 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-10-2015 20:28 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Padają mity węglowe
2 na 8 | Śląski węgiel jest według niektórych tak głęboko, że trza go wygasić i oddać Niemcom. W Rudzie Śląskiej straż miejska złapała dwóch spryciarzy, którzy węgiel kamienny wydobywali odkrywkowo - z samej powierzchni, za pomocą zwykłych koparek - na dużą skalę. Nielegalna kopalnia funkcjonowała przez pewien czas niezauważona, gdyż panowie zorganizowali ją tuż obok budowy drogi, gdzie koparki nie wzbudzały podejrzeń. Tymczasem górnicy największej czeskiej firmy górniczej domagają się ochrony rynku przed polskim węglem. Obawiają się bowiem, że największa czeska elektrownia węglowa z Ostrawy może się przerzucić na polski węgiel jako tańszy. Bogdanka zaś - pierwsza prywatna kopalnia - wyjątkowo źle radzi sobie z kryzysem na rynku węgla i zostanie prawdopodobnie renacjonalizowana, poprzez przejęcie przez państwową Eneę, co oznaczałoby powrót do tego rozwiązania, które od początku było najrozsądniejszą prakseologicznie drogą - połączenia jej w jeden organizm gospodarczy z kozienicką elektrownią. Polskie górnictwo wymaga jedynie uporządkowania i odessania mafii węglowej i prywatyzacyjnej, nie zaś "nowoczesnego" uśmieciowienia pracowników i opylenia zagranicznym koncernom czy polskim cwaniakom działającym poprzez Luksemburg czy inne Kajmany. Po uporządkowaniu i zerwaniu z polityką neokolonialną Polska może być surowcowym potentatem Europy. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
10 na 10 zaszetka lawendy (788 punktów) (zablokowany) | > Śląski węgiel jest według niektórych tak głęboko, że trza go wygasić i oddać Niemcom. W Rudzie Śląskiej straż miejska złapała dwóch spryciarzy, którzy węgiel kamienny wydobywali odkrywkowoCytat:Ze względu na specyfikę budowy geologicznej oraz różnice w rozpoznaniu geologicznym i zagospodarowaniu górniczym, głębokość oceny perspektyw zasobowych w zagłębiach węglowych w Polsce jest zróżnicowana i wynosi: w DZW 1 600 m, w GZW 1 250/1 300 -1 500 m, a w LZW 1 250 m (źródło) Oczywiście powyższy cytat jest kłamstwem, złoża węgla kamiennego w Polsce zalegają na głębokości max 25 m, jak udowodniły dwie koparki w Rudzie Śląskiej.> Tymczasem górnicy największej czeskiej firmy górniczej domagają się ochrony rynku przed polskim węglem.Cytat:To z naszego punktu widzenia nieuczciwa konkurencja, a nawet konkurencja oszukańcza. Polski węgiel jest wciąż dotowany przez rząd, więc cenowo nie można konkurować z węglem z polskich kopalń (źródło) Czyli już wiemy, dlaczego węgiel z Polski jest konkurencyjny wobec węgla czeskiego. O dziwo wcale nie dlatego, że zalega kilkadziesiąt metrów pod ziemią.
|
|
 | 3 na 3 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >[color=#330000]Oczywiście powyższy cytat jest kłamstwem, złoża węgla kamiennego w Polsce zalegają na głębokości max 25 m
Ja nie twierdzę, że śląskie kopalnie kopią płytko, bo wiadomo, że kopią głęboko, twierdzę natomiast, że tam jest także potencjał do innych kopalń, tyle że rząd jest zbyt zajęty wygaszaniem górnictwa, by zmieściła się tam polityka rozwoju górnictwa. Rozwój ma być dopiero po prywatyzacji. Dodajmy, że to nie jest pierwszy tego typu przypadek z lewą kopalnią.
>Czyli już wiemy, dlaczego węgiel z Polski jest konkurencyjny wobec węgla czeskiego.
