 |
3x16% pomysł Nowoczesnej. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-12-2015 10:59 | Alert (214 punktów) | 3x16% pomysł Nowoczesnej. | Nowoczesna chce wprowadzić równy podatek VAT 16%.To znaczy, że chce podwyżki z I Stawka VAT - 8% obecnie z montażem (+8pp), oraz obniżenia z 23% II Stawka VAT (-7 pp). Oznacza to, że budownictwo będzie wprawdzie zduszone, ograniczone z powodu nie polepszających się zarobków Polaków. Chce pomóc polskim rodziną, ale ja tutaj widzę, że mniej rodzin będzie stać na własne M. Na zdrowy rozsądek kto dostanie po d..? Monterzy, którzy są Polakami/Anglikami/Ukraińcami/itd., więcej pieniędzy wypłynie im z kieszeni. Chciałbym zapytać się o Wasze zdanie - jaki to będzie miało w rzeczywistości kształt. www.bankie(*)na-domy-z-27-do-5-7290603.htmloraz www.money.(*)-chce-jednej,86,0,1920598.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Rupson (1793 punktów) | >Oznacza to, że budownictwo będzie wprawdzie zduszone, -A to z jakiego powodu? Przecież obecnie materiały budowlane są na 23% Vacie
>z powodu nie polepszających się zarobków Polaków. - Zależy kto tak twierdzi? Paliwa i wiele artykułów spożywczych staniało, nawet wędliny.
>Chce pomóc polskim rodziną, ale ja tutaj widzę, że mniej rodzin będzie stać na >własne M. -Polskim rodziną? Co to znaczy po polsku?
|
|
 | | Alert (214 punktów) | >>Oznacza to, że budownictwo będzie wprawdzie zduszone, >-A to z jakiego powodu? Przecież obecnie materiały budowlane są na 23% Vacie
Małe niedopowiedzenie - usługi budowlano monterskie.
>>z powodu nie polepszających się zarobków Polaków. >- Zależy kto tak twierdzi? Paliwa i wiele artykułów spożywczych staniało, nawet wędliny.
Wędliny tanieją, ponieważ nie ma popytu na wieprzowinę zza granicą. Do czego to prowadzi? Uważam, że jeżeli hodowcy nie zarabiają, a sprzedają wieprzowinę po zaniżonych cenach w relacjach z poprzednimi latami to i mniej tej wędliny kupią, bo stać ich będzie na mniej. Ceny paliwa są efektem działania międzynarodowych korporacji, kartelu OPEC,itd. co w rzeczywistości przekłada się na brak wpływu krajowego na ceny. Mogę dodać, że to inna bajka.
>>Chce pomóc polskim rodziną, ale ja tutaj widzę, że mniej rodzin będzie stać na >>własne M. >-Polskim rodziną? Co to znaczy po polsku?
W domniemaniu - obywateli kraju z planami na budowę własnego mieszkania na terenie RP.
|
|
|  | 1 na 1 | Burnham (1149 punktów) | >Ceny paliwa są efektem działania międzynarodowych korporacji, kartelu OPEC,itd. co w rzeczywistości przekłada się na brak wpływu krajowego na ceny.
Ceny paliw na świecie to bardzo złożona sprawa bowiem zależą od całego szeregu czynników gospodarczych, a nie jedynie od karteli czy byłych trustów. Natomiast akurat w Polsce jest to dosyć prosta sprawa bo u nas cena paliwa jest głównie uzależniona od różnej maści podatków państwowych bowiem stanowi to istotne źródło wpływów budżetowych. Generalnie w Polsce cena paliwa jest tylko w 50% zależna od rynku.
