Racjonalista - Strona głównaDo treści
Podatki a mikroprzedsiębiorczość

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
18-10-2015 20:15VonM (709 punktów)Podatki a mikroprzedsiębiorczość
Prawie wszystkie ugrupowania polityczne, od prawicy do lewicy rzucają hasłem upraszczania podatków jako leku na całe zło, nie wnikając dokładnie w związki przyczynowo-skutkowe.

Wyobraźmy sobie program ulg podatkowych dla mikroprzedsiębiorców. I tak niech Pan A zatrudnia jednego pracownika, więc firma ma razem dwóch. Dla uproszczenia obaj wypracowują po 500 zł dochodu, razem 1000. Korzystają z programu ulg, zgodnie z którym do roku od otwarcia działalności (zatrudnienia pracownika) korzystają z preferencji podatkowych i płacą 10% - czyli państwo zarabia na nich 100 zł rocznie. A teraz wyobraźmy sobie, że państwo oferuje możliwość przedłużenia ulgi podatkowej, bądź nawet jej zwiększenia w przypadku, gdy w ciągu tego roku zatrudniony zostanie kolejny pracownik. Tak więc w takim przypadku wypracują dochód 1 500 zł, a więc państwo, chcąc zyskać 100 zł może obniżyć stawkę podatkową do 6,6% i dodatkowo uwzględnić zysk z tytułu niepłacenia zasiłku zatrudnionemu. I taki program dotyczył by powiedzmy przedsiębiorstw zatrudniających poniżej 5-10 osób.

Edit:Proszę o skasowanie jednej z wersji, z przyczyn technicznych podwoiło mi się.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365