"Wiemy" - bo tak powiedział czeski związkowiec. Prawdziwie dotowane to jest wydobycie węgla w Niemczech oraz w Rosji.
|
|
|  | 4 na 4 zaszetka lawendy (788 punktów) (zablokowany) | >Ja nie twierdzę, że śląskie kopalnie kopią płytko, bo wiadomo, że kopią głęboko To po co ta historia o odkrywkowym wydobywaniu węgla koparkami w Rudzie Śląskiej?
>Rozwój ma być dopiero po prywatyzacji. Skoro działania rządowe niczego nie zmieniają, to jaka jest inna droga niż prywatyzacja? Trzynastki, czternastki, deputaty węglowe dla pracowników i emerytów, i hak wie co jeszcze jako niczym nieuzasadnione przywileje dla górników, wypłacane bez względu na kondycję finansową kopalni. Żaden rząd po 1989 roku tego nie zmienił.
>"Wiemy" - bo tak powiedział czeski związkowiec. Cytat z tego samego źródła, na które powołałeś się w swoim wątku.
>Prawdziwie dotowane to jest wydobycie węgla w Niemczech oraz w Rosji. Dotowanie jest dotowaniem, obojętnie gdzie ma miejsce.
|
|
| |  | 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | > To po co ta historia o odkrywkowym wydobywaniu węgla koparkami w Rudzie Śląskiej?Jaka histeria? Raczej odnotowanie polskiego sprytu  > Skoro działania rządowe niczego nie zmieniają, to jaka jest inna droga niż prywatyzacja? Trzynastki, czternastki, deputaty węglowe dla pracowników i emerytów, i hak wie co jeszcze jako niczym nieuzasadnione przywileje dla górników, wypłacane bez względu na kondycję finansową kopalni. Żaden rząd po 1989 roku tego nie zmienił.Dlatego, że przez 25 lat nie zmienił się paradygmat neokolonialny i większość prowadziło politykę wykolejania i celowego gaszenia górnictwa, ci zaś, którzy próbowali czegoś innego - sami byli gaszeni. Prywatne górnictwo ma mnóstwo patologii dla kraju, dlatego wolę zabiegać o zmianę polityki. Kiedy rządzić będą państwowcy - polskie górnictwo będzie kwitnąć.
|
|
| | |  | 5 na 5 zaszetka lawendy (788 punktów) (zablokowany) | > >To po co ta historia o odkrywkowym wydobywaniu węgla koparkami w Rudzie Śląskiej?> Jaka histeria? Raczej odnotowanie polskiego sprytu Historia nie histeria.> >Skoro działania rządowe niczego nie zmieniają, to jaka jest inna droga niż prywatyzacja? Trzynastki, czternastki, deputaty węglowe dla pracowników i emerytów, i hak wie co jeszcze jako niczym nieuzasadnione przywileje dla górników, wypłacane bez względu na kondycję finansową kopalni. Żaden rząd po 1989 roku tego nie zmienił.> Dlatego, że przez 25 lat nie zmienił się paradygmat neokolonialny i większość prowadziło politykę wykolejania i celowego gaszenia górnictwaPrawie wszystkie rządy po '89 roku prowadziły politykę chowania głowy w piasek, udawania, że nie ma problemu, dlatego mamy sytuację, jaką mamy.> ci zaś, którzy próbowali czegoś innego - sami byli gaszeni.Raczej byli zmuszani do gaszenia opon palonych przez górniczych związkowców najeżdżających Warszawę.> Prywatne górnictwo ma mnóstwo patologii dla kraju, dlatego wolę zabiegać o zmianę polityki. Kiedy rządzić będą państwowcy - polskie górnictwo będzie kwitnąć.Trudno wyobrazić sobie większą patologię niż utrzymywanie nieuzasadnionych przywilejów górniczych, szczególnie w sytuacji, gdy ceny węgla spadły na łeb, na szyję. A zarządzają kopalniami przedstawiciele państwa. Ostatnio nawet niektórzy górnicy doszli do wniosku, że upieranie się przy trzynastkach, czternastach, barbórkach, deputatach jest bez sensu skoro grozi im, że nie dostaną wypłaty.