|
|
2 na 2 | Burnham (1149 punktów) | Generalnie nie widzę niczego złego w upraszczaniu podatków, a ustalenie jednej stawki 16% vat zasadniczo zbalansowałoby ceny i ogólnie było pozytywnym krokiem gospodarczym. Na pewno książki by było droższe bo obecnie są objęte stawką 5%, ale przy takim skoku być może i ktoś by się zdecydował zdjąć ten podatek. Z drugiej strony usługa transportowa jest objęta 23% podatkiem vat, a obniżenie tego podatku to więcej pieniążków do kieszeni przedsiębiorców, a mniej do kasy państwa i również relatywnie tańszy produkt dla konsumenta. Z tym, że wiadomo jak to w polskiej polityce - gdy partia jest w opozycji to może sobie obiecywać co tam chce, ale gdy już przechodzi do rządu to nagle zapomina o tym o czym mówiła. Pomysł dobry, ale zasadniczo co z tego. Nowoczesna to zgraja populistów bankierów, którzy w pompie mają polską gospodarkę, a jedynie pilnują biznesu tzw. rynków finansowych. Partia "ekspertów" która robi z gęby cholewę ogłaszając co drugi dzień, że w Polsce skończyła się demokracja i zapanował faszystko-totalitarny ustrój kaczystowski jest zwyczajnie niewiarygodna. Innymi słowy, Nowoczesna nauczyła mnie, że to co mówią przedstawiciele tej partii nie ma odniesienia do rzeczywistości.
Czyli pomysł dobry, ale akurat Nowoczesna nie jest specjalnie wiarygodnym ugrupowaniem politycznym.
|
|
 | | Celecrin (6386 punktów) | Ksiazki maja VAT 23% chyba?
|
|
|  | | Alert (214 punktów) | >Ksiazki maja VAT 23% chyba? Edukacja 0%, a będzie 16%...
"Podobnie stawkę obniżoną 5% zastosować można do: -książek drukowanych - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), map - wytwarzanych metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictw w alfabecie Braille'a (PKWiU ex. 58.11.1) -Książek wydawanych na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN -Nut w formie drukowanej (PKWiU 59.20.31.0)
Książki bez oznaczeń ISBN opodatkowane będą stawką 23% VAT."
|
|
|  | 2 na 2 |
1 na 1 Radoslavus (546 punktów) (zablokowany) | Znaczyłoby to niemal niewidoczną zmianę podatku PiT dla zarabiających pensję minimalną, bo rozumiem znika kwota wolna oraz koszty uzyskania przychodu - tego ostatniego jednak nie wiem pewno. Na pewno jednak więcej płaciliby Vat, gdyż trzykrotnie zwiększa się podatek na żywność - rzecz, na którą wydaje się najwięcej. No i oczywiście nie wiem jak wyglądałyby różne ulgi czy odpisy. Najbardziej skorzystaliby tacy jak Petru - im bogatszy jesteś, tym mniej odczuwasz podatki. Innymi słowy - ciężar utrzymania państwa przerzucono by na barki najmniej zarabiających a ci z wyższych klas społecznych, tego kosztu aż tak by nie odczuwali (jeżeli w ogóle). Program .Nowoczesnej to typowy neoliberalny populizm. Aż zgroza, że ta partia stoi tak bardzo w sondażach.
