Racjonalista - Strona głównaDo treści
Prywatyzacja PKP Energetyka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
01-08-2015 22:59Mariusz Agnosiewicz (moderator)Prywatyzacja PKP Energetyka
Ocena 8 na 8
Doszło do kolejnej skandalicznej "prywatyzacji". Strategiczna (m.in. w systemie obronnym państwa) spółka PKP Energetyka została sprzedana założonej w tym roku spółce Caryville Investments z kapitałem zakładowym 5 tys. zł. Jest to sprzedaż o znamionach spekulacyjnych. Za Caryville stoi fundusz private equity CVC Capital Partners. Wartość transakcji to 1,965 mld zł. W transakcji funkcję doradcy finansowego pełnił włoski Unicredit zaś doradcy prawnego kancelaria CMS Cameron McKenna.
O PKP Energetykę ubiegały się wszystkie polskie koncerny energetyczne: Energa, Tauron, Enea, PGE. PKP Energetyka to piąta pod względem sprzedaży energetyczna spółka w Polsce i jedyna, której sieć dystrybucji obejmuje cały kraj. Zatrudnia ponad 7 tys. osób.

Ostateczna decyzja podjęta została przez minister Marię Wasiak. Przypomnijmy, że to pod jej kierownictwem w PKP zapadła decyzja o zakupie Pendolino.

Współtwórczyni Unii Demokratycznej ma na swoim koncie inną wiekopomną prywatyzację: w czasie kluczowym z punktu widzenia eurofunduszy dla kolei na infrastrukturę, "sprywatyzowała" kluczową firmę od infrastruktury kolejowej: Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury (PNI) - które po kilku miesiącach od sprzedaży zostało postawione w stan upadłości.

Pisałem o tym w tekście "Majsterkowanie prywatyzacyjne w PKP" www.racjonalista.pl/kk.php/s,9115
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

zaszetka lawendy (788 punktów)
(zablokowany)
Spokojnie, na jesieni PiS wygra wybory i znacjonalizuje wszystko.
01-08-2015 23:21 
 Ocena 2 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Spokojnie, na jesieni PiS wygra wybory i znacjonalizuje wszystko.

Dlaczego? Czy jak rządzili to nacjonalizowali cokolwiek? Wiara w to, że państwo polskie, pod czyimkolwiek zarządem, jest na tyle silne, by cokolwiek nacjonalizować, jest moim zdaniem naiwna. Jedyne co można to najwyżej odkupić to i owo co zostało bezsensownie sprzedane.
klaio (1068 punktów)
>>Spokojnie, na jesieni PiS wygra wybory i znacjonalizuje wszystko.
>Dlaczego? Czy jak rządzili to nacjonalizowali cokolwiek?
>
Tak. Jeśli dobrze pamiętam, Bank Ochrony Środowiska kupiony przez państwowy PKO BP od banku zagranicznego, na którym pozbycie się BOŚ wymusiła na podstawie regulacji o dekoncentracji Bruksela. No, nie była to klasyczna nacjonalizacja, ale jednak ...
03-08-2015 19:03 
 Ocena 1 na 1
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Tak. Jeśli dobrze pamiętam, Bank Ochrony Środowiska kupiony przez państwowy PKO BP od banku zagranicznego, na którym pozbycie się BOŚ wymusiła na podstawie regulacji o dekoncentracji Bruksela. No, nie była to klasyczna nacjonalizacja, ale jednak ...

To bardzo ciekawa informacja, gdyż BOŚ jest strategiczny ze względu na możliwość negatywnego oddziaływania na polską gospodarkę przez unijną politykę ekologiczną, co państwowy bank wspomagający rozwój zielonych inwestycji w Polsce może efektywnie łagodzić i wspierać. Bank ten może także efektywnie wspierać rozwój polskich technologii ekologicznych, choć póki co to głównie kwestia przyszłości, bo PO od razu po przejęciu władzy podejmowało próby ponownej sprzedaży banku (pomysł chyba upadł wobec sprzeciwu PSL). Obecnie znów się pisze o groźbie jego opylenia na ostatniej prostej przed wyborami. Tymczasem gdyby BOŚ posiadali Szwedzi to zapewne nie byliby zainteresowani robieniem konkurencji wobec swoich zielonych technologii.

Uważam, że dopóki borykamy się restrykcjami unijnej ekopolityki państwowa kontrola BOŚ jest niezwykle istotna.
03-08-2015 21:16 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)

>Uważam, że dopóki borykamy się restrykcjami unijnej ekopolityki państwowa kontrola BOŚ jest niezwykle istotna.


PZU jest na zakupach. Chcą kupić 3-4 banki z poza pierwszej piątki. BOŚ chyba był/jest w kręgu zainteresowań.