Enea, z większościowym udziałem państwa, postanowiła wypowiedzieć umowę na dostawy węgla prywatnej kopalni Bogdanka. Dlaczego? Bo węgiel z Bogdanki jest o kilka % droższy niż z kopalni państwowych. A dlaczego jest droższy? Bo nie jest dotowany przez państwo.
Tak działają ci twoi "państwowcy". Nie dość, że wpędzają w kłopoty finansowe państwowe kopalnie, to jeszcze gotowi są załatwić kopalnie prywatne. Po 25 latach takich działań "państwowców" masz jeszcze złudzenia, że się opamiętają? Na jakiej podstawie?
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >Tak działają ci twoi "państwowcy".
Nie, dziś, nie działają. Dziś rządzą zwolennicy prywatyzacji. Dziś spółki państwowe w większości działają na kursie kolizyjnym.
|
|
| | | | |  | 4 na 4 zaszetka lawendy (788 punktów) (zablokowany) | >Dziś rządzą zwolennicy prywatyzacji. Którzy podtrzymują państwowe status quo i nie pozwalają na prywatyzację kopalń. Aleś się oderwał od rzeczywistości...
|
|
| | | | | |  | 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | >>Dziś rządzą zwolennicy prywatyzacji. >Którzy podtrzymują państwowe status quo i nie pozwalają na prywatyzację kopalń. >Aleś się oderwał od rzeczywistości...
Czy ty naprawdę uważasz, że ten kto zdobędzie władzę może robić co chce? Jest oczywiste, że gdyby chcieli zwyczajnie opylić przedsiębiorstwa tak silnie uzwiązkowione, górnicy zrobiliby majdan w Warszawie. Dlatego realizuje się to poprzez antymanagement, czyli doprowadzanie do upadku/kryzysu. Wiele państwowych spółek w ten sposób zostało opylone.
|
|
| | | | | | |  | 3 na 3 | Celecrin (6386 punktów) | Mity | > Czy ty naprawdę uważasz, że ten kto zdobędzie władzę może robić co chce? Jest oczywiste, że gdyby chcieli zwyczajnie opylić przedsiębiorstwa tak silnie uzwiązkowione, górnicy zrobiliby majdan w Warszawie. Dlatego realizuje się to poprzez antymanagement, czyli doprowadzanie do upadku/kryzysu. Wiele państwowych spółek w ten sposób zostało opylone.Związkowcy są uwikłami w biznesy w spółkach węglowych. Każda zmiana w firmach zagraża ich pozycji, ich wpływom. Dopóki państwo płaci na kopalnie ok. 500mln rocznie biznes się kręci. Jeśli byłbyś ministrem-patriotą to też chciałbyć prywatyzacji kopalni. Kasa od państwa na kopalnie nigdy nie idzie na poszukiwanie nowej technologii wydobycia węgla, nie da się starej kopalni Brzeszcze zmienić na nowoczesną z dnia na dzień jeśli w ogóle. Związkowcy ani razu nie protestowali przeciw braku inwestycji w kopalnie. Protestowali? Górnicy i związkowcy to element klasy pasożytniczej w Polsce. Dlaczego Solidarność nie martwi się o ludzi zatrudnianych "za darmo", albo o te kasjerki z supersamów pracujące za 1000zł miesięcznie? Szef "Solidarności" jeździ sonie do luksusowego hotelu i każe grawerować miski dla pieska, a w tym samym hotelu solidarnościowym pracują sprzątaczki za głodowe pensje! Związkowcom zagraża jedynie neokolonializm XIX wieczny
|
|
| | | |  | | stilb (1323 punktów) | Odp: Padają mity węglowe |
>Enea, z większościowym udziałem państwa, postanowiła wypowiedzieć umowę na dostawy węgla prywatnej kopalni Bogdanka. Dlaczego? Bo węgiel z Bogdanki jest o kilka % droższy niż z kopalni państwowych. A dlaczego jest droższy? Bo nie jest dotowany przez państwo. Że się tak wtrącę, dlaczego Enea przejmuje Bogdankę?