|
|
 | 1 na 1 | Celecrin (6386 punktów) | > Innymi słowy - ciężar utrzymania państwa przerzucono by na barki najmniej zarabiających a ci z wyższych klas społecznych, tego kosztu aż tak by nie odczuwali (jeżeli w ogóle).Piszesz tak, jakby ciezar utrzymania panstwa nie byl na barkach najmniej zarabiajacych...Ja popieram 3x16, od tego sa zwiazki zawodowe by walczyc o szeregowych pracownikow, system uproszczonych podatkow jest kierunkiem dobrym. Nie wiedzialem ze rocznie US wydaje 3000 stron komentarzy do systemu podatkowego. Nie wiedzialem, ze w Polsce jest pare stawek podatku na same tylko ksiazki! Ilu ludzi w Polsce pracuje TYLKO nad opanowaniem tego balaganu? > Na pewno jednak więcej płaciliby Vat, gdyż trzykrotnie zwiększa się podatek na żywność - rzecz, na którą wydaje się najwięcej.Najwiecej wydaje sie na koszty mieszkania, jedzenie jest na drugim miejscu. Generalnie sciagalnosc VAT jest bardzo niska w Polsce i wynosi chyba gdzies w okolicy 13%, nie budowalem sie ale z racji rozmow z wieloma ludzmi mam do Ciebie pytanie. Kto placi VAT za materialy budowlane?  Jesli nizszy VAT mialby naprawic panstwo, zwiekszyc dochody budzetowe, odchudzic administracje, zwiekszyc ilosc miejsc pracy w Polsce tolos biedniejszych poprawilby sie. Poprzez socjal, miejsca pracy i...nizszy podatek VAT (bo zwiekszyliby dochody  )
|
|
|  | Radoslavus (546 punktów) (zablokowany) | > Piszesz tak, jakby ciezar utrzymania panstwa nie byl na barkach najmniej zarabiajacych...Ja popieram 3x16, od tego sa zwiazki zawodowe by walczyc o szeregowych pracownikow, system uproszczonych podatkow jest kierunkiem dobrym. Nie wiedzialem ze rocznie US wydaje 3000 stron komentarzy do systemu podatkowego. Nie wiedzialem, ze w Polsce jest pare stawek podatku na same tylko ksiazki! Ilu ludzi w Polsce pracuje TYLKO nad opanowaniem tego balaganu?Oczywiście, że jest ale suwak teraz przesunie się jeszcze bardziej w ich stronę. Nie jest to dobre rozwiązanie. Zaś bałagan w prawie podatkowym nie ma tu nic wspólnego ze stawkami podatku PiT czy CiT. Nieliniowy VAT mimo, że generuje bałagan i tak jest korzystniejszy dla przeciętnego konsumenta niż uderzenie wszystkich 16%. Chociaż ja stoję na stanowisku, że VAT jest podatkiem, który nie powinien istnieć, bo jest regresywny. > Najwiecej wydaje sie na koszty mieszkania, jedzenie jest na drugim miejscu.Jeżeli rodzina wydaje - powiedzmy - 50 zł na spożywkę dzienne, to odczuje to w kieszeni naprawdę znacząco. > Generalnie sciagalnosc VAT jest bardzo niska w Polsce i wynosi chyba gdzies w okolicy 13%, nie budowalem sie ale z racji rozmow z wieloma ludzmi mam do Ciebie pytanie.> Kto placi VAT za materialy budowlane? Niestety nie mam pojęcia, bo nie zajmuję się prawem podatkowym. Trzeba pytać jakiegoś eksperta. Ja oceniłem propozycje nowoczesnej ze swojego punktu widzenia. > Jesli nizszy VAT mialby naprawic panstwo, zwiekszyc dochody budzetowe, odchudzic administracje, zwiekszyc ilosc miejsc pracy w Polsce tolos biedniejszych poprawilby sie. Poprzez socjal, miejsca pracy i...nizszy podatek VAT (bo zwiekszyliby dochody )Za bardzo skupiasz się na VAT, jako na sile, od której zależy sprawność naszej administracji i siła gospodarki. VAT liniowy to nie jego OBNIŻENIE a UJEDNOLICENIE. I tak np. żywność leci w górę trzykrotnie, śmieciowe żarcie i artykuły luksusowe spadają o 1/3. Też uważam, że z przepisami VAT jest niezły burdel, ale to trzeba przeciąć ten węzeł gordyjski a nie iść po najmniejszej linii oporu jak Petru. I jeszcze co do związków zawodowych - obecnie nie jest łatwo zrzeszyć się w związek zawodowy, a jak ktoś pracuje w sklepie osiedlowym to z automatu odpada. Tylko w większych firmach związki mają szansę zaistnieć, a bardzo wątpię, żeby za rządów .Nowoczesnej coś się zmieniło na lepsze w tej kwestii.
