Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego powinniśmy zrezygnować z szowinizmu gatunkowego

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
26-07-2015 11:30e-duch (1053 punktów)Dlaczego powinniśmy zrezygnować z szowinizmu gatunkowego
Ocena 1 na 5
Witam
Cytat z książki : Humanizm ewolucyjny - Dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie ( Michael Schmidt-Salomon )

... Już Jeremy Bentham , ojciec nowoczesnego utylitaryzmu, ... w czasach kiedy niewolnictwo było jeszcze powszechnym zjawiskiem ,napisał : Niech nadejdzie taki dzień,kiedy pozostałe stworzenia posiądą prawa, ktorych ręka tyrana jedynie mogła ich pozbawiać.Francuzi już zrozumieli , że cxerń skóry nie jest powodem, by pozwalać na pastwienie się nad człowiekiem.Oby nadszedł dzień, w którym rozpoznamy,że liczba nóg, rodzaj owłosienia czy końcówka os sacrum są równie niewystarczającym uzasadnieniem podobnego traktowania każdej czującej istoty.Bo jakimże innym kryterium mielibyśmy się tu kierować?Zdolnością myślenia czy raczej mowy?A przecież dorosły koń czy pies to stworzenia nieporównywalnie inteligentniejsze od noworodka czy tygodniowego, a nawet miesięcznego dziecka.I choćby założyć,że jednak są inne,to na co by się to zdało?Pytanie nie brzmi:Czy potrafią myśleć?albo:Czy mają mowę?,ale:Czy są zdolne odczuwać cierpienie?...


Jak duży wpływ ma ta wiedza,refleksja,namysl na nasze postępowanie,rozumienie świata i rzeczywistości w jakiej żyjemy ?

pozdrawiam
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

e-duch (1053 punktów)
Witam
Bardzo dziękuje za przeniesienie wątku w odpowiedniejsze dla niego miejsce
Choć może nie odpowiedniejsze ale bardziej odpowiadające rzeczywistemu zainteresowaniu tutejszych humanistów i racjonalistów .
Po co rozmawiać o szowinizmie gatunkowym skoro można założyć milionowy wątek o religii i się z niej pośmiać ...
Dziękuje raz jeszcze
makuś

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku

Takie tematy jak :

Atena Creanda" Andrzeja Nowickiego - gdzie kupić?
Utopia (wedlug DJ)

są jak rozumiem na właściwym miejscu
zupełna (2507 punktów)
>Jak duży wpływ ma ta wiedza,refleksja,namysl na nasze postępowanie,rozumienie świata i
>rzeczywistości w jakiej żyjemy ?

Powoli wpływ pojawia się- orangutany i delfiny maja osobowość prawną "istot nieludzkich".
Zatem kropla drąży skałę
A to co teraz wydaje się bajką za moment tj generację, będzie oczywistością jak np. prawa ludzi płci żeńskiej albo ludzi niedorosłych .
e-duch (1053 punktów)
Witam
Dziękuje Ci za tą wypowiedź

Dodałaś mi siły aby nadal drążyć skałe

kropla czyli makuś

pozdrawiam

Jednoczesność

Aniołem szybuje ponad ziemią
Z gwiezdnych łąk
Przynoszę wam
Diamentowy pył

Diabłem wydrążam labirynty
Nienasycenia
Usypiam was czytając
Święte księgi

Z cząsteczek boga
Wykładam wasze łaźnie
Mozaiką
W czerń i w biel
I w szarość

Człowiekiem oślepiony
W alejach rozżarzonych węgli
Aksamitnych mchów
Szukam ziaren piasku
By włożyć je w wasze
Oczy

Maciek Maka Wieczorek 18.04.2002

szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku
28-08-2015 16:42 
 Ocena 2 na 2
zupełna (2507 punktów)
Jednoczesność
Jest konsekwencją nieoddzielenia.
Jak kropla w oceanie.
Wtedy wszelki szowinizm znika jak mgła przysłaniająca widok

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365