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | >>Enea, z większościowym udziałem państwa, postanowiła wypowiedzieć umowę na dostawy węgla prywatnej kopalni Bogdanka. Dlaczego? Bo węgiel z Bogdanki jest o kilka % droższy niż z kopalni państwowych. A dlaczego jest droższy? Bo nie jest dotowany przez państwo. >Że się tak wtrącę, dlaczego Enea przejmuje Bogdankę?
Może woli/ała przejąć poukładaną firmę niż dostać prezent jak Tauron który bronił się rękami i nogami przed Brzeszczami.
|
|
| | | | | |  | 1 na 1 | Celecrin (6386 punktów) | >>>Enea, z większościowym udziałem państwa, postanowiła wypowiedzieć umowę na dostawy węgla prywatnej kopalni Bogdanka. Dlaczego? Bo węgiel z Bogdanki jest o kilka % droższy niż z kopalni państwowych. A dlaczego jest droższy? Bo nie jest dotowany przez państwo. >>Że się tak wtrącę, dlaczego Enea przejmuje Bogdankę? >Może woli/ała przejąć poukładaną firmę niż dostać prezent jak Tauron który bronił się rękami i nogami przed Brzeszczami. I ją przejmie tylko, że za nasze pieniądze. Co prawda Brzeszcze przynosi regularnie 100mln strat rocznie (próba wytłumaczenia dyskutantom z obozu 'obronców polskiego węgla', że straty powstają już w kopalniach jest bezcelowa) ale może Tauron poprzez dostawy wegla bez marży jakoś na tym wyjdzie na plus (choć sądzę, że po prostu ma pokrywać straty tej kopalni i tyle).
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Celecrin (6386 punktów) | > Że się tak wtrącę, dlaczego Enea przejmuje Bogdankę?Musiał. Bogdanka dostarczała mu 46% swojego węgla, a jest związana praktycznie na stałe z Elektrownią Kozienice. Elektrownia będzie miała tani wegiel, ale Bogdanka będzie musiała być wycofana z giełdy, bo nie będzie miała zysku. Nastepny krok to będzie przejęcie 100% akcji i wycofanie z rynku  , bo nie widzać wtedy czarów księgowości, ok?
|
|
7 na 9 | Rupson (1793 punktów) | >które od początku było najrozsądniejszą prakseologicznie drogą - połączenia jej w jeden organizm gospodarczy z>kozienicką elektrownią.
-prakseolo... co to k. za słownictwo? Naprawdę tak na co dzień z kimś rozmawiasz?
>Polskie górnictwo wymaga jedynie uporządkowania i odessania mafii węglowej i - i konkurencji w energetyce, czyli budowy "atomówek". Choć jednej, tak dla przykładu, dla nauki, dla dywersyfikacji. Bo nawet ciemny lud musi wiedzieć, że węgiel i tak się kiedyś skończy, a miasta się zapadają...
>Polska może być surowcowym potentatem Europy. -Surowcowy potentat to taki ZSRR, co nic nie umie zrobić, ale ma co wciągać z ziemi, do sprzedania tym, co jakimś cudem mają za co to kupić? To ma być przyszłość tego kraju?