|
|
| |  | | Celecrin (6386 punktów) | >Oczywiście, że jest ale suwak teraz przesunie się jeszcze bardziej w ich stronę Nie wiadomo. Strona socjalno-lewicowa twierdzi ze tak, ja czuje ze nie. Ogladales film o powrocie wilkow do Yellowstone? >Jeżeli rodzina wydaje - powiedzmy - 50 zł na spożywkę dzienne Na co na parowki i przenne bulki? Moim zdaniem polityka podatkowa PROMUJACA biede jest fatalna. Podstawowe produkty spozywcze kupowane przez biedne rodziny? Brzmi jak dyskryminacja. Poza tym kazdy taki tani produkt moze kupic, tak? >Niestety nie mam pojęcia, bo nie zajmuję się prawem podatkowym. Nie zrozumiales. Znasz kogos kto sie pobudowal? >Za bardzo skupiasz się na VAT, jako na sile, od której zależy sprawność naszej administracji i siła gospodarki. To najwiekszy podatek i najwiecej na nim strat dla budzetu. Powiedzmy wprowadzamy LINIOWY VAT, zero przekretow, lewych faktur, oszukanych towarow. Do budzetu wplywa 30 mld PLN (rzad szacuje 50mld strat) wiecej i masz kase na socjal, Uchodzcy Welcome! >I jeszcze co do związków zawodowych - obecnie nie jest łatwo zrzeszyć się w związek zawodowy W kazdym cywilizowanym kraju, a Polska do takich nie nalezy, istnieja ogolne zwiazki zawodowe. Krajowe. Kazdy czlonek takiego zwiazku ma ochrone WSZEDZIE gdzie pracuje. Niestety w Polsce szef zwiazku gornikow jezdzi do osrodka utrzymywanego de facto za nasze pieniadze i graweruje sobie miski dla psa, a w tym samym czasie w tym osrodku pracuja ludzie na smieciowkach.
Polska jest krajem duzych nierownosci spolecznych. Podczas gdy klasa srednia, dobrze wyksztalcona po studiach placi 1200 zl ZUS miesiecznie, bogaty chlop z 50ha placi to ROCZNIE, gdy mlody inzynier placi 8,5% skladki zdrowotnej (300zl) ten sam chlop placi to ROCZNIE (30 zl miesiecznie i to wymuszone wyrokiem sadu administracyjnego!), ze wspomne jeszcze sredni wiek polskiego emeryta ktory wynosi...57lat. Takie to sa nierownosci.
|
|
2 na 2 | Olek Mularski (3178 punktów) | Jestem zdecydowanie za jedną stawką VAT, gdyż to znacznie uprości prawo skarbowe. To z kolei z jednej strony zmniejszy pole do nadużyć i wyłudzeń podatkowych, z drugiej zaś znacznie ograniczy możliwości interpretacji ustaw przez urzędników (często na niekorzyść podatnika).
Ceny z jednych towarów znacznie spadną, innych wzrosną, ale podejrzewam, że przeciętne gospodarstwo domowe jakoś specjalnie by tego nie odczuło. Owszem podrożałaby większość produktów żywnościowych (23% jest tylko na napoje bezalkoholowe z wyjątkiem soków, kawę, herbatę, czekoladę, wyroby cukiernicze oraz alkohol) i leków. Spadłyby za to ceny energii elektrycznej, ogrzewania, wody, gazu, odzieży, sprzętu AGD i RTV, a także papierosów (żeby nie zachęcać do palenia pewnie podnieśliby akcyzę). Zaoszczędzili by też kierowcy dzięki niższym cenom paliw (to z kolei przez obniżenie kosztów transportu mogłoby wpłynąć na spadek cen innych towarów).
|
|
1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | |
|
 | 4 na 4 | Lilly Amina (4723 punktów) |
>Chłopaki i dziewczyny chcą po prostu władzy To już zaczyna być niepokojące, krystkon_1976. Bardzo niepokojące.
|
|
|  | 1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >>Chłopaki i dziewczyny chcą po prostu władzy >To już zaczyna być niepokojące, krystkon_1976. Bardzo niepokojące.
Co cię niepokoi? Iż chłopaki i dziewczyny zapowiedzą, zmniejszymy wam podatki nawet do 10% tylko wybierzcie nas, dajcie nam władzę, pozwólcie stanowić wam prawo podlegające egzekucji.