Te kombinacje "alpejskie" pewnie mają drugie i trzecie dno. No ale jak się ma miliard zysku w pierwszym kwartale to można poszaleć.
03-08-2015 22:53 
 Ocena 1 na 1
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>PZU jest na zakupach. Chcą kupić 3-4 banki z poza pierwszej piątki.

Będę to śledził, lecz póki co uważam, że jest to kontynuacja szkodliwej polityki w interesie zagranicznych banków. Gdy PiS dojdzie do władzy wartość tych banków istotnie spadnie - wówczas należy je odkupywać. A tak za realizację programu PiS zapłaci państwo zamiast zagranicznych banków. W tej chwili nie należy repolonizować banków, gdyż są one przed spadkami. Wiem, że niektórzy uważają, że obietnice te nie zostaną spełnione, lecz znacznie lepszym papierkiem lakmusowym jest giełda - tylko po ogłoszeniu programu - spadła wartość akcji banków (oraz urosła wartość KGHM), co oznacza, że poważni inwestorzy uważają, że zmiany te są całkiem realne.
03-08-2015 23:32 
 Ocena 3 na 3
farmer (22440 punktów)
>- tylko po ogłoszeniu programu - spadła wartość akcji banków (oraz urosła wartość KGHM), co oznacza, że poważni inwestorzy uważają, że zmiany te są całkiem realne.

KGHM? Chyba Orlenu? KGHM jest pod presją kursu miedzi/Chin a pogłoski o obniżeniu podatku od kopalin...czy ja wiem teraz to chyba 1,5 miliarda w "koryto" łatwo raczej nie będzie.

Banki są pod presją podatku bankowego.

Energetyka ma ratować górnictwo.

>lecz znacznie lepszym papierkiem lakmusowym jest giełda

chyba nie to nasze kasyno zwane bananem....
04-08-2015 00:52 
 Ocena 2 na 2
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>KGHM? Chyba Orlenu?

PiS zapowiada podatek bankowy. Akcje banków dołują
banking-ma(*)ek-bankowy-akcje-bankow-doluja


PiS chce znieść podatek od miedzi i srebra. Kurs KGHM wystrzelił w górę
www.money.(*)dzi-i-srebra,93,0,1867613.html


By zrozumieć, że giełda jest o wiele lepszym miernikiem deklaracji politycznych niż telewizyjni eksperci (którzy zazwyczaj są zakamuflowanymi lobbystami) warto przytoczyć kazus zapowiedzi ponownej prywatyzacji BOŚ przez urzędującego ministra skarbu Aleksandra Grada w 2008. Media molestowały ten temat przez kilka miesięcy, lecz giełda nie reagowała, co oznaczało, że rynek nie potraktował tych zapowiedzi jako realnych. No i do dziś, szczęśliwie BOŚ nie został sprywatyzowany. To giełda lepiej oceniła prawdopodobieństwo politycznej deklaracji (i to nie przedwyborczej, ale urzędującego ministra!) aniżeli medialne eksperty.
www.bankie(*)chrony-Srodowiska-1795237.html
04-08-2015 02:25 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)

>By zrozumieć, że giełda jest o wiele lepszym miernikiem deklaracji politycznych

Chyba raczej okazją do podbicia czy tam odbicia "zdechłego kota"



KGHM i hgf... no nie wiem jakich deklaracji by trzeba do złamania miedzi bo na razie idą jak po sznurku



"Mi" to wygląda na ubieranie....ale na spółce tej wagi to może Goldman coś wie lepiej.
W końcu kiedyś spekulowali na złotym.

Z punktu widzenia ulicy to sobie można gdybać i uważać bo może łapki pourywać( kupić na górce) od tych deklaracji politycznych.



Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Usunięte przez moderatora
06-08-2015 13:20 
 Ocena 2 na 2
Celecrin (6386 punktów)
>By zrozumieć, że giełda jest o wiele lepszym miernikiem deklaracji politycznych
Wlasnie trwa rzez bankow na gieldzie. Spadki po 12-14 % w wyniku przyjecia ustawy o ponoszeniu przez banki kosztow przewalutowania kredytow z franka na zlotego.
>PiS chce znieść podatek od miedzi i srebra. Kurs KGHM wystrzelił w górę
Oczywiscie to tak pomoze KGHM jak koniunkcja Plutona z Jowiszem (moze podatek po prostu bedzie trzeba zniesc, zeby ratowac firme) Chiny po prostu przestaly kupowac surowce! Ich gospodarka ostro hamuje, a gielda sie po prostu zalamala. Wystarczy tylko wspomniec jedna dana z przed miesiaca o chinskim eksporcie, ktory malal chyba az o 15%! Wszystkie surowce jak miedz, srebro, zloto maja kilkuletnie minima. Zloto leci do granicy oplacalnosci wydobycia.

"Ceny miedzi w Londynie spadają czwarty dzień. Jest najniżej od trzynastu lat Miedź na giełdzie w Londynie tanieje w obawie o spowolnienie w Chinach."