|
|
 | 1 na 1 | Brzostowski (7067 punktów) | >>które od początku było najrozsądniejszą prakseologicznie drogą - połączenia jej w jeden organizm gospodarczy z>kozienicką elektrownią. >-prakseolo... co to k. za słownictwo? Ty nie przeklinaj, Ty do słownika zajrzyj... >>Polskie górnictwo wymaga jedynie uporządkowania i odessania mafii węglowej i >- i konkurencji w energetyce, czyli budowy "atomówek". Choć jednej, tak dla przykładu, dla nauki, dla dywersyfikacji. Bo nawet ciemny lud musi wiedzieć, że węgiel i tak się kiedyś skończy, a miasta się zapadają... No, atomówka by się przydała... >>Polska może być surowcowym potentatem Europy. >-Surowcowy potentat to taki ZSRR, co nic nie umie zrobić, ale ma co wciągać z ziemi, do sprzedania tym, co jakimś cudem mają za co to kupić? To ma być przyszłość tego kraju? Spokojnie... przemysł górniczy to przemysł innowacyjny, sam w sobie też, ale przede wszystkim dzieki branżowym wspólpracującym. Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedną z najlepszych uczelni w kraju i chyba najlepszą techncizną.
Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów. Ideologiczni są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów.
|
|
5 na 5 |
9 na 9 | Brzostowski (7067 punktów) | Rachunek czysto finansowy przy ocenie sektorów gospodarki, zwłaszcza tych ważnych, a energetyka jest strategiczna, to bajka dla naiwnych. Normalne kraje, niepozbawione własnej strategii rozwoju, liczą w długim okresie i liczą wszystko, albo przynajmniej wiele. Dość powszechną metodą, z resztą znaną szeroko w UE i stosowaną przez rządy normalnych krajów jest metoda CBA (cost-benefit analysis), w której to, okres brany do analizy sięga często 40 lat, a wyliczane koszty i przychody mają charakter EKONOMICZNY, a nie finansowy. Podejscie ekonomiczne polega na wyliczaniu wszystkich skutków finansowych dla budżetu: pośrednich, społecznych, środowiskowych, itd... Wlicza się tutaj zatem i koszty odpraw, koszty enerytur, zasiłków, ale też koszty rozbicia rodzin (gdy górnicy wyjadą do Niemiec za robotą), koszty utracone, itd... Jest tego od cholery... i trudno to policzyć, ale da się, możecie mi wierzyć, liczyłem coś tam... Od wielu lat UE, czyli my też, także taki kraj jak Niemcy dotuje, jakby bez sensu branże odnawialnych źródeł energii. Te kolektory słoneczne, fotowoltaika, zwłaszcza sprzed 10 lat, bez dotacji to żaden interes dla instalującego: niska dosyć wydajność, wysoka cena. Ale dotacje idą... Dlaczego? Otóż... Największym na świecie producentem technologii OZE są ... no kto? Niemcy! Policzyli to już 15 lat temu, opłacało się przelobbować sprawę w UE, zmenić prawo, dostosować przemysł i ... za 5 lat będę mieli zatrudnienie w OZE zbliżone do tego w przemyśle motoryzacyjnym!  Będą mieli know-how, innowacje, technologie... i kasę na nowe pomysły... Zapytajcie, czy mamy w Polsce analizę CBA dla górnictwa? Najlepiej PAnią Premier! 
Ignoruję ideologicznych antyklerykałów w przeciwieństwie do normalnych antyklerykałów i ateistów. Ideologiczni są szkodliwi dla racjonalizmu i ateizmu. Dlatego nie karmię troli i nie rozpowszechniam ideologicznych idiotyzmów.
|
|
1 na 5 | konserwatysta2 (954 punktów) | To, czy kopalnie są rzeczywiście opłacalne powinien określać wyłącznie wolny rynek. Jeśli właścicielem kopalni jest państwo, które nie daje sobie z nimi rady (co jest oczywiste), to kopalnie te powinny być sprywatyzowane. Jeśli ktoś je kupi, to znaczy, że się opłaca (w co wieżę). Jeśli nikt nie kupi, to znaczy, że trzeba je zamknąć.