Po czym w nadziei na zysk, zostaną wybrani jako głosiciele woli ludu i już jako ci wyraziciele woli wszystkich Polaków dojdą do wniosku, że chcieli lecz nie da się.
Po co to w ogóle takie bzdury rozważać. Może gdyby powiedzieli spróbujemy zmniejszyć wam VAT o 1% co 2 lata do 20% jeśli PANI Merkel zgodzi się na to, to może byliby cokolwiek wiarygodni. A tak?
|
|
| |  | 2 na 4 | szarley (54913 punktów) | >>>Chłopaki i dziewczyny chcą po prostu władzy >>To już zaczyna być niepokojące, krystkon_1976. Bardzo niepokojące. >Co cię niepokoi? Iż chłopaki i dziewczyny zapowiedzą, zmniejszymy wam podatki nawet do 10% tylko wybierzcie nas, dajcie nam władzę, pozwólcie stanowić wam prawo podlegające egzekucji. >Może gdyby powiedzieli spróbujemy zmniejszyć wam VAT o 1% co 2 lata do 20% jeśli PANI Merkel zgodzi się na to, to może byliby cokolwiek wiarygodni. A tak?
Niepokoi Twoje uciulenie na słowo "władza" Wg Ciebie posiadanie jabłka jest już władzą, a to sugeruje obsesję
Partie po to istnieją, aby dążyć do władzy. Ty też chcesz politycznej władzy, tylko Twój program pozbawienia pracowników ich praw i oddanie ich całkiem na łaskę przedsiębiorców, nie znajduje nawet poparcie tych, którzy, jak ja, na nim zyskają
Prawo bez egzekucji jest świstkiem papieru. możesz się takim prawem podetrzeć
Pani Merkel określa TWOJE pośrednie podatki Niemcze, nie Polaków
|
|
| |  | 8 na 8 | Lilly Amina (4723 punktów) | >jeśli PANI Merkel zgodzi się na to Pani Merkel nie ma nic do powiedzenia w kwestii polskich podatków. Powtórz trzy razy i zapamiętaj. >Co cię niepokoi? Nie co, tylko kto. Ty mnie niepokoisz i Twoja obsesja. Partie polityczne po to są, żeby dążyć do władzy i to mnie wcale nie niepokoi.
|
|
| | |  | -1 na 3 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | >>jeśli PANI Merkel zgodzi się na to >Pani Merkel nie ma nic do powiedzenia w kwestii polskich podatków. Powtórz trzy razy i zapamiętaj. >>Co cię niepokoi?
A PANI Merkel powie "a nie ma kasy od Niemców, jeśli polski budżet nie stimmuje", a polski budżet wg standardów niemieckich za nic nie zastimmuje po tak drastycznej obniżce VATu.
Polacy nie są w stanie już normalnie funkcjonować bez kasy z UE, więc zrobią wszystko co im każe się - czyli VATu nie obniżą.
Dlaczego chłopaki i dziewczyny nie wyskoczą z listą cieć wydatków budżetowych tylko akurat wpływów? Pitolenie bez żadnego pokrycia.
Akurat z cięciami wpływów budżetu państwa nigdy nie ma problemu. O tym zdecydować można zawsze i praktycznie na kolanie.
Jakie wydatki Nowoczesna obetnie? Socjal bezrobotnym bo leniwi, wykształcenie biedakom bo głupi czy emerytury emerytom bo juz niepotrzebni? Może armię skasują ale kto wówczas będzie robił defilady i wszystkie te cyrki?
|
|
| Marian Forewa (906 punktów) | >Na zdrowy rozsądek kto dostanie po d..? Monterzy, którzy są Polakami/Anglikami/Ukraińcami/itd., więcej pieniędzy wypłynie im z kieszeni.
Na zdrowy rozsądek płatnikiem VAT jest końcowy klient, który musi zapłacić zarówno za materiał jak i usługę, więc z jego perspektywy zmieni się niewiele lub nieco zyska. Póki co nie dysponujemy materiałami samomontującymi się, więc zagrożeń dla monterów nie widzę.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|