"Notowania kontraktów na złoto spadły do 1086 USD za uncję i od wyznaczonego w ubiegłym tygodniu dołka dzieli je już tylko kilka dolarów, osiągając najniższy poziom od lutego 2010 roku."

Dodac nalezy ze srebro tez jest na 5 letnich minimach. To wszysstko sa metale KGHM. Kiedy koncern zacznie zwalniac pracownikow?

Rzeznia bankow tymczasem KGHM dzisiaj -6% w dol .
07-08-2015 10:39 
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)

Według naszych informacji, odwołanie miałoby być pokazową karą za złożenie przez Tauron niezadowalającej oferty na zakup kopalni Brzeszcze (wydzielonej wcześniej z bankrutującej Kompanii Węglowej i wniesionej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń). Przypomnijmy: we wtorek wieczorem Tauron zadeklarował, że kupi tę kopalnię, ale za 1 zł, w przetargu publicznym (z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej) i tylko wtedy, jeśli SRK ją wcześniej zrestrukturyzuje. Czyli - uwaga! - obetnie zatrudnienie i uelastyczni wynagrodzenia.

- To od razu wyglądało tak, jakby złożyli tę ofertę po to, by ich odwołano. Próba sił - komentuje chcący zachować anonimowość analityk. Skarb zareagował zgodnie z jego diagnozą - w trybie nagłym zwołał na piątek radę nadzorczą.

www.pb.pl/4247186,4905,proba-sil-w-tauronie

Gdzie indziej też się dzieje.
klaio (1068 punktów)
> No, nie była to klasyczna nacjonalizacja, ale jednak ...

Sprawdziłem - dziś bank jest notowany na GPW, ale 56% akcji ma Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tu jest link do opisu transakcji renacjonalizacyjnej. wiadomosci(*)adomosci/1,114873,3095849.html
zaszetka lawendy (788 punktów)
(zablokowany)
>Wiara w to, że państwo polskie, pod czyimkolwiek zarządem, jest na tyle silne, by cokolwiek nacjonalizować, jest moim zdaniem naiwna.
To nie moja wiara, ale wiara wyznawców PiS-u. Politycy tej partii wielokrotnie wspominali o konieczności re-nacjonalizacji np. banków. A że tego robić nie będą, to inna sprawa. Ważne, aby ciemny lud kupował takie pomysły.

>Jedyne co można to najwyżej odkupić to i owo co zostało bezsensownie sprzedane.
O ile jeszcze istnieje.
02-08-2015 12:49 
 Ocena 3 na 3
Abdullah (1241 punktów)
>Spokojnie, na jesieni PiS wygra wybory i znacjonalizuje wszystko.
>
Tak jak narazie Bracia Kaczynscy pokazali świetne umiejętności prywatyzacyjne.
Pomyślmy
- Spółka Telegraf
- Fundacja prasowa Solidarność i geszeft na Expresie Wieczornym i umorzeniu przez Przewodniczącego Funcacji Jarosława Kaczynskiego długów Porozumienia Centrum reprezentowanego przez prezesa partii Jarosława Kaczynskiego. Sprawę sądową w tym temacie umorzono z przyczyn formalnych.
- Fundacji Nowe Panstwo i skąd ta fundacja brała kase.

Do tego raz po raz odbija się czkawką afera FOZZ - w której to raz po raz Porozumienie Centrum było wskazywane jako beneficjent. I nie mówie to o skazanych, bo zawsze można twierdzić, że próboją sie odgryźć - mowa o pracownikach NIK: Walerianie Pańko, Anatolu Lawinie i Michale Falzmanie - a także o poprzdeniku "seryjnego samobójcy", który dziwnym trafem ubił 3 wyżej wymienionych.

W cywilizowanych krajach po takiej awanturze - wszyscy umoczeni byliby skończeni - a to polska wiec możemy spodziewać się ich powrotu.
Christos (2696 punktów)
Ot, i cwaniactwo zeszło na psy. Jasne, że wybory idą i trza szwagrów z kumplami na, wedle sondaży, najbliższe chude lata wyprowiantować, ale aż taki prymityw? Spółeczce wartej 5 tys... a gdzie pozory, białe rękawiczki? "Vabank" niech sobie gamonie obejrzą, ot co.

A tak poważniej, najgorsze w całym tym uwłaszczaniu kolesiów jest nieodwracalne rozdrobnienie i samowładztwo w, z zasady winnych pracować jak jeden sprawny organizm, strategicznych gałęziach gospodarki. Raz stracona kontrola nie będzie możliwa do odzyskania bez ogólnokrajowej rozróby, bo nie wyobrażam sobie, aby któryś z lokalnych kacyków od ust sobie odjął w imię "interesu narodowego".

No gods, no masters...I am who I am.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365