Nie chodzi o to, żeby wydobywać węgiel i dawać zatrudnienie, ale o to, żeby mieć zysk. Jeśli ktoś uważa inaczej, to znaczy, że jest za np. uprawą bananów lub pomarańczy w Polce w warunkach szklarniowych. Bo czemu nie, skoro będzie praca, również dla górników kopiących węgiel do ogrzewania szklarni.
|
|
 | 3 na 3 | klawik (759 punktów) | >To, czy kopalnie są rzeczywiście opłacalne powinien określać wyłącznie wolny rynek. Jeśli właścicielem kopalni jest państwo, które nie daje sobie z nimi rady (co jest oczywiste), to kopalnie te powinny być sprywatyzowane. Jeśli ktoś je kupi, to znaczy, że się opłaca (w co wieżę). Jeśli nikt nie kupi, to znaczy, że trzeba je zamknąć. >Nie chodzi o to, żeby wydobywać węgiel i dawać zatrudnienie, ale o to, żeby mieć zysk. >Jeśli ktoś uważa inaczej, to znaczy, że jest za np. uprawą bananów lub pomarańczy w Polce w warunkach szklarniowych. Bo czemu nie, skoro będzie praca, również dla górników kopiących węgiel do ogrzewania szklarni.
Gdyby światowa, a przynajmniej unijna gospodarka miała charakter wolnorynkowy to zgoziłbym się z tym. Ale wolny rynek to według mnie bajka dla naiwnych. Pakiety ekologiczne, kwoty np. mleczne, zakaz odłowów(podczas gdy paszowce pracują bez ograniczeń) i inne ograniczenia kierują gospodarkę w stronę sterowanej centralnie, w naszym przypadku z Brukseli przez Berlin.
|
|
7 na 7 | Lilly Amina (4723 punktów) | >W Rudzie Śląskiej straż miejska złapała dwóch spryciarzy, którzy węgiel kamienny wydobywali odkrywkowo Zdarzają się powierzchniowe odsłonięcia warstw karbońskich, a w nich pokłady węgla. Ale to naprawdę sporadycznie się trafia. Większość karbonu leży poniżej opłacalności wydobycia - na kilku tysiącach metrów. Te 1000 - 1600 m przeciętnej głębokości zalegania węglonośnych warstw górnokarbońskich (namuru i westfalu kontynentalnego) to też wcale nie jest norma, tylko rzadki dar natury. Faceci musieli być dobrze zorientowani, nie jest łatwo znaleźć warstwy węglonośne w odsłonięciach.
|
|
 | 2 na 2 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | > Większość karbonu leży poniżej opłacalności wydobycia - na kilku tysiącach metrów.Tylko w świetle dzisiejszej technologii. Kiedyś nie było opłacalnych technologii wydobycia gazu czy ropy z łupków. Jeśli się jednak stale nie rozwija technologii górniczych, to z czasem stają się nieekonomiczne. Dopóki nie przyjdą ci, którzy nie wierzą lub nie wiedzą, że się nie da. > tylko rzadki dar naturyPolska geologia to dar natury: www.racjon(*)80/q,Naturalny.skarbiec.Polski
|
|
|  | | klawik (759 punktów) |
>Tylko w świetle dzisiejszej technologii. Kiedyś nie było opłacalnych technologii wydobycia gazu czy ropy z łupków. Jeśli się jednak stale nie rozwija technologii górniczych, to z czasem stają się nieekonomiczne. Dopóki nie przyjdą ci, którzy nie wierzą lub nie wiedzą, że się nie da.
