego radia, a tymczasem posłuchajmy: www.youtube.com/watch?v=Sgd9nYqVz2s | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| 4poryroku (951 punktów) |
> www.youtube.com/watch?v=Sgd9nYqVz2sDobrze się tego słucha na tyle że przesłuchałem kilka razy  . W jednej z linijek napisałeś: "Rule Britannia, Britannia rule the waves, Britons never, never shall be slaves" w tekście który znalazłem wszedzie jest: "Rule, Britannia! Britannia, rule the waves: Britons never will be slaves." To błąd czy umyka mi jakaś gra słów? Czy w Polsce jest utwór który mógłbyś porównać? A może masz przykłady podobnych utworów z innych krajów? Nie koniecznie muszą być operowe. Pisze trochę obok tematu ale masz bogata wiedzę muzyczną a ja chętnie posłucham czegoś czego nie znam.
|
|
 | 1 na 1 | Arminius (25555 punktów) | Nie, to nie jest gra słów, to błąd za który przepraszam - jeżeli w oryginale jest tak jak Pan napisał. Co do innych perełeczek, jest ich mnóstwo. Polecam - na przykład marsz Piefkego "Gloria Prus" (bez żadnych podtekstów politycznych) czy też XXIX psalm gomułkowy "Nieście chwałę mocarze". www.youtube.com/watch?v=3FS1i0kEWSQwww.youtube.com/watch?v=UAPXSc5UN6Y
|
|
1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | >"Rule Britannia, Britannia rule the waves, Britons never, never shall be slaves", Tak, tak. Tyle, że coraz trudniej się dogadać po angielsku w Londynie. Może nie będą slaves ale też forget ruling the waves, specjalnie mi ich nie żal, mają co chcieli.
|
|
 | 1 na 1 Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | > >"Rule Britannia, Britannia rule the waves, Britons never, never shall be slaves",> Tak, tak. Tyle, że coraz trudniej się dogadać po angielsku w Londynie.Andrzej Nowicki:Od wielu lat jestem za stworzeniem Planetarnej Republiki Wszystkich Kultur z konstytucją gwarantującą nie tylko zachowanie obecnej różnorodności kultur i języków, ale także ich swobodny rozwój, wzajemne przenikanie się, wzbogacanie i zapładnianie. > Może nie będą slaves...Może nie będą niewolnikami jak przez wieki Słowianie, ale na pewno będą żałować upadku swego imperium. Podobno z tego żalu postanowili nakręcić najnowsze Gwiezdne Wojny w Londynie.
|
|
2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | >odnosi się wrażenie, iż Brytyjczycy jeszcze tak całkiem nie oswoili się z myślą o końcu ich imperium.
Scedowałbym to na karb narodowych atawizmów, którym sprzyjają imprezy zbiorowe, biesiady czy balangi. Podobnie jest z niektórymi Polakami, którzy od >1 promila alkoholu we krwi wracają pamięcią np. na Ukrainę...
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
 | 2 na 2 Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | >>odnosi się wrażenie, iż Brytyjczycy jeszcze tak całkiem nie oswoili się z myślą o końcu ich imperium. > Podobnie jest z niektórymi Polakami, którzy od >1 promila alkoholu we krwi wracają pamięcią np. na Ukrainę... Litwo, ojczyzno moja...
|
|
|  | 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | >Litwo, ojczyzno moja...
Ty jesteś jak Narodowy Fundusz Zdrowia.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
|
|
| |  | 1 na 1 Šemū' el Lönneberg (1919 punktów) (zablokowany) | >>Litwo, ojczyzno moja... >Ty jesteś jak Narodowy Fundusz Zdrowia. Ile cię trzeba cenić ten tylko się do wie, kto był u Żyda w karczmie.
|
|
| tarkas (6 punktów) | Z niecierpliwością czekam na koncert
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|