To samo dotyczy innych żródeł energii. Właśnie dlatego perspektywa budowy elektrowni jądrowych wydaje się być mało zachęcająca. Budujemy atomówkę 10 lat a tu okazuje się, że taniej jest np. z przydomowych minielektrowni wodorowych.
|
|
| |  | | GrzeTor (1279 punktów) | > Budujemy atomówkę 10 lat a tu okazuje się, że taniej jest np. z przydomowych minielektrowni wodorowych. >
Albo odwrotnie, że nowe reaktory typu MSR potrafią wykorzystać energię zawartą w odpadach jądrowych z konwencjonalnych elektrowni atomowych.
|
|
| |  | 3 na 3 | Celecrin (6386 punktów) | > Budujemy atomówkę 10 lat a tu okazuje się, że taniej jest np. z przydomowych minielektrowni wodorowych.Nową kopalnię buduje się 20 lat. Jeszcze ciekawiej. Można pisać to setki razy a i tak brak wiedzy szkolnej zawsze wygra. Ciemność zawsze pokryje cieniem blask wiedzy  . Elektrownie atomowe TO NIE TYLKO ENERGIA. Dziś bez odpadów radioaktywnych przemysł i medycyna oraz nauka nie może się obejść. Nasze stare reaktory ledwie zipią. Maria i jest chyba jeszcze jeden... Zalety: - czyste powietrze w przeciwieństwie do elektrowni węglowych - tańszy sposób pozyskiwania energii niż np. z węgla (ojej znów zadzieram z forumowymi węglowymi krzyżowcami) - ogromne korzyści płynące z wykorzystania pewnych zjawisk oddziaływania promieniowania z materią w przemyśle, medycynie, rolnictwie, geologii, ochronie środowiska.
|
|
8 na 8 | Celecrin (6386 punktów) | Jeśli w jednym i tym samym poście wspominasz nielegalne wydobycie węgla metodą odkrywkową ze zdaniem, że według niektórych śląskie kopalnie są za głęboko, to chyba naturalne, że sugerujesz, zę węgiel na Śląsku można wydobywać metodą odkrywkową? Nie będę ekploatował tematu w którym zaszetka dobrze sobie z Tobą radzi. Zajmę się Twoim tekstem o Bogdance. Ponieważ oczywiście kompletnie nie orientujesz się w temacie. Bogdankę wykończyła Kompania Węglowa, bo firma dobrze sobie radziła przy niskich cenach węgla. KW rzuciła na rynek masy taniego węgla: tvn24bis.p(*)tce-opinia-uokik-u,553670.htmlgosc.pl/doc/2745144.Jak-panstwo-niszczy-Bogdankewww.polski(*)olskopolska-walka-o-ceny-weglaWystarczy? Pomoc państwa dla KW wykańcza WSZYSTKIE inne firmy. Najpierw poszła pod nóż JSW, teraz i Bogdanka się załamała. Dotowana przez państwo KW może sprzedać miał po cenach śmieci i tyle. Kupno Bogdanki to WROGIE przejęcie przez koncern energetyczny. Zanim ENEA złożyłą ofertę kupna kopalni WYPOWIEDZIAŁA jej umowę, cena spadła o połowę (tylko pierwszego dnia po ogłoszeniu o 30%), w tym czasie trwał intensywny skup akcji, kupowała ENEA. Nie dziwię się ENEA Bogdanka to jej podstawowy dostawca węgla, 46% węgla sprzedawane jest koncernowi. Tauron ma tani węgiel z KW to ENEA tez chce mieć tani węgiel z Bogdanki, a raczej chce mieć własnego dostawcę tak jak Tauron. Co się dzieje, otóż Tauron przejmuje kopalnie za PUBLICZNE pieniądze. Dzięuję.
|
|
1 na 1 | msyk (454 punktów) |
Uważam, że trzeba je prywatyzować. Nie wiem jak to się dokładnie robi, ale najlepszym sposobem byłoby rozpoczęcie aukcji, tak aby przejął je ten kto zapłaci najwięcej. Moim zdaniem nawet większym problemem niż to, że generują one straty jest to, że odwracają uwagę ludzi od spraw rzeczywiście istotnych. W mediach i polityce temat kopalni, jest tak samo ważny i często podnoszony jak służby zdrowia czy szkolnictwo, co jest absurdem i mąceniem w głowach obywatelom .
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|